İlk denemem lütfen yardım

kekocan

Yeni üye
Arkadaşlar merhaba. 1 haftadır tohumu toprağa atıp ışık vermeye başladım ama sanırım gelişmiyor. Kabin yok ama ısı ve nem normal ışık 250w toprak gübreli olduğundan sadece dinlenmiş su veriyorum ph6. Kullandığım ışık mh olandan ve günde minimum 16 saat ışık açık eksiğim nedir neden büyüme yok anlamış değilim. Bu tohumu boşa mı verdim fikir verebilir misiniz?

https://ibb.co/XknZJ9s

https://ibb.co/n6Gwzsr

https://ibb.co/D8g51yv

s1rtlan

Kıdemli Üye
ısı ve nem normal dediğinden kastın kaç ? termometre de nem ve ısı kaçı gösteriyor ? ışık kaç cmde ? gelişmiyor diye birşey yok kanka ağır gelişir ama gelişir. kabinin olmadığı için böyle yavaş gelişir bunun için şuan sadece nem önemli ve sıcaklık önemli. elinde ki ekipmanları bize söylersen bizde sana eksiklerini söyleriz

s1rtlan

Kıdemli Üye
1.Sanırım kabinin yok bu en gerekli şey
2.nem makinası sanırım yok
3.yansıtıcıların sanırım yok.
4.250w olan ışık kaç lümen ne ışığıdır o bilemiyoruz
boşa harcadığın birşey yok kankacım kabin içinde yapan arkadaşlar kadar hızlı büyümez bitkin çünkü kabinin yok en büyük eksik kabin. o yüzden kafanı yorma boşuna yavaş yavaş gelişsecekler

kekocan

Yeni üye
ısı ve nem normal dediğinden kastın kaç ? termometre de nem ve ısı kaçı gösteriyor ? ışık kaç cmde ? gelişmiyor diye birşey yok kanka ağır gelişir ama gelişir. kabinin olmadığı için böyle yavaş gelişir bunun için şuan sadece nem önemli ve sıcaklık önemli. elinde ki ekipmanları bize söylersen bizde sana eksiklerini söyleriz
Işık general electric 250w mh lamba 20bin lümen. Oda sıcaklığı 21 derece şu an nem de %68 kabinim yok ışık yansıtıcıya takılı bitkiye doğru fan var hava akıyor.

kekocan

Yeni üye
Toprak gübreli olduğu için kök yapamıyor. Gelisemiyor. Toprağın 3 katı kadar 6.5ph dinlenmiş su ile yavaş yavaş flus yap. Alttan aksın gitsin su. Sonra kurumasını bekle
2 gün önce toprağın kurumasınu bekledikten sonra flush yapar gibi toprağı yıkadım su soğuk değildi su verdikten 10 dk sonra ışık açtım 2 gündür su vermedim toprak kurudu gibi. Bitki çok da kötü durmuyor 1 haftalık olmasına rağmen ama daha güçlü olacağını düşünmüştüm.

Ottarz

Yeni üye
mh lamba çok sıcak olur. İlerde sorun yaşarsın onun yerine led al derim. 100 watt beyaz led projektör elektrikçilerden temin edebilirsin. 40 cm civarı bu ışığı tutarsan bitkideki büyümeyi görürsün. İyi growlar

kekocan

Yeni üye
Su döktüysen iyileşir kanka. Gübresiz toprak koy ustune biraz daha. Günlük fisfis ile yağmur yap bu dönemde.
Yani anormal bir şey de yapmadım aslında. İlk defa yapıyorum bu işi ve araştırıp okuduklarıma göre ufaktan deniyorum. Ama beklediğim büyümeyi göremeyince hatam nedir merak ettim. Neyse birkaç günlük ilerlemeyi takip edip tekrar önerilerinize sunarım. Çok teşekkürler ilgilendiğiniz için.

kekocan

Yeni üye
mh lamba çok sıcak olur. İlerde sorun yaşarsın onun yerine led al derim. 100 watt beyaz led projektör elektrikçilerden temin edebilirsin. 40 cm civarı bu ışığı tutarsan bitkideki büyümeyi görürsün. İyi growlar
Yatırım yapabilecek durumum olsaydı kabin vs. Alabilirdim. Şimdilik ışık reflektör balast gibi şeyler alabildim ve bir defalık böyle yapmakta karar verdim. Belki sonbaharda biraz daha durumum olursa kabin led vs. Alabilirim.

kekocan

Yeni üye
Bu ışıkla 40 cm civarı mesafeden ışık ver gelişimi göreceksin. Bebekken Toprak gübresiz olsa daha iyi olur.
Toprak gübreli ama çok yoğun olduğunu düşünmüyorum bahçe marketten almıştım. Bir iki defa daha yıkarsam eğer gider mi acaba?

Ottarz

Yeni üye
Yıkarsan gider. Market toprakları çok yoğun gübreli olmuyor. Bitki büyüyünce Saksıyı değiştirince Biobiz light miks toprak kullanmanı tavsiye ederim

PurpleKushOG

Yeni üye
Sıkıntı yok. Düzelir. Başlangıçta gübresiz toprak kullanırsın birdaha ki sefere. Benimkilerde doğumda sorun yaşadı. Sezeryanla çıkardım. Stres yaptilar İlk 1 hafta seninkinden daha kötüydü. Şimdi canavar gibi büyüyorlar. Tabi beyaz ışığında çok faydası fide doneminde
Gübresiz toprak arastırdım ama hemen hemen tum saksı toprakları gubreli kanka varmı onerebılcegın bısey

kekocan

Yeni üye
Aynen Ottarz kankanın dediği gibi büyük saksıya geçerken perlitli karışık güzel bi toprak al.
20 lt saksıya bahçemarketten toprak aldım ve ufak saksıdan büyüğe aktardım. Aldığım toprak perlitli ama ben yine de ekstra perlit aldım ve toprağı karıştırarak doldurdum. Aktarımı yaparken çok az su kullandım. Yarın 2. Gün olacak ama bitkide değişim sıfır. Hazır havalar uygun iken yeni tohum mu kullansam ne dersiniz?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • I ichbinkrytpon:
    *** * ** **** ****** ******** ****** ***** hahahahahahahaha hahahahahahahaha
    +1
  • Ahh Mi Sahh Ko Ahh Mi Sahh Ko:
    **** ** ******** hahahaha* **** ******** ** ********
    hahahaha** ****** ***** ******** ** ******* *********
  • Bandaleros Bandaleros:
    +1
  • Bandaleros Bandaleros:
    **** *** hahahaha ****** ***** ******** **** hahahaha** ******** *** ** **** ******** *******
    +1
    ********** ***** ***** ********* ****** hahahaha** *
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*******
    *** ******** ***** ********** **** ****** hahahaha*** ****
    +1
  • E Extremist:
    ***** hahahaha
  • A Asidty:
  • E Extremist:
  • A Asidty:
    ********** **** ***** ******* ******** ***** ******** **** ****** **** ********** ***** ** *****
  • E Extremist:
    ********** ********** *** **** ******* ****** ******** hahahaha ** ********** **** hahahaha* hahahaha
    ********** **** ***** ******* ******** ***** ******** **** ****** **** ********** ***** ** *****
  • A Asidty:
  • A Asidty:
    **** ***** hahahaha ******* ******** ******** *****
  • E Extremist:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha
    **** ***** hahahaha ******* ******** ******** *****
  • E Extremist:
  • A Asidty:
    hahahaha**
  • P PitchBlack:
    ********** ******** ********* *** ****** **** *** **** ** ** *** ****** ********* ********
  • P PitchBlack:
    ******** ********* **** hahahaha *** ** ********* ******* ******* hahahaha* ** ******** ******
  • P PitchBlack:
  • O obeb:
    ********** ******** ********* *** ****** **** *** **** ** ** *** ****** ********* ********
    O obeb: ********** ******** ********* *** ****** **** *** **** ** ** *** ****** ********* ********