Oda Sıcaklığını Nasıl Düşürebilirim? HPS Lamba sorunu

Pysx

Yeni üye
   Öncelikle herkese merhaba. Yaklaşık 20 günlük forum incelememden, bilgi toplayıp notlar çıkarmamın üzerine malum işe giriştim. Her şeyim bana göre neredeyse harika ilerliyor ucuz yollu halletmeye çalıştığımdan kabin fiyatını karşılayamadım evde boş bir oda var oda denmez aslında 1,5 metrekare bir yer kapısı var, baca deliği var, bide 50x50 küçük bir penceresi var 
   Baca deliğine aspiratör takıp içerdeki havayı çektiriyorum, pencerenin önüne fanları yerleştirip temiz hava girişi sağlamaya çalıştım. Gel gelelim asıl bana sorun yaratan şeye 600w çift dönem bir Hps lamba var sistemin başında. Altında da 20 günlük 2 tane kız yatıyor. Bu lambadan çıkan ısıyı bir türlü azaltamıyorum içerdeki sıcaklık 30 derecenin altına düşmüyor 32-33 lerde geziyor ışık açıkken.Hava nemlendirici makina aldım soğuk buhar üflüyor belki yardımı olur diye yine olmadı. 
   Sizlere anlatırken odanın gözünüzde canlanmasını istedim, siz olsanız nasıl bir soğutma yolu denerdiniz? Yardımlarınızı esirgemeyin lütfen bol hasatlar.

Not: Odanın kapısını açık bırakma imkanım yok,  karşı apartmandakilerin görüş mesafesinde direk içerde ne olup bittiği gözükür.

Not2: Uygun fiyatlı bir hava soğutucu markası önerilerine de açığım klima tarzı ama ufak varsa eğer öyle bir şey

Not3: CoolTube isimli aletin hava giriş, çıkış yerlerine ihtiyacı olduğunu duydum bu odada onun gerekli hava giriş çıkışlarını sağlayamamaktan çekiniyorum

Ü

Üye silindi 14998

Guest
Başka bir konuya şu yorumu yaptım 2dk önce :)

[font="Open Sans", sans-serif]Şu zamanlarda 38 dereceleri görüyoruz temmuz ve ağustosu düşünmek istemiyorum. Klima arkadaşlar bunun çözümü eğer 26 derece çadır görmek istiyorsak.Bu arada çadır içi 15cmlik vb fanımız, içerideki sıcak havayı dışarı atan güçlü fanımız 24saat çalışıyor olacak. Portatif klimalar iş görür mü bilmiyorum 1.500-2.000 tl arası fiyatlar.Havadaki nemi düşürme özelliklileri de var. 12m2 odada 1.2x1.2x2 çadırda Hps kullanıyorum cooltube ile beraber 600w.Balkon kapısı sürekli açık,çadırın bir yüzü tamamen açık, fanlarım 24 saat çalışıyor. Şu saatte gece 03.00 25.5C[/font]

Escop952

Yeni üye
Kanka bence cooltube ekle bi an önce ama güçlü fanını kaliteli malzemelerinide al ucuza kaçma yani kabin havalandırması sağlam olsun içerde 4 aspretörle düşürürsün ısıyı

Pysx

Yeni üye
Cvp: Oda Sıcaklığını Nasıl Düşürebilirim? HPS Lamba sorunu

CoolTube eklersem sisteme aspiratör ile hava çektiğim baca deliğini otomatikmen cooltubenin çıkışı olarak kullanacağım. Cooltube olan sistemde ayrıca ek bir ortam havasını çeken aspiratöre ihtiyaç duyar mıyım?

Ü

Üye silindi 14336

Guest
Dob ve cob ledler içinde mi durum aynı arkadaşlar

Pysx

Yeni üye
Cvp: Oda Sıcaklığını Nasıl Düşürebilirim? HPS Lamba sorunu

Beyler bir sorum olacak çok aradım ancak bu sorunun net bir cevabını veren konu bulamadım. 

Işık açıkken odanın sıcaklığını düşüremiyorum. CoolTube olayını araştırdım bütün masrafları ile birlikte 500 lirayı geçtiği için bu ay ona ayıracak bir bütcem malesef yok. Oda sıcaklığı ışık kapalıyken 24-26 derece, ışık açıkken 33-35 derece ama 2 oda vantilatörüyle durmadan hava akışlı. Nem makinam var nem gayet uygun, Hava girişlerim ve çıkışlarımı güncelledim onlar da gayet yeterli, Sulamama özen gösteriyorum ( toprak kurumadan su vermiyorum, yapraklarda herhangi bir kuruma, solma yok), Delikli saksı kullanıyorum ve köklere oksijen gitmem durumu da yok toprak bütünüyle hava alıyor. Tek sorun ışık açıkken sıcaklık.( Klima alacak bir bütcem de yok)

Bunlar tamamen cevabını merak ettiğim sorunun ön bilgilendirmeleriydi. Benim sizlere sormak istediğim soru şu. Ortalama sağlıklı ve uygun bir ortam yaratılırsa atıyorum 60-70 günde hasat alınıyor diyelim. Ben sıcaklığı düşüremediğimden bitkinin gelişmesi yavaşlıyor. 1 günde büyümesi gereken hacimi 3 günde tamamlıyor. Yani ben bu şartlarda bakmaya devam edersem 100-110 günde de olsa hasat alır mıyım? Yoksa boşuna mı uğraşıyorum? Ölür gider mi bitki ilerleyen günlerde?
Çok fazla terimsel bilgim yok olabildiğince açık cevaplarsanız çok sevinirim. Saygılar

kaplantemasi

Yeni üye
malesef 600w verdiği sıcaklığı bu havalarda düşüremezsin ve yeni başlamışın havalar daha da ısıncak senin tek caren klima veya ona benzer bişey yoksa bitkiler belli sıcaklıktan sonra gelişimi durabilir emeğin ve yaptığın masraflar çöp olabilir.

minbekboc

Yeni üye
Öncelikle herkese merhaba. Yaklaşık 20 günlük forum incelememden, bilgi toplayıp notlar çıkarmamın üzerine malum işe giriştim. Her şeyim bana göre neredeyse harika ilerliyor ucuz yollu halletmeye çalıştığımdan kabin fiyatını karşılayamadım evde boş bir oda var oda denmez aslında 1,5 metrekare bir yer kapısı var, baca deliği var, bide 50x50 küçük bir penceresi var
Baca deliğine aspiratör takıp içerdeki havayı çektiriyorum, pencerenin önüne fanları yerleştirip temiz hava girişi sağlamaya çalıştım. Gel gelelim asıl bana sorun yaratan şeye 600w çift dönem bir Hps lamba var sistemin başında. Altında da 20 günlük 2 tane kız yatıyor. Bu lambadan çıkan ısıyı bir türlü azaltamıyorum içerdeki sıcaklık 30 derecenin altına düşmüyor 32-33 lerde geziyor ışık açıkken.Hava nemlendirici makina aldım soğuk buhar üflüyor belki yardımı olur diye yine olmadı.
Sizlere anlatırken odanın gözünüzde canlanmasını istedim, siz olsanız nasıl bir soğutma yolu denerdiniz? Yardımlarınızı esirgemeyin lütfen bol hasatlar.

Not: Odanın kapısını açık bırakma imkanım yok, karşı apartmandakilerin görüş mesafesinde direk içerde ne olup bittiği gözükür.

Not2: Uygun fiyatlı bir hava soğutucu markası önerilerine de açığım klima tarzı ama ufak varsa eğer öyle bir şey

Not3: CoolTube isimli aletin hava giriş, çıkış yerlerine ihtiyacı olduğunu duydum bu odada onun gerekli hava giriş çıkışlarını sağlayamamaktan çekiniyorum
kanka soğuk buhar makineside güzel iş gördü ısıyı düşürmekte tavsiye ederim

Ü

Üye silindi 16048

Guest
Odana Hava Sirkülasyon Vantilatörü Al 1 se 2 Yap İçerdeki Havayı Sağlam Şekilde Karıştırsın Hava Hız Kazandıkca Soğur Fakat Dışarı Giden Kanalına 400 600 TL Arası Güçlü Kanal Tipi Fan Almanı Öneririm SERİ Çekilde Tahliye Yapsın Maddiyat Sıkıntıysa Nem Makineni Vantilatörün Arkasına Koy Nemi Soğuk Üflesin İÇERİDE Nem Birikmesi Olmasın Odanın Biriken Nem Isı Üretir Senin En Başlıca Alman Gereken Bu

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
    There are no messages in the chat. Be the first one to say Hi!