İlk Grow Denemem ve...

Vybz Kartel

Müptezel
Merhaba kankalarım,

İlk grow denemem için hızlıca ürünler sipariş ettim ve sonuç hüsran oldu. Her şey iyi de ışık olayında çok fazla hata yaptım.. Şimdi ne yapmalıyım diye düşünüyorum.

-90*90*180 kabin
-180 m3 fan ve 190 m3 karbon filtre
-400 watt hps - mh lambalar ve balast
-10 cm vantilatör
- nem makinesi
- temiz hava girişine fan
- 8 çeşit canna gübre
- CO2 tabletleri
- çimlendirme viyolleri
- çimlendirme spreyleri
- bez saksılar
- borular - kelepçeler
- 2 adet mekanik ve dijital zaman saati
- ısı nem ölçer

vs vs vs diye uzuyor liste

Öncelikle Trakya bölgesindeyim ve kabinin olduğu yer kuzey tarafındaki camekan balkonumda.. Temiz hava girişi dışarıdan gelir ve kirli hava çıkışı da dışarıya yapılıyor..

HPS ışıklar ile yüksek sıcaklığa çare bulamadım. Anladım ki ilk hatamı burada yapmışım.

Sonrasında 2 gün önce cob led aldım ama, şuan 29 derece ve 70 nem oranınını yakalayabildim, o da ışık bitkiden 1 buçuk metre yukarıda (daha yeni filizlendiler) . Nemi 60'a düşürmeye kalktığımda sıcaklık 30 dereceye çıkıyor. Temiz hava giriş fanı, karbon filtre fanı, vantilatör ve nem makinesi sürekli çalışıyor.

Bu arada 7500 TL gibi bir masraf oldu şimdiye kadar kankalar.

Şimdi de diyorum ki Mars Hydro TWS 2000 de alayım, kabine sadece bu sığacaktır, alabileceğim tüm ışık çeşitlerini almış olayım :) . İlk başta yapmam gerekeni en sona yapıyorum ama..

- Cob led lerle devam etmeli miyim? Yoksa Mars Hydro alıp, önceden aldıklarımı unutmalı mıyım?

- Kabinin bulunduğu ortam ısısı önemli mi ? CB aldığımda soğuk havalarda, kabini bulunduğu ortamını ısıtmak yeterli olacak mı?

- Grow sırasında ışık değişimi bitkiye zarar veriri mi? Mesela TWS2000 ile başladım, 1 ay sonra soğuklar başladı cob led e geçtim, son ay iyice hava soğudu ve HPS leri devreye soktum :) .....

Cevap verip yardım edenlere, cevap vermeyenlere, tüm foruma şimdiden teşekkür ederim.

İyi forumlar kankalar, dumanınız, hasatınız bol olsun.

Son düzenleme:

natarK

Üye
para harcamayı bırak kankam sistemin çok güzel forumda sıcaklık düşürmek için bazı arkadaşların yöntemleri var ve leaf coat da sanırım ışığı bi nebze az hissettiriyordu ondan da kullanabilirsin
Tws 2000 demişsin kanka dediğin 3 3.5 bin arası değişiyor cebine yazık elinde olan imkanlarla ve forumdaki arkadaşların yaptığı yöntemlerle ilerle tecrübe ettikten sonra zaten sende anlıycaksın kanka gereksiz maliyeti hasatın bol olsun kanka takipteyim

S

silas

Guest
:) ayıp etmişin, neyse sıkıntı yok kardeşim.
Şimdi durumu şöyle izah edeyim 90x90 küçük bir alanda 600w hps kullanmak gibi bir hata yapmışsın, elinde bütçen varken gibi cob led almaklada 2. hatayı yapmışsın. Bana sorarsan şu an QB almana gerek yok cob ledde değerler gayet iyi. Havalar soğuduğunda kabin sıcaklığının 16 derecenin altına düşmemesi gerekir bunuda unutmamak gerek.
QB ışık kalitesinin yanında ısıyı yükseltmeden grow yapmanı sağlar bu da çok sıcak olan yaz ayarlarında grow yapmanı sağlar. Fakat şu an kış ayındayız ve kabin kapalı balkonda, yani ısıya ihtiyacın olacak.
Cob ledle başla, 8 ay ısı konusunda sorun yaşayacağını düşünmüyorum. QB işine yazın bakarsın. İyi growlar

Moderatör tarafında düzenlendi:

Vybz Kartel

Müptezel
:) ayıp etmişin, neyse sıkıntı yok kardeşim.

Teşekkürler kanka. Ayıp demeyelim de az dikkat çekmek istedim sadece. Moralim bozuldu git gide kanka... Hatam varsa affet..
Hata benim, araştırmadan etmeden hemen alıp başlamak istedim..

Webmasterim kanka, 20 adetten fazla web sitem var, seni de anlıyorum, forum idare etmek kolay iş değil, hangimize yetişeceksin..

400 watt hps almıştım da, cob led lede olmuyor kanka ya. 28-30 derece ve 60-80 nem oranım var. Bu sıcaklık gece bide.. 31'e felan da çıkıyor arada. Çözemiyorum .... :(

Bütçem var kanka, baktım da geçen yıl bu aşk için 20,000 civarı harcamışım. Artık utanıyorum kendimden torbacılara bu paraları verdiğim için, ailem var vs.... O yüzden şuanki harcamalara acımıyorum inan ki...

Alsam diyorum QB yi, ki nasılsa yazın alacağım bu kesin, şuan almamda da sıkıntı yok maddi açıdan. Onunla başlasam şimdi, kış aylarında grow un ortasında, eğer ki QB ısı bakımından sorun yaratırsa, cob led e geçmem sıkıntı yaratır mı dersin?
Biraz mükemmelletçiyim @Leadri kankamın dediği gibi.

Tekrar sağol @silas34 kankam cevap için. Konu başlangıcında öyle demek istemedim de, öyle hissettirdiniz ne yapayım :)

R

Ripley'sOG

Guest
moruk ben foruma 1 gün girmeyince 50-60 bildirim ve 3-4 sayfa konu 1 safda 20 konu x 60-80 bazen 100den fazla sekme actıgımı bılıyorum obende işlerimden fırsat buldukça giriyorum ve insanlara yardım ediyorum kimseyi dışlamadım ben yıllardır herkese sorabılırsın ve bende insanım gözümden kaçıyor ya da farketmıyorum kafamız dumanlı guzel ınsanlarız yoksa sana kımse uyuz olmadı cevap almadıysan tekrar etıketle sorun degıl arkadaslar yazmıs eger takıldıgın yer olursa yıne sor cekınme gel profılıme yaz ya da sormak ıstedıgın ınsanların burasının dısturu kardes olmaktır tohumsuz bunu ıstıyor zaten

dumanın bol olsun

S

silas

Guest
Teşekkürler kanka. Ayıp demeyelim de az dikkat çekmek istedim sadece. Moralim bozuldu git gide kanka... Hatam varsa affet..
Hata benim, araştırmadan etmeden hemen alıp başlamak istedim..

Webmasterim kanka, 20 adetten fazla web sitem var, seni de anlıyorum, forum idare etmek kolay iş değil, hangimize yetişeceksin..

400 watt hps almıştım da, cob led lede olmuyor kanka ya. 28-30 derece ve 60-80 nem oranım var. Bu sıcaklık gece bide.. 31'e felan da çıkıyor arada. Çözemiyorum .... :(

Bütçem var kanka, baktım da geçen yıl bu aşk için 20,000 civarı harcamışım. Artık utanıyorum kendimden torbacılara bu paraları verdiğim için, ailem var vs.... O yüzden şuanki harcamalara acımıyorum inan ki...

Alsam diyorum QB yi, ki nasılsa yazın alacağım bu kesin, şuan almamda da sıkıntı yok maddi açıdan. Onunla başlasam şimdi, kış aylarında grow un ortasında, eğer ki QB ısı bakımından sorun yaratırsa, cob led e geçmem sıkıntı yaratır mı dersin?
Biraz mükemmelletçiyim @Leadri kankamın dediği gibi.

Tekrar sağol @silas34 kankam cevap için. Konu başlangıcında öyle demek istemedim de, öyle hissettirdiniz ne yapayım :)
Işık değiştirmen sıkıntı yapmaz, bitki ihtiyacı olan full spektrum ışığı hps, cob, qb'den alır. Işık geçişlerin sorun çıkarmaz. Qb alacaksan al ama cob led elinde yedek kalsın ucuz sistem zaten. Bu arada 31 derece sıkıntı olmaz 33-34 derecelerden sonra sıkıntı başlar.

Vybz Kartel

Müptezel
Biliyorum kanka. Dediğim gibi webmasterim ve 20 üstü web sitem var. Forum yönetmenin ne olduğunu bilirim. Sen haklısın..
Güzel insan olduğun belli kanka, postlarını takip ediyorum. Forumdaki tüm arkadaşlar da güzel insanlar.
Dediğim gibi sadece moralim bozuldu ve sanırım biraz duygusalım. Bir an için öyle hissetmiş olmalıyım.
Konu başında biraz saçmaladım evet. Kalbini kırdıysam affet. Öyle demek istemedim....
Açıklama için sağol tekrar. Şimdi benim için her şey daha güzel inan ki...

Dumanın bol olsun...

moruk ben foruma 1 gün girmeyince 50-60 bildirim

Vybz Kartel

Müptezel
Hayırlısı ile 2 adet Mars Hydro TS1000 sipaiş ettim kankalar. Odamın her yanı çeşit çeşit ışıklarla doldu. Eeeee önce alıp sonra araştırısan olacağı bu.

Kankalar 2 tohum ektim ve 4 gün önce patladılar. 1 tanes, Bubble Gum Auto ve diğeri de Orjinal GLUE..
Sanki hiç gelişmiyor gibime geliyor, 3 gün önce nasıllarsa şimdi de öyleler. Kızların sıkıntısı ne acaba? Öyle duruyorlar.. Yada bana mı öyle geliyor.
Şuan her birinin üstünde 10watt lık e full spektrum lamba var üstlerinde. Mini boy..

Düne kadar 400w cob led çalışıyordu, söktüm attım onu. Ayrıca nem makinem de 4 günde bozuldu :) , cob led in verdiği ısıyı dengeleyecem derken.
Şuan sadece fan giriş ve çıkış çalışıyor. Bazen de vantilatör.. 20-22 derece ve nem de 60 civarlarında..

Acaba 2 gün 400 w cob led altında durdular. Zarar vermiş olabilir mi kankalar... ?

resim1.jpgresim2.jpg

Son düzenleme:

natarK

Üye
kanka ışıktan dolayı küçük bir strese girmiş olabilirler sürekli bişeylerin değişmesinden dolayı, hemen bi düzen kur o düzeni tuttur ve o düzende devam et, kanka beni ırgalamaz ama çok para harcıyorsun senin masrafınla insanlar 2 kabin yapardı, çok Emek ettin istiyorsun ve inanıyorsun umarım istediğini fazla fazla alırsın iyi growlar...

Vybz Kartel

Müptezel
Sağol kanka cevap için.
Tek hatam forumda araştırma yapmadan kafama göre set kurup sipariş vermek oldu. Açıkçası kabin haricinde her şeyi iki defa aldım diyebilirim..
Işık sistemini 3 defa hatta :( , buhar makinesini 2 defa, hatta çıkış fanını bile niyetlendim 2. ye de vazgeçtim. Büyük pişmanlık ama.... Dediğin gibi, olsun istiyorum..
Hatam çok acele etmek oldu kanka. Ama hata yapa yapa öğreniyorum, varsın maddi gitsin, yeter ki adam gibi birşeyler yapabileyim
Bu bitkilerin düzelmesini beklemelimiyim kanka, yoksa yeniden tohum atıp, sıfırdan mı başlayayım dersin..
Yeni TS1000 lerim pazartesi gelecek anca...

kanka ışıktan dolayı küçük bir strese girmiş olabilirler ..

natarK

Üye
kardaşım filizlerinde bir sorun yok, tohum zaten patlamış büyüyor neden söküp başka tohum patlatasın, herşeyden önce sabırlı olman gerek biladerim, hepimizin sigaralarının eklerken kötü kırılıyor ona rağmen büyüyor hasat veriyor unutma sabır ve tecrübe herşeyden önce gelir. Başka masraf yapma hiçbirşey alma herşeyin tam takır. Gerekirse günlüklere bir konu aç sana her türlü yardımcı olmak isterim ben bitkini hep beraber büyütelim tecrübe kazandıralım, senin yapmanı senden daha çok istiyor olabilirim çok masraf ettin yazık

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • D deo:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha
  • D deo:
    hahahaha ******* ******** ** ******** ******* ***** ***** ***** * * **** * *** ****** ********** * ****** **** *** *****
  • L lityum:
  • L lityum:
    ** ******** hahahaha*** ******** ****** ****
  • içiciadam içiciadam:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*********
  • L lityum:
  • W wickedstick:
  • içiciadam içiciadam:
    +1
  • W wickedstick:
    hahahaha* ********* ********* ********** ****** ** hahahaha*****
  • içiciadam içiciadam:
    **** ***** hahahaha* ***** ***** ****** ***** **
    +1
  • W wickedstick:
  • W wickedstick:
  • içiciadam içiciadam:
    ***** * ******* ******* *** ***** ********* ****** hahahaha** hahahaha**** *** *** *** hahahaha *********
    +1
  • içiciadam içiciadam:
    **** ******* *** ***** ********** **** ***** ******* ***** ********** ****** ***** ******
  • W wickedstick:
  • içiciadam içiciadam:
    *** ******** ******** ****** ******** ******* ***** hahahaha* * **** ******* hahahaha ********* ********
    +1
  • içiciadam içiciadam:
  • W wickedstick:
    **** **** ****** **** *** **** hahahaha **** ******* ******** **** ** ***** ***** ****** ** ****** ***** ********* ***
  • W wickedstick:
  • içiciadam içiciadam:
    ***** *** **** ******* ******** hahahaha** hahahaha
  • içiciadam içiciadam:
    ***** ***** ********* ****** ******** *** ***** ******* ********** *** ****** ********** **********
  • W wickedstick:
  • W wickedstick:
  • içiciadam içiciadam:
  • içiciadam içiciadam:
    ******* hahahaha ***** ******* * *****
    içiciadam içiciadam: ******* hahahaha ***** ******* * *****