Ziraatci Denemesi

Karolin

Yeni üye
S.a. kankalar. Bir varmış bir yokmuş. Harman kalan bir müptezel kafayı tavana kaldırmış düşünüyormuş. Bir kahve yapmış kendine. Sigarayı bıraktığına memnun, gereksiz insanlardan uzaklaştığına mutluymuş. Sonra demişki yok mu bi cigara?

Bıktım bu torbacılardan diyormuş ****. Gereksiz insanların yanında etiket olmaktan, olmadık bir yerde bayılıp paket olmaktan korkuyormuş. Demişki neden bu arayış?

*** demiş sonunda inceldiği yerden kopsun ****. Nasıl olsa içiyoruz, bunu yaşamaktan mutluyuz da, o zaman evimizde yapalım taşak muhabbetimizi. Sevdiğimizi çağırır gerisine yol veririz. Hem kafamız olur hem de kafamız rahat olur.

19.12.2017

Günlerden bir gün Alibaba ya girip başlamış sipariş vermeyee. 

6 tane 8 cm çaplı ışıklı pc fanı 40 lira
2 tane 12cm çaplı pc fanı 20 lira
2 tane fanların önüne filtre 12 cm
Bir tane skytech vantilatör. 50 lira 
8 tane 50W grow led tanesi 11 liradan 88 lira
3 paket tohum tanesi 0.5 dolar. 5 lira
Alüminyum folyo
2 metreye 1 metre, yüksekliği 1.2 metre kabin
3 tane boş damacana. Maya. Hortum.. (CO2)
1kg Amonyum Nitrat 12tl
1kg Potasyum Sülfat 15 tl+10 lira kargo parası
1kg Di Amonyum Fosfat 18 tl
1lt Minör element karışımı 15 lira
Koyun Gübresi 
Perlit 20 lira 40 lt
Aktif Karbon

Toprağı hazır almamayı tercih ettim. Torf alıcam. Torf, perlit ve elenmiş toprak kullanıcam. Yanmış koyun gübresiyle (ateşle yanmış değil, fermantasyonu bitmiş) koyun gübresiyle karıştırıcam. Gübreyi al, suya ısla, bir kaç ay beklet hazır.Toprak kullanacağım için muhtemelen yetiştirme sürem uzayacak. Ama daha sağlıklı bitkiler elde edeceğimi düşünüyorum. Gübre kullanımımda nispeten daha az olur. Bir miktar koyun gübresini 1 çorba kaşığı ezip ufaladığım DAP gübresiyle karıştırıp tohum yatağına gömücem. Böylece fosfordan maksimum yararlanmayı hedefliyorum. KSO4 te saksı başına 1 çorba kaşığı toprağa karıştırıcam. Amonyum nitrat yıkanan bir gübre olduğu için sulama suyuna her sulamada 4 boncuk atmam yeterli olur. Tartmaya gerek yok.

Işıklar Led olacağı için ve ısı sorunu olmadığı için bitkiye iyice yaklaştırabilirim. Böylece ışığı verimli bir şekilde kullanmayı planlıyorum. Bitki büyüdükçe yukarı çekebileceğim şekilde ayar vercem.

6 tane ışıklı fan aldık. Bunların arkasına sineklik telinden kapak yapıp içini aktif karbonla doldurucam. Tahminimca koku sorununu halledecek. 6 filtreyle dış ortamdan izole edilmiş kabinin ( toz bile giremez) havasını boşaltmayı düşünüyorum.

2 hava girişi ve bu hava girişlerinin önünde tozu tutan filtreler olcak. 2 giriş 6 çıkış yani.

Hava çıkışları kabinin üstünde girişleri ise aşağıda olcak çünkü CO2 dibe çöker. Havalansın.

CO2

3 tane damacanaya 4 kg şeker koyup eriticem. Damacananın üstünde boşluk kalmalı biraz taşmasın. Sonra her damacanaya 2 çay kaşığı eritilmiş limon tuzu ilave edicem. Sonra hazırladığım karışımlardan  büyük bardaklara aktarıp her bardağa 2 paket maya dökcem. 15 dk sonra köpüren mayaları damacanalara döküp kapaklarını kapatıcam ve güzelce çalkalıycam. Sonra hava filtrelerini damacanaların kapaklarına takıp filtrelerin ucuna taktığım hortumları da kabinin hava girişi olan pervanelerin üst tarafına, tavana üç delik delip düzgünce sarkıtıcam. 1 ay ömrü var. Sonra damıtırsan Rakı Votka falan yapabilirsin. 50 ml metil alkol içerir sakın damıtmadan içme bozar.

Alkol kısmını **** edersen CO2 gübreni karşılar.

Ledi taktık, havalandırmalar hazır. Toprak hazır. Gübre tamam. Duvarları alüminyum folyoyla kapladık. Vantilatörümüzü bir köşeye koyduk üflüyor. CO2 hazır. Su tamam.

Suyu dinlendirilmiş yağmur suyu kullanıcam. Musluk suyu değil.

Zamanlayıcı prizimize fişi takıp, gece 10 da başlangıç yapacak pozisyona da getirdim. Gece elektrik daha ucuz uyandırayım.

Nem ölçer ve ph ölçerim yok malesef. Sabahları sprey yapabilirim. Zaten yaprağına bakınca ve dokununca, bitkiyi tanıyosan nem isteğini anlarsın. Hem böylece onla ilgilenme ve konuşma fırsatıda bulursun. En güzel gübre budur. İstanbul'un havası nemli zaten, HID lambada yok hani ısı sorunu veya kuruma derdi yok.

Benim siparişler 1-2 aya gelse zaten şubat olur. Tohum zaten 2 haftada anca çimleniyor. Camın önüne dizerim şişeleri. Sonra 3 tane tasarruflu ampulle 2 hafta oyalanırlar. Oldu sana 1 ay. Sonra 2 hafta kabinde ışık alır. Çiçeklenmeye sokar erkekleri ayırırım.

İlk ekim 0.5 lt su şişelerine olcak. Tohumların nasıl olacağını bilmediğimden seçim yapmak için her paketten 10 tohumu şişeye ekcem.

30 bitkiyle başlıycaz yani ****. Sonra erkekleri ayırınca zaten yarısı gider. Kalanlardanda hoşuma giden 6 taneyi seçicem.

Siparişler gelsinde tekrar yazarım ****. Gidişhat böyle olcak. Bakalım nasıl olcak :)

20.12.2017

Son yaptığım araştırmalara göre:

LED lerin altına bu şekilde oluklu metal bir malzeme koyuyorlar. Ortadaki yuvarlağa fan takılıyor ve LED'in alüminyum tabanıyla arasına termal macun sürülerek ısının iletken aparata geçmesi sağlanıyor. Fandan üflenen hava oluklardan sıcaklığın uzaklaşmasını sağlıyor.

Bir diğer önemli nokta voltaj yüksek gelirse LED ler aşırı ısınır, ışık verimi düşer, ömrü azalır. 

İşi iyi bilen yorum yazarsa süper olur..

Silent

Yeni üye
 Sevdiğimizi çağırır gerisine yol veririz. Hem kafamız olur hem de kafamız rahat olur...

Bu bölüm çok hoşuma gitti kanka bende aynen böyle dedim kendi kendime..
Menfaati  çıkarcı arkadaşlardan bıktım ve attım kendimi bu siteye kendim diker kendim içerim hem kafam rahat olur hem dansöz gibi kıvıranlar uzak olsun dedim..
İnşallah herşey istediğin gibi olur baya sağlam ekipman düşünmüşsün ben her zaman derim bu otu çekince filozof oluyor insan bizim kafamız güzel kimseye zararımız olmaz sadeece kafamız güzel..
Keşke tüm dünyanın kafası güzel olsa :D

uflenti

Moderator
Haydi bakim, fotolarını bekliyoruz, anlattıkların ziraatçı dilinde güzel şeyler, bakalım bunu uygulama da ne kadar karşılayacak.
Karbon filtren olursa iyi olur, İstanbul gibi yerde 6 tane bitki güzel kokar..!

Karolin

Yeni üye
Doğru diyosun. Şimdi bi deneyim bu filtreyi. Beklentiyi karşılarsa ne mutlu. Yoksa zaten baktım koku çıkıyor hemen bi karbon filtre yapıştırırım. Şu malzemelerim bi gelsin de :)

Feallo

Yeni üye
Cvp: Ziraatci Denemesi

Karolin' Alıntı:
Doğru diyosun. Şimdi bi deneyim bu filtreyi. Beklentiyi karşılarsa ne mutlu. Yoksa zaten baktım koku çıkıyor hemen bi karbon filtre yapıştırırım. Şu malzemelerim bi gelsin de :)

Aga siparisini verdiğin ledlerin suan 50wlık olanından 8 tane duruyor önümde söyle bir sey var montajını yaptım fakat 4 sn gibi kısa bi süre icinde el yakacak sıcaklıga ulasıyor haberin olsun.Bunun için https://urun.n11.com/sogutucu-ve-fan/intel-lga-775-islemci-cpu-fan-4-adet-fan-tirnagi-termal-macun-P136422978 linkte gördüğün fan gibi birşey alabilirsin 1 fanın üzerine sanırsam 2 adet led sığabilecek vaziyette yeterli olur. iyi growlar

Karolin

Yeni üye
@Feallo sağol kanka. Rica etsem montajını yaptığın şeklin fotoğrafını atabilir misin? Hem fikir sahibi olurum hemde bir hal çaresine bakmaya çalışırız. Işığı bitkiye yakın tutacağım için vantilatörü ledlere yakın bir yerden üfürtebilirim sanırım. Dur bi araştırayım ben bunu.

Karolin

Yeni üye

21.12.2017

S.a. kankalar. LED konusunda yaptığım araştırma sonuçlarını paylaşayım bugün.

5sqhLV.png

Burada eleman hazır LED projektörün yanan sürücüsünü değiştiriyor. Gördüğünüz fanların altında 50W led çipler var. Her fana bir çip. Böylece ısınma sorunu çözülmüş.

Sl6oXm.png

TYb6l6.png
Evet kankalar yukarıda ise fansız bir soğutma şekli görülmekte. Eleman büyük bir almiyon plaka üzerine bağlıyor ledleri. Plakanın arkası oluklu, böylece havanın temas yüzeyi artıyor. Fan yok ama LED in ısısı plakanın her yerine yayılıp ısıtana kadar oda havası plakayı serinletiyor.

NVq9Dv.png

W5ktJh.png

Burada da eleman yine ledleri alemiyon bir malzeme üstüne monte edip yüzey genişletiyor. Arkasına da pc fanı koymuş.

Bunlar soğutmaya yarıyor. Şimdi LED'in minimum ısınması ve ışığının dalgalanmaması için gereken alete geleyim.

M0RdQX.png

Bunu bugün sipariş ettim. Bu olmazsa LED'in ömrü 1 ay kanka. 30000 saat nerde bir ay nerde.

50W led kullanacağım için 50W işaretledim alırken. 50W LED DRIVER.

LED'leri seri bağlıycam. İnşallah ışık kaybı ve ya sürücü de aşırı ısınma sorunu olmaz. Yapcaz görcez.

Aşağıdaki videoda sürücülü ve sürücüsüz LED arasındaki farkı görebilirsiniz.

[video=youtube]http://https://m.youtube.com/watch?t=41s&v=n_GyT2Aq1jg[/video]

Feallo

Yeni üye

[attachment=103' Alıntı:
HighTimes pid='4128' dateline='1513791394'][attachment=103]@Feallo  bende chip led'den kullanıyorum 50w lık 1 tanesine anca yetıyor 1 tane işlemcı fanı

aga youtubea intel 1150 yazarsan  fanı görebilirsin  raahat 2 tane üzerine oturabilir ve bakırdan bi tabaka var üzerinde buda sıcaklığı yaymak icin işe yarayıcı

Karolin' Alıntı:
@Feallo sağol kanka. Rica etsem montajını yaptığın şeklin fotoğrafını atabilir misin? Hem fikir sahibi olurum hemde bir hal çaresine bakmaya çalışırız. Işığı bitkiye yakın tutacağım için vantilatörü ledlere yakın bir yerden üfürtebilirim sanırım. Dur bi araştırayım ben bunu.

aga fotoda göründügü gibi direk prize bağladım ben fanlarım yolda termal macunla 2sini bi fanın üzerine yapıştırıp tavana asıp yukardan vericem direk çiçeklere

Ekli dosyalar

• 25637327_10208636105579706_13338352_o.jpg
    25637327_10208636105579706_13338352_o.jpg
    156.6 KB · Görüntüleme: 109

Karolin

Yeni üye

Feallo' Alıntı:
HighTimes' Alıntı:
@Feallo  bende chip led'den kullanıyorum 50w lık 1 tanesine anca yetıyor 1 tane işlemcı fanı

aga youtubea intel 1150 yazarsan  fanı görebilirsin  raahat 2 tane üzerine oturabilir ve bakırdan bi tabaka var üzerinde buda sıcaklığı yaymak icin işe yarayıcı

Karolin' Alıntı:

aga fotoda göründügü gibi direk prize bağladım ben fanlarım yolda termal macunla 2sini bi fanın üzerine yapıştırıp tavana asıp yukardan vericem direk çiçeklere

Kanka direk bağlarsanda ışık verir ama nasıl olur bilmiyorum. Telefon kamerasıyla bak. Dalgalanma varsa sürücü ayarla. Bana attığın resimde tam ayıkmadım açıkçası 60W yazıyor dene bi sonra kamerayla bakarsın. 

Direk bağlama tavsiye etmiyolar. Hem çok ısınır hem ömrü az olur.

Karolin kanka yazını okurken hah bu adam iyi araştırmış diyordum ki yağmur suyunu okuyunca olmadı dedim. Dostum yağmur suyunda mineral yok gibidir. illa kullanacaksan sudaki mineralleri sonradan takviye etmen gerekir. dinlendirilmiş musluk suyu kullanmalısın. ikinci önemli konu ise gübre konusu mono gübre aldığına göre büyük ihtimal ziraat mühendisi olmalısın. eğer değilsen her bitkinin kendine has ihtiyaçları olduğundan kenevirin ihtiyaçlarını hesaplayıp ona göre formüle etmek bilgi ister.

hangi aşamada hangi formülü kullanacağını biliyorsan denedikten sonra paylaşmalısın buradaki öğrenci kardeşlerimiz gübreye dünyanın parasını veriyor.

Karolin

Yeni üye

HighTimes' Alıntı:
Karolin' Alıntı:
21.12.2017

S.a. kankalar. LED konusunda yaptığım araştırma sonuçlarını paylaşayım bugün.

5sqhLV.png

Burada eleman hazır LED projektörün yanan sürücüsünü değiştiriyor. Gördüğünüz fanların altında 50W led çipler var. Her fana bir çip. Böylece ısınma sorunu çözülmüş.

Sl6oXm.png

TYb6l6.png
Evet kankalar yukarıda ise fansız bir soğutma şekli görülmekte. Eleman büyük bir almiyon plaka üzerine bağlıyor ledleri. Plakanın arkası oluklu, böylece havanın temas yüzeyi artıyor. Fan yok ama LED in ısısı plakanın her yerine yayılıp ısıtana kadar oda havası plakayı serinletiyor.

NVq9Dv.png

W5ktJh.png

Burada da eleman yine ledleri alemiyon bir malzeme üstüne monte edip yüzey genişletiyor. Arkasına da pc fanı koymuş.

Bunlar soğutmaya yarıyor. Şimdi LED'in minimum ısınması ve ışığının dalgalanmaması için gereken alete geleyim.

M0RdQX.png

Bunu bugün sipariş ettim. Bu olmazsa LED'in ömrü 1 ay kanka. 30000 saat nerde bir ay nerde.

50W led kullanacağım için 50W işaretledim alırken. 50W LED DRIVER.

LED'leri seri bağlıycam. İnşallah ışık kaybı ve ya sürücü de aşırı ısınma sorunu olmaz. Yapcaz görcez.

Aşağıdaki videoda sürücülü ve sürücüsüz LED arasındaki farkı görebilirsiniz.

[video=youtube]http://https://m.youtube.com/watch?t=41s&v=n_GyT2Aq1jg[/video]

BU EN ALT'DAKİ VİDEO İÇİN YORUM YAPICAGIM 220V LA ÇALIŞAN 50W LIK CHİP LEDİ KULLANIYORUM 6 AYDAN VERI YANI DRICERSIZ OLANDAN DALGALANMA YAPANDA VE HERHAGI BIR SORUN YAŞAMADIM BU ARKADAŞ YANLIŞ BİLGİLENDIRIYOR , DRIVER LI OLAN DUNYANIN PARASI NE GEREK VAR TAK PRIZE CALISSIN.

Kanka bu sistemin doğru kullanımı böyle. Hani kurulu sistemler pahalı ona katılıyorum. Senin çipler yanmamış olabilir, ama ışık kalitesi ve ömrü azalıyormuş. Senin tercihin.

tekilasunrise' Alıntı:
Kanka gübre konusunda araştırmalarım biraz boşa çıktı. Hani var bir şeyler internette ama yetiştiriciler genellikle hazır setlere yöneldiğinden işin özüne inilmemiş. Bende hazır malzemelerin içeriğine baktım ve gerçekten komik NPK değerlerine dünyanın parasını istediklerini gördüm.

Dedim bunlar milleti s**yor. Bazı bitkilere çok bazılarına az gübre vererek ideal gübre miktarını çözücem. Baktım yanıyor flash yaparım.

15 liralık Amonyum Nitrattan kaba hesapla 80 şişe falan 4-X-X lik 1lt gübre yaparsın.

İnternette dönüme 8 kg Saf azot gelecek şekilde gübreleyin diyor. Bunu bine bölersen 8 gram metre kareye. ÷33 azotsa 24 gram. Sen fazla fazla 20 lt saksıya dikeceksin. 1 metre kareye de 4 saksı sığar. Saksı başına 6 gram düşüyor. Onuda mümkünse her sulamada verecek şekilde böleceksin. Nasıl yaparsın sana kalmış. Uğraşamam diyosan üçe böl 2g. Ayda bir ver.

Gübre isini vakti gelince detaylandırırız.

Musluk suyunda da çok mineral yok aslında ve suyun pH'ı 8'i  geçiyor bazen. Gerçi İstanbul'un suyu çok kireçli değil ama olsun.

Yağmur suyu neredeyse saf su. Yani bitkinin en sevdiği su. Mineral için minör element karışımı aldım. Yapraktan da uygulama yapabiliyorsun, topraktanda.

Koyun gübresi de tahminimce toprağı mineral açısından besler.

Toprak karışımında torf perlit vermikulit karışımı değil, torf, perlit, toprak karışımı kullanmayı düşünüyorum. Yani topraktaki minerallerde bitkiye geçecek. Ve mineraller toprağa bağlanacağından yıkanma ve gübre ihtiyacıda azalacak diye tahmin ediyorum.

Feallo

Yeni üye

@Hightimes 
Dostum elemanın eline mallar daha geçmemiş çalıştırmamış denememiş sadece araştırmayla bunları söylüyor.Senin gibi halihazırda çalışan bi lede sahip olan insanın bilgilendirmesi çok iyi olmuş eline sağlık+++

Karolin

Yeni üye

22.12.2017

S.a kankalar. Bugün yine ufaktan yürüttüğüm araştırmalarımın devamını paylaşıcam sizlerle. Ne LED' miş bilader. Elektrikçi olduk çıktık ****.

Öncelikle Çinden sipariş edilen LED'ler tam verimle çalışmıyormuş. Yani 1000 Watt LED aldın diyelim, onu 700 Watt çekiyor öyle düşün. 

Diğer bir konu LED'ler tam verimle çalışırsa HPS lambalardan daha iyi sonuç veriyor. Yani 600 Watt tam verimli LED 600 Watt HPS ye koyuyor. Sıkıntı şu sistem aşırı pahalı oluyor. 

Fakir imkanlarımızla 8 tane 50W led aldık, 38W kullanacağını tahmin ederek diyebilirimki 304W çeken bir sistem olacak. 4 bitkiye yeter aslında ama 6 bitki istiyorduk 2 tane daha sipariş vermem gerekecek.

Diğer konu bağlantı şekli kankalar. Seri mi bağlıycan paralelmi bu önemli.

Seri bağlarsan atıyorum 8 taneyi seri bağladın 50 Watt tan 400watt güç lazım. Senin prizin 220 Volt. Balast gibi bişey lazım herhalde o zaman.

Paralel bağlarsan sorun yok. Watt sabit kalıyor ama akım şiddeti artıyor yani dirençleri patlatabilirsin.

Şimdi gelelim teknik muhabbetlere.

mrt88

Yeni üye
O videoda ki olay herz atlaması olarak geçer. Soldaki ışıkta video yaydıgı frekansı yakalayamadıgı için herz atlaması yapıp görüntüde dalgalanma yapar. Çektiği kamerayı saniyede yakaladıgı görüntü sayısını enstantane süresini arttırdığı yada düşürdügü zaman soldaki ışıkta sağdaki gibi atlama yapmadan görüntülenebilir. Elektrikten pek anlamam sürücü kısmını bilemem ama o atlamanın sürücüyle alakalı olacagını sanmıyorum

Herşeyi çok ince elemişsin hesaplanışsın nazar değmesin kanka, o fanlardaki ledler ısık stresi yaşatabilir. Başarılar.

Karolin

Yeni üye

Tilki Kuyrugu' Alıntı:
Herşeyi çok ince elemişsin hesaplanışsın nazar değmesin kanka, o fanlardaki ledler ısık stresi yaşatabilir. Başarılar.

Sağol kanka. Kabin pavyon gibi olcak biraz :D 
Işıktan zarar gelmez gibi geliyor bana kanka ama bilmiyorum yapsada kullanıcam sanırım :D

Karolin

Yeni üye

23.12.2017

S.a. kankalar. 

Bugün dikkatimi çeken bir konuyu paylaşıcam. Ev atıklarından gübre yapmak.
Dün videosunu izledim. Hoşuma gitti. Şimdi bir damacanaya sistemi kurcam.

[video=youtube]http:// https://www.youtube.com/watch?v=SRo9PuYHgqc[/video]

12 lt su
1.2 kg pekmez
3.6 kg evsel atık 

Sistemi kurunca atarım fotosunu. Maksat gübre çeşidimiz artsın. Alibabadan malzemeler gelip bitkiler büyüyene kadar bu hazır olur.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Q qimliqsiz:
    dready**********
  • Q qimliqsiz:
    dready**********
  • Q qimliqsiz:
    dready**********
  • Q qimliqsiz:
    dready**********
  • B Bomberx:
  • A ax-b:
    ********* ***** *********** dready***** ***** ********** *** ******** ***** ** ******* ****** *** * ***** **** dready*** ********* dready** ** ** ***** **** **** ******
  • A ax-b:
    +1
  • Q qimliqsiz:
  • Q qimliqsiz:
  • Q qimliqsiz:
    dready**
  • Q qimliqsiz:
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    ** ***** ****** ****** ******** ****** ********* **
    +1
  • B Bomberx:
  • Q qimliqsiz: