Kabin içini ısıtmak için çare arayan dostlar, buyurun..

Vybz Kartel

Müptezel
Selam dostlar.

Soğuk kış aylarında kabini ısıtmak için çare arayanlara fayda olması amacı ile bu konuyu açtım.

Kendi kabinimde ( 90*90*180 ) uyguladıklarımı ve deneyimlerimi anlatacağım. Resim çekmek yerine bir video hazırladım. Video konu sonundadır.

Neler yaptığımı anlatayım..

1- Kabin zeminine 100 * 100 karbon ısıtıcı serdim. altına ve üstüne halı serilebilir ve kullanılabilir ama yanık kokusu oluşturduğundan şuan halı veya keçe kullanmıyorum. Sensör ısıtıcının altında ortalarda ve termostat sıcaklığı 41-42 derecelerde.. Termostatın kaç derece olacağını kendi ortamınıza göre kendiniz belirleyeceksiniz. Benim tavsiyem karbon ısıtıcı çıplak serildi ise en fazla 43 derece olmalı. Altında ve üstünde keçe veya halı benzeri bişey kullanıldıysa 55 hatta takip ederek 60 dereceye kadar ayarlayabilirsiniz. Ama ısı sensörünü koyduğunuz yer çok önemli, sensörün yeri tüm rakamları değiştirebilir. Bu nedenle test ederek doğru ısı ayarını yapın. Bu yöntem dışarıdaki havanın sıcaklığına göre 1-3 derece sıcaklığı arttıracaktır.

2- İki adet daha karbon ısıtıcı aldım. 50*80 ebatında. Bu ısıtıcıları rulo haline getirerek temiz hava girişi kanalının içine gömdüm. Bir tanesi fanın önüne diğeri arkasına. Sadece bir tanesine ısı sensörü bağladım. Sensörü rulo yaparken araya sıkıştırdım. İki ısıtıcıyı da tek bir fişe bağladım. Bu yöntem de gelen temiz havayı 2 derece kadar ısıtacaktır. Burada da sensörün yeri önemli arkadaşlar. Bu nedenle termostat ayarı yaparken, elinizle hava kanalının sıcaklığını kontrol edin. Diyelim ki 37 derece ayarladınız ve o dereceye çıktı. Elinizle alüminyum kanala dokunun, çok sıcak olmamalı. Eliniz yanmamalı. Aşırı sıcaklık alüminyumun ısınıp ortama koku salmasına neden olacaktır. Optimum ayarı bulmak için kabin içinde koku takibi yapın. Çoğumuz, kova deneyimlerimizden alüminyum nasıl kokar biliyor :)

3- Mini fanlı ısıtıcı ve bu ısıtıcıyı cep telefonundan kontol etmek veya kaç derecede çalışacağını programlamak için de Sonoff TH10 ve AM2301 Sensör aldım. Isıtıcıyı zeminden 100 cm kadar üste köşeye, kirli hava çıkışının ters tarafına konumlandırdım. Zemine koyup denemedim çünkü ısı sensörlerini yanıltabilir. Videoda göreceğiniz yer en güzel yer. Ama deneyerek kendiniz daha güzel bir yer bulabilirsiniz. Bu yöntem ise karbon ısıtıcının yetmeyeceği çok soğuk günler için kurdum. Mesela sabaha karşı kabinde neler oluyor bilemiyorum. Dedim ki 18 derece altına düşerse aç, 18.5 üstüne çıktığında ise kapat.

Isıtıcı : TIKLA . Sonoff TH10 : TIKLA

Kabinmin bulunduğu yerde ortamı ısıtacak bir petek veya soba yok.

Bu üç yöntem aynı anda kullanıldığında, bulunduğunuz yer ve dışarıdan gelen hava ısısına göre 3-6 derece arası artış sağlar. Elektrik faturasını soracak olursanız, 900-1500 arası gelmektedir. Bu da bulunduğunuz yerdeki hava şartlarına göre değişken olacaktır.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLA

İyi forumlar, leziz ve miss dumanlar

Son düzenleme:

kral Arthur

Kıdemli Üye
Kanka ben okadar tefaruat aramiyorm küçük bir kabine akkor 150 wat ampül koyuyorum hem bitki faydalanıyor hem 4 derece ısı farkım oluyor

Geyve5454

Müptezel
Ben 300tlye Media Markttan termostatlı mini ısıtıcı aldım öyle rahat oluyor ki anlatamam ısıyı her türlü stabil halde tutabiliyorum senin ki çok teferruatlı iş moruk

Vybz Kartel

Müptezel
Kanka ben okadar tefaruat aramiyorm küçük bir kabine akkor 150 wat ampül koyuyorum hem bitki faydalanıyor hem 4 derece ısı farkım oluyor
Dostum kabinin olduğu balkonda harici bir ısıtıcım yok. Gece ortam 7-8 derece oluyor. O ampulden ben de aldım, 0,5 derece arttırdı ısıyı. Kenara koydum kullanmıyorum.

Yani herkesin kendi ortamı, kendi kabini, kendi coğrafi konumu :) . Benim mekanda anca bu şekilde çözüm oldu.

Vybz Kartel

Müptezel
Ben 300tlye Media Markttan termostatlı mini ısıtıcı aldım öyle rahat oluyor ki anlatamam ısıyı her türlü stabil halde tutabiliyorum senin ki çok teferruatlı iş moruk
Konuda da belirttiğim gibi, o ısıtıcıdan bende de var ama zor durumda aktif oluyor. Kabinin bulunduğu ortam buz gibi dostum. Cam balkon ve kuzey tarafında.

İlk olarak sadece mini ısıtıcı ile denedim zaten.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • bandaleros bandaleros:
    **** ********* hahahaha* *** hahahaha ****** hahahaha* ***** *** ***** *********
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
    ********** ******* ***** ***** *** *** **
  • bandaleros bandaleros:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • bandaleros bandaleros:
    hahahaha* ** **** ** hahahaha*
  • bandaleros bandaleros:
  • 2 2008Grower:
    ** ******* ******* ***** ****** ****** ** ******** ****** ***** ****** hahahaha***** ******** *** ***** ***** ****** **** ********* hahahaha **** **** ***** hahahaha** ******** *** ***** ****** *********
    +1
  • bandaleros bandaleros:
    ** ******* hahahaha****
    ********** ***** hahahaha**** ******* **** ******** ********** ******** ****** hahahaha***
  • bandaleros bandaleros:
    ******* * ******* *** *** **
  • bandaleros bandaleros:
    **** ********** ****** ***** ********* ****** *** ******* hahahaha ******* ********* **** ****** ***** ***** ********** hahahaha* ****** ***** ******** ***** ******** ** *******
  • bandaleros bandaleros:
    ******* ***** **** ******* hahahaha ***** ******* *********
    **** ****** * * **** ********* ***** hahahaha***
  • Ceess Ceess:
    **** ********* ****** ***** ********* ** ***** ****** ******* ********* ******* ********* ****** ******** ***** ** ***** ***** ******* **** ***** ********* ********** ******** *******
  • Ceess Ceess:
    hahahahahahahahahahahahahahahaha
    ********* ******* ****** ***** **
  • Ceess Ceess:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha
    ****** ******* ********* ********* *** ***** ********* ******* hahahaha**** ******* ******* ****** ********** **** ***** ****
  • bandaleros bandaleros:
    ********* ******* ********* ***** **** ****** **** ***** ******* ******* **
  • Ceess Ceess:
    **** *** *** ******* **** *** ********* *** ********* ********* ********** ***** ********* hahahaha* ***
  • Ceess Ceess:
    ********* ****** ***** ********** ******* ****** *** ****** *** ******** ********
    **** ******* ****** ********** ******* ******** hahahaha *** * ** ***** ******** ******* ********* ********** ******** ********* ***** ******* ********* ****** ***** *** ******** ******* ***** ********* ****** ********
    VisneliKadayif VisneliKadayif: **** ******* ****** ********** ******* ******** hahahaha *** * ** ***** ******** *******...