1x Auto için Torch Led Sistemi Hakkında

Dostlar herkese selamlar. Bir süredir iş gereği aranızda yoktum ve hesabı kapattırmıştım. Dönmek bu güne kısmetmiş.
Önceki Grow'umda 300w Full Spectrum Cob ile başarılı 1x auto blue dream deneyimim olmuştu.
Fakat malum enflasyon ve elektrik faturası gereği Gariban Grow tekniğine doğru kaymayı planlıyorum.

Bir tasarımım var ve bunu burada paylaşarak bu konu hakkındaki daha bilgili pampalar ile hata payını azaltmak istiyorum.
Öncelikle;

"Cob/Dob" ledlerin Watt oranına yakın bir "Torch Led" Sistemi kurmayı düşünüyorum

Torch ledlerin en büyük avantajı benim nazarımda sanırım soğutucu blok, fan ve elektrik atlamaları, ısı problemleri gibi dertlerinin olmaması.

1 Adet auto bitki için :
2 adet Torch 50-60W 6500Kelvin Beyaz
2 adet Torch 50-60W 3200Kelvin Günışığı
artı olarak bir adet 10-20 w E27 duy Full Spectrum saçma sapan bi süs ledi var onuda eklerim hiç yoktan iyidir diyerek.

Sorularım şu şekilde:

- totalde 4 adet (2beyaz+2gün ışığı) toplamda 200-250Watt Torch led ile 1x auto bitkiyi büyütebilir ve hasata ulaşabilir miyim. ?
- Cob/Dob Ledler ile aralarında bariz bir aylık fatura farkının olduğunu birkaç konuda okudum bunu tekrar teyit etmek isterim sizin görüşleriniz ile.
- Cob/Dob ledler ile torch ledler arasındaki grow performansı illaki vardır ama gördüğüm üzere forumda arkadaşlar güzel işler yapmışlar bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Not: Kabin, havalandırma, gübre ve toprak seçimi, Nemlendirme konularını düşünmüyorum çünkü önceki growumda sorunsuz şekilde herşey yolunda gitti.
Önceki growumdaki ışık sistemimi merak edenler için kendi ellerimle yaptığım 300w full spectrum ışığın fotoğrafını aşağıya paylaşıyorum
Şimdiden Tüm cevaplarınız için teşekkür ederim.

Eski Grow Işık sistemim:

Grow fotoları:
40. gün : https://ibb.co/BC9rsTq
80. gün : https://ibb.co/TR6XnJc
85. gün : https://ibb.co/5FBVTLH (HASAT)

Son düzenleme:

TopalFare

Yeni üye
Dostum bundan kuru kaç g aldın benim bitkinin boyutları da hemen hemen aynı 2 haftaya kadar hasat edicem kafamda birşeyler oluşsun diye soruyorum ilk growum.

Ratata

Kıdemli Üye
Kanka 300w cob ile 250 w torch arasında 50w fark var o da faturanda hiçbir eksilme sağlamaz. Matematik olarak 50w fark sana aylık1,5 kW kar ettirir yani bir fırının yaktığından daha az. O yüzden eğer full spectrumundan fayda gördünse aynen devam etmelisin

Ratata

Kıdemli Üye
Torch led ile de gayet güzel hasat yapılıyor, ben kendi sistemimde 240w qb ek olarak kullanıyorum 2 torch, üç bitkide güzel fark yarattı

Kanka 300w cob ile 250 w torch arasında 50w fark var o da faturanda hiçbir eksilme sağlamaz. Matematik olarak 50w fark sana aylık1,5 kW kar ettirir yani bir fırının yaktığından daha az. O yüzden eğer full spectrumundan fayda gördünse aynen devam etmelisin
sanırım torch yerine cob a devam edeceğim ama şimdi de kafamda qb ile cob arasındaki fark sorusu geliyor sana bir ara özelden yazacağım kanka

Ratata

Kıdemli Üye
Bence de 1.5 kW için daha iyi performansı bırakma. Qb herkes gibi ben de tavsiye ediyorum kesinlikle. Elektrik tüketim-verim yönüyle çok güzel iş yapıyor. Tabi ki kral hps ama malesef tüketim canavarı bi sistem oluyor

Darkblue123

Yeni üye
Dostlar herkese selamlar. Bir süredir iş gereği aranızda yoktum ve hesabı kapattırmıştım. Dönmek bu güne kısmetmiş.
Önceki Grow'umda 300w Full Spectrum Cob ile başarılı 1x auto blue dream deneyimim olmuştu.
Fakat malum enflasyon ve elektrik faturası gereği Gariban Grow tekniğine doğru kaymayı planlıyorum.

Bir tasarımım var ve bunu burada paylaşarak bu konu hakkındaki daha bilgili pampalar ile hata payını azaltmak istiyorum.
Öncelikle;

"Cob/Dob" ledlerin Watt oranına yakın bir "Torch Led" Sistemi kurmayı düşünüyorum

Torch ledlerin en büyük avantajı benim nazarımda sanırım soğutucu blok, fan ve elektrik atlamaları, ısı problemleri gibi dertlerinin olmaması.

1 Adet auto bitki için :
artı olarak bir adet 10-20 w E27 duy Full Spectrum saçma sapan bi süs ledi var onuda eklerim hiç yoktan iyidir diyerek.

Sorularım şu şekilde:

- totalde 4 adet (2beyaz+2gün ışığı) toplamda 200-250Watt Torch led ile 1x auto bitkiyi büyütebilir ve hasata ulaşabilir miyim. ?
- Cob/Dob Ledler ile aralarında bariz bir aylık fatura farkının olduğunu birkaç konuda okudum bunu tekrar teyit etmek isterim sizin görüşleriniz ile.
- Cob/Dob ledler ile torch ledler arasındaki grow performansı illaki vardır ama gördüğüm üzere forumda arkadaşlar güzel işler yapmışlar bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Not: Kabin, havalandırma, gübre ve toprak seçimi, Nemlendirme konularını düşünmüyorum çünkü önceki growumda sorunsuz şekilde herşey yolunda gitti.
Önceki growumdaki ışık sistemimi merak edenler için kendi ellerimle yaptığım 300w full spectrum ışığın fotoğrafını aşağıya paylaşıyorum
Şimdiden Tüm cevaplarınız için teşekkür ederim.

Eski Grow Işık sistemim:

Grow fotoları:
40. gün : https://ibb.co/BC9rsTq
80. gün : https://ibb.co/TR6XnJc
85. gün : https://ibb.co/5FBVTLH (HASAT)
Hocam, kabin kaplaması neyle yapıldı, tek tourch led 50 wat 1 bitkiye yeter mi?

Cheff33

Yeni üye
Hocam 1 auto için bu torchlar yeterli mi?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • K kısırlıı:
  • K kısırlıı:
  • K kısırlıı:
    hahahaha ***** *** ******** ***** ***** ****** ****** **** *** **********
  • TabldotLife TabldotLife:
    ** ******** ********* ***** ******* ********* *** ******** ***** ****** ******
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha *** ** ******* ******* ** ****** ***** ******** ******
    +1
    ****** *** ***** ********* ***** ******** **** ** ******* ** * ***** ***** ****** ********** ** ** **** ****** **
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    hahahaha ***** *** ******** ***** ***** ****** ****** **** *** ********** ****** ** hahahaha***
  • kokokoco kokokoco:
  • kokokoco kokokoco:
    hahahaha * **** ***** **** ** ****** * ** ***** **** ****** *** ********* **** ******** ******* ****** *** ** ******** *** ****** ******
    ***** hahahaha*** *** *
  • kokokoco kokokoco:
  • kokokoco kokokoco:
    * ***** ***** ******** *** ****** ***** **** ***** ***** hahahaha** ********* *****
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    **** ***** hahahaha** ******* *** ** hahahaha ******** ********* ***** ******* ********
  • 2 2008Grower:
    ***** ******* ******** ********** ** ** hahahaha**** ** ***** ***** hahahaha** ***** ***** ** *
  • 2 2008Grower:
    ****** ****** ******* hahahaha*
    ***** *** ****** ******** ******* *** ******** ****** ******* hahahaha*
  • A angeshar:
    ***** ******* hahahaha** **** ** **** *** **** * ******* ********* **** ******* ********** *** ********* ****** ******* ****** ** ******* **** **
  • A angeshar:
    **** * ***** ***** ******* ****** **** ******* ******* *** hahahaha *******
  • A angeshar:
    *** ******* hahahaha****
  • Tommy vercetti Tommy vercetti:
  • Tommy vercetti Tommy vercetti:
    * ***** ***** hahahaha** ******** *** **** *** ****** hahahaha******
    Tommy vercetti Tommy vercetti: * ***** ***** hahahaha** ******** *** **** *** ****** hahahaha******