Kendi toprağınızı kendiniz hazırlayın..

Arkadaşlar selamlar forumun sıkı takipçisiyim, fakat çok fazla post açmıyorum sadece size kısa bir bilgi vermek istedim. Her şekilde tartışmaya açıktır, burası bir forum ve amacı bu.

Bir çok post görüyorum ve aslında kızdığımda oluyor :) Biraz saçma gelecek belki size sebebi. Forumda her türlü konuda yardım, destek ve fikir çok fazla belirtiliyor biraz da kendi yorumunuzu yapmanız gerekiyor, herkesin bitkisi kendine.

Çok fazla uzatmadan anlatmak istediğim şeye geçmek istiyorum, bir çok arkadaşım bunu atlıyor bence. - Tartışmaya kesinlikle açıktır bende amatör bir yetiştiriciyim -

Arkadaşlar ben toprağımı Biobizz, Plagron veya Monkey gibi bir markadan almak istemiyorum. Çünkü kendimiz yaparsak en az 10 growluk daha toprak satın alıp içini hazırlayabiliriz.

Ben şöyle bir liste yapıyorum;

Klassman ts1 torf
Perlit
Solucan gübresi - marka sizin tercihiniz. -
Granular mikoriza - White shark -
Mikoriza - Xtreme Gardening -

Arkadaşlar olay çok basit, önce ufak saksıda başlattığımdan dolayı ufak saksıda 6. Güne yaklaştığında toprağı hazırlamaya başlıyorum,

%30Perlit - En az -
%10-15 Solucan gübresi,
35 Gr. White Shark Granular Mikoriza
100 Gr. Xtreme Gardening Mikoriza - Transplant yaparken sadece köklere bunu toprağa karıştırmıyoruz. -

Yukarıda yazdığım oranlar 14 litre saksı için ve tek bitki içindir. Önce bitkinin kök yapması ve gelişmesini sağlamalıyız, yoksa besinler çokta etkili olmuyor kökü halen tam gelişmemiş bitkide. Canavar gibi büyümeyi kendi gözlerinizle izleyeceksiniz :)

Benden bu kadar, değerli yorumlarınızı görmek isterim.

Cankuş bende yeni kızlarıma torf/vermükülit(Bire bir)/perlit/solucan gübresi(%50) seklinde bir karışım yapıcam. Suradan esinlendim :
sadece anlayamadığım gübreleme olayı. mesela bu karışıma biobizz sıvı gübreyle devam edilirmi? birkac kişiye sordum fakat tatmin edici cevaplar alamadım..

Kankacım vermikülit daha önce kullanmadım toprağımda, etkili olabilir. Bence %30 perlit yeteri kadar havadar yapıyor toprağı.. Solucan gübresi %50 çok fazla maksimum %15 karıştırmalısın, bitkinin ilerleyen zamanlarında toprak düzenleyici olarak üstünden toprağa 2-3 yemek kaşığı olarak karıştırırsın. Solucan gübresi daha çok toprak düzenleyicidir.

Evet bu toprak hazırlama işlemi yaptığın toprağa göre maks 15. Günden sonra gübre ister tabi ki 3-5 günlük bitkiyede gübre verenler var çook az veriyorlar.

Ayrıca Mikorizayı araştırmanı öneririm, kök gelişimi için çok gerekli olduğunu düşünüyorum. Zaten kökler geliştikçe besin alımı yüksek seviyelere çıkıyor.

Cashh

Doktor
Arkadaşlar selamlar forumun sıkı takipçisiyim, fakat çok fazla post açmıyorum sadece size kısa bir bilgi vermek istedim. Her şekilde tartışmaya açıktır, burası bir forum ve amacı bu.

Bir çok post görüyorum ve aslında kızdığımda oluyor :) Biraz saçma gelecek belki size sebebi. Forumda her türlü konuda yardım, destek ve fikir çok fazla belirtiliyor biraz da kendi yorumunuzu yapmanız gerekiyor, herkesin bitkisi kendine.

Çok fazla uzatmadan anlatmak istediğim şeye geçmek istiyorum, bir çok arkadaşım bunu atlıyor bence. - Tartışmaya kesinlikle açıktır bende amatör bir yetiştiriciyim -

Arkadaşlar ben toprağımı Biobizz, Plagron veya Monkey gibi bir markadan almak istemiyorum. Çünkü kendimiz yaparsak en az 10 growluk daha toprak satın alıp içini hazırlayabiliriz.

Ben şöyle bir liste yapıyorum;

Klassman ts1 torf
Perlit
Solucan gübresi - marka sizin tercihiniz. -
Granular mikoriza - White shark -
Mikoriza - Xtreme Gardening -

Arkadaşlar olay çok basit, önce ufak saksıda başlattığımdan dolayı ufak saksıda 6. Güne yaklaştığında toprağı hazırlamaya başlıyorum,

%30Perlit - En az -
%10-15 Solucan gübresi,
35 Gr. White Shark Granular Mikoriza
100 Gr. Xtreme Gardening Mikoriza - Transplant yaparken sadece köklere bunu toprağa karıştırmıyoruz. -

Yukarıda yazdığım oranlar 14 litre saksı için ve tek bitki içindir. Önce bitkinin kök yapması ve gelişmesini sağlamalıyız, yoksa besinler çokta etkili olmuyor kökü halen tam gelişmemiş bitkide. Canavar gibi büyümeyi kendi gözlerinizle izleyeceksiniz :)

Benden bu kadar, değerli yorumlarınızı görmek isterim.
Kanka çok doğru bir nokta tebrik ve takip. Bende aynını yapıyorum.

Cashh

Doktor
Cankuş bende yeni kızlarıma torf/vermükülit(Bire bir)/perlit/solucan gübresi(%50) seklinde bir karışım yapıcam. Suradan esinlendim :
sadece anlayamadığım gübreleme olayı. mesela bu karışıma biobizz sıvı gübreyle devam edilirmi? birkac kişiye sordum fakat tatmin edici cevaplar alamadım..
Bende kendim hazırlıycam aldım da solucan gübresi %10 perlit %30 kalanı torflu toprak şekilde

Kankacım vermikülit daha önce kullanmadım toprağımda, etkili olabilir. Bence %30 perlit yeteri kadar havadar yapıyor toprağı.. Solucan gübresi %50 çok fazla maksimum %15 karıştırmalısın, bitkinin ilerleyen zamanlarında toprak düzenleyici olarak üstünden toprağa 2-3 yemek kaşığı olarak karıştırırsın. Solucan gübresi daha çok toprak düzenleyicidir.

Evet bu toprak hazırlama işlemi yaptığın toprağa göre maks 15. Günden sonra gübre ister tabi ki 3-5 günlük bitkiyede gübre verenler var çook az veriyorlar.

Ayrıca Mikorizayı araştırmanı öneririm, kök gelişimi için çok gerekli olduğunu düşünüyorum. Zaten kökler geliştikçe besin alımı yüksek seviyelere çıkıyor.
eyvallah dostum. cok aydınlatıcı olmus acıklamaların. Mikoriza konusunu arastırmaya baslıycam..Saol kanka..

Süper 15'li Mix Enzim Katkılı Organik Koyun ve Keçi Gübresi 12,5 Kg | Gübre Market
Kankacim daha once arastirmadim simdi bakindim biraz. Topraga fazla karisim eklemenin bitkiyi yakabilecegini dusunuyorum. Neredeyse AllMix'e donecek o sekilde bu sefer gubrelerin fazla gelebilir. Tam olarak ne olacagini deneyerek ogrenebiliriz. Planin varsa foruma da yazabilirsen super olur. Bende ayni firmanin leonarditli ve mikorizali urununu denemeyi dusunuyorum.

Aguş

Doktor
Klassman da arkadaşım yapıyor sadece içine %20 perlit karıştırdı daha yeni bloom'a geçtiler AN gübre setindeler tek sorun calmag eksiği çok fazla oldu, 1-2 bitkide her gübrelemeye 1ml eklenemesine karşı 2 bitkide önüne geçemedik(belki ilk 3 hafta hiç calmag verilmemesinin de etkisi olabilir)
Vermikült ve az gübre eklersen bomba bi toprak olur

İHuA

Yeni üye
Klassman da arkadaşım yapıyor sadece içine %20 perlit karıştırdı daha yeni bloom'a geçtiler AN gübre setindeler tek sorun calmag eksiği çok fazla oldu, 1-2 bitkide her gübrelemeye 1ml eklenemesine karşı 2 bitkide önüne geçemedik(belki ilk 3 hafta hiç calmag verilmemesinin de etkisi olabilir)
Vermikült ve az gübre eklersen bomba bi toprak olur
Yani bu toprakta da gübre kullanmak şart mı?

aynen kankalar..en iyisi deneyerek olacak sanırım..ben ilk olarak yukarıdaki karısımla baslayıp sizin uyarılarınız ısıgında yurumeyi dusundum..Aguş kankanın callmag uyarısınıda dikkate alıcam. Valla planım torf/vermükülit(Bire bir)/perlit/solucan gübresi(%30)seklinde başlayıp daha sonra biobizz den 3/1 şeklinde yurumeyi planlıyorum..

İHuA

Yeni üye
Ben de şöyle düşünüyorum yukardaki 15'li mix'in yanısıra torf/ perlit / yarasa gübresi alıp bunları belirli oranlarla karıştırmak.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • TabldotLife TabldotLife:
  • nicozaniolo nicozaniolo:
    *** hahahaha* ******* ** ***** ***** **** ** hahahaha*
    ********* ********* ***** *** hahahaha** **********
    ***** * ***** ******* hahahaha* ***** ***** *** **********
    hahahaha* **** ********** ****** ***** **** hahahaha hahahaha********* ***** *** ******* *******
    **** ***** ***** ****** ***** ** ******** ******* ***** hahahaha* **** ********** ****** ***** **** hahahaha hahahaha****
    *** ******** hahahaha ** hahahaha* ********* *** hahahaha* ****** ********** *** ******* hahahaha
    * ***** ********** hahahaha**** *** *** **** hahahaha** **
    **** hahahaha *** **** *****
  • M Marryhuana:
    ******** ******** hahahaha* ****** **** *** ***** ** ******** ******* ******** ***** ******
    ***** ******* hahahaha*
  • Q Qirve:
    ******** ******* ***** ****** **** ***** ******** ***** ***** ***** ****** ****** hahahaha*****
    ******** ** ********** ***** ******* ******* ******* ******** ****** ******* **** **
    ***** ** ***** hahahaha** **** hahahaha ****** ****** ******* ****** ******** ******** hahahaha* ****** **** *** ***** ** ******** ******* ******** ***** ******
    **** ****** hahahaha********
    **** ******** **** hahahaha*** ** ********** ***** ******* ******* ******* ******** ****** ******* **** **
    +1
    ***** ***** ******* ********** hahahaha *** hahahaha***
    +1
    hahahaha** **** ***** *******
  • M Marryhuana:
    ******* *** ***** ********** *** *** ****** ******* ** *** *** ***** ** *** * ******** hahahaha** *** ** ***** hahahaha** ** *** * *** ****
  • P PsyWeed:
    hahahahahahahaha
  • P PsyWeed:
    P PsyWeed: ****** ********