Led Buyume ve Ciceklenmede Tek Tip Isik mi Olur?

Yokdahaneler

Yeni üye
Arkadaslad led aldim Mars Hdyro 300 watt.Iki ya da tek bitki dusunuyorum.Dugmesine basinca mor mavi karisimi bi renk aciliyor.Anlamadigim nokta su photolarda 18/6 sonrasi 12/12 isik verirken mh den hpsye donuyoruz . Bundan tek.tip isik oluyor . Bununlada photo yetistirebilir miyiz?

em25car

Yeni üye
aldığın ürün fulsenktum led olduğundan  o renkte hem çiçeklenme hemde yetişme döneminde kullana biliyorsun sadece zaman ayarını yapacaksın cfl gibi

Yokdahaneler

Yeni üye
Cvp: Led Buyume ve Ciceklenmede Tek Tip Isik mi Olur?

Sadece ac kapa yapacagim yani.peki mh-hps isik kullandigimizda bitkinin lambasini ve isik saatini degistirerek ciceklenmeye sokuyorduk.Led de ise isik hep ayni nasil.ciceklenmeye sokacagiz?

Arkadaslar yardimlarinizi bekliyorum

mcmurphy

Yeni üye

Yokdahaneler' Alıntı:
Sadece ac kapa yapacagim yani.peki mh-hps isik kullandigimizda bitkinin lambasini ve isik saatini degistirerek ciceklenmeye sokuyorduk.Led de ise isik hep ayni nasil.ciceklenmeye sokacagiz?

Arkadaslar yardimlarinizi bekliyorum

LED'de ise 18/6 vererek gelişim, 12/12 vererek çiçeklenmeye sokabilirsin. Hep aynı ışık ile sadece ışık periyotlarını değiştirerek çiçeklenmeye sokabilirsin. Tek yapman gereken ışık periyodunu değiştirmek dostum.

Kullandığın LED full spektrum olduğu için iki dönemde de kullanılabilir. 
Gelişim için max verimi MH, çiçeklenme için max verimi HPS ile alırsın.
Kullandığın led ile arasında çok çok bir verim farkı olmayacaktır merak etme :)

ge1vgn

Yeni üye
Peki sadece tek renk led olsaydı yani sadece beyaz yada sarı olsaydı yinede photo büyüte bilirmiydik hem gelişim hemde çiçeklenme için.

Işık renginin verim ile alakası var periyotların ise ışık alma süresi ile ilgisi var ayrıca led ve hıd ayrı teknolojiler o yüzden ışık renklerini kıyaslamak pek doğru değil, iyi forumlar.

em25car

Yeni üye

ge1vgn' Alıntı:
Peki sadece tek renk led olsaydı yani sadece beyaz yada sarı olsaydı yinede photo büyüte bilirmiydik hem gelişim hemde çiçeklenme için.

hayır ışıklarında belli ışık şiddeti var buna bağlı olarak kullanılır

ge1vgn

Yeni üye

em25car' Alıntı:
ge1vgn' Alıntı:

hayır ışıklarında belli ışık şiddeti var buna bağlı olarak kullanılır

yani led de olsa gelişim için beyaz ve çiçeklenme için sarı ışık kullanmamız lazım.Led leri bu na göre ayarlasam olur yani.

Led alırken genelde Full Spectrum olmasına dikkat edilir giriş çıkış güçlerine dikkat edilir ışık yaydığı alana dikkat edilir par değerine dikkat edilir vs. HPS MH gibi ampüller çalışma şekli açısından pek ışık renkliliği içermezler görünen ışık beyaz ve sarı gibidir ama ledler ampül kullanmadığı için farklı tonlarda ışık üretebilirler hps ve mh nin ışık renkleri ledlerle karşılaştırılmaz bir tutulmaz. biri benzinli biri dizel gibi düşün. İkiside yakıt ama aynı değil.

ge1vgn

Yeni üye

EvdekiMizah' Alıntı:
Led alırken genelde Full Spectrum olmasına dikkat edilir giriş çıkış güçlerine dikkat edilir ışık yaydığı alana dikkat edilir par değerine dikkat edilir vs. HPS MH gibi ampüller çalışma şekli açısından pek ışık renkliliği içermezler görünen ışık beyaz ve sarı gibidir ama ledler ampül kullanmadığı için farklı tonlarda ışık üretebilirler hps ve mh nin ışık renkleri ledlerle karşılaştırılmaz bir tutulmaz. biri benzinli biri dizel gibi düşün. İkiside yakıt ama aynı değil.

peki photo bir bitki için hangisi daha mantıklı olur hem ışık ve fatura mailiyeti olarak hemde verim olarak full spektrum led mi yoksa hps mh mi.Şimdiden  teşekkürler.

Ben LED öneriririm ama çok pahalılar uzun dönemde kendilerini telafi ediyorlar ama daha sağlıklı ve daha kullanabilirler.

Yokdahaneler

Yeni üye

Ya kankalar siz harbiden kralsiniz soracagim butun sorularin cevaplarini aldim.seviyorum sizi bacanaklar.Peki 300 w ledim var acemiyim kofteco tohumu deneyimim var balkon oda sadece.simdi indoor yapiyorum.ilk grow icin auto mu photo mu onerirsiniz.

ge1vgn

Yeni üye
çünkü şundan sordum tohumsuz bir videosunda florasan lambayla çiçeklenme işlemini yaptıgını söylemişti veriminde normal oldugunu söylüyordu artık o bitkiler outo muydu onu bilmiyorumda ondan rengin bir öneminin olup olmadıgını merak ettim eger önemsiz ise bir yada iki photo bitki için birtane yada ikitane cobled projectör alıp hem çiçeklenme hemde gelişim süreci için kullanmayı düşünüyordum aslında

Onu tercih etme sebebi düşük maliyetli hem kendisi hem faturası olması, ısı sorunu olmaması. 

Alanına bağlı photonun avantajı dilediğin kadar büyüme evresinde tutup hasatını arttırabilirsin auto da biraz daha hızlı sonuç alırsın ve eğitim vermezsin vs.

Yokdahaneler

Yeni üye

Dostlar bos kaldigimda (gunun 8 saati) kafayi yapip foruma sariyorum okuyorum surekli.photo mu auto mu karar veremedim veremiyorum.bi el atinda su iside cozelim.

ge1vgn

Yeni üye

EvdekiMizah' Alıntı:
Onu tercih etme sebebi düşük maliyetli hem kendisi hem faturası olması, ısı sorunu olmaması. 

Alanına bağlı photonun avantajı dilediğin kadar büyüme evresinde tutup hasatını arttırabilirsin auto da biraz daha hızlı sonuç alırsın ve eğitim vermezsin vs.

Bu kadar çok soru dordugum için kusruma bakma ama olayı tam olarak ögrenmek istiyorum ondan.Mesela ben acemiyim taş çatlasın iki yada üç bitki yetiştirecem (photo)  full spectruma verecek kadarda param yok onun yerine 100 yada 50 watlık cob led projectörlerden iki tane alsam ve  hem gelişim yapsam hemde çiçeklenmeyi verimin çok yüksek olmasınada greke yok beni idare etsin yeter olurmu olmazmı onu merak ediyorum.Yada led yerine florasan veya cfl mi kullanayım

Yokdahaneler

Yeni üye

ge1vgn' Alıntı:
EvdekiMizah' Alıntı:

Bu kadar çok soru dordugum için kusruma bakma ama olayı tam olarak ögrenmek istiyorum ondan.Mesela ben acemiyim taş çatlasın iki yada üç bitki yetiştirecem (photo)  full spectruma verecek kadarda param yok onun yerine 100 yada 50 watlık cob led projectörlerden iki tane alsam ve  hem gelişim yapsam hemde çiçeklenmeyi verimin çok yüksek olmasınada greke yok beni idare etsin yeter olurmu olmazmı onu merak ediyorum.

Dostum uc bitki icin 100 w yetersiz olur.eger kendini idare etsin diyorsan 100 watt tek bitki yapabilirsin.

ge1vgn

Yeni üye

Yokdahaneler' Alıntı:
ge1vgn' Alıntı:
Bu kadar çok soru dordugum için kusruma bakma ama olayı tam olarak ögrenmek istiyorum ondan.Mesela ben acemiyim taş çatlasın iki yada üç bitki yetiştirecem (photo)  full spectruma verecek kadarda param yok onun yerine 100 yada 50 watlık cob led projectörlerden iki tane alsam ve  hem gelişim yapsam hemde çiçeklenmeyi verimin çok yüksek olmasınada greke yok beni idare etsin yeter olurmu olmazmı onu merak ediyorum.

Dostum uc bitki icin 100 w yetersiz olur.eger kendini idare etsin diyorsan 100 watt tek bitki yapabilirsin.

Haklısın zaten şuanki konu wat degil ışık sistemi onu örnek olarak verdim.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
    deyorke Chat bot: ******* *** ******* *** *** *********