Bitkilerimin alt yapraklarinda sararma ve uclarda kuruma

WalteRaw1612

Yeni üye
Topping ve LST uyguladigim bitkim en buyuk olan ve 22. gunu digerleri ondan biraz daha geriden geliyor. Tang`in cizelgesini uyguluyorum sularini 250-400 ml arasi veriyorum. Suan bitkilerimin durumlari bu sekilde. Bundan once chatte bi kac kez farkli kisilere sordugumda herkesten farkli bir cevap geldi. Cevaplar azot eksikligi, gubreden dolayi yanma vs. gibiydi. Kendi yaptiklarimi dusununce gubreden yanmasi daha mantikli geldi cunku en arkadan gelen bitkinin 10-12. gunu dolmadan gubreye baslatmistim ve en cok uclarda kuruma ve sararma onda vardi. Dun gubresiz bos bir sulama yaptim ama ilerleme maalesef durmadi. Yardimlarinizi bekliyorum ustadlar.

@Kanka @TohumsuzEsrar @silas @Aguş

S

silas

Guest
İlk önemli sorunun ph problemi, ikincisi toprak tam kurumadan su veriyorsun. Ph'ı neyle düşürüyorsun? Ayrıca yapraklarının üzerindeki beyazlıklar istilacı böcek yada mantar değildir umarım.

WalteRaw1612

Yeni üye
Ustad Sensi Bloom A-B Ph Perfect oldugu icin Ph`i arttirma dusurme derdim olmadigi soylenmisti o yuzden almamistim. Hemen bir tane tavsiye edebilir misin? Alayim ihtiyacim var demek ki. Topragi 2-3 cm kaziyorum parmagima toprak yapismazsa suluyorum aslinda, genelde 2 gune bir oluyor bu daha farkli kullanabilecegim method varsa daha iyi olur. Suan sence su miktari 300-400 ml guzel mi ? Yapraklarin uzerindeki beyaz noktalari buhar makinesine koydugum kirecli sudan oldugunu dusunuyorum ustad cunku vantilatorun pervanesinin uzerinde de cok fazla var ve dokununca sigara kulu gibi dagiliyor orada. Yine de detayli tarif edersen emin olmak isterim. simdiden tesekkurler ustad @silas

S

silas

Guest
Ph perfect olayına pek güvenme, musluk suyu kullanıyorsan en az 2 gün ağzı açık kovada havalandır. asıl önemlisi ph metre al, ph metre sana kalmış sıvı olanlardan da alabilirsin dijital olanlarda, ghe'nin ph düşürücüsünü kullanabilirsin.

mandarine

Ordinaryüs
Kanka başka bir sulamayı anlama yöntemi saksının kuru ağırlığına elini alıştırmak. Daha sonra sulama vakti geldiğini saksının kuru ağırlığa yakın olmasıyla anlıyorsun. Ben parmağımı hep toprağa sokup bitkinin köklerine zarar verme endişesinden ağırlığına durumuna bakıyorum. Üç günden önce hiç vermiyorum zaten susuz kalsa her türlü dayanır o kadar süre. İki gün çok sık bir aralık olabilir sulama için. Eğer bitkinin biraz suyu toprağın içinde aramasına izin vermezsen güçsüz bir kök sistemin olur. Çok az değil ama bence az su veriyormuşsun. Az su vermenin bir zararı suyun saksıyı yıkamıyor oluşu. Su sürekli saksının dibine doğru akıp oradan ileri gidemiyor ve orada senin gübreler ve diğer şeyler birikip tuzlanma yapıyor. Ben senin yerinde olsam önce temiz bir flush yapardım bir-buçuk iki lt temiz suyla daha sonra ardından bir ltden az olan besinli suyu dökerdim. Sonraki sulamalarımı da saksıdan sulamamın çeyreği kadar su taşacak şekilde yapardım ki toprak sürekli besinli suyla yıkansın. Bir de sulamayı dibine değil çevresine çevresine yapmayı dene. Tuzlanma hem ph sıkıntısı hem fazla hem az gübre demek olabiliyor. Yani bu yanmanın sorunu ya ph problemi, ya fazla gübre ya da hepsi yani tuzlanma. Her ne olursa olsun sen dediklerim aklına yatıyorsa bir öyle yap toprağın yıkansın. Bitkinin ilk ikinci haftasından sonra ben öyle ufak bir flush yapıyorum birikme olmasın diye.

WalteRaw1612

Yeni üye
Ph perfect olayına pek güvenme, musluk suyu kullanıyorsan en az 2 gün ağzı açık kovada havalandır. asıl önemlisi ph metre al, ph metre sana kalmış sıvı olanlardan da alabilirsin dijital olanlarda, ghe'nin ph düşürücüsünü kullanabilirsin.
sularken ph kac olmali ustad ? Bir de @Cheesy nin soylediklerini mantikli buluyor musun su asamada kucuk bir flusha gerek var mi ?

S

silas

Guest
6,2-7 arası
başkasını fikirleriyle beni çakıştırmaya çalışma en sevmediğim şey, o adamda bildiğini yazmış sana, sen kendince en mantıklı sana uyanı uygularsın.

mandarine

Ordinaryüs
Bugüne kadarki sulamaların saksıdan taşmadığı için toprağın içindeki sulanan alanla kuru alan arasındaki tortulaşmayı atman lazım kanka yoksa bitki onları emecek :D

WalteRaw1612

Yeni üye
6,2-7 arası
başkasını fikirleriyle beni çakıştırmaya çalışma en sevmediğim şey, o adamda bildiğini yazmış sana, sen kendince en mantıklı sana uyanı uygularsın.

ustad dedigim yanlis anlasilmis kusura bakma sen sadece bunu destekliyo musun yapilir mi diye sordum ama ben kendi mantik suzgecinden gecireyim en iyisi :)

Bu asamada bitkiyi bir an once kurtarmak adina PH duzenlemek disinda gubre ile alakali alinabilecek baska aksiyon var midir ?

S

silas

Guest
3-4 günde toprak tam kuruduğunda sulama yap, ph düşürücü ve ph metre al az gübre kullan başka bi şey yok

WalteRaw1612

Yeni üye
Merhaba tekrardan kankalar, bitki basi 1-1,2 litre 6.4 pH li suyla yikadim ve litre basina 0.3-0.5 ml gelecek sekilde cal-mag koydum suan diger 2 bitkimin yapraklarinda sararma durmus gibi ve uc yapraklar diklesmeye basladi. Ama en buyuk olan bu bitkim suanda alt yapraktaki ilerleme devam ediyor. Iyice kuruyup sararan yapraklari kestim. Suan durum bu cok saglikli gorunmuyor gibi geldi. Degerli yorumlarinizi bekliyorum ustadlar.
1-2 gune toprak kuruyacak gubreli gubresiz nasil sulama yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz cok sevinirim. Ilk growum hasatsiz ayrilmak ve bitkilerimi kurutmak istemiyorum. Umudum tukenmek uzere yardim dostlar...
@Cheesy @Kanka @TohumsuzEsrar @silas @Aguş

mandarine

Ordinaryüs
Benim tahminim toprağın PH'ının yerinde olmuyor oluşu. Ya bir süredir az su verdiğinden tuzlanma ya da yüksek PH sıkıntısı çekiyor. Bu yüzden benim bitkilerim olsa ben bu şekilde dengeli PH ile yıkaya yıkaya devam ederdim. Şöyle düşün; mantıken su ışık ve toprak dışında bu bitkinin aslında ciddi ihtiyaçları yok. Düzgün toprak, düzgün ışık ve su ile hiç uğraşmadan hasat alırsın. Senin şuan bu üçüne odaklanman lazım. Saksıdan çıkan suyu ölçsene bir ara PH seviyesini kontrol et. Senin döktüğün sudan yüksek mi düşük mü çıkacak görelim. Aslında bir dahaki ölçeceğin sulamaya kadar düzelmiş bile olabilir.
Işığın yeterli mi peki? Şiddeti ve yüksekliği yani. Birşeyler almayı düşünürsen potasyum silikat ve humik fulvik asit çarşıda bulunan ve bitkinin hücre çeperleri, kökleri ile bağışıklık sistemini güçlendirebilecek gübreler ve ufakları 5-10 lira. Potasyum silikat Rhino Skin'in içerisinde olan silikondan.
İlerleme var zaten endişelenecek birşey yok. Sararan yerler ölü artık geri kurtulamazlar ve fan yapraklarını o kadar dert etmene gerek yok. Yine de iyileşme sürecini hızlandırmak lazım biraz. Az sulama yüzünden oluşan birikme ve nitrojen fazlalığından bu haldeler. Sen boş sulama sürekli, az miktarda gübre ver ama minimumda tut düzelene kadar. Sulamayı her zaman saksında baya su akana kadar devam ettir ve toprağının PH seviyesini dengelediğinden emin ol çıkan suyu ölçerek.

Son düzenleme:

WalteRaw1612

Yeni üye
Kankam saksidan alta akan suyu olctum aslinda ph 6.8-7 cikti. tang cizelgesini uygulayacak sekilde gubrelerim var. Suan dedigin gibi alttan akacak sekilde yikamali ufak capli bi flush attim. Fan yapraklarini da dert etme demissin ama bu digerlerine de sicrayacak ondan korkum . Hastaliklarin oldugu yabanci siteden baktim alt yapraklarda sararma ve solma azot eksikligi diyor ama ust yapraklarda koyu yesil tikandim kaldim resmen. Toparlanmayi gormek icin ne gerekiyorsa yapicam kanka

mandarine

Ordinaryüs
Yok eğer böyle devam edersen düzelir. Sen mantığına göre davran toprağı kendine getirmeye devam et. Uygun koşullar sağlanıyor hafiften zaten düzelmeye başlamışlar yakında ivmelenir. Kime sorarsan sana bu sorunun türevlerini söyleyecekler. Nitrojen fazlalığı gübreyi çok veriyorsun derlerse bu senin az sulamanın oluşturduğu tortudan kaynaklanıyor. Su sıkıntısı deseler az sulama, bitkiyi yakmışsın deseler su sıçrattın deseler onlar da aslında tortulaşma yine. Köklerin hasta deseler o da toprağın durumundan dolayı sulamadan kaynaklı. Kafana takma birkaç güne zaten düzelirler diye umuyorum.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Fl studio Fl studio:
  • Fl studio Fl studio:
    ******** ********* hahahaha** ***
  • Fl studio Fl studio:
  • NewGardener NewGardener:
    ***** *** ****** ** hahahaha *** *** ** **********
  • NewGardener NewGardener:
  • Fl studio Fl studio:
    ******* hahahaha** hahahaha**** ** ****
    Fl studio Fl studio: ******* hahahaha** hahahaha**** ** ****