PPM Hesaplama

Rollix

Administrator
[font=Roboto, Arial, sans-serif]N-P-K değerleri 10-10-10 olan bir besin maddesi kullandığımızı varsayalım.

N (Nitrogen) – Azot %10

10 / 4 (her zaman 4′ e bölünür) = 2,5 Her zaman virgülü bir sağa kaydırırız ve sonuç 25 PPM
Yani 10-10-10 olan besin maddesinden 1 gramı 3,79 litre (1 galon) suya karıştırdığımızda, 25 PPM azot elde ederiz.

P (Phosphorus) – Fosfor %10

10 x ,44 (her zaman ,44 ile çarpılır) = 4,4% P
4,4 / 4 = 1,1 virgülü bir kaydır = 11 PPM
Yani 10-10-10 olan besin maddesinden 1 gramı 3,79 litre (1 galon) suya karıştırdığımızda, 11 PPM fosfor elde ederiz

K (Potassium) – Potasyum %10

10 x ,83 (her zaman ,83 ile çarpılır) = 8,3% K
8,3 / 4 = 2,1 virgülü bir kaydır = 21 PPM
Yani 10-10-10 olan besin maddesinden 1 gramı 3,79 litre (1 galon) suya karıştırdığımızda, 21 PPM potasyum elde ederiz

10-10-10 olan bir besin maddesinin 1 gramını 3,79 litre (1 galon) suya karıştırdığımızda 25-11-21 PPM elde ederiz.

[/font]

Not 
Garantiil sonuç demiyorum hiç bir zaman teoriyle pratik uyuşmaz fakat bir nebzede olsa yardımcı olucaktır
-Chaos
adlı üyeye aittir.

karamamba

Yeni üye
3 bitkimi suladıktan sonra ppm değerlerini ölçtüm 1 tanesi 226 1 tanesi 725 1tanesi 585 çıktı. hepsine aynı gübreden aynı miktarda verdim ppm değeri tam olarak ne ifade ediyor onuda bilmiyorum konuyu hortlatıyım dedim.

NabicazBeKamil

Yeni üye
Cvp: PPM Hesaplama

karamamba' Alıntı:
3 bitkimi suladıktan sonra ppm değerlerini ölçtüm 1 tanesi 226 1 tanesi 725 1tanesi 585 çıktı. hepsine aynı gübreden aynı miktarda verdim ppm değeri tam olarak ne ifade ediyor onuda bilmiyorum konuyu hortlatıyım dedim.

PPM Sudaki besin maddelerini ve tuzluluk oranları hakkında sana fikir veren bir ölçüm numarasıdır. 

Sen Sulama suyuna gübre eklediğinde ppm numaraları artar. GÜbre atmadan önce suyun PPM EC değeri ortalama 300 olması ve vegatif dönemde verdiğin gübrelerle buna 200 daha eklersin. ortalama 500-600 PPM'den başlayıp çiçeklenme in son 2 haftasına kadar 1500 lere çıkanlar var. Gübre mL sayısı artıyor çünkü.

Yalnız içeri giren suyun ppm değerleri dışında bir de saksının altından aldığın akıntının ölçümlerini de yapmalısın.

Yani akıntı suyunun ölçümü yapmakta yetiştirme medyanda ( toprak / coco ) tuzluluk oranı hakkında fikir edinmeni sağlar.

Aslında her yeni gübreleme ve sulama yaptığında topraktaki fazla tuz akıntı olarak dışarı gider ve yeni gelen solüsyon taze ve dengeli bir emilim sağlar bitkiler için.

Ben şu ana kaar hiç ölçmedim ama ppm'deki değer bu. ben çok karışık ve spefisifk gübreler olaayına girmedim. zaten firmaların önerdiği şekilde gidersen çok fazla sıkıntı çıkmıyor bitkide.

trinity

Yeni üye

karamamba' Alıntı:

[font=Roboto, HelveticaNeue, Arial, sans-serif]Ppm, milyonda bir birime verilen isimdir. Herhangi bir karışımda toplam madde miktarının milyonda 1 birimlik maddesine 1 ppm denir. Derişim birimi olarak bilinir. Her üç harfi de küçük olarak "ppm" şeklinde yazılır. Herhangi bir şeyin milyonda birini de ifade edebilir. Çok düşük değerleri ifade etmek için kullanılır[/font]

edizparlar

Yeni üye

psypanic' Alıntı:
Akıntı suyunuda ölçütüğümüzde topraktaki PPM değerlerine ulaşırız. Bakalım ne kadar tuz birikiyor toprakta :)

akıntı suyundaki ppm değeri filizlendirme-veg-bloom dönemlerinde kaç olmalı hocam?

Arkadaşlar ppm siparişi vericem bu flush zamanı ppm değerleri ortalama kaç olması lazım sağolun:) ppm hiç kullanmadım araştırma na göre 300 civarımı oluyor

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • R raw.w33ds:
    ******** ******* ** ****** *** **** ******* *** **
  • Uranyum Kamil Uranyum Kamil:
  • İstanbul İstanbul:
  • R raw.w33ds:
    hahahaha*
  • Tommy vercetti Tommy vercetti:
    ***** **** ********** ** ***** *** *** ** ****** *** ***** ********* **
    ***** ***** * ***** **** ******* *** ***** **** ** ***** ******** ********** ******* ** ****** *** **** ******* *** **
  • K Kafirimam:
    ******* ******* ****** ***** ******* *** ***** ****** *** ** ** hahahaha***
    +1
    +1
    +2
  • K Kafirimam:
  • K Kafirimam:
    ****** ***** **
  • R raw.w33ds:
  • K Kafirimam:
    ***** hahahaha *** ********* ******* **** ******* ******** ********** **** ***** ***** **** ********* ***** ********* *** ******
  • R raw.w33ds:
  • R raw.w33ds:
    hahahaha ******* ****
  • R raw.w33ds:
    hahahahahahahahahahahaha***
  • R raw.w33ds:
  • K Kafirimam:
    ******* **
  • zero00 zero00:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • zero00 zero00:
  • zero00 zero00: