Ph önemi nedir olmazsa olmaz mı

Cashh

Doktor
Arkadaşlar evimdeki içme suyu olan arıtma suyu veriyorum. Ph metre alıp ölçmek biraz karışık geliyor yüksekse indir düşür VS. Bunu yapmasam içme suyu ile devam etsem sizce olur mu olmaz ise ph metre kullanımı VS kolayca nasıl öğrenebilirim. Teşekkür ederim

Regu

Kıdemli Üye
Şöyle açıklamam gerekirse ph demek bir çözeltinin asistlik veya bazlık derecesinin ölçü birimidir. Bitkilerine su verirken bu suyu ve suyla birlikte verdiğin besinleri ve topraktaki besinleri bitkinin köklerinden gövdeye taşıyabilmesi için belirli bir ph seviyesi vardır bu ph seviyesi düşerse veya alçalırsa bitkin besinleri yeteri kadar alamaz aşağıdaki tabloda da görebileceğin şekilde bitkinin tüm besinleri tüketebilmesi için gerekli ph seviyesi yaklaşık 6-7 arasıdır sana tavsiyem tam 6.5 e ayarlamandır umarım anlamışsındır kolay gelsin kankam soil-ph-chart-marijuana.jpg

mandarine

Ordinaryüs
su arıtılınca içindeki yararlı onlarca şeyi filtrelere bırakıyor. aslında bir gün bekletilmiş musluk suyu daha iyi olabilir. ph olayına dikkat etmesen biraz sıkıntı olabilir. ama sulama tekniğin her zaman doğru olur ve beslemelerini doğru yaparsan bir sorun yaşamayabilirsin. sulama miktarı ve sıklığına dikkat etmen gerekir ama. çünkü toprağın phı zaten yüksek olacak bu da köklerin gelişimini biraz geride tutup bitkinin besin emilimini yavaşlatacak. bunla doğru orantılı olarak senin de bitkiye karşı ekstra dikkatli olup ona en iyi şartları sağlaman gerekecek :D

Cashh

Doktor
Şöyle açıklamam gerekirse ph demek bir çözeltinin asistlik veya bazlık derecesinin ölçü birimidir. Bitkilerine su verirken bu suyu ve suyla birlikte verdiğin besinleri ve topraktaki besinleri bitkinin köklerinden gövdeye taşıyabilmesi için belirli bir ph seviyesi vardır bu ph seviyesi düşerse veya alçalırsa bitkin besinleri yeteri kadar alamaz aşağıdaki tabloda da görebileceğin şekilde bitkinin tüm besinleri tüketebilmesi için gerekli ph seviyesi yaklaşık 6-7 arasıdır sana tavsiyem tam 6.5 e ayarlamandır umarım anlamışsındır kolay gelsin kankam Ekli dosyayı görüntüle 5765
Olmazsa olmaz metre yi de al düşürücü ve çıkarıcı yı al nasıl yapılır öğren yoksa yetiştirdiğin yeterince gelişmez diyorsun kanka :)

Cashh

Doktor
su arıtılınca içindeki yararlı onlarca şeyi filtrelere bırakıyor. aslında bir gün bekletilmiş musluk suyu daha iyi olabilir. ph olayına dikkat etmesen biraz sıkıntı olabilir. ama sulama tekniğin her zaman doğru olur ve beslemelerini doğru yaparsan bir sorun yaşamayabilirsin. sulama miktarı ve sıklığına dikkat etmen gerekir ama. çünkü toprağın phı zaten yüksek olacak bu da köklerin gelişimini biraz geride tutup bitkinin besin emilimini yavaşlatacak. bunla doğru orantılı olarak senin de bitkiye karşı ekstra dikkatli olup ona en iyi şartları sağlaman gerekecek :D
Toprağın ph neden Yüksek olur kanka.? Ve o yüksekken ben ph yüksek su verirsem bitki gelişimi mi durur? Yanlız arıtma suyu ph değeri de 7-7.5 çok uzak değil gibi ne dersin kanka

Regu

Kıdemli Üye
Olmazsa olmaz metre yi de al düşürücü ve çıkarıcı yı al nasıl yapılır öğren yoksa yetiştirdiğin yeterince gelişmez diyorsun kanka :)
Şöyle ki ben hep ph ayarlarım 6.5 e eğer para vermek istemezsen ekstra olarak o zaman advanced Nutrients alırsın kanka onları 1 gün dinlenmiş çeşme suyuyla karıştırınca ph perfect teknolojisi sayesinde otomatik ph düzeltiyor fakat güven olur mu bilemiyorum ben her ihtimale karşı 6.5 yapıyorum advanced Nutrients sıvı gübreleri suyun ph seviyesini otomatik ayarlıyor ama bitkinin tüm besinleri en iyi şekilde tüketmesi için 6-7 arası ph şart yoksa gelişimde aksaklık ve bazı hastalıklar görülebilir besin eksikliğinden ve suyun asitliğinden dolayı

Cashh

Doktor
Şöyle ki ben hep ph ayarlarım 6.5 e eğer para vermek istemezsen ekstra olarak o zaman advanced Nutrients alırsın kanka onları 1 gün dinlenmiş çeşme suyuyla karıştırınca ph perfect teknolojisi sayesinde otomatik ph düzeltiyor fakat güven olur mu bilemiyorum ben her ihtimale karşı 6.5 yapıyorum advanced Nutrients sıvı gübreleri suyun ph seviyesini otomatik ayarlıyor ama bitkinin tüm besinleri en iyi şekilde tüketmesi için 6-7 arası ph şart yoksa gelişimde aksaklık ve bazı hastalıklar görülebilir besin eksikliğinden ve suyun asitliğinden dolayı
Kanka gübre için ali kanka tavsiye etti ona da bilenler söylemiş Biobizz Fish Mix - Bio Bloom - Topmax a karar verdim bu üçü ana temel besin için yeterli demişler bunları alıcam Advanced evet açıklamada yazıyor ama yani açık hava da terasta geçen sene 3 tane bitkiyi musluk suyu ile büyüttüm sorun olmadı tabi eksik oldu mu bilemiyorum şimdi 2.5 aya geldi iki bitki arıtma ile besledim onlarda sorunsuz büyüyor ama ph aslında önemli diyorsunuz beslenme de gerilik yapabilir belki de ph uygun su versem daha iyi olucaktı. Peki kanka açık hava da veya direk bahçe ana toprakta da yine ph ölçüp mü su vermek gerek

mandarine

Ordinaryüs
yüksek phlı toprağa yüksek phlu su verirsen yükselmez sadece kullandığın suyun seviyesinde kalır. idealden bir tık ph üstte sulama yaptığından yüksek olacak toprağın phı. bu yüzden dediğim gibi biraz daha yavaş olur kök gelişimi ve emilim. radikal bir fark görmezsin yine de. arıtma devam et istersen ama calmag kullan öyle yapacaksan.

Cashh

Doktor
Her zaman aynı saatte su veriyorum önceden her gün azar veriyordum bunu bıraktım toprak kurudukça iki bazen üç gün de veriyorum kuruyan toprak kök gelişimini artırır diye okudum kuruya yakın toprakta sulama yapııyorum

Cashh

Doktor
yüksek phlı toprağa yüksek phlu su verirsen yükselmez sadece kullandığın suyun seviyesinde kalır. idealden bir tık ph üstte sulama yaptığından yüksek olacak toprağın phı. bu yüzden dediğim gibi biraz daha yavaş olur kök gelişimi ve emilim. radikal bir fark görmezsin yine de. arıtma devam et istersen ama calmag kullan öyle yapacaksan.
Calmag ne kanka ne için?

mandarine

Ordinaryüs
iyi yapıyorsun kanka iki günde kurursa yine sulama üçüncü günü bekle. kökler sürekli kolaylıkla su bulursa gelişmez tembelleşirler ama öyle yarım gün bir gün kuru bırakınca yayılırlar bütün saksına. su arıtma cihazı kalsiyumu filan arıtıyor bu yüzden kalsiyum ve magnezyum takviyesi olan calmag alırsan büyük iyilik etmiş olursun bitkilere. herhangi bir markanın olur zaten öyle spesifik özel bir gübre değil.

Cashh

Doktor
iyi yapıyorsun kanka iki günde kurursa yine sulama üçüncü günü bekle. kökler sürekli kolaylıkla su bulursa gelişmez tembelleşirler ama öyle yarım gün bir gün kuru bırakınca yayılırlar bütün saksına. su arıtma cihazı kalsiyumu filan arıtıyor bu yüzden kalsiyum ve magnezyum takviyesi olan calmag alırsan büyük iyilik etmiş olursun bitkilere. herhangi bir markanın olur zaten öyle spesifik özel bir gübre değil.
ph metre ve düşürücü çıkarıcı alayım diyorum nereden tavsiye edersin kanka biobizz.?

Bende arıtma suyu kullanıyorum, en büyük avantajı EC değerleri çok düşük oluyor. Hatta ben arıtma suyunu tekrardan tülün içerisine aktif karbon filtre doldurarak tekrardan bir kabtan bir kaba bir kaç kez daha süzüyorum. Minimum EC değerlerine ulaşmak cocoda, hydroda, toprakta da ben öyle olduğunu düşünüyorum büyük avantaj. PH ve EC metre alarak, bitkilerine haftasına göre kontrol senin elinde olarak gerekli PPM değerlerinde gübreleme yapabilirsin. Biobizz PH/UP/DOWN kullanma, topraksız tarımda kullanılanlardan almanı tavsiye ederim. Ayrıca PH ölçmek o kadar zor değil kanka, 1LT suyuna kaç damla damlatınca istediğin ph değerlerine ulaşıyorsun önce onu bulursun, ardından kabının litresine göre ph down damlatırsın en son, son PH kontrolünü yapıp sulamanı yaparsın kanka. İyi bir PH/EC metre al kanka, bu sana devamlı lazım olacak, bundan kaçış yok illa ki bir gün bir yerde bunlardan kaynaklı sorunlar yaşayacaksın.

Son düzenleme:

Metgen7

Kıdemli Üye
Şöyle açıklamam gerekirse ph demek bir çözeltinin asistlik veya bazlık derecesinin ölçü birimidir. Bitkilerine su verirken bu suyu ve suyla birlikte verdiğin besinleri ve topraktaki besinleri bitkinin köklerinden gövdeye taşıyabilmesi için belirli bir ph seviyesi vardır bu ph seviyesi düşerse veya alçalırsa bitkin besinleri yeteri kadar alamaz aşağıdaki tabloda da görebileceğin şekilde bitkinin tüm besinleri tüketebilmesi için gerekli ph seviyesi yaklaşık 6-7 arasıdır sana tavsiyem tam 6.5 e ayarlamandır umarım anlamışsındır kolay gelsin kankam Ekli dosyayı görüntüle 5765
Bu grafiğe göre 6.2 de tutmamız lazım sanırım toprağı?

Cashh

Doktor
Bende arıtma suyu kullanıyorum, en büyük avantajı EC değerleri çok düşük oluyor. Hatta ben arıtma suyunu tekrardan tülün içerisine aktif karbon filtre doldurarak tekrardan bir kabtan bir kaba bir kaç kez daha süzüyorum. Minimum EC değerlerine ulaşmak cocoda, hydroda, toprakta da ben öyle olduğunu düşünüyorum büyük avantaj. PH ve EC metre alarak, bitkilerine haftasına göre kontrol senin elinde olarak gerekli PPM değerlerinde gübreleme yapabilirsin. Biobizz PH/UP/DOWN kullanma, topraksız tarımda kullanılanlardan almanı tavsiye ederim. Ayrıca PH ölçmek o kadar zor değil kanka, 1LT suyuna kaç damla damlatınca istediğin ph değerlerine ulaşıyorsun önce onu bulursun, ardından kabının litresine göre ph down damlatırsın en son, son PH kontrolünü yapıp sulamanı yaparsın kanka. İyi bir PH/EC metre al kanka, bu sana devamlı lazım olacak, bundan kaçış yok illa ki bir gün bir yerde bunlardan kaynaklı sorunlar yaşayacaksın.
Kanka teşekkür ederim tavsiye için. Ph metre yi hazmetmeden pc metre çıktı topraksız tarım da kullanılan damla mı oluyor updown growkent ten mi alayım piyasadan mı

Cashh

Doktor
limon tuzu yani toz halinde sitrik asit kullanıyorum ph düşürmek için. elim alıştı zaten yükseltici gerekmiyor. gerekirse de boş su katınca yükselir. yağmur veya kar suyu da buldukça kullanıyorum :D
Kanka iyi fikir bende öyle yapayım limon tuzu kolay e su musluktan kalıyor Bi ph metre nereden alayım growkent piyasa ? Pc metre demiş başka bir kanka ne dersin sende var mı

mandarine

Ordinaryüs
kanka ben daha ph metre almadım ph ile ilgili sorun da yaşamadım. ph ölçüm kağıdı kullanıyorum ve dediğim gibi alıstım zaten renginden belli oluyor. 6.3 lere filan getirebiliyorsun

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
    hahahahahahahaha** ** ******** ******* ******** ******* **********
  • bandaleros bandaleros:
    ******* ******** *** ***** ******* ****** *** ******* ********* ********** *********
  • I IIfast4you:
  • I IIfast4you:
    hahahaha* **** ** ****
  • I IIfast4you:
    hahahaha*** ********
  • bandaleros bandaleros:
    ***** hahahaha **** ****** *****
  • I IIfast4you:
    ******** ******* hahahaha**
  • bandaleros bandaleros:
    ****** **** hahahaha* ******** ***** hahahaha**
  • bandaleros bandaleros:
    ****** *** **** hahahaha
  • bandaleros bandaleros:
  • lavrens lavrens:
    ******** ******* *** ******* ***** **** ***** ******** ** ** ********** **** ****** ****** ********* ******** hahahaha ******* **** ***** ***** ***** ********* *** **
  • I IIfast4you:
    *** *** ******** ******** **** hahahaha* ** hahahaha** ****** **** ******** **** ******** *** **** ***** ********** ** hahahaha*** ******** *** ***** ********** ********** ***** *** *** hahahaha *** ******* ***** ******** ******** *** ********* ********** ** ***** ********* ******* ***** hahahaha* hahahaha ** ********** ** ******
    ** ********* ********** ***** ******** ****** ********* ******** ********* ******** *** ********** ******* *** ******* ***** **** ***** ******** ** ** ********** **** ****** ****** ********* ******** hahahaha ******* **** ***** ***** ***** ********* *** **
  • bandaleros bandaleros:
    ** ********* ********** ***** ******** ****** ********* ******** ********* ******** *** **
  • bandaleros bandaleros:
    ******* hahahaha *** ******* *******
  • bandaleros bandaleros:
    ****** ********** ****** ******* ***** ******* hahahaha* ****** ******** ******** ******** ****** ********** ** *** *****
    *** ***** ******** hahahaha********** ***** * ********* ***** *** **** **** **** ***** hahahaha*****
  • lavrens lavrens:
  • bandaleros bandaleros:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
    ** ***** ***** ***** ** ******** hahahaha** ****** **** ****** ********* ********* ****** ********* hahahaha*** ********* ***
  • bandaleros bandaleros:
    VisneliKadayif VisneliKadayif: ******** ****** ******** ***** ******** ****** *******