tohum nasıl çimlendirilir, ekilir

mahod

Yeni üye
merhabalar arkadaşlar ilk defa tohum yetiştireceğim tohumu suya attım batmasını bekliyorum ama ondan sonra ne yapacağımı ta bilmiyorum kimi altına ve üstüne pecete koy ağzı kapalıkutuya koy demiş kimi kutuya delik aç hava alması için demiş cimlendirme işlemini a dan z ye anlatabilecek varmı şimdiden teşekkürler

Selam kanka, tohumu suya atmamız nemlenip çatlaması için ,suya batmasida catlayan tohumun su alıp batması aslında. Tohumun batmasını beklemen yerine parmağınla batır zaten dibe çöker. Ben 24 saat suda tutuyorum. 12 saat sonra dibe batırırım. Sonra saklama kabında iki peçete arasına (ıslak değil nemli) koyarım. Saklama kabınında kenarlarını fis fisla ıslatıp nemi arttırıp kapatırım. (Delik açmam ) arada kontrol ederim kuruma varsa nemlendirme yaparım. karanlık ve ortam sıcaklığı 20 altına düşmeyen bir yerde ortalama 2 güne toprağa girmeye hazır olur. Toprağa ekerken de tohumu tam gömmem (bu benim tercihim) filiz kısmı altta tohum toprağın üstünde bırakırım. Normali 1 cm kadar derine gömmek öylede yapabilirsin. Sonra üstüne plastik bardak veya pet şişe ile Sera yapar heyecanla beklerim.☺️ Sonrası içinde sorarsan yazarız bilgilerimizi. Kolay gelsin.

mahod

Yeni üye
Selam kanka, tohumu suya atmamız nemlenip çatlaması için ,suya batmasida catlayan tohumun su alıp batması aslında. Tohumun batmasını beklemen yerine parmağınla batır zaten dibe çöker. Ben 24 saat suda tutuyorum. 12 saat sonra dibe batırırım. Sonra saklama kabında iki peçete arasına (ıslak değil nemli) koyarım. Saklama kabınında kenarlarını fis fisla ıslatıp nemi arttırıp kapatırım. (Delik açmam ) arada kontrol ederim kuruma varsa nemlendirme yaparım. karanlık ve ortam sıcaklığı 20 altına düşmeyen bir yerde ortalama 2 güne toprağa girmeye hazır olur. Toprağa ekerken de tohumu tam gömmem (bu benim tercihim) filiz kısmı altta tohum toprağın üstünde bırakırım. Normali 1 cm kadar derine gömmek öylede yapabilirsin. Sonra üstüne plastik bardak veya pet şişe ile Sera yapar heyecanla beklerim.☺️ Sonrası içinde sorarsan yazarız bilgilerimizi. Kolay gelsin.
hocam cok sağol bide en iyi şekilde nemlendirmeyi nasıl yapabilirm

wooZ

Üye
Kanka önce arkadaşında dediği gibi 1 bardak suya at tohumu çökmesini bekle 12-24 saat sonra 2 hafif ıslak peçetenin arasına koy çok fazla ışık almasın çıkıyolar bi yerden sonra eğer çıkmazlarsa başka çözümlerde var :D ben böyle yapıyorum en azından

mahod

Yeni üye
Kanka önce arkadaşında dediği gibi 1 bardak suya at tohumu çökmesini bekle 12-24 saat sonra 2 hafif ıslak peçetenin arasına koy çok fazla ışık almasın çıkıyolar bi yerden sonra eğer çıkmazlarsa başka çözümlerde var :D ben böyle yapıyorum en azından
sağolasın kanka yarın sabah peçeteye sarıp birkaç gün bekleticem umarum filizlenir

Kanka plastik bardak, pet şişe veya üstüne streç film kullanarak nemi yüksek tutabilirsin. Ne kullanacaksan hava delikleri açmalısın küflenme olmasın. Birde sıcaklık önemli 20 altına düşerse gecikmeler olur kanka

aykırıı

Yeni üye
Kankalar 20Kasım'da suya tohumu attım bir gün geçti batmadi ikinci gece cenazemiz cıkti memlekete gittim geldim tabi tohum suyun içinde kaldı 5gün dedim tohum yalan oldu çürümuştur neyse geldim eve direk ona baktım 1.5 cm filizlenmiş 28kasımda kabine aldım gelisimide gayet iyi pet bardaktan 3litre saksıya aldım lemon genetik herkese kazasız growlar

Makouk

Yeni üye
bugünde yeşillendim sağolasın dostum, çorbacı tohumuna uygularım.

elonmusk

Üye
1 günün sonunda dibe batmayanları parmagında dibe itmeni tavsiye ederim. Bazen inatcı olabiliyorlar dibe batma konusunda

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    hahahaha* ****** hahahaha**** ******** ** ********* ****** ****** **********
  • T Tropikal.MR:
    *** **** ***** ***** ******** ** *** ********* ********** ******* ******* ********* ***** ****** ******* ***** **** hahahaha ********* ****** ********
  • deyorke deyorke:
    *** ******** **** ***** ******** ****** ** ** ***** *** ********** ******** ** ******
  • deyorke deyorke:
    *** **** ***** ***** ******** ** *** ********* ********** ******* ******* ********* ***** ****** ******* ***** **** hahahaha ********* ****** ******** *** ****** ****** ***** ***** ** hahahaha* ***** *******
    +1
  • T Tropikal.MR:
    **** hahahaha** *****
  • T Tropikal.MR:
    hahahahahahahaha
  • deyorke deyorke:
    ****** ***** *** hahahaha ********** ****
  • K Kartal34:
    ******** *** ********** ********** ******* ***** ********** ******* hahahaha* ****** hahahaha ******** ******* **** hahahaha*** ******* ***** ***** hahahaha*
    +1
  • deyorke deyorke:
    +1
    hahahahahahahaha ********* ***** ***** ********
    +1
  • K Kartal34:
    ***** ***** hahahaha* ****** ****** *******
    +1
  • deyorke deyorke:
    hahahaha**** hahahahahahahahahahahaha*****
  • T Tropikal.MR:
    hahahaha** ***** ********* ***** ***** ********
  • deyorke deyorke:
    hahahahahahahahahahahaha*****
  • deyorke deyorke:
  • T Tropikal.MR:
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahaha*****
  • deyorke deyorke:
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** ** ****** ******** ***** ******** ***** ** ********* ******** ******** ***** *** ********** **** *** ** ** hahahaha*** ** ** ***** ***** ***** ** hahahaha* ***** ****** ******* ********* *** ****** ******* ***** **** **** ***** ******** ***** hahahaha*** **** *** ******** *** ********* ******* ******* *** hahahaha******** ** ******* ********** ** ******* **** ********* ** hahahaha* hahahaha******* ********* ******* ***** ****** ******** ******** ********** ****** ****** ** ******** hahahaha* hahahaha **** hahahaha ***
  • deyorke deyorke:
  • Bandaleros Bandaleros:
    ** * ******* hahahaha*** **** ********* ***** ******* ** * **** ****** ********** * ****** *****
    Bandaleros Bandaleros: ** * ******* hahahaha*** **** ********* ***** ******* ** * **** ****** ********** * ****** *****