Neem yagi.

• Konbuyu başlatan Üye silindi 25603
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 25603

Guest
DOĞAL BÖCEK İLACI OLAN
Neem yağı nedir :
neem ağacının (yalancı tesbih ağacı) tohumlarından elde edilen neem yağı böceklerin yaşam döngüsünü bozan doğal bir insektisit tir ve organik üretim yapanlar için muhteşem bir kaynaktır. Böceklerin hormonlarını bozar ve beslenmelerini engeller. Neem yağı kuşlar, bitkiler ve diğer canlılar için zararsızdır; birçok küçük böcek türü üzerinde etkili olduğu gibi toz küfü ve mantar enfeksiyonlarıyla da mücadele edebilen bir fungisittir. Aktarlardan ya da organik ürün satan mağazalardan temin edilebilir. 1 litre suyun içerisine 2 çay kaşığı neem yağı(12, 15 damla) neem yağı ilacını hazırlayabilir ve ardından bitkilerinize püskürtebilirsiniz. Neem yağı ilacı bitkileriniz zararlılar tarafından istila edilmeden önce önleyici olarak da kullanılabilir. Bitlere ve böceklere veda edebilirsiniz. Kimyasal ilaca ihtiyaciniz yoktur.

Eksik kalan kisimlarida kanka @cannabis16 tamaladi,bende ekleme yaptim onun yazdigini.

neem yağı sadece bitkinin toprak üstünde kalan kısmında değil toprak ıslahı için de kullanılır..toprak içinde faaliyette olan haşereler,mantar ve bakterileri de öldürür.. toprağın tüm kısmını ıslatacak şekilde uygulayıp, litreye 3-5 ml arası eklemeniz yeterli olacaktır..
yalnız bu yağ toprağa katıldığında faydalı bakteri ve mantarları da öldürür..o yüzden 2-3 sulama neem yağı uyguladıktan sonra toprağa faydalı bakteri-mantarları yeniden eklemeye yarayacak gübre eklentilerini kullanmak yararlı olacaktır..

Bir tamalamada @carlgustav kankadan oda hakli.

Geçen yaz ortasına denk gelen growumda thrips problemi yaşamıştım. Aşırı fazlalardı,kafayı yiyecektim.
Öncesinde acılı sirkeli su önerildi,deterjanlı acılı su önerlidi.Onları denedim,faydası olmadı.Olmasın zaten pul biberli deterjan ne abi :D
Bir hafta boşu boşuna uğraşıp durdum.
Daha sonra neem yağından denedim.1 lt suya 2 ml olacak şekilde,2.haftanın başında problemim ortadan kalktı.

Başlığa ek olarak;neemi püskürtürken sadece yaprak üstlerine değil,altlarına ve gövde birleşim yerlerine de uygulamak gerekiyor.Ve yabancı kaynaklarda okuduğuma göre,5 günde bir sıkmak gerekiyormuş.Ben de bu şekilde uygulamıştım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

OttoMan347

√SEFİR√
DOĞAL BÖCEK İLACI OLAN
Neem yağı nedir :
neem ağacının (yalancı tesbih ağacı) tohumlarından elde edilen neem yağı böceklerin yaşam döngüsünü bozan doğal bir insektisit tir ve organik üretim yapanlar için muhteşem bir kaynaktır. Böceklerin hormonlarını bozar ve beslenmelerini engeller. Neem yağı kuşlar, bitkiler ve diğer canlılar için zararsızdır; birçok küçük böcek türü üzerinde etkili olduğu gibi toz küfü ve mantar enfeksiyonlarıyla da mücadele edebilen bir fungisittir. Aktarlardan ya da organik ürün satan mağazalardan temin edilebilir. 1 litre suyun içerisine 2 çay kaşığı neem yağı(12, 15 damla) neem yağı ilacını hazırlayabilir ve ardından bitkilerinize püskürtebilirsiniz. Neem yağı ilacı bitkileriniz zararlılar tarafından istila edilmeden önce önleyici olarak da kullanılabilir. Bitlere ve böceklere veda edebilirsiniz. Kimyasal ilaca ihtiyaciniz yoktur.
Teşekkürler abi güzel ve faydalı bir konu olmuş

Ü

Üye silindi 25603

Guest
30-50 tl lik bir yatirimla bitkimizi rahatlikla koruyabilecegimiz ve bütün zaralilari ölüren ve okudugun gibi dogal küf ve mantar ilaci.

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Evet, özellikle sana koruma amacli cok iyi olur. Sen dis mekan yapiyorsun.

Geçen yaz ortasına denk gelen growumda thrips problemi yaşamıştım. Aşırı fazlalardı,kafayı yiyecektim.
Öncesinde acılı sirkeli su önerildi,deterjanlı acılı su önerlidi.Onları denedim,faydası olmadı.Olmasın zaten pul biberli deterjan ne abi :D
Bir hafta boşu boşuna uğraşıp durdum.
Daha sonra neem yağından denedim.1 lt suya 2 ml olacak şekilde,2.haftanın başında problemim ortadan kalktı.

Başlığa ek olarak;neemi püskürtürken sadece yaprak üstlerine değil,altlarına ve gövde birleşim yerlerine de uygulamak gerekiyor.Ve yabancı kaynaklarda okuduğuma göre,5 günde bir sıkmak gerekiyormuş.Ben de bu şekilde uygulamıştım.

Faydalı bir konu olmuş,ellerine sağlık hocam.

cannabis16

Ordinaryüs
güzel paylaşım olmuş,ellerine sağlık
ben de bir ekleme yapayım
neem yağı sadece bitkinin toprak üstünde kalan kısmında değil toprak ıslahı için de kullanılır..toprak içinde faaliyette olan haşereler,mantar ve bakterileri de öldürür.. toprağın tüm kısmını ıslatacak şekilde uygulayıp, litreye 3-5 ml arası eklemeniz yeterli olacaktır..
yalnız bu yağ toprağa katıldığında faydalı bakteri ve mantarları da öldürür..o yüzden 2-3 sulama neem yağı uyguladıktan sonra toprağa faydalı bakteri-mantarları yeniden eklemeye yarayacak gübre eklentilerini kullanmak yararlı olacaktır..

Ü

Üye silindi 25603

Guest
O kadar hata kadi kizinda da olur,eksiginide sen tamaladin. :)

komutan kubar

Yeni üye
@Nargile kanka nerede ihtiyacım olsa oradasın. spider mites sorunu yaşıyorum birçok yabancı kaynakta da neem yağı önerisi gördüm, bizim forumu da bir kontrol edeyim dedim yine seni gördüm :D neem yağı kullanırken kür olarak 1 litre suya yarım çay kaşığı neem yağı 1.5 çay kaşığı bulaşık deterjanı öneriyorlar yabancı forumlarda. deterjanın amacı yağ ve su birbirine karışmadığı için emülgatör işlevi görmesi ve karışmalarını sağlamakmış. öbür türlü neem yağı suya dengeli karışmıyormuş. ben de bir bilgi ekleme yapayım dedim.

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Iyi ettin kanka zaten ekleme yapan kankalarin yaptigiyorumlari ekledim, simdi senin yorumunuda ekliyecegim. Ihtiyarlik iste herseyi kontrol altida tutamiyorum bazen. :):cool:

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Kanka bulamadim actigim neen yagi konusunu, belkide gecti. Kafam cok güzel. :) Zeten kafamin güzel olmdiagi hic yok gibi, :)

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Kullanabilirsin ama mümküm oldugu kadar sömekleri islatmamaya calis.

abi emeginize saglik az once aktarda bulup aldim ucuz bir urun 20 ml 25 tl
ben seninle konusmadan once 1 aylik toppingli photo bitkime sadece sirke ile fan yapraklarina pamukla surup denemistim ertesi gun main lining olayini uygulamak zorunda kaldim yapraklar kurumustu :D
iyide oldu 4 tane kellesi var bebegimin simdi yarin tekrar topping ile 8 kelle olarak hayatina devam edecek.
fazla uzatmadan ben neem oil uygulamasını yapmaya gidiyorum kalin saglicakla :)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
    Z ZzındıK: **********