1x Bruce Banner Auto 1x Hindu Kush Auto Günlük ( 70x40 Alan 240w QB Full Biobizz Serisi Besleme)

bafici

Kıdemli Üye
Herkese bol dumanlar beyler. küçük bir alanda 2 bitkiyle serüvenimiz başladı. 2. bitki opsiyonel, feda edilebilir alan sıkışırsa.
Tohumlar Sponsor
Işık Elektrozoom 240w Evo Quantum Board
Topraktan kafayı çıkarma tarihleri;
Büyük olan 08.05.2024
"Küçük olan stres yaşayıp söküldüğü için 19.06.2024 de yeniden ekildi"

Toprak Biobizz Light Mix . Perlit büyük olan bitkide %30, diğerinde %50 civarında.
Büyük olan bitki 19 lt bez saksıda. Gübre konusunda kendime güvenemediğim için Biobizz listesindeki tüm gübreleri aldım (8 adet). ph düşürücü ve yükseltici de mevcut.
Nem %70-%85 arası, sıcaklık 24.5-29.5 arası termostata bağlı ve hep aynı aralıkta çalışıyor.

Havalandırma tek bitki olduğu için giriş 8cm dc fan, çıkış 12 cm dc fan. ikisi de 24w ancak içerideki nemi ve ısıyı dışarı attıkları için 12v ile çalıştırdım bir süre. daha sonra yine olmayınca giriş ve çıkış fanlarını yok denecek kadar aza indirdim. içeri mayalı ve sitrik asitli olarak 2 sistemle de co2 veriyorum. co2 direk olarak içerdeki hareketli sirkülasyon fanının üzerindeki serum hortumdan ortama veriliyor. fan yere doğru salınımlı çalışıyor. hem co2 dağılsın, hem toprak kurusun diye. daha sonra fonumda co2 ile ilgili konuları okuduktan sonra tecrübeli arkadaşları co2 verilen kabinde havalandırmanın kapatılması gerektiğini söylemişler. başka kaynaklarda da aynı bilgiye rastlayınca çıkış fanını iptal ettim, giriş fanı 1 cm lik bir delikten yarım güçle çok az miktarda üflüyor. çıkış fanının olduğu delikte de yarım cm lik bir boş luk bıraktım hava çıkabilsin diye. içeriye verdiğim co2 muhtemelen gerekli ppm değerlerinin çok altında olduğu için dışarıdan da takviye gerektiğini düşünüyorum, o yüzden giriş fanı 1cm açık. ppm ölçer spariş ettim yolda geliyor. o gelene kadar biraz tahmin usulü gidicem. yattığım odada olduğu için ısıyı ve nemi kabin içinde tutmam gerekiyor çünkü.

Işık konusunda çok fazla kafam karıştı. genel bilgiye güvenip %20 dim 10k lüx değeri ile başladım. daha sonra forumda yine tecrübeli arkadaşların ilgili yazılarını okuyunca bu gün sonuna kadar açtım dimi. zaten ışığın radyatörüne de 2 tane 12v dc fan taktım, sürekli buz gibi, alta ısı gitmiyor. seviyesi 70 cm de.

İlk 2 sularını ph ayarlı verdim. dün yarım litre suya 0.5 ml bio heaven, 0.5 ml akti vera ve yanlışlıkla da 0.5 ml fish mix koydum. 1 hafta ileriki sayılara baktığım için fish mix de girdi araya. ama şu an için negatif bir reaksiyon göstermediler. yine ustaların yazılarını okuduktan sonra çok da korkmamam gerektiğini düşündüm. etraflarını da ıslattım biraz toprak canlansın diye, büyük olana 300 ml, küçüğe 200 ml olarak döktüm.

ustalara sorularım olacak;
Işık ayarları ve mesafesi konusunda tavsiyeleriniz nelerdir?
Havalandırma ve co2 konusunda doğru yolda mıyım?
Bitkiler 4 günlüğe göre nasıl görünüyorlar, bir problem var mı?
Bu alan için bitkilere hangi eğitimi önerirsiniz?

Son düzenleme:
Kolay gelsin dostum, umarım güzel bir hasat olur. Benim de Nisan sonunda ateşlediğim iki kızım var. Ufaktan büyüyorlar. Sorularını yanıtlayamayacağım çünkü benim ilk growum, tecrübem yok. Üstatlardan ve forumdan bilgileri öğrenmeye çalışıyorum.
Sormak istediğim tüm gübreleri nereden aldın? Gübre alırken biraz tırsıyorum, trendyol vs tc no istiyor falan. Nasıl hallettin?
Tekrar güzel bir hasat olması dileğiyle.

VendettaX

Ordinaryüs
Selamlar şuan Co 2 takviyesine gerek yok damada ihtiyaç yok bitkiler 15-20 günlük olunca hava ve Co 2 takviyesini ihtiyacı artar maya ilr vs co 2 artmaz kankacm sen sadece giriş yada çıkış fanini açık yut grow yap Co 2 tüp yada torbalari ile karbondioksit yuksrltirsin bu el yapımı Co 2 ler iş yapmaz malesef boşa emek harcama derim

bafici

Kıdemli Üye
Selamlar şuan Co 2 takviyesine gerek yok damada ihtiyaç yok bitkiler 15-20 günlük olunca hava ve Co 2 takviyesini ihtiyacı artar maya ilr vs co 2 artmaz kankacm sen sadece giriş yada çıkış fanini açık yut grow yap Co 2 tüp yada torbalari ile karbondioksit yuksrltirsin bu el yapımı Co 2 ler iş yapmaz malesef boşa emek harcama derim
evet ben de fark ettim onu, co 2 bag alıcam bir tane. co2 tüplü sistem tek bitki için çok maliyetli olur, şimdilik gerek yok diye düşünüyorum. giriş fanı açık şu an, çıkışı kapattım.

bafici

Kıdemli Üye
Kolay gelsin dostum, umarım güzel bir hasat olur. Benim de Nisan sonunda ateşlediğim iki kızım var. Ufaktan büyüyorlar. Sorularını yanıtlayamayacağım çünkü benim ilk growum, tecrübem yok. Üstatlardan ve forumdan bilgileri öğrenmeye çalışıyorum.
Sormak istediğim tüm gübreleri nereden aldın? Gübre alırken biraz tırsıyorum, trendyol vs tc no istiyor falan. Nasıl hallettin?
Tekrar güzel bir hasat olması dileğiyle.
elden nakit almak daha mantıklı dostum. eğer imkanın varsa öyle yapmanı öneririm.

Ü

Üye silindi 39151

Guest
Herkese bol dumanlar beyler. küçük bir alanda 2 bitkiyle serüvenimiz başladı. 2. bitki opsiyonel, feda edilebilir alan sıkışırsa.

Büyük olan 08.05.2024
Küçük olan 10.05.2024

Toprak Biobizz Light Mix . Perlit büyük olan bitkide %30, diğerinde %50 civarında.
Büyük olan bitki 19 lt bez saksıda, küçük olan şimdilik 3 lt saksıda. daha sonra 8 lt airpot saksıya almayı düşünüyorum.
Gübre konusunda kendime güvenemediğim için Biobizz listesindeki tüm gübreleri aldım (8 adet). ph düşürücü ve yükseltici de mevcut.
Nem %70-%85 arası, sıcaklık 24.5-29.5 arası termostata bağlı ve hep aynı aralıkta çalışıyor.
Işık 240w Evo Board
Havalandırma tek bitki olduğu için giriş 8cm dc fan, çıkış 12 cm dc fan. ikisi de 24w ancak içerideki nemi ve ısıyı dışarı attıkları için 12v ile çalıştırdım bir süre. daha sonra yine olmayınca giriş ve çıkış fanlarını yok denecek kadar aza indirdim. içeri mayalı ve sitrik asitli olarak 2 sistemle de co2 veriyorum. co2 direk olarak içerdeki hareketli sirkülasyon fanının üzerindeki serum hortumdan ortama veriliyor. fan yere doğru salınımlı çalışıyor. hem co2 dağılsın, hem toprak kurusun diye. daha sonra fonumda co2 ile ilgili konuları okuduktan sonra tecrübeli arkadaşları co2 verilen kabinde havalandırmanın kapatılması gerektiğini söylemişler. başka kaynaklarda da aynı bilgiye rastlayınca çıkış fanını iptal ettim, giriş fanı 1 cm lik bir delikten yarım güçle çok az miktarda üflüyor. çıkış fanının olduğu delikte de yarım cm lik bir boş luk bıraktım hava çıkabilsin diye. içeriye verdiğim co2 muhtemelen gerekli ppm değerlerinin çok altında olduğu için dışarıdan da takviye gerektiğini düşünüyorum, o yüzden giriş fanı 1cm açık. ppm ölçer spariş ettim yolda geliyor. o gelene kadar biraz tahmin usulü gidicem. yattığım odada olduğu için ısıyı ve nemi kabin içinde tutmam gerekiyor çünkü.

Işık konusunda çok fazla kafam karıştı. genel bilgiye güvenip %20 dim 10k lüx değeri ile başladım. daha sonra forumda yine tecrübeli arkadaşların ilgili yazılarını okuyunca bu gün sonuna kadar açtım dimi. zaten ışığın radyatörüne de 2 tane 12v dc fan taktım, sürekli buz gibi, alta ısı gitmiyor. seviyesi 70 cm de.

İlk 2 sularını ph ayarlı verdim. dün yarım litre suya 0.5 ml bio heaven, 0.5 ml akti vera ve yanlışlıkla da 0.5 ml fish mix koydum. 1 hafta ileriki sayılara baktığım için fish mix de girdi araya. ama şu an için negatif bir reaksiyon göstermediler. yine ustaların yazılarını okuduktan sonra çok da korkmamam gerektiğini düşündüm. etraflarını da ıslattım biraz toprak canlansın diye, büyük olana 300 ml, küçüğe 200 ml olarak döktüm.

Yine bu alan için çok derseniz bitkilerin birini çıkarmalı mıyım?

Hayırlı olsun kanka,umarım her şey gönlünce olur. Işığı merak ettim takipteyim

bafici

Kıdemli Üye
Hayırlı olsun kanka,umarım her şey gönlünce olur. Işığı merak ettim takipteyim
güncelleme yapayım, dim 100 e alınca kabin ısısı baya bir yükseldi. ısıtıcıyı iptal edip sensörü çıkış fanına bağladım, sıcaklık yükselince çıkış çalışacak sadece. ledler değil ama driver ısındı biraz, ona da bir 12v soğutucu fan monte ettim, şimdi normal.

Ü

Üye silindi 39151

Guest
güncelleme yapayım, dim 100 e alınca kabin ısısı baya bir yükseldi. ısıtıcıyı iptal edip sensörü çıkış fanına bağladım, sıcaklık yükselince çıkış çalışacak sadece. ledler değil ama driver ısındı biraz, ona da bir 12v soğutucu fan monte ettim, şimdi normal.
Isı bendede sorun olacak gibi kankam,şu an idare ediyor ama havalar ısınınca nasıl olacak merak ediyorum.

5.yaprak

Üye

Büyük olan 08.05.2024
Küçük olan 10.05.2024

Büyük olan bitki 19 lt bez saksıda, küçük olan şimdilik 3 lt saksıda. daha sonra 8 lt airpot saksıya almayı düşünüyorum.
Gübre konusunda kendime güvenemediğim için Biobizz listesindeki tüm gübreleri aldım (8 adet). ph düşürücü ve yükseltici de mevcut.
Işık 240w Evo Board

Yine bu alan için çok derseniz bitkilerin birini çıkarmalı mıyım?

Dostum yüksekliği ne kabının

bafici

Kıdemli Üye
dimi %50 ye düşürdüm, bitkiler yapraklarını aşağı salmış, bir tık bunalmışlar gibi geldi. alan çok küçük ve dar, tüm yüzeyler mylar yansıtıcı kaplı. bir de bu evo daha önce kullandığım 300 w ışığın baya bir kat fazlası ışık veriyor. muhtemelen lux lümen vs. fazla geldi bitkiye.

bafici

Kıdemli Üye
19 lt. bez saksıda 6. gününde
Toprağın çok kuru olduğunu farkettim. 1 gün erken sulamaya karar verdim. normalde 3 günde bir planlamıştım ancak alan küçük ve içeride fan çalıştığı için toprak çabuk kuruyor sanırım.

sıcaklık 24.5-29.5 arası
nem %75-%90 arası

1.3lt suya
1.5 ml acti vera
1.5 bio heaven
0.5 ml fish mix
ph 6.4

800 ml bez saksıdakine döktüm. biomix toprak, 3 senedir elimde kapalı poşette bekliyordu. baya kup kuru geldi bana o yüzden etrafını da biraz suladım.

ışığı %100 e alınca bitki bayıldı, 2 gündür %50 dim ile çalışıyor. bitkilerin pozisyonu itibari ile gayet yerinde bir ayar olduğunu düşünüyorum.

tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum

Son düzenleme:

bafici

Kıdemli Üye
sistem oturana kadar sürekli bir şeyleri değiştirmemden kaynaklı ufak olan strese maruz kaldığı için çok küçük kaldı ve söktüm. 2 kere devrildi, 5 günlükken saksı değişimi falan derken mundar oldu. şimdi onun yerine hindu kush auto atıcam yine 8 litre saksıya.

8.gün de bu arkadaşı desteklemek ve biraz daha toprak eklemek zorunda kaldım. baya hızlı büyüyor (maşallah) dün calmag lı sprey yaptım ilk kez. Su ağar geldi ve eğildi. bende ufak bir destek yaptım, dibine toprak ekledim.

yarın yine listeye uygun gübreli sulama yapılacak.

19lt bez saksıdaki son hali

Son düzenleme:

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • marcoo marcoo:
  • lavrens lavrens:
    hahahaha hahahaha* ***** ******** ****** ***** ***
  • marcoo marcoo:
    ***** ******** ***** ********* ********* ** ******** ******* ********* *** **********
  • lavrens lavrens:
    ****** ********* ***** **** ****** ********** ****** ***** ***** * **** ********* *** ****** ***
  • marcoo marcoo:
  • K kujo07:
    hahahahahahahaha
  • K kujo07:
    hahahaha ** ******** hahahaha* hahahaha*** ****** *** *******
  • K kujo07:
    ***** *** ******* ****** **
  • K kujo07:
    hahahahahahahaha
  • kokokoco kokokoco:
  • kokokoco kokokoco:
    ***** ********* ******* **
  • K kujo07:
    **** ******** *** ***** ****** **
  • K kujo07:
  • kokokoco kokokoco:
    **** ******** ** ********* ******* ***** **** ** ***** ***** ** ******* ****** **** ******
  • kokokoco kokokoco:
    ********* ****** **
  • K kujo07:
  • K kujo07:
    **** ********** ******* **** ** ****** ***** ****** **** **** ********* ** * ****** *** *****
  • K kujo07:
    ***** ** hahahaha** **********
  • K kujo07:
  • T Tropikal.MR:
    ********** ** ***** ********* ****** hahahaha hahahaha ******* hahahaha ******** **** ****** ******* ******** ** ********* hahahaha*** ****** ********** ********* **** ****** ** ***** hahahaha* ****** ****** ****** hahahaha****** ** ****** hahahaha** hahahaha ***** hahahaha
  • T Tropikal.MR:
  • T Tropikal.MR:
    hahahahahahahaha ******* ******** ******** *** ********** hahahaha
  • Bomberx Bomberx:
    ********** ******** ******** ***** ***** ******** ********* hahahahahahahaha ******* ******** ******** *** ********** hahahaha
  • asilreis asilreis:
    ***** ********* ** ******* hahahahahahahaha** ******* ******** ******** *** ********** hahahaha
    asilreis asilreis: ***** ********* ** ******* hahahahahahahaha** ******* ******** ******** *** **********...