Grow Alanımı Nasıl Havanlandırmalıyım?

kankalar selam, ilk growum için kafamda yer belirlemeye çalışıyorum, ben giriş katta oturuyorum 120x120 bir kabin koyup 3 bitki yetiştirmeyi düşünüyorum.
Koku ve havalandırma konusunda siz tecrübeli abilerimden tavsiyelere açığım.

-Temiz havayı normal evin içinden alıp, karbon filtreden çıkan havayı şu apartman boşluğuna doğru versem nasıl olur?
-Karbon filtre koyduğumuzda koku sorunu kesin olarak yok oluyor mu?

çıkış set ısı ve ses izoleli olarak bunu düşünüyorum : https://www.drkarbonfiltre.com/dr-k...dr-karbon-filtre-vortice-quite-fan-set-125mm/

giriş fanı olarak bunu : https://www.drkarbonfiltre.com/dr-kanal-tipi-fanlar/dr-slient-kanal-tipi-aksiyel-fan-125mm-200m3/

Son düzenleme:

Tommy vercetti

Müptezel
Kanka karbonu ve havalandirma alirken m3 hesabi alanina gore belirleniyor alanina gore havalandirma ve karbon secmelisin. Giris odadan alip cikisi disari verebilirsin sorun olmaz (apartman boslugu yerine disari verirsen daha iyi olabilir yada karbonun tum kokuyu hapsettigine emin ol oyle apartmana ver) 2. Alana gore uygun karbon alirsan koku sorunu kesib cozulur

higthead

Jolly Green
120x120 de koku yogunlugu standartın uzerıne cıkıcak ısen

cıkıs setın

girişin ıse

eger koku yogunlugu 120x120 alana gore standartta tutucaksan 480m3h sectıgın sette olur.

SxyHoroz

Üye
120x120 de koku yogunlugu standartın uzerıne cıkıcak ısen

cıkıs setın

girişin ıse

eger koku yogunlugu 120x120 alana gore standartta tutucaksan 480m3h sectıgın sette olur.
Koku yoğunluğunu standart derken kanka. Bende karbon filtre alacam 100x100 kabinde 4 tane photo var. Çiçeğe geçtiğimde 480lik alıyım diyorum yeterli olurmu ?

higthead

Jolly Green
Koku yoğunluğunu standart derken kanka. Bende karbon filtre alacam 100x100 kabinde 4 tane photo var. Çiçeğe geçtiğimde 480lik alıyım diyorum yeterli olurmu ?

1x1 alana 4 photo 20lt den cok zor dostum m2 ye gore 4 bıtkı cok sıkısıcak ve 2 bıtkıden alıcagını alıcaksın. 2 adet 25-26lt photo saksını at bak keyfıne.

Arkadaşlar bitkileri örneklemek gerekirse akvaryum gibi düşünün mesela siz 30cm lık akvaryuma 1mt lık buyuyen balık atarsanız o balık alanı kadar buyuyecektır tam potansıyelıne kavusmadan buyuyup ölücektir aynı şey bitkiler içinde düşünün. Alana göre fazla atıp boşuna uğraşmayın.

SxyHoroz

Üye
1x1 alana 4 photo 20lt den cok zor dostum m2 ye gore 4 bıtkı cok sıkısıcak ve 2 bıtkıden alıcagını alıcaksın. 2 adet 25-26lt photo saksını at bak keyfıne.

Arkadaşlar bitkileri örneklemek gerekirse akvaryum gibi düşünün mesela siz 30cm lık akvaryuma 1mt lık buyuyen balık atarsanız o balık alanı kadar buyuyecektır tam potansıyelıne kavusmadan buyuyup ölücektir aynı şey bitkiler içinde düşünün. Alana göre fazla atıp boşuna uğraşmayın.
Haklısın reis ilk photo growum bitkilerle biraz fazla oynayacam. Ondan dolayı 4 yaptım. Büyük ihtimal 2 tanesi çöp olacak. Bir sonraki grow da 2 yapmayı düşünüyorum. En iyisi kendin deneyimlemek. Böyle öğrenmek daha iyidir diye düşündüm.

higthead

Jolly Green

Yukarıdaki paylastıgım 680lık setı al cunku 4 tanede ısrar edıosun koku yogunlugunu alanına gore baskılasın cunku alanına gore fazla atıosun. 680lık setı kullanıcagında fanını 1 dusuk hıza al 355m3 duser 1x1 alanda kullanırsın karbonun 1 ust 680 lık olmus olur kafan rahat olmus olur. Hem 680lık setı ılerıde 150x150 dede kullanırsın. 1x1 de kullanırken yukarıdakı gırıs fanı 300m3 drslıent aksıyel tıpı yerıne 200m3 drslıent aksıyel tıpı fan secıcen.

SxyHoroz

Üye
Yukarıdaki paylastıgım 680lık setı al cunku 4 tanede ısrar edıosun koku yogunlugunu alanına gore baskılasın cunku alanına gore fazla atıosun. 680lık setı kullanıcagında fanını 1 dusuk hıza al 355m3 duser 1x1 alanda kullanırsın karbonun 1 ust 680 lık olmus olur kafan rahat olmus olur. Hem 680lık setı ılerıde 150x150 dede kullanırsın. 1x1 de kullanırken yukarıdakı gırıs fanı 300m3 drslıent aksıyel tıpı yerıne 200m3 drslıent aksıyel tıpı fan secıcen.

Bu uygun mudur kanka

higthead

Jolly Green

Bu uygun mudur kanka

Dogrudur ve girişinde https://www.drkarbonfiltre.com/dr-kanal-tipi-fanlar/dr-slient-kanal-tipi-aksiyel-fan-125mm-200m3/ 200m3 yapıcan. 1x1 alandan 120 veya 150x150 ye gecınce girişini 300m3 yaparsın.

kankalar cevaplar için çok teşekkürler, havalandıma ekipmanı konusu kafamda oturdu fakat şu kabini yerleştirme ve temiz hava çıkışı konusunda soru işaretleri mevcut. apartman boşluğu yeterli havadarlığı sağlıyor o yüzden giriş temiz havayı ordan alıp çıkış pis havayı odaya yani evin içine salsam nasıl olur acaba?

@higthead reisim bu konuya bi nokta koysan çok makbule geçer.

Son düzenleme:

G_man

Kıdemli Üye
kankalar cevaplar için çok teşekkürler, havalandıma ekipmanı konusu kafamda oturdu fakat şu kabini yerleştirme ve temiz hava çıkışı konusunda soru işaretleri mevcut. apartman boşluğu yeterli havadarlığı sağlıyor o yüzden giriş temiz havayı ordan alıp çıkış pis havayı odaya yani evin içine salsam nasıl olur acaba?
kanka 3 tane bitki için bu alan fazla daha küçük bir kabinin masraflarını düşürür

kanka 120x120x200 lük bir çadır alacağım amaç geniş geniş 3 bitki yetiştirip deneyim kazanmak sonrasında belki gerekli ayarlamaları yapıp bu alanda 6 bitki bakarım.

Kabin içi havalandırmayı profesyonel yapmak istiyorum bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim. Apartman boşluğu yeterli havadarlığı sağlıyor sayılır.
???- Filtrelenen havayı apartman boşluğuna mı salmak mantıklı yoksa evin içine mi ?

@higthead reisim bu konuya bi nokta koysan çok makbule geçer.

Silas

Müptezel
Selam
Evin içine de salınmaz, apartman boşluğuna da, en baba karbon filtreyi kullansan dahi çiçeklenme döneminde çok incede olsa bir koku kalır, bu tecrübemle sabittir. Üstelik zamanla kömürün içindeki karbon miktarının azalmasıyla koku riski artacaktır. Ben olsam piyasadaki en kaliteli malzemeleri kullansam dahi çıkışı apartman boşluğuna verip risk almazdım. Onun yerine mutfağa geçiş yapıp aspitör çıkışına vermek çok daha mantıklı olur.

120x120 alan için 480w led kullanıyorsan 330m3 sana yeter fakat hps kullanıyorsan 467m3 kullanman ve ayrıca taze hava girişine de ihtiyacın var demektir. Tavsiyem fanı seçerken Solar&Palau 'nun TD-Silent serisinden al. Apartman mesken olduğundan silent serisi olmayan fan motorlarının sesi ve titreşimi komşuları rahatsız eder. TD-Silentler aynı kapasitedeki normal fanlardan en az %50 daha sessiz çalışır kendiliğinden susturuculudur. Ayrıca 2 faz girişi vardır birincisi(L1) %100 kapasiteyle, ikincisi(L2) %50 kapasiteyle çalıştırır motoru. Bunların yanında dimmer kullanarakta fan motorunun hızını kolayca ayarlar ses açısından rahat edersin. Sonuç biraz imkan ve emek meselesi.

Selam
Evin içine de salınmaz, apartman boşluğuna da, en baba karbon filtreyi kullansan dahi çiçeklenme döneminde çok incede olsa bir koku kalır, bu tecrübemle sabittir. Üstelik zamanla kömürün içindeki karbon miktarının azalmasıyla koku riski artacaktır. Ben olsam piyasadaki en kaliteli malzemeleri kullansam dahi çıkışı apartman boşluğuna verip risk almazdım. Onun yerine mutfağa geçiş yapıp aspitör çıkışına vermek çok daha mantıklı olur.

120x120 alan için 480w led kullanıyorsan 330m3 sana yeter fakat hps kullanıyorsan 467m3 kullanman ve ayrıca taze hava girişine de ihtiyacın var demektir. Tavsiyem fanı seçerken Solar&Palau 'nun TD-Silent serisinden al. Apartman mesken olduğundan silent serisi olmayan fan motorlarının sesi ve titreşimi komşuları rahatsız eder. TD-Silentler aynı kapasitedeki normal fanlardan en az %50 daha sessiz çalışır kendiliğinden susturuculudur. Ayrıca 2 faz girişi vardır birincisi(L1) %100 kapasiteyle, ikincisi(L2) %50 kapasiteyle çalıştırır motoru. Bunların yanında dimmer kullanarakta fan motorunun hızını kolayca ayarlar ses açısından rahat edersin. Sonuç biraz imkan ve emek meselesi.

Merhaba, tecrübeli birinin cevap yazması çok sevindirdi. Şimdi şöyle koku olayı en önemli olay olduğu için, Mars Hydro 150x150 çadır ve ona uygun Mars Hydro karbon filtre sessiz fan seti almayı düşünmeye başladım ve temiz hava için de 200lük bir sessiz anksiyel fan düşünüyorum.
Maalesef aspiratör çıkışı vs yok sadece apartman boşluğu ve evin salonundaki camlar var. Karbon filtrenin ömrünü dolduracak kadar grow yapacağımı düşünmüyorum. Ayrıca koku yoğunlaştığı dönemlerde kendimde manuel olarak koku için tedbirler alabilirim diye düşünüyorum(otomatik sıkan fısfıs, tütsü vs.)

Işık 340W qb olacak ve başlangıç için 3 ya da 4 bitkiyi çadırın ortalarında büyüteceğim. Biliyorum alan büyük ama amacım 2. growda ışık takviyesi yapıp aynı kabinde 6 bitkiden maksimum hasat alıp uzun süre grow yapmamak ( nispeten riskli bir yerde oturduğum için ).
Bu şartlar altında değerli yorumun nedir acaba?

temiz hava giriş fanı : https://www.drkarbonfiltre.com/dr-kanal-tipi-fanlar/dr-slient-kanal-tipi-aksiyel-fan-125mm-200m3/
kabin: https://googleled.com/project/mars-hydro-150x150x200-kabin/
karbon filtre set: https://googleled.com/project/mars-hydro-6inc-akilli-karbon-filtre-seti/

Silas

Müptezel
Hps kullanacaksan temiz hava girişine ihtiyacın olur dedim. Led kullanacaksan gerek yok. Paran çok olsada bu bu fiyatlardan attığın linklerdeki ürünlere ihtiyacın olabileceğini sanmıyorum. Aşırı pahalı buluyorum botanikledi. fiyat performans deymez yani. Secret Jardin de mars ayarındadır neden 2 katıdan daha fazla para ödeyesin? Donanımı toplarken paraya acımayacağın tek şey ışık olmalı, diğer şeyler değil.

Sponsordan alacağın 340w led piyasadaki en iyi led çiplere sahip. İleride 150lik kabine 2 hatta 3 tane biile alabilirsin.
Kısa süre ve az adette yapacaksan apartman boşluğunu kullan. Hasattan önce son 2-3 hafta önce koku pik yapacağından tütsü fıs fıs elinde hazır olsun dikkat edersin. Haydi kal salıcakla :)

Hps kullanacaksan temiz hava girişine ihtiyacın olur dedim. Led kullanacaksan gerek yok. Paran çok olsada bu bu fiyatlardan attığın linklerdeki ürünlere ihtiyacın olabileceğini sanmıyorum. Aşırı pahalı buluyorum botanikledi. fiyat performans deymez yani. Secret Jardin de mars ayarındadır neden 2 katıdan daha fazla para ödeyesin? Donanımı toplarken paraya acımayacağın tek şey ışık olmalı, diğer şeyler değil.

Sponsordan alacağın 340w led piyasadaki en iyi led çiplere sahip. İleride 150lik kabine 2 hatta 3 tane biile alabilirsin.
Kısa süre ve az adette yapacaksan apartman boşluğunu kullan. Hasattan önce son 2-3 hafta önce koku pik yapacağından tütsü fıs fıs elinde hazır olsun dikkat edersin. Haydi kal salıcakla :)
kanka selam, tohumlar çatladı ve toprağa yeni aldım, bir sorum olucak, ben şimdi temiz hava girişini apartman boşluğundan çekmeye karar verdim, pis havayıda kabine tekrar girmeyecek şekilde salacağım fakat, apartman boşluğundan hava girişi yaptığım için gün içinde komşular yemek yapıyor kokusu çadıra geliyor havayı çektiği için :d bu bir sorun olur mu ? @higthead kanka seninde bir yorumun varsa bu konuda duymak isterim.

Silas

Müptezel
Aşırı bir yemek kokusu olduğunu düşünmüyorum, ama en fazla kızartma kokulu cıgaraların olur :D
havalandırma borularının ağzına 2 kat kadın çorabı geçir (parizyen, müjde, jartiyerde olur :D) havayla birlikte çok küçük böcek, sinek vesaire ve tozun gelmesini engeller ;)

Grow Muhabbetleri
Help Users
    W WindySideTR: ** ******** **********