Magic Mushroomları Kurutmak ve Saklamak

Selamlar herkese, mantarları nasıl kuruturuz ve saklarızı sizlere aktarmak istiyorum. Türkçe bir kaynak olmadığından ve ingilizcede de belli noktalarda açıklamakta net olmadığı için sizlere bu yazımda, iki-üç seferlik tecrübemi aktarmak istiyorum. Mantarların yüzde doksanı sudur yani saklamak istiyorsak içindeki yüzde doksanlık suyu çıkartmalıyız ki nem gibi durumlarda küflenip bozulma yapmaması için. Burada hem kurutmak, hem de saklama tekniği önemlidir. Bahsettiğim teknikteki internetteki kaynaklara göre 1 yıl civarında dayanıyormuş. Aşağıdaki linklerden kolay bir şekilde başlıklara gidebilirsiniz, o zaman her şey hazırsa kurutalım!

Ön Kurutma: Gıda Kurutucusu ile Kurutmak: https://www.tohumsuz.com/threads/magic-mushroomları-kurutmak-ve-saklamak.35314/post-394561
Saklamak:

Son düzenleme:
Ön kurutma
Bu aşama aslında en önemli ve en basit aşama olabilir. Yeni hasat ettiğimiz mantarları içindeki suyu ve dışındaki suyu birazcık sakinleştirip, yaklaşık bir %10 gramajından kayıp vermek istiyoruz. Gereken tek şey karton, havlu yada kağıt havlu. Ben kağıt havlu tercih ediyorum diğerleri evimde olmadığı ve ıslaklığını daha kolay takip edebildiğim için.

Gördüğünüz mantarlar gibi birbirine değmeyecek bir şekilde yatırın bir kağıt havlunun üstüne ve saat başı kontrol edin, yaklaşık 3 saat sürecek bir süreç ama bulunduğunuz bölgedeki nem oranına göre değişebilir. Bu kağıt havluyu da net bir şekilde güneş ışığı almayan ortalama 23 derece bir yere ve hava akışı iyi olan bir yere koyun bekleyin.

Bu şekilde damarları daha görünür olmaya başladığında alıyoruz. Bu hasatım 13 gramdı ve çıkardığımda 6 grama düşmüştü. Ardından bir sonraki aşama olan gıda kurutucusunda kurutmaya geçebiliriz.

Son düzenleme:
Gıda kurutucusu ile kurutmak
Bu yöntem en hızlısı olabilir, ekipmansız da yapabilirsiniz bunun da yöntemini açıklayacağım ama benim tercih ettiğim yöntem meyve kurutucusu kullanmak. 35-40 derece arasında kullanıyorum ve süreç yaklaşık 16 saatlik bir aktif çalışma ile geçiyor ama benim mantarlarımın saplarının kalınlığı ile de alakalı. Bir yandan gramaj takibi ve bir yandan da el ile hissiyat takibi yapmak bu noktada önemli.

Mantarları yine birbirine değmeyecek şekilde bir katına yerleştiriyoruz ve ilk 6 saate açıp 35 derecede unutuyoruz. O küçük mantarlar bile 6 saatte kurumuyor. Sonrasında 40 dereceye alıp bir saat çalıştırıp ardından 2 saat daha 35 derece ile devam ediyorum. Bu süreçte mantarlar aşağıdaki şekli alıyorlar.

Gördüğünüz mantarlara 8 + 3 saat kurutma işlemi uyguladım ve ön kurutma ise 4 saat civarındaydı. Şu anki anlık gramaj 24.58gr Yani 12 gram daha vermeliler ki istediğimiz o kemikli yapıya ulaşalım. Ama asla kupkuru olmayacaklar eğer masraflı yöntem olan epson tuzunu seçmezseniz. Devamında ise 4 saatlik daha kurutucuya devam ettirdim 40 derecede ilk iki saatini ve son iki saati 35 derece. Saatlik olarak elinizle takibini yapın lütfen.

Devam ederken toplamda 15 saat kurutucu ile kurutmaya ulaştık ve sonuç olarak toplam 16.51 gram'a düştük, bu noktada artık bir yerden sonra düşmeyebilir, burada elinizle kırılacak noktaya geldiğini hissetiğinizde almanız yeterli olacaktır. Eğer ki kuru mantar aldıysanız zaten dokusunu biliyorsunuzdur ve anlayabilirsiniz. Şimdi 4 saatlik daha son turu açtım girmeden önceki şekli de budur:

Son düzenleme:
Saklamak
Saklamak için en ideal koşullar 21-27 derece arasında ışık almayan ve mantarların hava almadığı ve nem olmadığı şekilde saklamaktır. Yoksa mantarın küflenmesi çok daha hızlı gerçekleşir ancak eğer ki mantarlarınızı tam olarak kurutmadıysanız buda problem yaratacaktır. Tam kuruyan mantarlarımı öncelikle bir kavanoza koyabiliriz (kürleme kavanozu olmalı yani hava almamasını sağlayacak bir mekanizması olan basit bir kavanoz yeterli olacaktır, bu yoksa kapakla kavanoz arasına bir streç sarabiliriniz yada poşetle kapatabilirsiniz) ve ardından bunu folyoya sarıp normal ısıda karanlık bir yerde saklayabiliriz. Bunları yaparken slika denilen nemlendiricileri de kullanabilirsiniz, ben kullanmıyorum gerek duymadığım için. Psilobinlerin ışıktan etkilendiğini lütfen unutmayın, dikkat etmemiz gereken üç parametre var ve çözümleri yukarıda. Nem, sıcaklık ve karanlık, bunlara dikkat ederseniz bir yıla yakın saklayabilirsiniz ancak bundan daha da uzun süre saklamanın da bazı yolları var. Mavi bal yapmak gibi, mavi bal yapma tarifi de oldukça kolay ve bunu de ilerleyen günlerde paylaşacağım.

Son düzenleme:

Alatai

Yeni üye
Bro merhaba, ben de yeni basladim presto 23q canner dan impulse sealera kadar her bok var discord kullaniyorsan bilgi alisverisi yapmak isterim

Bro merhaba, ben de yeni basladim presto 23q canner dan impulse sealera kadar her bok var discord kullaniyorsan bilgi alisverisi yapmak isterim
selamlar kişisel kanal paylaşmak yasak zannediyorumki ama buradan her türlü yapabiliriz kankim. ancak ben hicbirini kullanmadım ben kit ile ürettim, buradan da günlük olarak paylaştım, paylaşmaya da devam ediyorum.

user.964700

Yeni üye
selamlar kişisel kanal paylaşmak yasak zannediyorumki ama buradan her türlü yapabiliriz kankim. ancak ben hicbirini kullanmadım ben kit ile ürettim, buradan da günlük olarak paylaştım, paylaşmaya da devam ediyorum.

Kardo merak ettiğim şey kiti aldığında mantarlar zaten kitin içinde miydi yoksa sen ayrıca spor filan mı aldın

user.964700

Yeni üye
Kitin içindeydi, sadece su ekledim ekstra kitin içine
kanka bende bi deneyim diyorum çok sağol gerekli linkleri paylaşmışsın zaten lakin sen yurtdışındasın galiba senin için pek sorun teşkil etmez ama biz türkiyedeyiz bu kiti sipariş versem gelirken bir sorun çıkarmı acaba tr de yasak sihirli büyülü mantarlar

kanka bende bi deneyim diyorum çok sağol gerekli linkleri paylaşmışsın zaten lakin sen yurtdışındasın galiba senin için pek sorun teşkil etmez ama biz türkiyedeyiz acaba bu kiti sipariş versem gelirken bir sorun çıkarmı acaba tr de yasak sihirli büyülü mantarlar
kanka kit ile çıkartır gümrükte bence kesin sorun ama sporlar bu konuda biraz daha iyi

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    hahahaha ********** ******* ******** ******* hahahaha****** hahahaha***** ******** ** *******
    ******** *** ******* ********** ******** ***** *** ******* ******* ******* ********** ***** *** *** ***** hahahaha* *** ** ******* ******* ***** **** **** ********** ********
  • Emmy Emmy:
  • Emmy Emmy:
    ***** *** *** **** ******* ******* ****** hahahaha ********* ****
  • Emmy Emmy:
    **** ******* hahahaha* *** ******* ******
    ******* ********* *** *** ********* ***** ******** ****** hahahaha **** ******* ********* hahahaha****
  • Emmy Emmy:
  • Emmy Emmy:
    ***** *** *** ******* ******** ** ** *** ******** ** ****** ********** ****** ********** ** ****** ****
    +1
    ***** *** *** ******* ******** ** ** *** ******** ** ****** ********** ****** ********** ** ****** **** ****** ***** hahahaha hahahaha
    ********** *** **** ***** ***** ********** hahahaha **** hahahaha* *** *** ********* ******* **** * ****** hahahaha*** **** **** ***** hahahaha*
  • Emmy Emmy:
    hahahahahahahaha
  • Emmy Emmy:
    ***** *** *** ***** **** ******* **** ********** hahahaha **** ****** ***** ******** ***** **** ********** ** **
    **** ********* ******** ******* ******** ***** ****** **
    ***** *** *** ***** **** ******* **** ********** hahahaha **** ****** ***** ******** ***** **** ********** ** ** ***** ******** ********* ** ** ****** *****
  • Emmy Emmy:
    ****** ********** *** ***** ***** ****** ***** ******* ******** ** ** **** *** **********
    ***** ********** ********** ****** **** hahahaha** *** ***** ***** **** ***** ******
  • Emmy Emmy:
  • Emmy Emmy:
    ********** hahahaha* *** ** *** **** ***** *********
  • Emmy Emmy:
    hahahaha***
  • Emmy Emmy:
    +1
  • Emmy Emmy:
    +1