Teoriyi Bitiriyoruz, Sıra Pratikte

MuhabbetKushu

Yeni üye
Selam kankalar, uzun zamandır Tohumsuz'u takipteyim. Foruma da ara sıra bakıyorum. Yazmak bugüne nasipmiş. En sonunda benim de canıma tak etti. Bi çok şey okudum, izledim, araştırdım. İlk deneyimim ve fazla yerim yok, bütçe odaklı bir liste çıkarttım. Fikirlerinize açığım. Özellikle ışık konusunda.

Sponsordan Super Lemon Haze almayı düşünüyorum. Şimdi bu son gümrük manyaklığından sonra bütün paketleri açıyorlarmış gümrükte diye duydum, son zamanlarda alışveriş yapan kankalar varsa beni bi aydınlatsın. 

Yetiştireceğim yer 150x60x60 şeklinde eski bir dolap içi. Boyunu biraz daha arttırabilirim duruma göre.

Işıklar

-Philips Econ Twister 23W 6500K (1450lm) x 12
-Philips Econ Twister 23W 6500K (1570lm) x 6
-Çin'den 50W COB LED x 10
-LEDler için Lens
-Soğutmak için plaka ve soğutma sıvısı
-Her şeyi sabitlemek için uygun vidalar

*Bu şekilde toplamda 12x23w CFL şeklinde olacak toplam 280W gibi bir şeye geliyor. Gelişim için sırf beyaz ve çiçeklenme için beyaz sarı karışımı düşündüm. Bu konuda kafam çok karışık her türlü yardıma öneriye açığım dediğim gibi.

*CFLler verimsiz olduğu için COB LED'e döndük, bu işlerden anladığım için güzel bi grow light kasası oluşturmayı düşünüyorum. Bu Çinlilerin uydurması meşhur, malı da ucuz olduğu için 10 LED almaya karar verdim, ekstralarıyla bile aynı paraya geliyor CFL ile. Gücü de 500W gibi bir şeye denk geliyor, gerçekte nedir bilmiyorum. 6 ay içerisinde w/gr hesabı yaparız inşallah kankalar. Bunun yapım aşamasını açıklayıcı bir şekilde paylaşmaya çalışıcam.

Toprak ve Besin

-Biobizz Toprak All Mix 20 Litre
-Biobizz Toprak Light Mix 20 Litre

-BioThrive Grow 1 Litre
-BioThrive Bloom 1 Litre
-CalMag Takviye (?)
-CannaCure Yaprak Spreyi 750 ml (?)
-Canna pH Up 1 Litre
-Hesi pH Down Grow 1 Litre

*CalMag'i markasıyla yazmadım çünkü growshoplarda adam öpüyorlar. Bunun araştırmasını yapıp ayrıca eklerim. All Mix'in ve kullanacağım suyun pH'ı yüksek olduğu için, 1 litre pH down aldım, sonra "çok yükseltirsek napıcaz lan" diye düşünüp 1 litre de pH Up eklemeye karar verdim, burada da daha ekonomik çözüm önerilerine açığım.

*All Mix'ten ve pH Up'tan vazgeçtik kanka. Çocuğu direkt büyük saksıda başlatıp, gübrelerle devam edicez.

Kabin İçi

-Kumaş Saksı 20-30 Litre
-Mylar Yansıtıcı Film
-Vantilatör
-6 ad. PC fanı  Hava akışı + LEDleri soğutmak için.

-Eğitim ve ışıklar için bolca yangın çıkartmayacak cinsten ip.

*Burada eksik gedik gördüğünüz bir şey var mı? Vantilatörü USB ile çalışan ufaklardan 3-4 tane alsam iş görür mü? Kabin içerisinde hava akışı nasıl olmalı? 25 lt. Saksı tek bitki için fazla mı büyük?

Elektrik, Tesisat ve Diğer 

-Dijital Termometre, Nem Ölçer
-pH Ölçer
-15m Kablo
-3'lü 5'li ucuza ne bulursam(o değil kanka fiş takmak için olan :) )
-Zaman ayarlı priz
-İnce uçlu budama makası

Bunların hepsi, tohum da dahil, 1500 TL civarı tutuyor. Bu da hemen hemen bütçemin tamamı. Ekleme çıkartma yapmaktan, fikrinizi söylemekten çekinmeyin kankalar. Hemen her hafta fotoğraflı şekilde bu işi yürütmeyi düşünüyorum, benim gibi yeni başlayacak olan kankalar da benimle birlikte öğrensin. Dumanınız bol olsun.

bedortka

Üye
Cfl beklentini karşılamayacaktır, forumda hali hazırda tarşışması dönen bir konu, ışığı başka bir şekilde halletmeye bak.  Küçük sakıdan başka toprakla büyütüp sonra asıl all mixli sakısına transplant yapmayacaksan all mix alma, tohumu all mix topraktan başlatırsan sıkıntılar yaşarsın, light mix al zaten bir aşamadan sonra gübre vereceksin. Bir sıkıntı yaşamadan canna yaprak spreyi almana gerek yok, ph up almak gereksiz, ihtiyaç duymazsın.​

MuhabbetKushu

Yeni üye
Cvp: Teoriyi Bitiriyoruz, Sıra Pratikte

bedortka' Alıntı:
Cfl beklentini karşılamayacaktır, forumda hali hazırda tarşışması dönen bir konu, ışığı başka bir şekilde halletmeye bak.  Küçük sakıdan başka toprakla büyütüp sonra asıl all mixli sakısına transplant yapmayacaksan all mix alma, tohumu all mix topraktan başlatırsan sıkıntılar yaşarsın, light mix al zaten bir aşamadan sonra gübre vereceksin. Bir sıkıntı yaşamadan canna yaprak spreyi almana gerek yok, ph up almak gereksiz, ihtiyaç duymazsın.​

Anladım kanka. Canna spreyi arada sırada karınca, böcek, bok püsür çıkıyor evde, ona karşı düşündüm. Işık konusu en kararsız olduğum ve en önemli konu biraz daha araştırma yapayım.

Saltoa' Alıntı:
Cfl ile olmaz kardeşim cob LED al AliExpress ten. 

Aynen kanka COB LED ve lenslerle 10x50w tam spektrum grow light yapmaya karar verdim. Kabinin ve ışığın yapım aşamasını paylaşmaya çalışıcam. Sağolun

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • H happyworld:
    hahahaha *** ****** ****** *** ** ** ******** ****** ********** * ***** ********** ** * ***** ** hahahaha* ****** ** ******** **** *** ******** ****** ** ******* ********* **
  • S SuperKafa:
  • S SuperKafa:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • S SuperKafa:
    ****** ****** ******* ********** ** ******* ***** ***** hahahaha* ********** ** ** ***** ** ***** ****** ******** ***** *******
  • S SuperKafa:
    ** hahahaha*
  • N next:
    **** ***** ** hahahaha
  • S SuperKafa:
    ***** ******* ********** ***** ****** ***** ******** ******* hahahaha* ** ********* hahahaha*** ******** ********** *** hahahaha** *** ******* ** ********** *** *** ** ********* ********* ******* ********* ******* ********* ****** *** ******** ***** ********* *** hahahaha*** *****
  • Houp53 Houp53:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha****** ***** ******** ***** *** **** ********** ******** ******* **
  • Siyahincininlaneti Siyahincininlaneti:
  • Siyahincininlaneti Siyahincininlaneti:
    hahahahahahahaha
  • P puslu77:
  • P puslu77:
  • P puslu77:
  • P puslu77:
    ***** ** ** *** * ****** *** ****** ***** ********* ***** ***** ****** ******* *** ******** ** ****** ** ******* * ***** *** ***** ****
  • P puslu77:
    ** ** *** ***** ********** ****** *** ********** ****** ****** ****** ****** ****** *** ****** **** ******** ** ******* ****** ** **** ******
  • P puslu77:
    ******** ****** ********* ********** *** ****** ******* ******* ****** ******** ******* ******* *
  • P puslu77:
  • 420x 420x:
  • 420x 420x:
  • Kanka Kanka:
    ********** *** *** ** **
  • Kanka Kanka:
    **** ***** ****** ** *** **** * hahahaha ***** ***** ********* ****** *******
  • NewGardener NewGardener:
    ****** **** hahahahahahahaha ******* ** ****** ** hahahaha*
  • NewGardener NewGardener:
    NewGardener NewGardener: *** ********* *******