[GROW KABİNİM] GARDIROPTAN İKİ BİTKİLİK KABİN YAPIMI[BİTTİ]

istr

Ordinaryüs
!!Önemli Güncelleme (22.03.2024)!!: Kankalar kabin kenarında ahşaba açtığım delikler ve kabinin bağlantı noktalarında cıvık turuncu mantar oluşumları başladı. Bu sebeple dolabı tekrar sterilize edip dolap haline geri çeviriyorum. Onun yerine 60x60x160 bir kabine geçiyorum. Bu kabini kullanacak arkadaşlar uzun züreli neme maruz kalındığında bu tür durumlar yaşanacağını bilsinler. Acemiliği atmak için harika bir seçenek oldu. Kendisi emektar olarak dolaplığa geri dönüyor!

Kendi gardırobumu kabine dönüştürüyorum, bittiğinde aşşağıdaki çizim gibi olacak, yapım sürecini paylaşacağım
Ekran görüntüsü 2023-10-02 053450.pngEkran görüntüsü 2023-10-02 053623.png1696214527129.png
Yakında bu kabinde miss gibi growlar geliyor,
Yetiştirme alanı boyutu 70x50x180
İLERLEME
04.10.2023

Scrog filesi için ray takıldı,
nemlendirme cihazına kabinde yer kaplamaması için özel ağızlık ve boru sistemi yapıldı
ısı ve nem ölçer için kabin dışı ve kabin içini ölçebileceği bir montaj yapıldı
özel kesim scrog filesi yapıldı
2 adet usb vantilatör kabine takıldı
(bu vantilatörle daha sonra pas yaptı, düz growsan salınımlı vantilatör taktım)
---------------------------------------------
Kabin içi görüntü : deleted
[ 2 gün içerisinde silinecek, yeni güncellemeyle paylaşacağım]
Nem cihazı düzenek:

deleted
----------------------------------------------
06.10.2023
Mylar kaplama yapıyorum, dolabın arkası ince sunta olduğu için nem ve ışık kaçırmaması adına arka yüzeye bir katman kalın karton, bir katman mylar atıyorum
------------------
Görsel:
deleted
------------------
Yapım Aşaması süresince gelişme oldukça paylaşacağım, ışık olarak quantum board 240w takılacak, ayırdığım bütçe yetmediği için ışığı önümüzdeki ay takacağım, önümüzdeki ay ışığın takılmasıyla beraber ilk grow başlayacak
12.10.2023

--------------------
Kankalar giriş çıkış fanları falan monte ettim, karbon filtreyi çiçeklenmeye kadar takmayacağım. Bu mylar kaplama adamı harbi yoruyor, sürekli boş güncelleme yapmamak adına son halini mylar kaplama bitince paylaşacağım (vaktim bol olduğu için her gün bi yüzeyin yarısını yapıp salıyorum :D uzun sürüyor ), fanların paylaşılacak bir yanı yok, Yukarıdaki dijital çizimde gördüğünüz üzere sağ taraftaki odacıklara montajlandılar, ışık hariç tüm sistemler çalıştıklarında içerideki iklim şuanlık güzel gözüküyor, çizimden farklı olarak nem cihazı alt odacıkta olduğu için nemlenmemesi adına elektrik sistemini (prizleri vs) üst odacığa aldım

16.10.2023
--------------

ARKADAŞLAR KABİN NEREDEYSE BİTTİ, YAPTIĞIM DEĞİŞİKLİKLERİ VE GENEL DURUMU VİDEO OLARAK PAYLAŞTIM, scrog düzenegini göstermemişim videoda, kabin kenarlarındaki perde rayları boyu ayarlanabilen scrog filesi takmaya yarıyor
Videoyu buradan izleyebilirsiniz, nem cihazında yaptığım değişiklik nemin çok daha homojen yayılmasını sağladı, ve içerinin iklimini daha rahat kontrol etmem için fikirler verdi, ayrıca nem borudan geçerken yetersiz kalıyordu, artık tam kıvamında.

Görseller:

Birtek mylar kaplama ve ışık kaldı, mylar kaplama için güncelleme yapmayacağım, ışık önümüzdeki ay eklenecek, yani kabini bitti varsayabiliriz, ışık geldiği zaman ışıkla beraber son bir foto atarak konuyu kitleyeceğim, iyi forumlar.

01.11.2023 SON GÜNCELLEME
kankalar ışık daha gelmedi sipariş verdim, muhtemelen yarın falan gelir bu konuda ışığı göstermeyeceğim ama vivaled samsung quantum board 240w gelecek yukarıdaki demire asılacak. Kabin tamamen bitti, tam planlandığı gibi oldu, havalandırmaların konumları çizimdeki gibi,
Aşşağıdaki resimde gösterdiğim üzere kırmızı ok giriş fanı, mavi ok çıkış fanı (çiçeklenmede karbonun da takılacağı yer) yeşiller de rüzgar fanları, odam zaten ufak olduğu için iklimin müsait olduğu zamanlarda dolabın kapısı açık şekilde dışarıdan vantilatörle desteklenecek.

Nem makinası giriş fanının arkasında konumlandırıldı, çalıştığı zaman direk giriş fanı nemi içeri çekip homojen dağıtıyor.

son görüntü :

Görsele ek olarak saksıların altına 20cm kadar yükseltecek bir tabure ayağı montajlayacağım sipariş verdim geliyor, bunun sebebi de giriş fanından gelen havanın ve nemin direk saksıya temas etmemesi için.

Işıklı halini görmek için yakında başlayacağım White Haze Auto günlüğünü takip edebilirsiniz, iyi forumlar kanziler bu konu burada biter <3

Kankalar bahsettiğim tabure ayağını taktım böyle durdu, gayet güzel oldu.

ışık da geldi, son ve en güncel halin fotosu
https://ibb.co/prqdFBD
https://ibb.co/bdzZ9LK

Referans grow

Güncelleme 26.02.2024 : kankalar bu gardolapta iyi kötü 2 bitkiden hasat aldık, 11 lt iki bitkiye tam yetti kabin. 2 bitkilikten 4 bitkiliğe çıkarttım :D nem makinasını giriş fanını sökerek giriş fanının yerine yerleştirdim nemi oradan çekiyor, blooma kadar giriş fanı deaktif olacak. Günlüğü Gd den takip edebilirsiniz.

Son düzenleme:

istr

Ordinaryüs
Kanka yapma böyle işler, artık Gardrop daha pahalı kabinden :) sen bir daha düşün bro
Kanka hali hazırda elimde olan bir gardıroptan zaten yaptım bitirdim (malzemeleri elimde), sadece ışık kaldı, normal kabinden daha ucuza geldi üstelik havalandırma sistemi vs daha kaliteli oldu

Son düzenleme:

acemiceday

Müptezel
Kanka hali hazırda elimde olan bir gardıroptan zaten yaptım bitirdim, sadece ışık kaldı, normal kabinden daha ucuza geldi üstelik havalandırma sistemi vs daha kaliteli oldu
Dostum eğer elindeki malzemeyi degerlendiriyorsan ne güzel. Göz nuru emeğinin ürünü. Umarım herşeyin yolunda gider hasatin bol olur bro

Son düzenleme:

Nazim_Red

Doktor
Arkadaşlar

Arkadaşlar ışık eklenene kadar yapılacak en son güncellemeyi bugün yaptım, ilginiz alakanız için teşekkür ederim, şuan teoride her şey çok iyi, önümüzdeki ay growa beraber başlayarak pratikte de nasıl olduğunu göreceğiz <3
Kanka bende ışık denemesi yapıyorum verimsiz olacak biliyorum ama faturadan kısmak için kare led ile bir deney yapıyorum sana da atayım Eski hali https://imgyukle.com/i/yopqAp Yeni hali https://imgyukle.com/i/yopK26 https://imgyukle.com/i/yopWmM https://imgyukle.com/i/yopUTy

ışık link

ışık mesafesi 5-6 cm

Nazim_Red

Doktor
Eğer gelişim yakalarsam kabinin sağı solu üstüne bu kare led’i takacağım hem her yerden ışık alacak hemde her yeri bitkinin aydınlık olacak, çiçeğe geçtiğinde gün ışığı sarı şerit led ilave ekleyeceğim

Nazim_Red

Doktor
25 Walt trafolu led bunlar toplasan 5 tane kullansam 80-100 Walt prizden anca çeker diye düşünüyorum. 100 Walt enerji ile başarılı olabilirsem çok aydınlık bir kabin yakalamış olacağım, bitkiyi iyi ışık aldığına ikna edebilirsem güzel sonuçlar bekliyorum, bu arada bitkim ayin 6’sinda topraktan çıktı bugün 11 günlük, 7 gün çiçekçi toprağında kaldı hiç gelişim olmadı, daha sonra koyun gübreli bahçe toprağı ile bir karışım yapıp bitkiyi aktardım eksi topraktan kurtardım son 4 günde inanılmaz bir gelişme mevcut çok hızlı büyüyor bugün daha da büyük yapraklar ve yeni yapraklar gözlemledim eve geçince son halini de atayım attığım resimler düne ait

istr

Ordinaryüs
Kanziler titiz bir kabin oldu, son güncellemesini de yaptım bu konu da burada bitti, yapmak isteyen arkadaşlar ve akılda kalan sorular varsa belirtebilirsiniz, White haze auto günlüğü yakında başlıyor.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • B biggie34_:
    *** ****** ****** **** ***** ****** **** ******** **** ***** hahahaha* **
  • O obeb:
    ****** ****** hahahahahahahaha ** ********
  • B biggie34_:
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
    ** **** *** *** ** ***** ******* ******* hahahahahahahaha
  • Tommy vercetti Tommy vercetti:
    **** ***** hahahaha hahahaha
    ** **** *** *** ** ***** ******* hahahaha**** hahahaha *****
  • B biggie34_:
    *** ****** ********* ****** **
    *** ****** ****** **** ***** ****** **** ******** **** ***** hahahaha* ******* ** ****** ******** *** ***** ** ******** ***** ****** **** **** ******* ******** ******* ******
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
    ***** hahahaha**
  • M Mpt77:
  • B biggie34_:
    ****** ********** ********** *** **** ******* ** ****** ******** *** ***** ** ******** ***** ****** **** **** ******* ******** ******* ******
  • B biggie34_:
    ***** ***** ********* ***** ******* ******* ******* **** **** ****** * ** *****
    +1
  • B biggie34_:
    ********** ********* ***** hahahaha ******** *** ********* ***** ******** ******** hahahaha
    +2
  • İşteşimdikızdım31 İşteşimdikızdım31:
    hahahahahahahaha
    +2
  • B biggie34_:
    *** **** **** ****** ***** ********** ******* *** ******** ********* ****** ***** **********
  • B biggie34_:
    İşteşimdikızdım31 İşteşimdikızdım31: ** **** ***** * *****