İlk Deneyimim (Günce)

yterzi

Yeni üye
Kuzenler başlıktan da belirli olduğu gibi, burası benim için günce olacak ve bebeklerimin her hareketini yazacağım.
Yetiştirmek konusunda bilgili olan kuzenlerimin benim yaptığım sistemde ki eksikleri ve yanlışları söyleyip bana yardımcı olmasını istiyorum.

Çiçeklerimden 2 tanesi 10lt lik petin dibinde, diğeri 5lt yoğurt kabı içerisinde. :))

Işık olarakta 2 tane 1200lümenlik ve 1 tane 900lümenlik ampül kullanıyorum. 

Havalandırma olarakta pc kasalarında bulunan fanlardan aldım 2 tane, bir tanesi aşağı kısımda (dolabın içine yaptığım için pek aşağıda olmadı) 1tanesi de ona kıyasla daha yukarıda olacak. Henüz fanları takmadım çiçeklerim daha büyümediği için.  

Fan: https://imgur.com/ASE57an  

Kutumda ki havalandırma için kullanacağım delikler : https://imgur.com/AR2izBV (Bir tanesi yukarda, diğer fanı koyacağım yer ise aşağı salınan ampulun orada resimde pek belli olmamış.)

Ampüllerim: https://imgur.com/bcDJojs ---- https://imgur.com/sPkQRMM

Kullandığım toprakta normal bir çiçekciden alınan sıradan gübreli toprak.

Kabinim ise şu şekilde : https://imgur.com/hifOFQJ (75x45)

Nem makinesi henüz almadım ortada pek birşey görünmediği için lazım olmaz diye düşünüyorum.

Tohumlarımı en başta su bardağının içine koyup patlatmayı denedim ama yanlış ve ya eksik birşey yaptım, patlamadı. Bende saksılarımın içine koydum ve 4.gününde bir tanesi patladı hafiften pipisi de büyüyor gibi (inşallah dişi çıkar, tohumlar içtiğim dümenin tohumu).
Ne kadar su vereceğimi, ne kadar süre ışıklarımı açık tutacağımı bilmiyorum. şimdilik 12/24 açık tutuyorum ışıklarımı, suyunu da saksılarım nemlı olacak şekilde döküyorum.

Öğrenci olduğum için ucuz yollu bir sistem kurmaya çalıştım. Sistem olursa, ucuz yollu sistem kurmak isteyen arkadaşlara da yardımcı olur umarım.Şimdilik 75 lira gibi bir ücret harcadım.

Bu işte bilgi sahibi olan kuzenlerimin nelerde eksik, yanlış yaptığımı söyleyip bilgilendirirlerse sevinirim.

Herkese keyifli forumlar, KANKALAR.

Tortumweed

Yeni üye
Cvp: İlk Deneyimim (Günce)

Beşlik Pet şişe yerine ucuzluk marketlerde satılan kahverengi falan saksılardan al kökler ışık almamalı sakları değiştirirkende perlit kariştir  nem ölçer ucuz 20 lira adam bide üç taksit yapıyor **** :) kanka cepte kene az olunca malesef herşeyi hesaplayıp ucuza kapatmak ve bazı şeyleri almasak da olurmu olayı hepimizde var tabi ama işte çok da bişey bilmiyorum ama kimse yazmamış deyince kankama cvp vereyim dedim :)

suprisemadafaka

Yeni üye
kanka ikinci isik yanlis 92w olan warm white olmaz sakin kullanma!! digeri uygun, ama yetersiz daha fazla isik gucu gerekiyor malesef.

gummybloober

Yeni üye
kanka hayırlı olsun inşallah emeğinin karşılığını alırsın.
bende ilk deneyimimi yapıcam,ilk aşamada 1 tane bitki düşünüyorum auto. senin gibi ucuz bi sistem ayarlamaya çalışıyorum,yardımcı olabilirsen cok sevinirim.

reaL

Üye
ışıklar yetersiz biri zaten yanlış, en az 10 bin lümen yani 120 watt civarında tasarruflu ampul kullanmalısın.

eeren123

Yeni üye
Kanka ışık çok yetersiz ilk başta bir iki yaprağı varken yeterli olur ama bitki büyüyemez anca dikine boy atıp durur zaman ilerledikçe yaprağı bile çıkmaz doğru düzgün.
Düşük bütçeli olarak 100w 125w 150w tasarruflu ampulleri araştır internette fiyatları kıyasla en uygun gördüğünü al hatta alabiliyosan 2-3tane al beyaz ışık.Çiçeklenme içinde aynı şekilde sarı ışık almalısın. Onun harici bitkileri gözetle sürekli belli bi büyümeden sonra cinsiyetleri belli olucak biliyosun erkek dişisinin belli olduğunu anladığın anda sök direk bekletme 5dk bile dişilerinide bozar aylarca boşa uğraşmış olursun malesefki ilk tecrübem böyle olmuştu biraz fazla durmuştu erkekler yanlarında.

Ayrıca gübrede almalısın 3lü paket 250ml sıvı gübreler var biobizz in onlar uygun fiyatlıydı diye hatırlıyorum.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • G Groww1010:
  • G Groww1010:
  • G GaribanMüptezel:
    ****** ***** ***** *** **
  • G Groww1010:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
    +2
  • H happyworld:
    ******** ** ********* ****** **** ****** ****** hahahaha hahahaha
  • H happyworld:
    ***** **** ******** ****** **** ****** **** ******** ***** ******** ****** ********* ********* **********
  • H happyworld:
    ***** hahahaha ** hahahaha ********** **** hahahaha******
  • Night owl Night owl:
    ******* hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • Night owl Night owl:
    ****** ****** ****** hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • G Groww1010:
  • G Groww1010:
  • G Groww1010:
    ***** ********* hahahaha
  • Night owl Night owl:
    ******* **** ******* hahahaha****** ****** ******* hahahaha
  • G Groww1010:
    * ***** ******* hahahaha**** ***** ******* ** *****
  • Night owl Night owl:
    **** ******** ******* **** ******* ******** ***** ********* hahahaha
  • Night owl Night owl:
    ****** **** ******** ********* * ***** ******* hahahaha**** ***** ******* ** *****
  • G Groww1010:
  • G Groww1010:
  • G Groww1010:
    hahahaha* ******* hahahaha ****** **********
  • Night owl Night owl:
    ******* **** ******* **** ********** ****** ****** *** ****** ********* ***** ****** ** ********* hahahaha** ****** hahahaha ****** *** ********* *** ********
  • Night owl Night owl:
    ** * ***** **** ***** hahahaha hahahaha* ******* hahahaha ****** **********
  • G Groww1010:
  • G Groww1010:
    ***** ****** hahahaha*** ** ***** ****
  • G Groww1010:
    ***** hahahaha ** ** hahahaha****** ** ***** ***
  • G Groww1010:
    * **** hahahaha ***** *******
    G Groww1010: * **** hahahaha ***** *******