2 tane 600W HID VS 1800W SOL LED

Hangisini seçerdiniz?

• Kullanılan toplam oy
    8

MedikalEsrarci

Yeni üye
Selam Kankalar,

Geçenlerde bahsetmiştim hatırlayanlar olursa yeni bir grow room ayarlıyorum, eski sistemden kalan 2x600W HID CoolTube lambalarım var, ancak bu lambalarla ve balastla uğraşmak yerine hali hazırda var olan 1800W SOL LED'in yanına 1 tane daha mı alsam diye düşünüyorum, HID'ler hem yaz günü ortamı çok ısıtacak, hem cooltube yüzünden borular çok yer kaplayacak hem de elektrik işi maliyetli olacak.

Şuan odada:
1)SOL 1800W LED
2)Çin işi 2000W LED (öylesine aldım 2 lambanın ortasına koyarım, 1800 SOL ledin yarısı kadar ışıtmıyor :D)

3) 2x600 HID Cooltube veya SOL 1800W LED

siz olsanız hangisini seçerdiniz?

Benim aklımda yeni bir tane daha sol led alıp tertemiz bir grow room çıkarmak var.

Ben her zaman ledden yanayım direk 2x600w hid ve 1800 led diye kıyaslıyorum marka bağımsız led derim biraz gecikirim yine alıcak olsam led alırım biraz daha gecikirim yine led alırım ısı yok verim çok yüksek tehlike daha az bence yeterli sebep tercih için bakalım aksi yorum gelecek mi takipteyim..

nightdrive

Yeni üye
Cvp: 2 tane 600W HID VS 1800W SOL LED

MedikalEsrarci' Alıntı:
Selam Kankalar,

Geçenlerde bahsetmiştim hatırlayanlar olursa yeni bir grow room ayarlıyorum, eski sistemden kalan 2x600W HID CoolTube lambalarım var, ancak bu lambalarla ve balastla uğraşmak yerine hali hazırda var olan 1800W SOL LED'in yanına 1 tane daha mı alsam diye düşünüyorum, HID'ler hem yaz günü ortamı çok ısıtacak, hem cooltube yüzünden borular çok yer kaplayacak hem de elektrik işi maliyetli olacak.

Şuan odada:
1)SOL 1800W LED
2)Çin işi 2000W LED (öylesine aldım 2 lambanın ortasına koyarım, 1800 SOL ledin yarısı kadar ışıtmıyor :D)

3) 2x600 HID Cooltube veya SOL 1800W LED

siz olsanız hangisini seçerdiniz?

Benim aklımda yeni bir tane daha sol led alıp tertemiz bir grow room çıkarmak var.

Dostum Hıd lamba hıcbı zaman hala led ın yerını tutmayacagı söylenıyor bence Hıd tercıh et hepsını kombıne et

nightdrive' Alıntı:
Dostum Hıd lamba hıcbı zaman hala led ın yerını tutmayacagı söylenıyor bence Hıd tercıh et hepsını kombıne et

Hangi kaynaklar diyor bunu ? Kaynakta belirtirsen iyi olur ama kaliteli ledler HID den daha iyiler sadece pahalılar bilimsel olarak bu açıklanmış ama neden büyük firmalar hala HID kullanıyor diyorsan veya fabrikasyon üreticiler benzer kelimeleri kuruyor diyorsan, Yüksek mesafeden geniş alana yayılım yaptıkları için ve maliyeti daha uygun olduğu için hatta bazı durumlarda LED lere yakın maliyet oluşturuyorlar. Ama çok daha az elektirikle benzer sonuçlar alınması uzun ömürlü ve ısı sorunu yaratmaması gibi bence HID e göre avantaj örnek verelim 1000w HID
200 lira yakıyor ona denk 1200W LED 100 lira yakıyor HID 500 gr verdi diyelim led 490 versin 10 gr zarar gibi gözükürken ısı düşürmek için ekstra sistem yok balast yok yangın riski yok o 10 gram için fazladan 100 tl elektirik harcamak ve bu problemler varken bence LED den daha iyi değil ayrıca 10 gr lık fark olmayabile bilir..
Yanlış biliyorsam düzeltin lütfen, bol hasatlar iyi forumlar dilerim.

nightdrive

Yeni üye

EvdekiMizah' Alıntı:
nightdrive' Alıntı:

Hangi kaynaklar diyor bunu ? Kaynakta belirtirsen iyi olur ama kaliteli ledler HID den daha iyiler sadece pahalılar bilimsel olarak bu açıklanmış ama neden büyük firmalar hala HID kullanıyor diyorsan veya fabrikasyon üreticiler benzer kelimeleri kuruyor diyorsan, Yüksek mesafeden geniş alana yayılım yaptıkları için ve maliyeti daha uygun olduğu için hatta bazı durumlarda LED lere yakın maliyet oluşturuyorlar. Ama çok daha az elektirikle benzer sonuçlar alınması uzun ömürlü ve ısı sorunu yaratmaması gibi bence HID e göre avantaj örnek verelim 1000w HID
200 lira yakıyor ona denk 1200W LED 100 lira yakıyor HID 500 gr verdi diyelim led 490 versin 10 gr zarar gibi gözükürken ısı düşürmek için ekstra sistem yok balast yok yangın riski yok o 10 gram için fazladan 100 tl elektirik harcamak ve bu problemler varken bence LED den daha iyi değil ayrıca 10 gr lık fark olmayabile bilir..
Yanlış biliyorsam düzeltin lütfen, bol hasatlar iyi forumlar dilerim.

Kanka ben suan SOL led 900w kullanıyorum ondan önce HID kullanıyordum yanı aradakı bıtkı farkına bakıyorum Hıd barız farkla daha dolgun somekler verıyor ama suan neden led kullanıyorsun dersen sıcaklık sorunum var ve balast benıde korkutuyor yangın rıskınden dolayı o yuzden ama sıcaklık sorunun yok ve elektronık bı balast alırsan hıd daha iyi bana göre tabı her growerın farklı yorumları oluyor mesela tohumsuzun vıdeolarında oda hıd övmustu led ıle someklerınınn daha kucuk kaldıgnı söylemıstı ama bazı growerlarda led daha ıyı dıyor acıkcası bende tam anlamıyla kanıtlı yorum yapamıyacam benım deneyımım bu yönde

nightdrive' Alıntı:
Kanka ben suan SOL led 900w kullanıyorum ondan önce HID kullanıyordum yanı aradakı bıtkı farkına bakıyorum Hıd barız farkla daha dolgun somekler verıyor ama suan neden led kullanıyorsun dersen sıcaklık sorunum var ve balast benıde korkutuyor yangın rıskınden dolayı o yuzden ama sıcaklık sorunun yok ve elektronık bı balast alırsan hıd daha iyi bana göre tabı her growerın farklı yorumları oluyor mesela tohumsuzun vıdeolarında oda hıd övmustu led ıle someklerınınn daha kucuk kaldıgnı söylemıstı ama bazı growerlarda led daha ıyı dıyor acıkcası bende tam anlamıyla kanıtlı yorum yapamıyacam benım deneyımım bu yönde

Kankacım ben durumu biraz açıklayayım o zaman HID en kötü lamba 100 en iyi lamba 500 lira diyelim ve aralarında ki bitkiye olan performans farkı % 20 gibi düşün LED ışıklarda en kötüsü 500 en iyisi 10000 bin gibi düşün aralarındaki performans farkı % 1000 gibi düşün şimdi tabiki 2 binlik bir led 500 lük bir HID e zayıf gelebilir burada fiyattan ziyade teknik değerler söz konusu ama doların çok yüksek olmasıyla bu da işleri çok değiştiriyor ve dikkat eder daha dikkatli araştırma yaparsanız kimse LED i kötülemez kötülesede gerçekçi olmaz ama herhangi bir LED ürünü kötülüye bilir çünkü aynı senin gibi elinde ki HID ile kıyaslayıp güzel sonuç alamayabilir ama bu demek değil ki LED kötü teknoloji tamamen bütçe meselesi diyebiliriz yani ben LED markası olarak sol önermem mesela kullanılmaz değildir ama LED örneği de değildir benim için büyük firmaların da LED lerini HID lerle kıyasladığı yabancı makale ve videolara da ulaşabilirsiniz.. 

Umarım biraz açıklayıcı olmuştur iyi forumlar bol hasatlar dilerim.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • 420x 420x:
    **** ****** * ******* hahahaha* *** ********
    +1
  • 420x 420x:
    +1
  • 420x 420x:
    +1
  • muadip muadip:
    *** ***** **** hahahaha ***** ****
    +2
  • 420x 420x:
  • muadip muadip:
    +1
  • 420x 420x:
    *** ********** *** **** ********* ******* ****** ********** **** **** **** **********
  • 420x 420x:
    ****** ***** hahahaha
  • NewGardener NewGardener:
    +1
  • muadip muadip:
    ********* hahahaha******** ***** hahahaha
  • muadip muadip:
  • 420x 420x:
    ***** ** hahahaha**** ******* *** ***** ********** ******** ****** ******** *** ***** **** ******* ****** ****
  • 420x 420x:
    **
  • muadip muadip:
    hahahahahahahaha
  • muadip muadip:
    ***** ** ******* **
  • 420x 420x:
    **** **** ******* ** ****** ***** **** ******** ****** **
  • muadip muadip:
    +1
  • muadip muadip:
    ******* ******* ******* **