Osmanlı'da Esrar

Polarize

Yeni üye
Osmanlı Devleti dönemindeki uyuşturucuların başında esrar gelmektedir. Zaman zaman yasaklanmış ve kullananların idamı için çeşitli fetvalar alınmışsa da elde edilmesi ve kullanılması hiçbir zaman tam olarak önlenememiştir. 

Osmanlılar döneminde esrara değişik isimler verilmiştir. Halk arasında ‘maslak’ diye adlandırılan esrarın bunun dışında kullanılan isimleri şunlardır: “keyf, fino, gonca, sarı kız, kaynar, antin, yunan, duman, gubâr, paspâl, hanteriş, kabza, hurde, diş, hindi baba, dalga, haşiş, zâbıt duymaz, nefes, kırma, hûd, yuf, dem, dûd-ı siyâh, kara biber, fülfül.

Esrar içmeye mahsus yerler açılmış ve sayıları oldukça çoğalmışsa da bunlar kahvehaneler gibi her yerde olmayıp, serbest de değildi. Esrarkeşler arasında esrar kahvelerinde ‘tekke’ denilmektedir. Abdülaziz Bey’in bildirdiğine göre esrarkeşler daha çok Aksaray’ın tenha yerlerinde ve Tahtakale’de bulunuyorlardı.Esrarkeşlerin en önemli özelliklerinden biri, esrarı birden çok kahveyi dolaşarak içmekti. Esrar genellikle nargile ile içilirdi. Esrara mahsus nargileler bulunmaktaydı. Nargilenin gövdesi Hindistan cevizinden olur, marpucu yerine de yarım arşın uzunluğunda bir kamış takılırdı. Nargile yere konulur, kamış elde tutularak içilir, birkaç nefes çeken adam yanındakine verir, sıra ile içerlerdi. Hasan Bahri esrarkeşlerin meclisini şöyle anlatır: “Nargile, tavla, basdır, ateşle yak! işaretleri üzerine hazırlanır. Nargile yani kabak ocakçı tarafından ince fasılalarla çekerek alıştırılır. iyice yandıktan sonra tam bir nefes çeker sonra nargileyi takdim eder. Meclisde bulunanlara sıra ile ocakçı tarafından dolaştırılarak diğerleri de çakarlar. Nargileyi bekleyen bazı kalenderler de sabr u takâtı kalmadığından intizârın şiddetli âteşi içinde feryâd ederek okurlar: 

‘Dem demi Haydar, sahib-i kalender, münkîre tir, yezide hançer, ârife şeker, yuf yezide, çiksun iki gözide, dem olsun zem’

Bu sırada esrârîlerden biri kabağı çekeceği sırada yuf deliğini açıp nargilenin dumanını boşaltıp nargilenin kamışını öttürür ve söyler:

‘yak, yuf, yuf yezide, nargilemizi içün veli, içmeyen deli, pirimiz Hacı Bektaşi Veli, yuf…’ der çeker.”

Osmanlılarda esrar sarhoşlarına ‘hayran’ denilirdi. Hayran olanlar uyuşturucunun verdiği şehâvet ile donuk donuk, sanki görmüyormuş görse de farkına varmıyormuş gibi bakarlardı. Esrar içenler yüksek sesle kahkahalarla gülmeye başlar, kendi kendine bir sürü anlamsız sözler söyler, arada bir sebepsiz hiddet fırtınalarına kapılır ve gülünç duruma düşerlerdi.

Esrarkeşlerin baş ve şehâdet parmaklarının ortaları esrar kırmaktan çürümüştür. Esrar kırmak için tırnaklarının uygun yerlerini kesmezler.

S ZLYN

Yeni üye
Cvp: Osmanlı'da Esrar

vallahi iyi bir noktaya parmak basmışsın kanka ::) bende şöyle bir alıntı yapayım :D

Dördüncü Murat Alkol,Sigara ve Esrar'ı yasaklar.
Yasakladıktan belli bir zaman sonra demiş acaba Tebaam ne yapıyor haline bir bakayım der.Tebdil-i Kıyafet yapar halkın arasına karışır.Tabi yanında birkaç adamı ile beraber.
Bakarki 3 kişi oturmuşlar içki içiyorlar.
Birincisine sormuş sen ne yapıyorsun.Adam Cevaplamış Vallah içki içiyoz.Yanındakilere demiş 4 üncü Murat bunun kellesini vurun.İkinciye sormuş sen ne yapıyon.Vallah ben içki içmiyom bunların mezesinden yiyom demiş.Bunun da kellesini vurun demiş 4 Murat.
3 üncüye sormuş sen ne yapıyon vallah ben ne içki içiyom ne de mezesinden yiyom ben bunlara sakilik yapıyorum.Ben dolduruyorum bunlar içiyorlar demiş.
4. Murat bunun da kellesini vurun demiş.Biraz dolaştıktan sonra 4.Murat bir kayıkçıya denk gelmiş buna beni karşıya geçirsene demiş.Parada anlaştıktan sonra tek başına kayığa binmiş.Biraz gittikten sonra kayıkçı bakmış bu salağın tekine benziyor çıkarmış bir sarma sigarası içine esrarı doldurmuş çekmeye başlamış.4.Murat o çektiğin ne olaki ver birde ben çekeyim demiş.Kayıkçı boşver sen anlmazsın demiş.Ya ver bir de ben çekeyim demiş 4.Murat.Kayıkçı ısrara dayanamış vermiş sigarayı.4.Murat bir çekmiş bu esrar değil mi demiş.Kayıkçı evet demiş.4.Murat sen benim kim olduğumu biliyon mu demiş.Kayıkçı yok demiş.4.Murat ben cihan padişahı 4.Murat'ım demiş.Kayıkçı tipine bakmış hastır lan ordan ben 30 senedir çekiyom bir sadrazam olamadım sen bir çekişte mi 4.Murat olacaksın demiş.

Divan şiirinde sevgilinin yüzündeki ayva tüyleri gubâra teşbih edilir. Gubâr aynı zamanda da esrar olduğu için âşığı hayran eder:
Hattun gubârı ağladur ey dil-rübâ beni
Gerçi gubâr merdüm-i hayrânı güldürür Şeyhülislam Yahyâ G 97/3
Hatt-ı gubârı gerçi leb-i yâri kaplamış
Pür-neş’eyim henüz ben o keyf-i gubârdan Sünbülzâde Vehbi124
Râz ıyam devrân beni bir lahza handân itmesün
Tek gubâr-ı gussâ-ı dehr ile hayrân itmesün Cevrî G 182/1
Gubâr gam ile beraber tamlama yapılarak gam tozu şeklinde esrara teşbih edilmiş ve sevgilinin yüzü ile manalandırılmıştır...

merak eden arkadaşlar için pdf ektedir. dumanınız bol olsun...

Ekli dosyalar

• osmanlıda ve divan şiirlerinde esrar afyon ve şarap.pdf
    438.8 KB · Görüntüleme: 6

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • zero00 zero00:
    ******* ******** **** *** ***** dready*
  • kralartur01 kralartur01:
  • zero00 zero00:
  • zero00 zero00: