Teras Grow

• Konbuyu başlatan silas
  • Başlangıç tarihi
S

silas

Guest
Yeni bir grow macerasından herkese merhaba.

Pandemi dönemi sitelerdeki tedarik probleminden dolayı tohumları arkadaş memleketinden gönderdi. Yerli tohum, dediğine göre lazermiş.:)
Terasta güvenlik, nem problemi yok. Öğlen saat 11-15 arası sıcaklarına çok dikkat etmek gerek, bitki kavruluyor yoksa, çok sıcak olduğunda plaj şemsiyesi açıyorum, yere kovayla döküp serinletiyorum ortamı.

Özellikle doğal gübrelerle ve fazla masraf yapmadan yetiştirmek istiyorum, marka gübrelerin 250 ml kimyasal gübrelerine servet bayılmaya niyetim yok. Sonuçta bitkinin besini %95 oranında havadaki karbon ve güneş, bizim kullandığımız gübreler besinin %5 'i dir ancak. Agrotime diye bir firma buldum, ürünlerini 3 aydır kullanıyorum çok memnunum. Her şişesi 1 litre, toplam 7 adet 7 litre içinde her çeşit gübre var, 280 tl ye hallettim. Bunlara ek olarakta yarasa ve solucan gübresi aldım 120tl de onlar tuttu. Yani toplam 2 sene yetecek gübreye 400 tl verdim.

Bitkinin gelişimine göre gübre takviyesi yapacağım. Her hangi bir çizelgem yok. Bitki dönemini, ihtiyacını gözlemleyerek ppm ölçerek gübre vereceğim.
Şu an 1 litrelik tabanı sünger kaya taşıyla dranajlanmış saksılardalar. Teras sıcak olduğundan bitkinin köklerinin ve toprağın hava alması serin kalması köklerin gelişimi açıısından önemli.
Klasmann ithal torf, perlit, vermikulit karışımı toprak kullandım.
Tds, ph metre, ev tipi vantilatör var.
Musluk suyunu 2-3 gün kovada havalandırıp toprak kuruyunca sulama yapıyorum.
Gübreler:
1. Grow=Agrotime First
2. Blom=Agrotime Multi
3. Calmag=Agrotime Kalsiyum
4. Mikro element=Agrotime Kombi
5. Toprak düzenleyici ve zenginleştirici=Agrotime Humik
6. Aminoasit, Hidrolize Protein=Agroamin
7. Deniz Yosunu=Agromoss
8. Ekosol katı sıvı Solucan Gübresi
9. Dr Bat Guano Yarasa Gübresi
10. Melas

03.07.2020

Ara ara resimleri sizlerle paylaşacağım. Usta arkadaşların tavsiye ve yorumları benim için çok önemli. Dumanınız bol olsun, herkese iyi growlar.

15.07.2020 (28. gün)
Gübrelere yeni başlayacağım, liste resimlerde var. 3 tanesine toping yaptım. Komple toprak değiştirdiğim için strese girdiler 10 gün yerinde saydı bitkiler. Eyer bu gübrelerden verim alırsak, marka gübrelere para verme devrinide kapatmış olurum. Her şey güzel olacak :)

28.07.2020 ilk budama

10.08.2020 budamaya kelle uçurmaya devam. 3 tane erkek çıktı onları salladık

14.08.2020 18 litre saksıya aktardım
BONUS xD

23.08.2020 ver çoşkuyu

28.08.2020

03.09.2020 3 gün önce çiçeklenmeye girdiler 4 taneden 1 tanesi daha erkek çıktı onuda salladık, kalan 3 tane ile devam ediyorum.

10.09.2020

17.09.2020

24.09.2020

03.10.2020 Kızlarımızdan 1 tanesini çok erken hasat ettik, evet yamyamlık yaptık erken kafa raporu 10 üzerinden 6 :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
S

silas

Guest
Ekosolu nasıl uygulayacaksın bitkilere ?
Esrarın ihtiyaç duyduğu NPK, besin değerleri ve doğal ortam şartları hemen hemen domates ile aynıdır. Eyer elinizde başka gübrelerde varsa çizelgesinde esrar için ne kadar kullanılacağı yazmıyorsa domatese bakabilirsiniz.

Katı gübreyi fide yatağına köklerle temas edecek şekilde 1 lt toprağa 40-50 gr yani 1 avuç şeklinde vereceğim.
Sıvı gübreyide 1 lt suya 5 ml olacak şekilde 15 günde bir damlama ve yapraktan olmak üzere 2 şekilde vereceğim.

Daha da sık aralıklarla da verebilirim Ekosol'ü, o kadar güvendiğim bir ürün asla bitkiyi yakmaz. Hatta sebze meyve tahumlarını ekosolün içinde bile çimlendirdiğim oldu. Bu sabah geldi kargo, ürün içinden neye ne kadar uygulayacağınız yazıyor, resimde var. Eyer kendin mix toprak hazırlayacaksan solucan gübresini toplam hacmin %10-15 kadar karıştırman yeterli. Yardımcı olduysam ne mutlu bana kardeşim.

hermesforever

Kıdemli Üye
Kanka yosun gübrem geldi ama kullanmadan önce tavsiyene ihtiyacım olacak. Chatte sprey olarak ta kullandığını yazmıştın. Hem sulamada hem de sprey olarak nasıl kullanıyorsun? Yoksa üzerindeki miktarlara göre mi yapayım?

ruhnerner

Yeni üye
Silas merhaba,

"Şu an 1 litrelik tabanı sünger kaya taşıyla dranajlanmış saksılardalar."

Nasıl bir kaya taşı bu? Bir de saksılar kaç lt, bir oranın var mı yoksa öyle kafana göre mi yaptın?

Bitki dönemini, ihtiyacını gözlemleyerek ppm ölçerek gübre vereceğim.

Bu konuda da biraz detay verirsen sevinirim. Ben genelde gübre verirken hep az az veriyorum, yakacağım diye korkuyorum. Bunun detayını bi senden dinlesek?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • bandaleros bandaleros:
    hahahaha**** ** ******* ********* *********
  • İstanbul İstanbul:
    hahahaha* **** *** ******* hahahaha** ***** * ****** hahahaha ***** ******* ****** ** *********
  • İstanbul İstanbul:
    ******* ****** ***** ****** ****** ***** ****** ** ** ** ******** *** hahahaha****** ****** *
  • bandaleros bandaleros:
    *** ***** ****** ****** ****** hahahaha *** *** *** * ******** ****
  • NewGardener NewGardener:
    hahahahahahahaha
    ****** hahahaha** ** *** *
  • bandaleros bandaleros:
  • bandaleros bandaleros:
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
  • bandaleros bandaleros:
  • İstanbul İstanbul:
  • bandaleros bandaleros:
  • İstanbul İstanbul:
    ***** **** ***** *** ****** ***** ********* ****** ****** ***** ** ********* *** *****
  • bandaleros bandaleros:
    +1
  • bandaleros bandaleros:
  • A ax-b:
    **** * ****** * ***** ***** * ***** * ******* * ********* * ****** ******* ****** *** **
  • bandaleros bandaleros:
    **** ***** ****** hahahaha ***** ****** ******
  • bandaleros bandaleros:
    ******** **** **
  • A ax-b:
    ****** ******* **** ******* *** **
  • A ax-b:
  • bandaleros bandaleros:
  • A ax-b:
  • bandaleros bandaleros:
    bandaleros bandaleros: ** ** **** ****** **********