2018'in ilk zammıyla beraber elektrik tüketimi maliyeti

chezidek

Yeni üye
Herkese merhaba! konu indoor growerları ilgilendirdiği için buraya açıldı. 

Arkadaşlar, 1 Ocak 2018'den itibaren elektriğe gelen %8.8'lik zam uygulamaya konuluyor. E bu da tabii güçlü lambalar kullanan ve bunun dışında diğer ekipmanları da ( fan, vantilatör vs. ) çalıştıran insanlar için ekstra bir külfet olacak. Örnek bir tablo çizelim daha iyi anlaşılsın.

1000W gücünde bir lamba kullanılıyor diyelim. Filizlenmeden hasada kadar olan süreci de 3 ay gibi düşünelim 4 hafta büyüme 8 hafta çiçeklenme şeklinde (tabii ki süreler uzayabilir ya da kısalabilir). Son zamdan önce -vergiler hariç- bu lambanın faturamıza yansıması aylık 226.8 liraydı. Bundan sonra 246.75 lira olacak. 

Aynı lamba, çiçeklenme evresinde 12/12'ye geçtikten sonra bize 302.4 lira gibi bir maliyeti oluyordu iki ay için, artık 329 lira olacak. 

Velhasılıkelam zamdan önce hasadın sonunda sadece lamba için cebinden 529.2 lira çıkan grower kardeşim artık 575.75 lira ödeyecek. Hayırlı olsun :)

Not: Bu hesaplamada en az 3-4 kalem olan vergiler rakamlara yansımamıştır.

chezidek

Yeni üye
Konu iki kişiden başka kimsenin dikkatini çekmediğine göre forumda, yurtdışında yaşayan veya yurtiçinde yaşayıp belli bir gelirin üzerinde olanlar dar gelirlilerden daha fazla. Bu iyi bir şey mi bilemedim ama iyi olsa gerek. Eğer dağılım bu şekilde olmasaydı konu daha fazla dikkat çekerdi diye düşünüyorum. Çünkü ciddi bir maddi külfet olacak bu zammı “önemsemeyen” arkadaşlar için.

JeffreyLebowski

Yeni üye
Yeni zam ile beraber basit bir açıklama yapalım ki akıllarda yer etsin. Türkiye'de Alçak gerilimli mesken(yani ev)'lerde elektrik kullanım bedeli 1 kWh (Saatte 1000 Watt/1 kiloWatt için) = 0,4482 TL'dir. Yani 44,82 kuruştur. 
0,2309 TL (23,09 Kuruş) 'Aktif Enerji Bedeli'dir. 
Buna %8 oranında Elektrik Fonları eklenir.(%2 TRT, %1 Enerji Fonu, %5 Enerji Tüketim Vergisi)
Elde edilen tutara da 0,1304 TL (13,04 Kuruş) bedelindeki 'Elektrik Dağıtım Bedeli' eklenir. 
Bundan sonra ise %18 oranında Katma Değer Vergisi'ne tabi tutulur. 
Bu yolla 44,82 kuruş elde edilir.
Sonra da LED için sitelere bakmaya devam edilir.

bedortka

Üye
Benim anlamadıgım 1000w led ışık takınca kaç watt elektirik harcıyo ledin verdigi güç kadar yakmıyomu. Yani diger lambalardan farkı ne oluyor elektirim tüketimi konusunda.

xCashflow

Yeni üye
Bedortka kardes 1000watt led 1000watt ceker :) kendin soyluyosun zaten faturana bak 44kurussa 12/12 periyodda gunde 5.28tl yapar ister hps isik tak 1000wattlik ister led tak 18/6 da 7.92 yapar

OtomatikCigara

Yeni üye
Cvp: 2018'in ilk zammıyla beraber elektrik tüketimi maliyeti

xspower' Alıntı:
Bedortka kardes 1000watt led 1000watt ceker :) kendin soyluyosun zaten faturana bak 44kurussa 12/12 periyodda gunde 5.28tl yapar ister hps isik tak 1000wattlik ister led tak 18/6 da 7.92 yapar
Led ışıklarda durum farklı yalnız kanka.Tükettikleri değil ürettikleri ışık gücü üzerinden değerlendirilirler.Örneğin 600 watt yazan bir ledin elektrik tüketimi 285 watt vb.Çünkü ledler tükettikleri güçten fazla ışık üretirler.İyi ledlerin açıklamalarında HPS lambalara göre değerleri veriler hatta 200 watt led=400 watt hps tarzında.O yüzden ledler ilk başta maliyetlidir daha sonrası için avantajdır.

Tiger

Yeni üye
Cvp: 2018'in ilk zammıyla beraber elektrik tüketimi maliyeti

Led mantıklı kanka ,led e geçme kararı aldım

Led mantıklı kanka ,led e geçme kararı aldım

cebirci

Yeni üye
Selam arkadaşlar, Ben yetiştirmeye başlamadan bayagı araştırdım okudugum bir çok yazıda kullanadıgımız lambaların  buzdolabı kadar elektrik tükettigini okudum,

ByWhite

Yeni üye
Alkole zam yaptılar evde üretmeye başladık şimdi de ya elektriği evde ürettircekler veya kaçağa yöneltecekler keyifleri bilir :D

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
    deyorke Chat bot: ******* *** ******* *** *** *********