KAÇ AUTOYA KAÇ WATT? ISI-FATURA

serseristil

Yeni üye
kankalar öncelikle selamlar hepinize  :) forumda gezdim, yalnız kafamda netleşmeyen bir kaç soru var müsadenizle şuraya bırakayım bilgili arkadaşlar yardımcı olsun.. 

Özet : Aynı anda 1-2 tohum sallamayı düşünüyorum bebeklerimiz AK47. İndoor olcak. 2metrekare bir alan. Öğrenciyim fazla bütçem yok. Led yapmayı düşünüyordum zahmetsiz olsun diye lakin bütçem yetmiyor 1000 liralık ledlere :(

One 400w Grow+Bloom Mh ampuller iş görür mü?

Two Ekim-Kasım-Aralık aylarında yapacağım için ısı problemi olur mu olmaz mı bilmiyorum  :'(

Three Reflektör ve balast gerekiyor sanırım lakin ne işe yaradıklarını bilmiyorum  :'(

Four Bu mh-hps olayını nasıl yapmalıyım? Tek lamba alıp ikisini de aradan çıkartabilir miyim? Ayrı ayrı ampul mü önerirsiniz?

Five Kankalar böyle bir sistem tahminen bana aylık ne kadar +elektrik faturası yansıtır?

şimdiden teşekkürler kankalarım bol dumanlar  :p

Murti.b

Yeni üye
Kanka forumu tam gezmemişsin herhalde bu sorduğun soruların cevabı aslında var ama ben sana ufaktan yardımcı olayım.

1)  Tohumların auto olacağı için grow+bloom ampüller işini görür.

2)  22-28 derece arası ideal. Odanın içindeyse bu ısıyı tutturabilirsin pimapenli balkonda ise ekim-kasım-aralık soğukluk problemi yaşayabilirsin.

3)  Balast Mh ve Hps ampüllerin çalışmasını sağlayan bir trafo gibi düşün en basitinden. Balast olmadan onlar çalışmaz. Reflektör ampulü takcağın aynalı zımbırtı.

4)  Auto tohumlar için grow+bloom tek ampül veya sadece Hps ampül kullanabilirsin.

5)  Bunun hesaplamasi için Tohumsuzun bir konusu var forumda sabit konu. Oradan hesaplayanilirsin. 

Benim naçizane önerim 400w Mh veya Hps ampül çok ısınacağı için sana cooltube gerekecek buda ayrı masraf öğrenci adamsın sonuçta. El yapımı Cob Led’ler var, forumun ışıklandırma bölümünde detaylı bulabilirsin. Biraz elektrikten anlıyorsan kendin çok ucuza mâl edip kullanabilirsin.

Dumanın bol olsun.

OtomatikCigara

Yeni üye
Cvp: KAÇ AUTOYA KAÇ WATT? ISI-FATURA

serseristil' Alıntı:
kankalar öncelikle selamlar hepinize  :) forumda gezdim, yalnız kafamda netleşmeyen bir kaç soru var müsadenizle şuraya bırakayım bilgili arkadaşlar yardımcı olsun.. 

Özet : Aynı anda 1-2 tohum sallamayı düşünüyorum bebeklerimiz AK47. İndoor olcak. 2metrekare bir alan. Öğrenciyim fazla bütçem yok. Led yapmayı düşünüyordum zahmetsiz olsun diye lakin bütçem yetmiyor 1000 liralık ledlere :(

Two Ekim-Kasım-Aralık aylarında yapacağım için ısı problemi olur mu olmaz mı bilmiyorum  :'(

Three Reflektör ve balast gerekiyor sanırım lakin ne işe yaradıklarını bilmiyorum  :'(

Four Bu mh-hps olayını nasıl yapmalıyım? Tek lamba alıp ikisini de aradan çıkartabilir miyim? Ayrı ayrı ampul mü önerirsiniz?

Five Kankalar böyle bir sistem tahminen bana aylık ne kadar +elektrik faturası yansıtır?

400 watt iki bitki için ideal bir rakamdır.Tabi ki esas etmen burada lümendir fakat çoğu 400 watt lamba iki bitki için yeterli lümene sahip ve grow+bloom ampullerde iş görür fakat verimlilik açısından +100 lira bir ampule verip mh-hps kullanırsan buna değecektir.
2-Yaşadığın yeri bilmediğimden net bir şey söyleyemem benim şehrimde oluyor :)
Eğer bu sistemi kullanacaksan ısı problemi yaşamamak ve lambayı optimum derece de bitkiye yaklaştırabilmek adına cooltube kullanman şarttır.Cooltube adından anlayacağın gibi fanus gibi bir alettir ve ampülun sıcaklığı büyük oranda bunun içine yayılır doğrudan ortama değil.Bu sebeple cooltube nin içinden sıcak havayı çekmek adına bir egzoz fan koyuğ aliminyum boru ile ortamdan uzaklaştırman gerekir.
3-Reflektörü ampulü taktığın duy gibi düşünebilirsin parça olarak :) Aynı zamanda ampulün ışığını daha verimli yansıtmasını sağlayan parçadır.Bu sistemler doğrudan 220 V şehir elektriği ile çalışmazlar.Balast bu aletleri çalıştırmaya yarar yani adaptör gibi düşün ihtiyaç duyulan elektiği sisteme sağlar ve ayrıca mekanik balastlarda elektrik yakar.400 wattlık bir ışık +100 balastla birlikte 500 watt a patlar yani anlayacağın.
4-Eğer bu sistemde kararlıysan ayrı ayrı alman verimlilik açısından daha iyi olur.Ama son zamanlarda fakir dostu olan Cob ledler oldukça ilgi görüyor ben de Cob led kullanıyorum.Aliexpresste grow led yazarsan karşına çıkacaktır YXO markalı.Bunları bir cpu soğutucu arkasına bağlayıp arasına termal macun sürerek kendin yapman gerekiyor ama balast vs.tarzı güç kaynaklarına ihtiyaç yok doğrudan 220 V ile çalışıyor bir araştır derim yine sana kalmış.
5-Vantilatör,fanlar,nem makinası vs toplam 600 watt elektrik harcasan günde 18 saatten vergiler hariç 120 lira gibi fiyatı var kankacım 

Umarım kafanda ki soru işaretlerini bir nebze giderebilmişimdir iyi forumlar

serseristil

Yeni üye
Cvp: KAÇ AUTOYA KAÇ WATT? ISI-FATURA

OtomatikCigara' Alıntı:
serseristil' Alıntı:

400 watt iki bitki için ideal bir rakamdır.Tabi ki esas etmen burada lümendir fakat çoğu 400 watt lamba iki bitki için yeterli lümene sahip ve grow+bloom ampullerde iş görür fakat verimlilik açısından +100 lira bir ampule verip mh-hps kullanırsan buna değecektir.
2-Yaşadığın yeri bilmediğimden net bir şey söyleyemem benim şehrimde oluyor :)
Eğer bu sistemi kullanacaksan ısı problemi yaşamamak ve lambayı optimum derece de bitkiye yaklaştırabilmek adına cooltube kullanman şarttır.Cooltube adından anlayacağın gibi fanus gibi bir alettir ve ampülun sıcaklığı büyük oranda bunun içine yayılır doğrudan ortama değil.Bu sebeple cooltube nin içinden sıcak havayı çekmek adına bir egzoz fan koyuğ aliminyum boru ile ortamdan uzaklaştırman gerekir.
3-Reflektörü ampulü taktığın duy gibi düşünebilirsin parça olarak :) Aynı zamanda ampulün ışığını daha verimli yansıtmasını sağlayan parçadır.Bu sistemler doğrudan 220 V şehir elektriği ile çalışmazlar.Balast bu aletleri çalıştırmaya yarar yani adaptör gibi düşün ihtiyaç duyulan elektiği sisteme sağlar ve ayrıca mekanik balastlarda elektrik yakar.400 wattlık bir ışık +100 balastla birlikte 500 watt a patlar yani anlayacağın.
4-Eğer bu sistemde kararlıysan ayrı ayrı alman verimlilik açısından daha iyi olur.Ama son zamanlarda fakir dostu olan Cob ledler oldukça ilgi görüyor ben de Cob led kullanıyorum.Aliexpresste grow led yazarsan karşına çıkacaktır YXO markalı.Bunları bir cpu soğutucu arkasına bağlayıp arasına termal macun sürerek kendin yapman gerekiyor ama balast vs.tarzı güç kaynaklarına ihtiyaç yok doğrudan 220 V ile çalışıyor bir araştır derim yine sana kalmış.
5-Vantilatör,fanlar,nem makinası vs toplam 600 watt elektrik harcasan günde 18 saatten vergiler hariç 120 lira gibi fiyatı var kankacım 

Umarım kafanda ki soru işaretlerini bir nebze giderebilmişimdir iyi forumlar

kanka bu cooltube falan çok pahalı ya. sence 500-600 liralık ledler 2 bitkiyi idare edebilir mi? aslında ledi kafadan silmiştim ama bu sıcaklık mevzusuna nasıl uğraşacağım bilmiyorum  :(  cob led yapımı hakkında da bir fikrim y ok kaliteli iş görür mü ? cob ledde ısı problemi? ve son olarak kanka şey yapsam 200w 200w alsam ampulleri yine de ısı problemi olur mu ?

Murti.b' Alıntı:
Kanka forumu tam gezmemişsin herhalde bu sorduğun soruların cevabı aslında var ama ben sana ufaktan yardımcı olayım.

1)  Tohumların auto olacağı için grow+bloom ampüller işini görür.

2)  22-28 derece arası ideal. Odanın içindeyse bu ısıyı tutturabilirsin pimapenli balkonda ise ekim-kasım-aralık soğukluk problemi yaşayabilirsin.

3)  Balast Mh ve Hps ampüllerin çalışmasını sağlayan bir trafo gibi düşün en basitinden. Balast olmadan onlar çalışmaz. Reflektör ampulü takcağın aynalı zımbırtı.

4)  Auto tohumlar için grow+bloom tek ampül veya sadece Hps ampül kullanabilirsin.

5)  Bunun hesaplamasi için Tohumsuzun bir konusu var forumda sabit konu. Oradan hesaplayanilirsin. 

Benim naçizane önerim 400w Mh veya Hps ampül çok ısınacağı için sana cooltube gerekecek buda ayrı masraf öğrenci adamsın sonuçta. El yapımı Cob Led’ler var, forumun ışıklandırma bölümünde detaylı bulabilirsin. Biraz elektrikten anlıyorsan kendin çok ucuza mâl edip kullanabilirsin.

Dumanın bol olsun.

https://tr.aliexpress.com/item/USA-DE-AU-UK-Stock-100-Warranty-2015-NEW-KING-450W-Full-Spectrum-LED-grow-light/32392723922.html   kankalar burada ki 300w olanı yeterli midir? 2 veya 1 bitki için? ısı problemi yaratır mı led?

xmüptezelx

Yeni üye
Kanka gidiyorsun AliExpress den 6 tane cob alıyorsun üstüne cpu fanı alıyorsun. 90 tl cob led tutar tanesi 15 tl. Fanlarda 70-80 tl tutar ucuzdan bulursan yada çıkma letgodan bulursun. Sonra bunları 30-40 tl elektrikçide abi hele bir şunu Leh’imle gözünü seveyim diyorsun. Birde metal plaka buluyorsun 30-40 tl ile Max 250 tl elinde 300 Watt 30 bin lümen oluyor (bir fana bir led yap sakın LED’leri küçümseme çok ısınıyor) . Bir bitki için 10 bin lümen olmalı minimum. Sonra gidiyorsun light mix gübreli toprak alıyorsun 6 hafta gübre vermek yok. Degenetica dan tohum almalısın sakın köfteci tohumuyla uğraşma boşuna emek verme derim. Neyse 6. Haftanın sonunda bloom gübresi alırsın 80-90 tl ile tertemiz sorunsuz ekersin. Bez dolabın varsa kur içine led sistemini yapıştır fazla düşünme ?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Mordecai Chat bot:
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** ** **
  • Narkotik Narkotik:
    hahahaha********
  • Narkotik Narkotik:
    hahahaha*****
  • Mordecai Mordecai:
  • Mordecai Mordecai:
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** ***** *** ** hahahaha ***
  • Mordecai Mordecai:
  • ax-b ax-b:
    ********** *** ***** ***** hahahaha ** ****** **
  • Mordecai Mordecai:
    +1
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • ax-b ax-b:
    ***** ******** ******** hahahaha*
    +1
  • VendettaX VendettaX:
    +1
  • VendettaX VendettaX:
    *** ******** ** ****** * hahahaha** *** ***** ***** hahahaha ** ****** **
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Narkotik Narkotik:
  • Narkotik Narkotik:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • B badtrip420:
  • B badtrip420:
    ******** ****** ** **
  • 420x 420x:
  • Y yasopro2001:
    +1
  • A atılgan:
    ***** **** ******** **** ******** ****** ***** ***** ******** ******* ***** **** **** **** ******* ******** hahahaha***** ** **** ******* ********* ******* hahahaha ******* ********* *** ******** ******** ****** **** ******* ******* ******** *** ********** ** ******* ******* ******** ****** ******** ********** ***** ******** ***** hahahaha** ********* ******** hahahaha* **** hahahaha* ****** hahahaha hahahaha* **** ******* ****** ********* ******
    A atılgan: ***** **** ******** **** ******** ****** ***** ***** ******** ******* ***** **** **** ****...