Çok üzücü bir durumla sınanıyorum

Captain07

Yeni üye
Merhaba kankalar keyfiniz bol olsun
Bugün uyandığımda ışık sisteminin (600w hps ve 600w balast) çalışmadığını farkettim elektrik elektronik işiyle uğraşan kişileri gezdim bulunduğum bölgede sonuç alamadım tamir eden de yok elinde 600w balast yada ampul olan da yok. Dün gece sabaha kadar herhangi bi saatte devre dışı kalmış olabilir :(
Sonuç olarak bugünü ışıksız geçirdim hava da kapalı yağmur var dışarıya da çıkaramadım :/ yarın led buldum onu takıcam herhangi bi siteden sipariş versem en az 3 günde elimde olur ve o büyük stres yaratabilir diye düşünüyorum 
Kısaca şuan 46. Gün çiçeklenmenin ikinci haftası hps olan lambayı led ile zorunlu değişikliğe geçmek durumundayım kalitesini sorgulamaksızın görüşleriniz nedir bu durum ne denli bir etki yaratıcak

arızanın sebebi ne kanka? napıyor mesela? elektronik mi bakır sargılı balast mı bilgi ver fişe takınca napıyor falan.

Captain07

Yeni üye
Cvp: Çok üzücü bir durumla sınanıyorum

Hunlu' Alıntı:
arızanın sebebi ne kanka? napıyor mesela? elektronik mi bakır sargılı balast mı bilgi ver fişe takınca napıyor falan.

Hiçbir tepki vermiyor mh lamba var onu da taktım denedim onu da çalıştırmadı EOTON marka sanırım duy un içine kadar kontrol kalemiyle tek tek baktım kontrol kalemini yakıyor. Elektrikcilerin çoğu ilk defa gördüklerini söylediler.
[attachment=1708]

Ekli dosyalar

• 016B954D-D248-400F-9290-E05E1E6E009E.jpeg
    016B954D-D248-400F-9290-E05E1E6E009E.jpeg
    246 KB · Görüntüleme: 50

Sn3x

Yeni üye
Balastı o üzerindeki plastik ignatörden ayırıp bak enerji çıkışı var mı?
değiştireceğin ilk parça ignatör olsun balast kolay arıza vermez.

Captain07

Yeni üye

Sn3x' Alıntı:

Sanırım elektrikçilerin ateşleyici dediği parçadan bahsediyorsun 600w olanını bulamadım fakat üzerinde 1000 yazan ve aralığı 400-1000w olan bi kaç tane farklı yerlerde denedik yine de bi hareket olmadı ne yazıkki

Sn3x

Yeni üye

Captain07' Alıntı:
Sn3x' Alıntı:

Sanırım elektrikçilerin ateşleyici dediği parçadan bahsediyorsun 600w olanını bulamadım fakat üzerinde 1000 yazan ve aralığı 400-1000w olan bi kaç tane farklı yerlerde denedik yine de bi hareket olmadı ne yazıkki

Geriye tek sorun balast kalıyor onu da denemelisin.

Captain07

Yeni üye

Sn3x' Alıntı:
Captain07' Alıntı:

Geriye tek sorun balast kalıyor onu da denemelisin.

Kendim çok anlamadığım için elektrikçi elektrikçi gezdim insanlar uğraşmak istemiyorlar ve ellerinde çok bulunmayan malzemeler olduğunu söylüyorlar isteseler yapabilirler bence ama herkes topu başkasına attı kaldım ortada öyle dışarıyada çıkaramıyorum risk almayı göze alsam bile bi kaç gün hava kapalı ? Şaşırmış vaziyette led arayışına girdim olduğum yerde hemen ulaşabileceğim led çiplerde yok kapalıkutu hazır bi led sistem buldum anca yarın görüşebilcem. Çok zamansız bi aksaklık yaşıyorum

kardeşim kabloların renklerine ve bağlantı yerleribe dikkat et, aynı şekil topla çalışacaktır. tesisat yanlış çekilmiş o kadar.

Captain07

Yeni üye

Hunlu' Alıntı:
mavi-kahverengi kahverengi-mavi bu benim ki
bi de sende kine bak bakalım

Mavi-kahverengi mavi-kahverengi benim balastta ilk kurulumda da bu şekildeydi ters çevirip sendeki gibi yapıp denedim şuan prize takarken bi ses geldi fakat yine görüntü yok :/

çözücez bu işi tasalanma.
-tesisatta kullanılan kablo gereksiz uzunsa kısalt. kablo ezilmiş hasar almış mı gözlemle
-klemenslere giren yerleri sök, bakır uçları öne arkaya bük belki fazla sıkmaktan bir çoğu koptu ve elektriği iletmiyor. hatta al eline yan keskiyi bi parmak kadar kısalt yeni giriş uçları elde et eğilip bükülmemiş bakır hesabı
-klemenslere bakır yerlerin girişlerinin hatasız olduğun tek tek kontrol et.
-duy tarafını kontrol et, lambayla öpüşen yuvarlak sacı parmağınla bi tık kendine çekbir daha tak ampulu( ne çok sık ne az halk arasında tatlı sık bırak denir buna. aynı şekilde kablo ve priz girişlerinide 
ha ses geldikten sonra bir süre bekleseydin lambanın yanması süre alabilir.

ek olarak topraklama var mı?

aklıma geldikçe ekliyorum gücü aldığın priz uzatma falan mı? şayet uzatmaysa başka bişey çalıştırıyor mu?

Captain07

Yeni üye

Hunlu' Alıntı:
çözücez bu işi tasalanma.
-tesisatta kullanıla kablo gereksiz uzunsa kısalt. kablo ezilmiş hasar almış mı gözlemle
-klemenslere giren yerleri sök, bakır uçları öne arkaya bük belki fazla sıkmaktan bir çoğu koptu ve elektriği iletmiyor. hatta al eline yan keskiyi bi parmak kadar kısalt yeni giriş uçları elde et eğilip bükülmemiş bakır hesabı
-klemenslere bakır yerlerin girişlerinin hatasız olduğun tek tek kontrol et.
-duy tarafını kontrol et, lambayla öpüşen yuvarlak sacı parmağınla bi tık kendine çekbir daha tak ampulu( ne çok sık ne az halk arasında tatlı sık bırak denir buna. aynı şekilde kablo ve priz girişlerinide 
ha ses geldikten sonra bir süre bekleseydin lambanın yanması süre alabilir.

ek olarak topraklama var mı?
Topraklama yok malesef bugün en az 10 dükkan gezdim yazdıklarının çoğunu denediler fakat kimse giren çıkan voltajı ölçmedi hep kontrol kalemiyle kontrol ettiler duy un dip kısmında bi yay var onları falan hep kurcaladılar bütün kabloları bi tık kesip denediler sayamadığım bi çok şey yaptılar elektrik akımını geçirdiğini fakat yetmeyebileceğini söylediler ampüllerde sıkıntı mı var diye düşündüm bi tane daha bulup deneme umuduyla gezdim fakat 600 watt ampul bulup test edemedim ne yazıkki

ignitör ü söküp içine baksana yanmış mı? balasta bişey olduğunu sanmıyorum ben yıllardır bu balastlardan kullanırım çıkardıkları sorun bu saydıklarımdan ibarettir başka bişey gelmedi başıma. orada olsaydım yakardım o tesisatı

bu arada hps ampul taktığından eminsin dimi çünkü o ignitör/ateşleyici diğer ampulleri yakmaz.

varsa hatta taktığın ampullerin fotosunu atsana

Captain07

Yeni üye

Hunlu' Alıntı:
ignitör ü söküp içine baksana yanmış mı? balasta bişey olduğunu sanmıyorum ben yıllardır bu balastlardan kullanırım çıkardıkları sorun bu saydıklarımdan ibarettir başka bişey gelmedi başıma. orada olsaydım yakardım o tesisatı

bu arada hps ampul taktığından eminsin dimi çünkü o ignitör/ateşleyici diğer ampulleri yakmaz.

varsa hatta taktığın ampullerin fotosunu atsana

İlgi ve alakan için çok teşekkür ederim reis bugün yine baya uğraştık ampul ve balast için sanırım ateşleyicideki bi problem ampullerin içindeki adını bilmediğim birşeye zarar vermiş başka bi ampul denedik bugün bulduk bi kaç dakika çalıştırdı ve onuda bozdu talihsizliğimden galiba :) kargo bekleme lüksüm olmadığı için led e geçiş yaptım 800w full spectrum 84000 lumen olduğunu söylediler 
Acaba şuan 24 saat led yaksam bi zararı yada bi faydası olur mu ? Yoksa normal ışık periyodum olan 18/6 devam mı etmeliyim?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • J JunkyheaD:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • J JunkyheaD:
  • J JunkyheaD:
  • J JunkyheaD:
    +1
  • Bandaleros Bandaleros:
  • L Lew4nd0w5k1:
    ********* ********** ******* **** hahahaha ******** ****** **** ****** ********** *******
  • L Lew4nd0w5k1:
    ****** ******* ***** ****** hahahaha* ** ***** ****** ** ***** **** ***
  • J JunkyheaD:
  • J JunkyheaD:
    **** ** **** ** **
  • J JunkyheaD:
  • J JunkyheaD:
  • J JunkyheaD:
  • Night owl Night owl:
    **** **** *** ****** ******* ***** ****** hahahaha*
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
  • L Lew4nd0w5k1:
    ** ** ******** ***** hahahaha* **** **** ***
  • J JunkyheaD:
  • J JunkyheaD:
  • J JunkyheaD:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Ş ŞekerBank:
    ****** ***** **** **** ***** ********* ****** *** hahahaha ******* ******** **** ****** hahahaha* ******* **** ****** ********* ***** ***** *** ** ***** *** ***** hahahaha* ******* ** **** ******* *******
  • TabldotLife TabldotLife:
    ***** hahahaha*** ******* ********* ********* ********* ***** ***** **** ******** **** ***** ********* *** ***** ***** **** ******* ********* ***** **** ******* *** *** **** ** **** ******** ******** ****
  • U umutsuzlar:
    ***** hahahaha ********** **** ******* ******** *** ** **** ****** hahahaha* ****** ********** ** ******* hahahaha* ***** ***** *** **** *** **** hahahaha *** ***** *** **
  • U umutsuzlar:
    ****** *** ****** ****** ***** *** ********* ******** **** *** ******* **** ******** ***** **
    U umutsuzlar: ****** *** ****** ****** ***** *** ********* ******** **** *** ******* **** ******** ***** **