Luxmetre vs İphone luxmetre programları

Arkadaşlar merhabalar bir süredir luxmetre bakıyordum. Telefondan gelen değerler garip geldiğinden alma gereği duydum.

Öncelikle aldığım ürün Unit UT-338 mini luxmetre (hepsiburada 590 tl )

Cihaz ile ölçümlerim sabit olarak verdi. Telefon ölçümleri farklı programlarda farklı sonuçlar aldım.

Kullandığım ışık Lumatek Attis 300W / 60 cm de %80 dim şeklinde kullanılıyorum. Katalogdaki Umol değerini cihazdan gelen lux değerleriyle karşılaştırdım. Çok ufak yanılma payları yaptı. Daha sonra kendi kullandığım mesafede dim %80 üzerinden test yaptım.

Sırasıyla cihazdan aldığım Lux değeri 41.440 lux iken

Lux Light Meter Pro - 80.362 lux
Light Meter - 57.330 lux
Photone - 74.159 lux

Değerlerini aldım. Gene en yakını Light Meter verdi bence onunla devam edecekseniz 10k lux düşük hesaplayabilirsiniz. İstediğiniz bir program varsa testini yapabilirim arkadaşlar ( bedava olmak kaydıyla :D )

Herkesin dumanı bol olsun. Umarım faydalı olabilmişimdir.

istr

Ordinaryüs
Lux light meter (sarı logolu) olanı kullanmadan önce boş kabinde ışık satıcısının verdiği ( cm = lux ) değerinde kalibre etmek gerekiyor kankam doğru sonuç için bilgin olsun, ben kalibrasyon sonrası lux metre ile test ettim, 300 500 lux oynuyordu, çok ufak değerler neredeyse %100 e yakın doğruluk payı vardı.

Photone sadece iphone da düzgün çalışan bir program, beyaz kağıt geçirmek gerekiyor bir de kameraya

Night owl

Müptezel
Lux light meter (sarı logolu) olanı kullanmadan önce boş kabinde ışık satıcısının verdiği ( cm = lux ) değerinde kalibre etmek gerekiyor kankam doğru sonuç için bilgin olsun, ben kalibrasyon sonrası lux metre ile test ettim, 300 500 lux oynuyordu, çok ufak değerler neredeyse %100 e yakın doğruluk payı vardı.

Photone sadece iphone da düzgün çalışan bir program, beyaz kağıt geçirmek gerekiyor bir de kameraya
Sarı logulu olmayanlar hangisi oluyor kmka kendinden kalibreli varmı

@amnesiaturk23 burda kanka ,ben beceremem

istr

Ordinaryüs
Selam kanka , bende yeni öğrendim vala, becerirsin bu da çok kolay anlatırım akşam eve geçince ☺️. Şu an senin kalibreye ihtiyacin yok devam kanka. Bu arada kankam @istr yesilendirmis bizi eline sağlık ☺️ .
Ne demek kankam, belki kiminin telefonu kalibreye hiç ihtiyaç duymaz, benim yaptığım kalibrasyonda 1x1 oranında çok ufak bi kalibrasyon (telefon dandik olmasına ramen) daha kaliteli telefonlarda çok daha net sonuçlar olur. yani kalibrasyondan önce de diğer uygulamalara göre %70 doğruydu.

Grow Muhabbetleri
Help Users
    omaralparslan omaralparslan: *** ********** ********** **** **** *** *** *******