Tüm yapraklarda sararma

Azulhnakir

New Member
Merhaba arkadaşlar;
Bitkim, çiçeklenme dönemine girdikten sonra; tüm yapraklarda sararma başladı. Kalsiyum-magnezyum eksikliği olduğunu düşündüm. Daha sonra, forumdan öğrendiğime göre, azot eksikliği olabileceğini düşündüm. Bitki auto-flower bruce banner. 3-4 günde bir suluyorum ve ayrıca bugünden itibaren sprey olarak haftada bir azot call-mag solüsyonu püskürtmeye başlayacağım. Ama başka bir yerde okuduğuma göre bitki hasata yaklaştıkça yapraklarının sararmasının doğal olduğunu okudum. Biraz kafam karıştı. Sizlerin değerli botanik bilgilerinizden de yararlanmak adına, aşağıya resmini koyduğum bitkim için bir deeğerlendirme yaparsanız çok memnun olurum. Teşekkürler.

silas34

Moderator
Yönetici
Selam azot calsiyum magnezyum speyle yapraktan gübreleme yapılmaz. Bitkide toprak yapısının ve ph'ın bozulmasından kaynaklı besin alamama broblemi var. Bitki şu an hem vereceğin hiç bir besini doğru dürüst alamaz. Ayrıca problemin asıl nedeni sudaki kireç, kükürt eksikliğine neden olmuş. Topmax, leonarditli humik fulvik asit ve ya solucan gübresi kullanarak toprak yapısını düzenleyip zenginleştirmen gerek, bitkinin toparlaması 15 gün sürer.

pusher

Member
Dostum bitkine boş sulama yapıp kuruduktan sonra litre başına çizelgenin üçte biriyle sulama yaparak devam et. Şu anda yapraktan sulama yapman hiç bir fayda sağlamaz aksine zararına olur. Bitkiler çiçeklemede yapraktan beslenmez ayrıca sararan yaprak eski haline dönmez. Panik yapmadan hareket etmeni tavsiye ederim.

salih2135

New Member
Endişelenme sararan yaprakları hepsini kes yeşil dışında yani zarar görmüş deforme vs
Keski ağaç performansını buna harcamasın daha ferah büyür zaten somege geçtiyse o yapraklar sağlam olsada çok iş yapmıyor

salih2135

New Member
Oy 6.2 6.5 devam et saksının altından çıkan sudan numune al ölç ph oranını dengele besin tablonun yarısından devam etkiye göre değil tepkiye göre dikkatle artırırsın ben yaptım oldu tavsiye

fenafillah

Member
İlk grow deneyimimde çok sayıda hata yaptım, bitki gitti gitti geldi :) bir ara yapraklar sararmaya başladı ve yayıldı, bir kaç gün sonra eksiksiz tüm yapraklar sap sarı oldular. Toprak değiştirip bayağı büyük bir saksıya almıştım, bir kaç gün sonra tüm yapraklar tekrar yem yeşil oldu, bir gecede... şok ediciydi :))

Muhtemelen @silas34 ün söylediği problemi yaşamıştım bilmiyorum, yaprakları kesmek için acele etme, bitki zaten güç durumdaysa ekstra stres oluşturma.

Azulhnakir

New Member
Değerli arkadaşlar;
Bu sabah flush işlemi yaptım. 7lt lik saksı kullanıyordum. 3 kova yaklaşık 30lt ( ph’ı 6.0-6.5 aralığında ) su ile toprağı yıkadım. Tekrar çadıra aldım. Sizden ricam bundan sonra ne yapmam lazım? Elimde Biobizz marka topmax, bloom ve grow gübreleri var. Ayrıca sensi marka callmag extra var. Nasıl bi yol izlemeliyim acaba? Bana cahile anlatır gibi anlatırsanız ya da daha önceden açılmış konulara yönlendirirseniz çok makbule geçer.

Ama şundan eminim ki bu bitkiyi ektiğim saksı ufak. Diğer 3 çiçeğimi 12lt lik kumaş saksıya ektim. Ancak bu bitkime saksı kalmadığı için 7lt kumaş saksıya ekmiştim. Ayrıca her 3 sulamadan birinde gübre ekliyordum. Sanırım fikirlerim her yetiştirmede değişiyor. Artık bitkiye 15 günde bir gübreli su vermeyi, 7 günde bir callmag destekli su vermeyi, diğer zamanlarda ise sürekli boş ve ph ayarı yapılmış musluk suyu vermeyi planlıyorum.

3 adet yeni bitkiye başladım (2xpurple / 1xak49). Bu bitkilermi 12 lt lik saksılara ektim. Umarım bu sefer ki daha da başarılı olur. Keza ilk growumda hasat alamadım. 2. Growum az önce bahsettiğim sararma problemi olan resmini paylaştığım bitkiydi. Yetiştirirken insan çok şey gözlemliyor. Ve tabii bu forumun ve siz değerli katılımcıların çok desteğini gördüm. Çok teşekkür ediyorum hepinize. 3. Growum olan bu bitkiler sanırım daha şanslı olacak. Teşekkür ederim.

Azulhnakir

New Member
@silas34 hocam selamlar, dün bitkiye flush işlemi yaptım. Bugün 1lt ph ı ayarlanmış su ile beraber 3ml topmax vermeyi düşünüyorum. Doğru mu yapıyorum. Yoksa daha beklemem lazım mı? Toprağımın üst tarafı işaret parmağımın 2 boğumuna kadar kuru ya da çok az nemli. Sen ne dersin?