Jorge Cervantes ile Röportaj ve "We Grow Cannabis!" E-Kitabı

MrTiger420

Müptezel
Efsanevi Jorge ile yapılan bir röportajın çevirisi. Jorge Cervantes grower yolculuğunu anlatıyor.
1.png

Grower, yazar ve aktivist - Jorge Cervantes adıyla daha iyi tanıdığımız George Van Patten, esrar dünyasında tanıtıma ihtiyaç duymayan karakterlerden biridir. Eğer edebiyatla hiç ilgilenmiyorsanız veya growerliğe yeni başlıyorsanız, o zaman onu duymamış olabilirsiniz. Bununla birlikte, er ya da geç çalışmaları hakkında bilgi edinecek ve büyük olasılıkla kitaplarından birinde bitkileriniz için birçok yararlı bilgi ve teknikler öğreneceksiniz. Jorge'nin 1983'te ilk kitabını yayınlamasından bu yana çok şey değişti... Bugün o, esrar yetiştiriciliğinde bir saygınlıktır! Kitaplar, makaleler, videolar, konferanslar... Jorge, bitki hakkında bilgisini, ekimini veya tüketimini merak eden herkesle paylaşmaya devam ediyor. Bugün size sektörümüzdeki bu efsanevi figür hakkında daha fazla bilgi verip, onunla yapılan bir röportaj paylaşıcam.

Uzun yıllar önce esrar yetiştirmeye başladığınızı biliyoruz, ancak Jorge Cervantes'in kenevir yetiştiriciliğinde ilk adımları? Hayatınızın bu aşamasını nasıl hatırladığınızdan bahsedebilir misiniz?

- 70'li yıllarda esrar hakkındaki makalemizde gördüğünüz gibi, o zamanlar ABD'de, en yaygın esrar türü, Meksika veya Kolombiya gibi yerlerden getirilen düşük kaliteli, tuğla gibi preslenmiş ve tamamen tohumlarla dolu ithal esrardı. O zamanlar, erkek ve dişi bitkiler arasında ayrım yapmıyorduk. O zaman yetiştirilen kenevirin çok güçlü(high) bir etkisi yoktu ve başarılı olduğu söylenemez. Açık olmak gerekirse çöp. Diğer birçok Amerikalı yetiştirici gibi, bende yetiştirmeye bazı Meksika sömeklerinden çıkan tohumlarla başladım. İlk mahsulümü 1976'da Portland, Oregon'da yetiştirdim ve hayatımın tutkusu haline gelecek olan şeye başladım.

Birkaç yıl sonra, 1980'li yılların başlarında, arkadaşımın bahçesinde beş yapraklı kenevir vardı. Onları büyütmesine yardım ettim. Ayrıca tohumları vardı. Bu bitkiler çok güzeldi, ama onlarla ilgili büyük bir sorun vardı - sanki hiç bir etkisi yoktu. Sebebinin ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu, bu yüzden esrarın sadece kötü ve zayıf olduğunu düşündüm. Bunlar karşılaştığım ilk CBD bitkileriydi... Keşke bugün onlar hakkında bildiklerimi o günlerde bilseydim, hahaha!

Her şeyden önce, çok fazla korku ve çok az bilgi olduğunu hatırlıyorum. Bir bakıma, bugünün durumuna benziyordu - o zaman da birçok "her şeyi bilen uzman" vardı, hehehe. İlk başta, toplumun birçok insanı esrarın ne olduğunu bilmiyordu, sadece kötü olduğunu biliyorlardı. Bunlar Sosyal Devrim, Vietnam Savaşı, hippiler zamanlarıydı ve sonra Başkan Nixon, hippileri ve zencileri kontrol etmek için uyuşturucuya karşı savaş başlattı. Bunlar zor zamanlardı, ama aynı zamanda bazı avantajlarıda vardı.İlk başlarda sadece Meksika ve Kolombiya tohumlarına erişimimiz vardı. Vietnam Savaşı sırasında, Vietnam ve Tayland'dan esrar gelmeye başladı. Sonra Afganistan'dan ve dünyanın başka ülkelerinden tohumlara erişebildim.

2.jpg
1983'teki ilk baskısından bu yana, Jorge Cervantes'in Marihuana:Horticultura Cannabis - Biblia kitapı 7 farklı dilde bir milyondan fazla kopya sattı

Kariyerinizin başında grow yapmanın farkı neydi? Esrar büyütmek ne gibi değişiklikler getirdi?

- Yetiştirme teknolojisi hakkında çok az bilgi vardı, bu yüzden insanlar farklı yöntemler icat ettiler. Çok fazla söylenti vardı. Örneğin, birisi dedi ki, "Kurutma zamanı kökler yukarı bitkiyi ters asmanız gerekir, böylece THC köklerden,dallardan çıkar ve sömeklere gider." Amerikan hükümetinin eylemleriyle kolaylaştırılan yanlış bilgiler aktif olarak yayıldı.

Başarılıydım çünkü her zaman googleled alanında bilgi arıyor ve başkalarıyla paylaşıyordum. Üniversitede, bu tür verileri doğru bir şekilde nasıl yorumlayacağımı ve kendi başıma araştırma yapmayı öğrendim. Tüm bitkileri severdim. Kenevirin bunlardan sadece biri olduğunu biliyordum ve tek yıllık bitkilerle aynı genel googleled kurallarına uyması gerekiyordu.

Yıllar önce görünüşünüzü bariz nedenlerden dolayı gizlediniz... 2010'da kimliğinizi açıklamak nasıl bir hissdi? Bu gerçek bir kurtuluş olmalı!

- Burada, Avrupa'da, özellikle İspanya'da saklanmak zorunda kalmadım. 2010 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki faaliyetlerimi açıkça itiraf ettim. Komik olan şey, Ulusal Halk Radyosu'nda (NPR) gerçekleşmiş olmasıdır. Radyoda yüzümü gösterdim, hehehe

Otuz yıl peruk ve gözlük taktıktan sonra, sonunda yüzümü gösterebildim. Aslında, kim olduğumla ve yaptığım her şeyle gurur duyuyorum. Dolapta saklanmak bana özgüvenimde bir azalmaya sebep oldu. Çoğu zaman kendimi çok yalnız hissettim. Tanıdığım birçok insan bana sırtını döndü. Ama bana nasıl biri olduklarını ve neye inandıklarını daha iyi anlamamı sağladı. Ailem deli olduğumu, aklımı kayp etdiğimi düşündü. Şimdi bana vizyoner diyorlar.

3.jpg
Jorge, on yıllar boyunca yasalarla ilgili sorunlardan kaçınmak için gerçek kimliğini gizlemek zorunda kaldı

Kitaplarınız, özellikle de Grower İncil'i(Indoor Marijuana Horticulture: The Indoor Bible) denilen kitap, yüzlerce insana esrar yetiştirmeyi öğretti. Ancak, bu kitabı kendiniz yayınlamak zorunda kaldınız! Elde edilen başarı hakkında şimdi ne düşünüyorsunuz?

- Kitabıma 'İncil' adını veren kenevir yetiştiricileriydi. Kitabın bu adla dilden dilde dolaştığını fark ettikten sonra bu adı kullanmaya karar verdim. Grower İncil'i(Indoor Growing Bible) yedi dilde yayınlanmıştır ve ilk baskısından bu yana bir milyondan fazla kopya satmıştır. Kaç kopyanın çalındığı ve korsan olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktur.

İlk baskıyı 1983'te, 40 yıl önce kendim yayınladım. Bir düzine yayıncıyla konuştum ve hiç kimse çalışmamı yayınlamak istemedi, hiç kimse. Ama lisedeyken şehrimde bir yayınevinde çalıştığım için matbaacılık konusunda bir deneyimim vardı. Bu süreci ve özel ekipmanlarla çalışmanın nüanslarını biliyordum. Bütün bunlar beni Van Patten Publishing, Inc.'i kurmaya itti. Onun yardımıyla kitabımı basıp satmaya başlayabildim. İlk yılında, 9.95 $ 'lık bir fiyatla 6.000 kopya sattı. Ondan sonra yine 50'den fazla kitap yayınladım.İşte yayınladığım 50'den fazla kitabın linki: https://jorge-cervantes.com/books/

Doğru zamanda iyi düzenlenmiş kitaplar yayınlamaya başladığım için çok şanslıydım. Ancak başarıya ulaşmak kolay değildi. Uzun yıllarımı saklanarak geçirdim. DEA (Uyuşturucuyla Mücadele Ajansı) tarafından izlendim, bu da beni geceleri uyuyamaz hale getirdi. Birçok uykusuz geceler geçirdim. Eve dönüp dönmeyeceğimi bilmeden birçok ülkeye gittim. Eskiden hapis cezasından kaçmak için kılık değiştirmek zorundaydım.

Bütün bunlar bana neredeyse kazandığım kadar harcadığım 25 yıllık çok zor bir hayata mal oldu. Bu süre zarfında çeşitli zorluklarla karşılaştım. Birçok arkadaşım hapiste zor yıllar geçirdi. Hala çok fazla zor anı var ve onlara geri dönmekten gerçekten nefret ediyorum. Hikayenin tamamını burada bulabilirsiniz.

Yazmam bir ayımı aldı ve benim için çok duygusaldı.Birçok arkadaşım hapiste zor yıllar geçirdi.

Ekim 2023'te 70 yaşına giriyorum ve yaptıklarımdan ve çok kaliteli esrar yetiştirmelerine yardımcı olduğum tüm yetiştiricilerden gurur duyuyorum. Dünyanın dört bir yanındaki yetiştiricileri kastediyorum. Bu aynı zamanda, büyük bir sorumluluktur. Eskiden bütün bunları eşimle birlikte yapardım. Şimdi de onunla birlikte çalışıyorum, ayrıca teknisyen Stefan Meyer ve Marcelo ile çalışıyorum. Bu insanlar harika bir takım! Bulabildiğim en iyisi. Esrar severlerin dünyası için daha birçok proje hazırlıyorum. Yakında göreceksiniz!

4.jpg

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kenevir endüstrisinin mevcut gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

- Yasallaştırma aslında şu anda sahip olduğumuz şeydir. Bir süre önce, politikacılar ve büyük işadamları, nüfusu kontrol etmek ve para kazanmak için "uyuşturucuya karşı savaşı" kullandılar. Bu şiddetli savaşın tamamen başarısız olduğu artık çok açık bir şekilde ortaya çıkmıştır. Şimdi aynı insanlar nüfusu kontrol etmek ve vergi toplamak için yasallaştırmayı kullanıyorlar. Kişisel bir şey değil, sadece iş. Onlar oportünisttir, duruma göre davranan, fırsatçı, olaylardan bencil bir şekilde avantaj elde etmeye çalışarak bilinçli bir şekilde uygulanan politikalardır.

Yeni kitabınız "We Grow Cannabis!" hakkında bize neler söyleyebilirsiniz?

Öncelikle bu kitap tamamen ÜCRETSİZ! Bu sadece dijital formatta yayınladığım ilk kitap. "We Grow Cannabis!" 118 sayfa ve 270 renkli fotoğraf içeriyor.Bu işte Dr. Gary Yates ve Stefan Martin Meyer bana yardımcı oldu. Dr. Gary'nin mikrobiyoloji alanında doktora derecesine sahiptir, Stefan ise bir dahidir. Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Şu anda sahip olduğum takımdan çok memnunum. Onlar en sevdiğim işteki en iyi yoldaşlar. Onlar en iyisi.

Bu röportaj ve bize verdiğiniz tüm yardımlar için size sadece teşekkür edebiliriz, bu gerçek bir zevkti, Jorge! Sonunda normal bir hayata sahip olabileceğiniz, güvenliğiniz için saklanmak veya acı çekmek zorunda kalmadan insanlara en sevdiğimiz bitki hakkında bilgi verip eğitebildiğiniz için çok mutluyuz. Bundan sonraki projelerinizde başarılar dileriz... En iyi dileklerimle!!

«We Grow Cannabis» e-kitabını ücretsiz aşağıdakı linkten indire bilirsiniz:

Jorge.png
Jorge Spannabis 2023

Kaynak:

Son düzenleme:

MrTiger420

Müptezel

stealthdad

Yeni üye
Kategori olarak konuların,forumda en aşağılarda kalmış.
Okuması o kadar keyifli ki.

Emeklerin için teşekkür ederim <3

«We Grow Cannabis» e-kitabını ücretsiz aşağıdakı linkten indire bilirsiniz:

Ekli dosyayı görüntüle 17478

Salmonella

Yeni üye
We grow cannabis e kitap linki varsa paylaşabilir misiniz ? Heryerde indirmek için üyelik istiyor ayar oldum

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • istr istr:
    ***** ***** ** ****** * ***** ****** * ******** hahahaha ** ***** * ***** ***** ***** ***** * ***** ********* ** ******* **** ******** ****** *
    +1
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    hahahaha ******* ** hahahaha***** ******* ********** ****** *****
  • NewGardener NewGardener:
    hahahahahahahaha***** ***** ******* **** ******** * ** **** **** ***** ****** *** ******* ** * ******** ***** ******* ** *** ******** ******* ***** ********** ***** **** ******** ***** *** *** ** ** ***** *** ****** ********** ****** *** ** **** *******
  • istr istr:
    ****** ******* ***** hahahaha ****** ********** *** ****** ********* hahahaha** ***** ********** ******** ******** **** ********* ** ***** ** **** ****** * ****** hahahaha***** ****** *** ******* ***** *** ******
    +1
  • S stoner189:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • S stoner189:
    **** ****** hahahaha* ******* ***** hahahaha ****** ********** *** ****** ********* hahahaha**
    +1
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** ***** **** *** hahahaha********* ******* ** hahahaha***** **
  • Uranyum Kamil Uranyum Kamil:
    **** **** **** *** ** * ***** *** ** ********** ***** ** *** ****** * **** ****** **** * ***** ***** **** * ***** **** ******* ***** ***** ** ****** * ***** ****** * ******** hahahaha **
  • istr istr:
    ****** *** ***** ******** ****** **** **** **** *** ** * ***** *** ** ********** ***** ** *** ****** * **** ****** **** * ***** ***** **** * ***** **** *******
    ******* **** ***** * ****** **** *** ***** ***** * ******** *** ******** ***** ** ******** ***** ****** hahahahahahahaha
    +1
    ***** **** ******* ***** ******** **** * ***** *** ** **** ** ****** ***** ***** *** *** ***** ***** ** **** ******* ***** ********** *** ***** ******** ******
    +1
    ***** ** ***** ** *** ******** ** ***** *** *** ****** ******** **** *** ****** **** *** ********* ****** ****** ********* **** ****** **** ***** *** ***** **** ***** ****** ****** ****** *** ****** hahahaha *** ****** ***** ***** ****** ** *** *** ****** ********* ***** ***** *** **** **** ******* *** **** ***** * *****
    +1
    ***** hahahaha ***** *****
  • istr istr:
    ** ***** **** ******* ***** ******** **** * ***** *** ** **** ** ****** ***** ***** *** *** ***** ***** ** **** ******* ***** ****
    *** ***** ******* ********* ********* **** ** ** **** **** *** **
  • istr istr:
  • istr istr:
  • istr istr:
    hahahaha ******* ****** ** ******* ******** ****** **** ***** hahahaha * *******
    +1
  • istr istr:
  • istr istr:
    *** ******* ****** ***** ****** hahahaha **** hahahaha ****** ******* ***** ***** **
    *** ***** ******** * **** ***** ******* hahahaha ******* ****** ** ******* ******** ****** **** ***** hahahaha * *******
    Uranyum Kamil Uranyum Kamil: *** ***** ******** * **** ***** ******* hahahaha ******* ****** ** ******* ******** ******...