Nemle ilgili sorun

Merhaba dostlar,
İlk indoor growum ve bilgilerinize minnettarım ama nemlendirmeyle ilgili çok fazla bilgi edinemedim. Ya da okadar çok şey okudum ki, sanırım bilgileri birbirine karıştırdım
Şimdi filizlenme döneminde %60-%90 arası nem gerekiyor.
büyüme döneminde de %40civarları, yanlış hatırlamıyosam.
Benim sorunum filizlenme döneminde, bütün havalandırmaları açtığımda nem %40 larda oluyo, nem makinasıyla beraber. Şuan 2. Bir nem makinası alacak bütçem kalmadı. Havlu filan asıyorum ama 50 görebildim en çok. Acaba bunu yaparsan, gerçekten etki görürsün dediğiniz bir yöntem var mı ?

dostum çok anladığımdan değil de, %90 nem cok fazla. ben ilk 60/70 arası yaptım problem olmadı. eğer cok fazla bitkin yoksa alanı küçült. mylar filmle ya da herhangi bir materyalden çadır yapabilirsin. ben öyle yaptım. aldığım nem makine 185 tl lik bir alet. günde 1 kere dolduruyorum ortalama 1.5/2lt su alıyor ve %60 civarınca cok rahat tutuyor ortamı. hani odada falan yapıyorsan, oraya baya büyük bi alet lazım. benim tavsiyem ortamı küçült. makine çok dandik bişeyse de değiştir derim. 3-4 ay uğraşacaksın, 200 tl için mundar olmasın.

dostum çok anladığımdan değil de, %90 nem cok fazla. ben ilk 60/70 arası yaptım problem olmadı. eğer cok fazla bitkin yoksa alanı küçült. mylar filmle ya da herhangi bir materyalden çadır yapabilirsin. ben öyle yaptım. aldığım nem makine 185 tl lik bir alet. günde 1 kere dolduruyorum ortalama 1.5/2lt su alıyor ve %60 civarınca cok rahat tutuyor ortamı. hani odada falan yapıyorsan, oraya baya büyük bi alet lazım. benim tavsiyem ortamı küçült. makine çok dandik bişeyse de değiştir derim. 3-4 ay uğraşacaksın, 200 tl için mundar olmasın.
Nem makinam bu ustam. 80-80-180 kabin var 3 kök. Makina 40 sabitliyo ama üstüne çıkaramıyo. Ben de çözümü, daha yeni baş verdiği için fanların birini açıp diğerini kapıyorum. 60-65 arası gidip geliyo. Islak bişeylerde koydum ama çok sorun olur mu ki %40 olması ?

K

kybozkurt

Guest
Nem makinam bu ustam. 80-80-180 kabin var 3 kök. Makina 40 sabitliyo ama üstüne çıkaramıyo. Ben de çözümü, daha yeni baş verdiği için fanların birini açıp diğerini kapıyorum. 60-65 arası gidip geliyo. Islak bişeylerde koydum ama çok sorun olur mu ki %40 olması ?
Içeri giren havayi 2 fanla elde ediyodun sanirim. Birini kapat ne kaybedersin ki? Disari ceken fan havayi kendi elde eder kaoali fandan da olsa. Birde karbin filtremi kullaniyorsun? Kullanmiyorsan giris cikis fanlari surekli calismasada olur. Bitkilere ruzgar yaoan fanlar çalışsa daha anlamli. Madem ki nem sorunun var. Bide havluyla falan ugrsamak yerine bunu yapabilirsin. Kısaca: karbin filtre yoksa çıkış faninin calismasini azalt. Giriş gani bi tane çalışsın. Bitkilere rüzgar verenler degisle tabi bu fanlar

dostum bu makine 40 a çıkarabiliyorsa mucize. maydanoz belki ama, sigara zor bunda. benim kullandığım

çadır falan baya para harcamışsın, zamanına yazık. tabii durumun yoksa bişi diyemem ama, biraz sıkıp şundan alabilirsen çok rahat edersin.
Bi tane daha aldım 100 liraya küçük ama sanırım ikisi iş görür. Biri %40 larda tutuyo diğeriyle iş yapar diye düşünüyorum. Bir de nem oranı nasıl olacak kısa bi bilgi verir misiniz ? Ne zamana kadar %60 %70 arası kalması gerek nemin

Bi tane daha aldım 100 liraya küçük ama sanırım ikisi iş görür. Biri %40 larda tutuyo diğeriyle iş yapar diye düşünüyorum. Bir de nem oranı nasıl olacak kısa bi bilgi verir misiniz ? Ne zamana kadar %60 %70 arası kalması gerek nemin

forumdaki tecrübeli arkadaşlar da senin gibi 90 civarı diyor ilk başta. ben 65 le başladım. ama senin o makinelerle 90 yapmak için günde ortalama 2-3 litre su kullanman lazım. baya bi doldur boşalt olur yani. 100 e onu alana kadar keşke 200 güzel bişi alsaydın

Içeri giren havayi 2 fanla elde ediyodun sanirim. Birini kapat ne kaybedersin ki? Disari ceken fan havayi kendi elde eder kaoali fandan da olsa. Birde karbin filtremi kullaniyorsun? Kullanmiyorsan giris cikis fanlari surekli calismasada olur. Bitkilere ruzgar yaoan fanlar çalışsa daha anlamli. Madem ki nem sorunun var. Bide havluyla falan ugrsamak yerine bunu yapabilirsin. Kısaca: karbin filtre yoksa çıkış faninin calismasini azalt. Giriş gani bi tane çalışsın. Bitkilere rüzgar verenler degisle tabi bu fanlar
Tek giriş, tek çıkış var ustam. Karbon filitre de var. Yeni bi tane daha aldım, bakalım ne olacak. Çok saol bu arada

Regu

Kıdemli Üye
Yeni filizlenen bitkilerde önerilen nem seviyesi %65-%70 civarıdır bitkin büyüdükçe nem ihtiyacı azalır çimlenme döneminde nem oranının %40-%70 arası olması iyi olur sömeklenme döneminde yine %40-%60 arası iyidir sıra sıcaklığa gelince filizlenme döneminde 20°-25° ışıklar açaklıyken sıcaklık iyidir ışıklar kapalıyken 16°-20° ye düşebilir bundada bir sorun olmaz çimlenme döneminde ise ışıklar açıkken 22°-28° arası ideal ışıklar kapalıyken 18°-24° ye düşebilir sömeklenme döneminde ışıklar açıkken 22°-28° olması iyidir ışıklar kapalıyken 20°-26° ye düşebilir zaten bitkin büyüdükçe kabin içi ısı ve nemi nasıl stabil tutabileceğini anlarsın kankam sıra nemi yükseltmeye geldi mi ıslak havlu tek seçenek gibi

Yeni filizlenen bitkilerde önerilen nem seviyesi %65-%70 civarıdır bitkin büyüdükçe nem ihtiyacı azalır çimlenme döneminde nem oranının %40-%70 arası olması iyi olur sömeklenme döneminde yine %40-%60 arası iyidir sıra sıcaklığa gelince filizlenme döneminde 20°-25° ışıklar açaklıyken sıcaklık iyidir ışıklar kapalıyken 16°-20° ye düşebilir bundada bir sorun olmaz çimlenme döneminde ise ışıklar açıkken 22°-28° arası ideal ışıklar kapalıyken 18°-24° ye düşebilir sömeklenme döneminde ışıklar açıkken 22°-28° olması iyidir ışıklar kapalıyken 20°-26° ye düşebilir zaten bitkin büyüdükçe kabin içi ısı ve nemi nasıl stabil tutabileceğini anlarsın kankam sıra nemi yükseltmeye geldi mi ıslak havlu tek seçenek gibi
Çok teşekkürler

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • TabldotLife TabldotLife:
    ******* ** ******** hahahaha
    **** ******* ******** ********** ******** ****** ** ******* ****** ****** **
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** ****** **** hahahaha***** ***** ***** ****** ***** *** **** ***** ****** ******* hahahaha ****** hahahaha ***** hahahaha*** ********** *********
  • NewGardener NewGardener:
    ***** ******* hahahaha* ********* ***** ******** *** ****** ***** ******** **** ******* *** ******** ********** *** ***** ****** ******* **
    ******** ******* **** hahahaha* **** ** *** ***** ** ****** ******* *****
    ********* ******* **** ** ******* hahahaha* **** ******* ****** **** hahahaha***** ***** ***** ****** ***** *** **** ***** ****** ******* hahahaha ****** hahahaha ***** **********
    hahahaha*** hahahaha ******* **** ** ******* hahahaha* **** **
  • T terbiyeligunahkar:
    hahahaha* *** ***** ****** **** ****** hahahaha********* ******* **** ** ******* hahahaha* **** **
    ******** ******** hahahaha** ********* **
    ***** ****** hahahaha**** ***** *** *** hahahaha ** ***** ***** *** ****** * **** ******** * **** **** ******* *** ******** **
  • T terbiyeligunahkar:
    *** ** ******* hahahaha ******* hahahaha** hahahaha*** ******** hahahaha** ********* **
    ***** ******** ********* ******* ********** ****** hahahaha*** *** ***** ****** **** ****** hahahaha
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
    hahahaha****** ***** ******** ****** ** *** * ******* ******
  • T terbiyeligunahkar:
    hahahaha ******** ********* ******* ********** ****** **
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** hahahaha******** **** ******** * ******* ********* ***** hahahaha ***** ** **** ***** *****
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** **** hahahaha* ******** ***
    hahahaha**** ******** ****** hahahaha**** hahahaha******** **** ******** * ******* ********* ***** **
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** ****** hahahahahahahaha******* ******** ****** **********
    ******** ****** **** **
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
    **** *** ********* hahahaha**
    ** **** ******** **
  • T terbiyeligunahkar:
    *** **** ******* ** ******* ******** ****** *** ********* hahahaha**
    T terbiyeligunahkar: *** **** ******* ** ******* ******** ****** *** ********* hahahaha**