Sıfırdan başlayan birine yardım

clifflee

Yeni üye
Arkadaşlar merhaba. aralıksız forumu okuyorum. onlarca tavsiye okudum ama, hepsi farklı yetiştirme yöntemleri için. açıkçası çok kafam karıştı.

sponsor siteden ak47 sipariş verdim. tek tohum ekmek için ihtiyacım olan şeyleri bana yazabilecek kimse var mı??

• bez dolap mı, ahşap dolap mı?
  • ışık sistemi her dönem için (filizlenme, çiçeklenme vs) değişecek mi, yoksa sadece ışık verdiğimiz süre mi değişecek?
  • tohumu filizlendirmek için suda bekletip peçeteye koymak mı, yoksa direkt toprağa ekmek mi daha uygun?
  • tek tohum tek saksı için nasıl bir havalandırma sistemi tavsiye edersiniz?
inanın forumu baya okudum fakat onlarca cevaptan kafam karıştı. birisi yardımcı olursa çok mutlu olurum.

Öncelikle tartışmaya açığım.

AK-47 ler kanser tohumlardır. 0 numara zımpara alıp 20 30 kere salla ki rahat filizlensin. Ilık bir yerde karanlık bir ortam olmak şartıyla bir bardak suda 1 günden fazla bırakma 6 saatte bir temiz ellerinle tohuma şöyle bi dokunup suyun içine çöküp çökmediğini kontrol et. Çöktüyse beklemeye gerek yok tohumu alıp iki kağıt havluyu ıslatıp arasına at. Karanlık nemli bir ortam yarat yine ılık olsun. Yapıştır tohumu. Filizi gördüğün anda toprağa sal. Odanın ısısı 23-27 derece arası olsun. Üstüne birde pet bardak yerleştirip 6 saatte bir havalandır yada ufak delikler aç ortamın ekstra nemli olsun ^^  (tohumsuz kankamızın yaptığı gibi suda 3 gün bekletip suyun dibine battığı an alıp toprağa atabilirsin.

Dolap için bez yada ahşap fark etmez. İçinde ışığı iyi dağıtsın yeterli. Işığı hps 400 watt falan yaptığında sıkıntı olmuyor diye biliyorum. Magicplant var orada lambalara göz at watt değeri artınca kit olarak sipariş edersen yanında vegetatif ve bloom için farklı ampullu setler satıyorlar. Büyüme sırasında ışığı daha yukarı aldığında sıkıntı olmuyor.

Kaç tohum olduğu fark etmeksizin odanın boyutu önemli. Asansörde düşün kendini tek başınasın kolay kolay darılmazsın ama birkaç kişiysen daralırsın. Eğer asansör büyükse birkaç kişi olman seni zorlamaz. Havalandırma da bu şekilde işleyecek odan çok büyük değilse birkaç fan in out seni kurtarır ama odan büyükse daha büyük fanlara ihtiyacın olacak adını verdiğim sitede fanların kaç m3 hava alıp attığı yazıyor. Türk aklıyla hareket edeceğim diyorsan büyük iyi bir fanı giriş büyük iyi bir fanı çıkış için kullan tek bitkinin kokusu adamın *na koymaz o yüzden koku sıkıntımız olmaz diye düşünüyorum ^^ 

EKSİKLERİ YAP YAPIŞTIR  BİZİDE ALIŞTIR KANKA

R

Ripley'sOG

Guest
  1. Ahsap+yansıtıcı bir film ne olursa
  2. Gelisim için mh bloom için hps neden diye sorar isen mh güneşin ilk bahardaki spektrum larıni taklit eder,shp ise yazin orta ve sonlarındaki spektrumu taklit eder
  3. Suya koy kok verince topraga al 
  4. 400w hps alicak isen isigin hava tahliyesi icin en az 380m3 fan gerek.Içeriyede temiz hava (co2) için ayni oranda fan almak gerek sirkilasyon icin
  5.  hps masraf led alir isen basin agrimaz ve fan alirkende m3 için kabinin olculeri yeterli olucaktir.Ekstra klima vs derdi olmadan eger iklimin asiri derecelere çıkmıyor ise 

isin rast gitsin

clifflee

Yeni üye
Cvp: Sıfırdan başlayan birine yardım

Ripley' Alıntı:
  1. Ahsap+yansıtıcı bir film ne olursa
  2. Gelisim için mh bloom için hps neden diye sorar isen mh güneşin ilk bahardaki spektrum larıni taklit eder,shp ise yazin orta ve sonlarındaki spektrumu taklit eder
  3. Suya koy kok verince topraga al 
  4. 400w hps alicak isen isigin hava tahliyesi icin en az 380m3 fan gerek.Içeriyede temiz hava (co2) için ayni oranda fan almak gerek sirkilasyon icin
  5.  hps masraf led alir isen basin agrimaz ve fan alirkende m3 için kabinin olculeri yeterli olucaktir.Ekstra klima vs derdi olmadan eger iklimin asiri derecelere çıkmıyor ise 

isin rast gitsin

hocam çok teşekkür ederim zaman ayırıp cevap verdiğiniz için. ahşap dolap ve yansıtıcı alacağım. 

led alırsam 380 m3 fan'a gerek kalmayabilir mi? çünkü sadece 2 fan 1000 liraya gelecek. biraz pahalı geldi, 480 tl tanesi. ya da ben yanlış anladım. hava tahliyesi için daha basit bir şey iş görür mü?

R

Ripley'sOG

Guest
Kabin ölçülerine karar verdigin vakit m3 hesabina göre ortaya bir sonuç çıkar.Fiyati evet daha makul olur

clifflee

Yeni üye

Ripley' Alıntı:
Kabin ölçülerine karar verdigin vakit m3 hesabina göre ortaya bir sonuç çıkar.Fiyati evet daha makul olur

160x60x50 civarında ölçü düşünüyorum. kaplamayı myler yansıtıcı film ile yapacağım. bu büyüklükte bir düzenek için tavsiye ettiğiniz ışık ve havalandırma düzeneği nedir? koku sorunum yok, gerektiğinde cam açabilirim.

R

Ripley'sOG

Guest
  1. Dikey (boy)
  2. Yatay 
  3. En ( ic) 
Olarak yazarsan sevinirim

Murti.b

Yeni üye

Ripley' Alıntı:
  1. Dikey (boy)
  2. Yatay 
  3. En ( ic) 
Olarak yazarsan sevinirim

Dikey : 160 cm
Yatay : 60 cm
En     : 50 cm 

Bende ayni bu olculerde kabin hazirliyorum su an. 2 tane 8 litre kumas saksi koymayi dusunuyorum ve havalandirmayi nasil yapmaliyim?

R

Ripley'sOG

Guest
Imkan var ise 150-250 m3 arasi cift fan alir oyle yapardım.Fakat maddi durumun neye el veriyor ise alirsanda tekrardan söylüyorum butcen var ise slient olan fanlardan al en azindan sesten strese girmezsin.

Ripley' Alıntı:
Imkan var ise 150-250 m3 arasi cift fan alir oyle yapardım.Fakat maddi durumun neye el veriyor ise alirsanda tekrardan söylüyorum butcen var ise slient olan fanlardan al en azindan sesten strese girmezsin.

bende baya bi araştırma yaptım kısmet olursa yaz sonu kendıme 2 ağaç atıcam =)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
    There are no messages in the chat. Be the first one to say Hi!