Evin odasinin bi kısmını feda ederek sistem kurulumu (:

Sarii

Üye
Arkadaşlar merhaba, s.a cümleten o/
Çok zamandır araştırıyodum, chatte sizleri kastiriyodum, forumlari okuyordum. Sonunda toplama PC gibi :D bir sistemle startı vermeye karar verdim. Sipariş noktasına geldim, şükür. Bütçe çok az olmasına rağmen, simdilik bu şekilde başlayıp, daha sonra gelistiricem. Yardımı olan herkese çok teşekkür ederim.

Kuracağım sistem şu şekilde;

Işık:
(başta 3 beyaz, çiçek dönemi 3 sarı / 1 bitkiye )

Toprak :

Biraz daha makul olarak Plagron da var, bilemedim

Besin Takviye :

Isı nem ölçer, yalıtım köpüğü,6 ad duy, ilkyardım battaniyesi falan tamam. Hafif kırsal kesimde oturduğum için havalandırma imkanım var, o yüzden şimdilik normal Havalandırma sağlıcam. Bu sistemden sonra ekstra olarak tohum harici bir şey ihtiyacım olur mu ? Düşük bütçe için önerileri, tavsiye,bilgi ve önerisi olan arkadaşları bekliyorum :)

Herkese bol sömmmmekler :)

A.s.
Bütçen sınırlıysa (ki bence sınırlı olması da şart değil) çok daha ucuza işini görecek karışımı kendin hazırlayabilirsin.
Ben öyle yapıyorum. Yaklaşık vereceğin paranın yarısı cebinde kalır.
PH ölçer de olmazsa olmazlardan ;)
Yolun, şansın açık olsun!

Sarii

Üye
A.s.
Bütçen sınırlıysa (ki bence sınırlı olması da şart değil) çok daha ucuza işini görecek karışımı kendin hazırlayabilirsin.
Ben öyle yapıyorum. Yaklaşık vereceğin paranın yarısı cebinde kalır.
PH ölçer de olmazsa olmazlardan ;)
Yolun, şansın açık olsun!
Galiba buldum:)) Kulak kabartttım müdürüm, seni dinliyorum:) auto-photo farketmiyor dimi dediğin karışım ?

Galiba buldum:)) Kulak kabartttım müdürüm, seni dinliyorum:) auto-photo farketmiyor dimi dediğin karışım ?
Kendi toprağını hazırlayabilirsin kanka.
Torf+perlit+ katı solucan gübresi+ az miktarda pomza taşı ve vermükilit vs
Hijyen ve köklenme için geçirgen olması en önemli mevzular.
Farketmez, auto/photo olması ;)

Sarii

Üye
Kendi toprağını hazırlayabilirsin kanka.
Torf+perlit+ katı solucan gübresi+ az miktarda pomza taşı ve vermükilit vs
Hijyen ve köklenme için geçirgen olması en önemli mevzular.
Farketmez, auto/photo olması ;)
Sen muhteşem bir detaysin aga :cool: oranlar ne olmalı peki ? Şimdilik 1, daha sonra 2-3 bitki düşünüyorum. Toprağı hazırladıktan sonra ekstra bitki takviyesine ihtiyacım olacak mı ? Galiba, haliyle evet dimi :oops: ph ölçer önerin var mı ?? Onlara da çok baktım ama güvenemedim her markaya

Son düzenleme:
Sen muhteşem bir detaysin aga :cool: oranlar ne olmalı peki ? Şimdilik 1, daha sonra 2-3 bitki düşünüyorum. Toprağı hazırladıktan sonra ekstra bitki takviyesine ihtiyacım olacak mı ? Galiba, haliyle evet dimi :oops: ph ölçer önerin var mı ?? Onlara da çok baktım ama güvenemedim her markaya
Estağfurullah :) Yardımım dokunursa ne mutlu.
Şöyle söyleyeyim, hobilerimden biri tarım, çiçek, sebze, meyve yetiştirmeyi seviyorum. 'Toprakla uğraşmak terapi'' benim için.
Öğrenmeyi ve deneysel takılmayı seviyorum. Bitkiyi gözlemleyerek, gelişim ihtiyacına göre besleyip, ilerliyorum.
Çimlendirip , bardağa aldığımda aşağı yukarı %60 torf % 30 perlit % 10 gibi de solucan gübresi kompostu karışımı yapıyorum.MF googleled'in ürünlerine bir göz at, ben gayet memnunum.
İlk 10-12 gün su ve mikorizadan başka birşey vermiyorum. ( sana küçük bi ev ödevi :) Mikorizayı bi araştır. Pahalı bir ürün, lakin çiğ sütten serum yapabilirsin. Gübre seçimin organik olduğu için çok faydasını görürsün.
Ph 100 liralık sıradan bişii almıştım, işimi görüyor şimdilik

Sarii

Üye
Estağfurullah :) Yardımım dokunursa ne mutlu.
Şöyle söyleyeyim, hobilerimden biri tarım, çiçek, sebze, meyve yetiştirmeyi seviyorum. 'Toprakla uğraşmak terapi'' benim için.
Öğrenmeyi ve deneysel takılmayı seviyorum. Bitkiyi gözlemleyerek, gelişim ihtiyacına göre besleyip, ilerliyorum.
Çimlendirip , bardağa aldığımda aşağı yukarı %60 torf % 30 perlit % 10 gibi de solucan gübresi kompostu karışımı yapıyorum.MF googleled'in ürünlerine bir göz at, ben gayet memnunum.
İlk 10-12 gün su ve mikorizadan başka birşey vermiyorum. ( sana küçük bi ev ödevi :) Mikorizayı bi araştır. Pahalı bir ürün, lakin çiğ sütten serum yapabilirsin. Gübre seçimin organik olduğu için çok faydasını görürsün.
Ph 100 liralık sıradan bişii almıştım, işimi görüyor şimdilik
Aga inanamıyorum ya. Kendim gibi hisseden, aynı şeyleri düşünen biriyle tanışmak, konuşmak ne kadar mutlu etti inanamazsın ya. Toprakla oynamak, "bişileri kendim yapmak" o kadar hoşuma gidiyor ki. 10 küsur yıllık enjeksiyon eroin bağımlılığım vardı, uzun süredir ayaktan tedavi alıyorum. Bi arkadaştan sativa türü bir sigara alıp içtikten sonra dünyam değişti. Bunca senelik bağımlılığın bana hediyesi i-na-nil-maz enerji yoksunluğu,halsizlik,isteksizlik çekiyodum. Bu hediye benim iş hayatımı, sosyal hayatımı, çevremi, hobilerimi ozbakimimi hijyenimi bile! Elimden aldı. Ta ki bahsettiğim sigarayı içene kadar. Bundan dolayı çalışamadığım için bütçem zorda. Ve bişileri değiştirmek istiyorum artık :[

Eski bir dost, tanıdık bir yüz gibi vakit tane tane anlattığın için minnettarım :) Söylediğin herşeyi araştırıyorum şimdi, gözümsün ya :) Şimdi pederi hastane randevusuna goturucem hatta, çevremde çiçek toprak ürünleri satan yerler var, onları da alırım.. Mikoriza konusu başlı başına efsane, neden diyeceksen ; çiğ köy sütü alıp kendimiz pastörize edip içiyoruz :) Bu da demek ki ben Yapabilicem :))

Dostum, vakit ayırdın,detay verdin, surdan burdan bak demedin. Emeğine sağlık, bileğine kuvvet.. :)

Sarii

Üye
MF googleled'e bakıyorum şimdi:) MF googleled Torf toprağı var. Sanırsam sukulent ve çiçek toprakları olmuyor diye biliyorum, galiba senin tarifin de bu yönde. Çok sordum,vaktini çaldım hakkını helal et agam :[ Çok fazla torf toprağı çeşidi var, sahtesi, uygun olmayanı var. Doğrusunu bilemedimden soruyorum:)

Son düzenleme:
Aga inanamıyorum ya. Kendim gibi hisseden, aynı şeyleri düşünen biriyle tanışmak, konuşmak ne kadar mutlu etti inanamazsın ya. Toprakla oynamak, "bişileri kendim yapmak" o kadar hoşuma gidiyor ki. 10 küsur yıllık enjeksiyon eroin bağımlılığım vardı, uzun süredir ayaktan tedavi alıyorum. Bi arkadaştan sativa türü bir sigara alıp içtikten sonra dünyam değişti. Bunca senelik bağımlılığın bana hediyesi i-na-nil-maz enerji yoksunluğu,halsizlik,isteksizlik çekiyodum. Bu hediye benim iş hayatımı, sosyal hayatımı, çevremi, hobilerimi ozbakimimi hijyenimi bile! Elimden aldı. Ta ki bahsettiğim sigarayı içene kadar. Bundan dolayı çalışamadığım için bütçem zorda. Ve bişileri değiştirmek istiyorum artık :[

Eski bir dost, tanıdık bir yüz gibi vakit tane tane anlattığın için minnettarım :) Söylediğin herşeyi araştırıyorum şimdi, gözümsün ya :) Şimdi pederi hastane randevusuna goturucem hatta, çevremde çiçek toprak ürünleri satan yerler var, onları da alırım.. Mikoriza konusu başlı başına efsane, neden diyeceksen ; çiğ köy sütü alıp kendimiz pastörize edip içiyoruz :) Bu da demek ki ben Yapabilicem :))

Dostum, vakit ayırdın,detay verdin, surdan burdan bak demedin. Emeğine sağlık, bileğine kuvvet.. :)
Mesajın içimi ısıttı kardeşim! Var ol! :)
Tamamen kurtulduğunun, kötü günlerin geride kaldığının haberi eminim tüm forum ahalisini mutlu eder. Müjdeni bekleriz.
Forum kuralları gereği link atmak istemedim, ama o marka veya başka alternatifleri büyük alışveriş sitelerinde mevcut.
Muhabbetle...

Sarii

Üye
Mesajın içimi ısıttı kardeşim! Var ol! :)
Tamamen kurtulduğunun, kötü günlerin geride kaldığının haberi eminim tüm forum ahalisini mutlu eder. Müjdeni bekleriz.
Forum kuralları gereği link atmak istemedim, ama o marka veya başka alternatifleri büyük alışveriş sitelerinde mevcut.
Muhabbetle...
Eyvallah :) Zaten herşey okey kanka, 2 problemim var. Gübre ve toprak. Dediğin markaya baktığımda iç mekan, genel kullanım amaçlı iç ve dış vb. gibi çeşitleri var. Sadece isim lazım kanka :) şu çeşidinden aldım dediğin gibi cikicam siparişi:)

Eyvallah :) Zaten herşey okey kanka, 2 problemim var. Gübre ve toprak. Dediğin markaya baktığımda iç mekan, genel kullanım amaçlı iç ve dış vb. gibi çeşitleri var. Sadece isim lazım kanka :) şu çeşidinden aldım dediğin gibi cikicam siparişi:)

MF googleled Flora Torf Saksı Çiçek Toprağı Perlit Katkılı 40 lt

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    **** hahahaha ** ******* ***** *** ******** ****** ***
  • A ax-b:
    **** ******** ******** hahahaha* *** ***** ********* * **** ******** ****** hahahaha ***** ********** ****** hahahaha* hahahaha**** ******* ***** hahahaha*****
    +1
    ***** ***** **** ********* hahahaha
  • clackster clackster:
    ***** *** ********* ** ***** *** *** ****** ******** ******* **** **** ********* ****** **** ****** *** ****** ****
  • clackster clackster:
  • clackster clackster:
    ***** ***** ***** *** ***** **** ***** ***** ******** **** ******* hahahaha *********
  • clackster clackster:
  • clackster clackster:
    hahahaha ********* hahahaha ****
  • clackster clackster:
    ****** **** hahahaha
    *** ** ******** ******* **** hahahaha
    **** ******** ****** **** hahahaha
    ******** hahahaha***
  • clackster clackster:
  • clackster clackster:
    ** ***** *** ****** ** ***** hahahaha** ****** ** ****** ****** ******** *******
  • clackster clackster:
    clackster clackster: *** *** ***** ** ******** ***** ********* **** ****