İlk Grow (Organic) - 4x photo (Son Haftalar - Güncel)

BigL

Üye
Selam arkadaşlar,

Bugün 62. gün (çiçeklenme 4.hafta sonu) ve ilk growumun son evrelerini sizlerle paylaşmak istedim. Heyecan doruk noktasında ve aynı yola baş koymuş dostlarla paylaşım yapabilmek güzel :)

Çocukların isimleri 2 x Blue Dream HSO , White Widow ve OG Kush. Topping haricinde bir teknik uygulamadım, yapraklara dahi dokunmadım. WW boy olarak diğerlerinin yarısına geliyor ama çok colası var :) İlk günden itibaren birkaç ikincil besin dışında organik besleme yapıyorum. Saksı içinde coco peat, perlit, yarasa gübresi ve solucan gübresi ile başladıktan sonra aynı gübrelerle sıvı ve katı olarak devam ettim. Stres dönemlerinde yapraka gübresini (cu klorür ve mn sülfat) sprey olarak kullandım (haftada1). Çiçeklenmeye geçince saksı üstünü birkaç cm katı organik gübre ile kapladım. Melas, epsom tuzu, supervit ve Co2 ilavesi yaptım. Arkadaş big bud verdi, bir sulamaya dahil ettim henüz. Supervit ve bigbud ile organik yapıya ihanette mi bulundum acaba?:) Gerekli çoğu besini içinde barındırdığı için flush yapılması da tavsiye edilmiyor. Organikte tuz birikmesi olmadığı için mantıklı gelmişti ama supervit ve big bud ekledikten sonra biraz kafamı karıştırdı. Bu nedenler ve besinlerin yavaş salınımından dolayı (Organik gübrelerin karıştırılıp bitki ekilmeden önce 1-2 ay boyunca bekletilmesi gerekiyormuş) ph ve ppm'i de meraktan ölçtüm sadece, oynama yapmadım. Dileyene kullandığım gübrelerin besin içeriklerini verebilirim.

Büyüme son dönem ve çiçeklenme ilk dönem folyolu, dar, gelişigüzel yaptığım kabinde çocuklar ışık ve ısı stresine girdi. Derli toplu bir şeye geçince bu sorun azaldı fakat kimisinin yapraklarında hasar bıraktı. Az ve çok sulama problemleri de yaşadım. Tüm bunların büyümeyi 1 hafta kadar yavaşlattığını düşünüyorum - growdiary sitesindeki bitkilerle karşılaştırdım). Sativa bu dönemde oldukça diri durdu, ısı sorununu çözemeyenlere tavsiye ederim. Saksılar 13 litre ve çadır şu an 120x120.

400W HPS yanına bugün itibariyle bir de 240W (düşük kaliteli) LED eklendi, umarım az da olsa katkısı olur hasata :) LED ekledikten sonra derece ısı 2 artarak 30'a çıktı. Nem oranı da 60-70 arası seyrediyor. İki fan + exhaust ile düşüremiyorum bu değerleri ama hava sirkülasyonu iyi. Sulamayı nemden dolayı 3 günde bir yapıyorum. Yüzde 20 fazla suluyorum ve bitki başına 2,5-3L su gidiyor. Fazla suyu saksılarınızı çadırdan çıkarmadan nasıl alıyorsunuz?

İkinci growu coco+sentetik gübrelerle yapmak istiyordum ama gidişattan dolayı arada kaldım. Her şey yolunda gibi gözüküyor. En çok strese sokan konulardan biri de ne kadar hasat alırım :) 4 bitkiden toplam 50-70 civarı alırım diyodum, şu an 50-100e çıktı beklentilerim tahmin yapmak zor ama sizin düşüncelerinizi de öğrenmek isterim :) Organic growun dezavantajları ise, besinleri ayarlamak zor, 1-2 ay hazırlayıp bekletmek lazım, inorganik growa göre biraz daha yavaş hasat alınıyor, duruma göre pahalı olabilir (yarasa gübresi vs.) ve ilk grow için uygun olmayabilir.

Her türlü değerli yorumunuzu bekliyorum. Saygılar, sevgiler arkadaşlar :)

foto_no_exif.jpg

foto_no_exif (1).jpg

foto_no_exif (2).jpg

foto_no_exif (3).jpg

foto_no_exif (4).jpg

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

24 Eylül 2020 GÜNCELLEME

Bir süredir paylaşım yapamamıştım. Güncel fotoları ekliyorum. Ülkemizde yeni satılmaya başlanan Terpinator adlı ürünü kullanıyorum bir haftadır. Big Bud bitmek üzere, son bir kullanımı çıkarır. Melası her sulamada vermeye başladım. Önceki sulamadan kalan suyun ph'ı birkaç gün bekleyerek 5'e düştü ve yükseltmek için karbonat kullandım. PPM 900-1000 civarında, neyin yükselttiğini anlamak için sonraki karışım kademeli olarak hazırlanacak. Ayrıca önerilen kullanım miktarlarını (big bud, terpinator vs.) araştırırken herkesin farklı şekilde uyguladığını gördüm. Örneğin litre başına önerilen 6ml'yi haftada bir sulamada uygulayan da var, her sulamada uygulayan da. Hatta 6ml'yi 2ml/L şeklinde haftada üç sulamaya dağıtan da. Tabi herkesin ortamı, bitkisi vs farklı ama yine de bu kadar keskin farklar olması düşündürücü.

Son düzenleme:

BigL

Üye
@silas34 kankamın isteği üzerine kullandığım gübrelerin besin değerleri aşağıdadır.

Yarasa Gübresi
Organik Madde: %30
Organik Azot: % 1,5
Toplam Organik Fosfor: % 10
Suda Çözünür Potasyum: % 1,5
Suda Çözünür Kalsiyum: % 5
Organik Karbon: % 5
Toplam Humik+Fulvik Asit: % 5
Maksimum Nem: % 20
pH: 5
EC: 7,30

Solucan Gübresi
Organik Madde: %50
Azot: % 2
Fosfat: % 1
Potasyum: % 1-1,5
Humik Madde : %30
Maksimum Nem: % 25-35
pH: 6-7

BigL

Üye
@BigL kanka süper sistemli gitmişsin... Bence organik sayılır :D
Daha ziyade sulama,gübreleme ile ilgili detay verirsen uygulamak isterim. (Gün gün neyi nasıl yaptın kanka :D)

sağol kankam eksik olma :) besinler zaten baştan hazırlandığı için gübre olayına çok kafa yormadım, baştan savma verdim sayılır. ara ara katı yarasa ve sıvı solucan ekledim. çiçeğe geçince katı solucan takviyesi yaptım hatırı sayılır ölçüde. sulamayı da iyi ayarlayamadım aslına bakarsan, az sulama ve çok problemleri yaşadım. ama her seferinde bitkiler kendini toparladı. bir sürü problem oldu ve sıcaklık+nem yüksek seyrediyor. çiçekeklenme 2-3 hafta hps ile blue dream colaları arasında 10-15 cm mesafe vardı. ilk growerlar için zor olabilir dedim ama belki de ısı, nem ve yer sorunu olanların böyle bir yol izlemesi daha verimli olur. gözlemlediğim ve araştırdığım kadarıyla coco-organic kombosu çok affedici ve toparlayıcı. zaten solucan gübresi gübreden ziyade mükemmel bi toprak düzenleyicisi. şu an 3 günde 1 suluyorum. 1.gün yarasa - 4.gün solucan - ve 7. gün sadece su şeklinde. ilaveten inorganik olarak supervit ve yeni başladığım big bud kullanıyorum. bir de epsom tuzu ile birlikte melas. 2 aylık tecrübelerim ışığında yarasa ve solucan gübreleri oldukça etkili ürünler. bir de melasa başladıktan sonra bitkiler coştu gibi geldi ama yanılıyor da olabilirim. ikinci growa bir iki organik mikro besin daha eklenebilir. nemi de 5-10 aşağı çektik mi mis. epsomu her haftada kullanıyodum sonra 2 haftada bire düşürdüm. anlayacağın kanka besleme olayını çok abartmadığın sürece oynama yapabiliyosun, nute burn vb sorunları yaşama şansının organikte daha az olduğunu düşünüyorum.

BigL

Üye
Tekrar merhaba arkadaşlar,

Aslında çok değişiklik yok ama yine de gidişatla ilgili bilgi vermek istedim :)

67.gün - çiçeklenme 5. hafta ortası

Bitkilerin son veg ve erken çiçeklenme döneminde yaşadığı idarelik kabin kaynaklı ısı-sıcaklık stresi White Widow'da ön plana çıktı ve üst kısım yaprak uçları kahverengi oldu. Zaten beklediğim bir şeydi. OG Kush aynı şekilde ısı-sıcaklık stresi ile birlikte PH dengesizliği yaşadı ve ufak bi flushlama işlemi yaptım. @silas34 @RabbitKanka kankaların tavsiyesiyle. Yapraklar problemli zaten göründüğü gibi. OG Kush bugün sadece su aldı. Artık tüm bitkilerim için PH'ı (5.8) ayarlayıp veriyorum çünkü big bud vs. kullanarak mkoduk gübrenin afedersiniz. Son flushı da atmayacaktım aslında ama sentetiklerden dolayı tuz birikmesi oluşmuştur. Mevcut gübreler + sülfürsüz melasla devam edip, son gün flushlama yapıp bırakmayı düşünüyorum. WW pistillerin renkleri itibariyle diğerlerinden önde ama çok beklentim yok yukarıdakiler sebebiyle. OG de ona yakın sayılır, 5 hacimli sömek dalı var. Blue Dreamler etkilenmedi bu problemlerden. Kafası da düşündüğüm gibi çıkarsa her growda eklerim mutlaka. Biri diğerine göre daha az gelişti ama o da eski kabin kaynaklı. Buna rağmen iyi gelişim gösterdiler. Indicalarla aralarında 2 hafta olur gibime geliyor (8-10 hafta).

Son bir haftayı organik gübreleri araştırarak geçirdim. Güzel de tarifler buldum ama TR'de organic base gübre eksiği var, roots organic, ocean forest vs. Demleme için vaktim yok ve mikro içerik sıkıntısı var TR'de. Hasata daha var ama solucan ve özellikle yarasadan yaşadığım olumsuzluklara rağmen çok iyi randıman aldığımı düşünüyorum. İkinci growu coco peat, perlit, solucan, yarasa, epsom tozu ve deniz yosunu ile yapmayı düşünüyorum. Bunlardan oluşacak kompost + sentetik gübre kombosu nasıl iş yapar? Daha sistemli bir şekilde ilerlemeyi düşünüyorum ilkine göre ama bilgim ve bulduklarım yetersiz. @Ripley'sOG bu konuda görüş alabileceğim kişiler konuya uğrayabilirse sevinirim :)

240W düşük kalite aliexpress led HPS'yi çok güzel tamamladı ve çadıra ayrı bi hava kattı. Pahalı led lambaların performansını düşünemiyorum bile. Tavsiyelerinizi alabilirim, özellikle TR'de kendini kanıtlamış satıcılar varsa.

Değerli vaktiniz için teşekkürler :)

P.S : Bundan böyle her güncelleme sonuna bir de günün sözü minvalinde bir şey bırakacağım. Bugünkü söz : Bitkilerinizi ziyaret etmeden önce mutlaka ellerinizi yıkayın. ;) :D

foto_no_exif.jpg

foto_no_exif (1).jpg

foto_no_exif (2).jpg

foto_no_exif (3).jpg

R

Ripley'sOG

Guest
1)Coco'nun bu tarz organik bileşenleri kaldırıcak ne mikrobiyolojik ne de zamanı var aslında,coco hayatının erken seviyelerinden itibaren bitkilere besin vermenizi ister ancak bu besinler topraktaki belirli mikrop,mantar ve bakterilerin organik besinleri öğütüp bitkiye besin olarak sunduğu zaman kadar uzun bir vakit tanıyıcağını sanmıyorum.Coco'da organik gübre kullanabilirsin ancak bu tarz katı organik gübreler için overdose olmaya zorlasan bile yinede eksiklik vericektir.Toprak bu konuda çok bağışlıyıcı içinde herhangi bir gübre olmasa bile bir süre idare edicek yaşam ve iz miktarda ppm seviyelerine sahip besinler barındırmaktadır.Aklında Coco üzerinden bir besin programı var ise en azından sıvı olanları ile devam etmende fayda var.
2)Bitkilerin ve konun gayet hoş duruyor eline sağlık hasatın bol olsun nice growlara

BigL

Üye
1)Coco'nun bu tarz organik bileşenleri kaldırıcak ne mikrobiyolojik ne de zamanı var aslında,coco hayatının erken seviyelerinden itibaren bitkilere besin vermenizi ister ancak bu besinler topraktaki belirli mikrop,mantar ve bakterilerin organik besinleri öğütüp bitkiye besin olarak sunduğu zaman kadar uzun bir vakit tanıyıcağını sanmıyorum.Coco'da organik gübre kullanabilirsin ancak bu tarz katı organik gübreler için overdose olmaya zorlasan bile yinede eksiklik vericektir.Toprak bu konuda çok bağışlıyıcı içinde herhangi bir gübre olmasa bile bir süre idare edicek yaşam ve iz miktarda ppm seviyelerine sahip besinler barındırmaktadır.Aklında Coco üzerinden bir besin programı var ise en azından sıvı olanları ile devam etmende fayda var.
2)Bitkilerin ve konun gayet hoş duruyor eline sağlık hasatın bol olsun nice growlara

Bilgilendirme ve motivasyon için teşekkür ederim kanka. Aslında bu gübreyi de coco ile tohumu ektiğimiz gün karıştırdık, hiç demlemeye, yıkamaya vs bırakmadık. Teyit için soruyorum; Coco + besin programı dahilinde sıvı organik gübreler diyorsun değil mi? Tekrar teşekkür ettim.

BigL

Üye
İlk growda sona gelmek üzereyken bir yandan ikinci growun heyecanı sardı. Epeydir bu organik olayına kafayı taktım ve araştırmalarım sonucunda aşağıdaki gibi bir liste oluşturdum. Ürün ve zaman yetersizliğinden tamamen organik toprak yapamıyorum. Plansız, gelişigüzel bi besleme sonucunda şu anki çocuklar güzel yetişti, güncellemeye de devam edeceğim bu growu. Özellikle yarasa gübresinin çok iyi geldiğini düşünüyorum. Bu içeriklerden de verim alırım umarım.

Toprak: Biobizz all mix (%10 solucan humus içerikli)+ katı yarasa (1,5-10-1,5) 1 hafta demlenecek (all mix yerine light mix alınıp katı solucan da karıştırabilirim)

Tohum Ekimi : Mikoriza (granül – 100g toplam)

Aşağıdakiler iki dönemde de kulanılacak (döneme göre artıp azalabilir)

Solucan Sıvı – tohumdan itibaren 20 günde 1 (N:1-2)
Yarasa Sıvı – tohumdan itibaren 20 günde 1 (2-1-5)
Solucan Katı (çiçekte 1.hafta 1cm üst kaplama şeklinde uygulama)
Yarasa Katı (1,5-10-1,5) (çiçekte 2 x serpme şeklinde uygulama, dönem başı ve ortası)
Deniz Yosunu Sıvı (Alg A 0,3 + K:2) hem tea hem yaprak uygulaması
Melas (1-0-5)
Epsom Tuzu - Magnesium Sülfat
Cal-Mag?

Sıvı solucan ve yarasa gübreleri 20 günde 1, belki biraz daha sıklaştırabiliriz arayı?

Çiçeklenmede bunların yanına ne ekleme yapılabilir? Katı yarasa gübresi fosforu epey yüksek.

Solucan biraz içeriyor ama yine de humik asit eklesem iş yapar mı?

Biobizz mix hariç hepsi 30-50 TL’lik gübreler, bir kısmı var zaten. Maddi açıdan daha avantajlı ama önceliğim bu değil.

Yorumlarınızı bekliyorum. Kankam değerli yorumlarınla bilgilendirirsen sevinirim @Ripley'sOG “Hiç gerek yok, risk alma, nute burn def vs. olur” dersen girmicem, daha basit bi yola yönelicem. Teşekkürler

Son düzenleme:
R

Ripley'sOG

Guest
Kanka insanlar yurtdışında living soiller ile hasatlar alıyor aslında risk yok bu tamamen senin insiyatifine kalmış,zaman olarak müsait isen bu şekilde başlamanda bir behis yoktur.Elindeki ürünlere ek olarak şu adreste verdiğim https://thenutrientcompany.com/blogs/horticulture/npk-value-of-everything-organic-database eksik olarak temin edebilirsen ya da bilgi açısından merak ettiğin daha basit bulabileğin ürünlerin npk değerleri mevcut ancak hümik asitin yani fulvik asitte ekleyerek toprak ziyade bitkinide desteklemen çok daha iyi olucaktır humik toprağa yönelik sadece toprak olarak düşünme bitkinede takviye gerçekten o mikrobiyolojik sistemede artısı olucaktır.Ve bunlardan ziyade şunlara dikkat edebilirsin mesala katı gübre takviye zamanlarında çözünme sürecindeki eksikliği gidermek için ufak birkaç malzeme ile (hava motoru,hava taşı vs) elindeki organik maddeler ve sağlam birde melasın var ise kompost çayla bitkini desteklersin bu sürede hem bitkinin metobilizması çalışır besinsiz kalmaz,kompost çayın artılarını her iki yöndede almış olursun toprak ve bitki olarakta bu konudada organik tarımda arastırma yapman önemli bir ivme kazandırır senin açından bitkine ve growuna diğer bir dikkat etmen gereken nokta ise fosfor konusunda sonlara doğru fosfordan daha çok potasyum ivme kazanır bak şunu unutma bu ana makro elementler hiç bir zaman eşit miktarda ya da hiç kullanılmadığı olmadı her zaman hepsi kullanılıyor mesala vejatatif evrede azotun zirvesi ön çiçeklenme ve ortası için fosforun sonlara doğru ise potasyumun ivme kazanması dikkat çekmek istediğim nokta sonlara doğru fosfor yerine daha çok potasyum ağırlık bir organik besinle devam etmende fayda var bunuda halletinmi turkısh jorge cervantes amca olursun kanka sen dersine iyi çalıştığın için bazı yerleri yazmıssın ben açmak istedim hem sen hemde bilmeyen diğer dostlar için.

işin rast gitsin

Ü

Üye silindi 18797

Guest
Knka kabinin boyutları ne ? Bitkilerin auto mu

ukiha

Yeni üye
@BigL ilgin yeter kanka. Uygulayıp olumlu etki gördüğün güzel detayları da paylasırsan güzel olur. Herşey gönlünce olsun bol hasatlar...

BigL

Üye
@Ripley'sOG kanka selamlar. epeydir yoktun, her şey yolundadır umarım.

blue dream - çiçeklenme 12. hafta ortası - 2-3 hafta önce yeni pistiller çıkardı ama onların rengi dönüşmedi, hala beyaz.

2 hafta önce flushlandı ama trikomlara bakarsak hala 10-15 günü var gibi. Bu durumda 1 ay sade su vermemek için, biraz terpinatör verebilir miyim en azından iki sulama falan? Şu an melaslı su veriyorum 4 günde 1. Eskisi kadar su ihtiyacı yok, yaklaşık 2,5L. Çok emin olamadım çiçeklenme döneminin son 1 ay belki fazlasını boostsuz geçirmek ne derece yansır growa? Bi de kanka hatırlarsan sadece big bud ve terpinatör kullandım aman aman bi gübre durumu olmadı bende. Son olarak, hiç amber renge dönüşmeyen strainler de var ve çiçeklenme çok uzun sürünce bu ihtimali de göz ardı etmek istemedim ama daha rakı beyazına dönüşmeyenler var. Değerli yorumlarını bekliyorum kankam :)

BigL

Üye
Geç güncelleme için üzgünüm. İlk grow türlü aksiliklere rağmen güzel geçti ve 300g yakın hasat aldım. 28 gün büyüme dönemi ve ışık setupına rağmen bir hasat olduğunu düşünüyorum. Organik toprağın güçlü yapısından dolayı besin kitlenmesi yaşadım ve bu sevdayı risk almamak adına başka bir bahara bırakıyorum. 5-6. grow'da falan tamamen organik, tek bitki gibi bir planım var.

Blue Dream 1 - 95 gün
Blue Dream 2 - 125 gün
160g

OG - 85 gün
WW - 90 gün
130g

Kafa raporlarını da sunayım :) Blue dream müthiş çıktı, benim kafam kolay güzel olmaz tayfası üzerinde denendi ve başarılı :D Çok uzun sürüyor, önce hızlandırıp sonra knock out. İkinci growda diğer strainleri denemek için tercih etmedim. OG ve WW stresten dolayı verim kaybetmiş olabilir biraz ama öğleden sonrası akşam üstü için falan harika sigaralar, tavsiye ederim.

Yardımlarını esirgemeyen forum ahalisine çok teşekkür ederim :) Hepinizin güzel growları olsun arkadaşlar

El_Takashi

Kıdemli Üye
Geç güncelleme için üzgünüm. İlk grow türlü aksiliklere rağmen güzel geçti ve 300g yakın hasat aldım. 28 gün büyüme dönemi ve ışık setupına rağmen bir hasat olduğunu düşünüyorum. Organik toprağın güçlü yapısından dolayı besin kitlenmesi yaşadım ve bu sevdayı risk almamak adına başka bir bahara bırakıyorum. 5-6. grow'da falan tamamen organik, tek bitki gibi bir planım var.

Blue Dream 1 - 95 gün
Blue Dream 2 - 125 gün
160g

OG - 85 gün
WW - 90 gün
130g

Kafa raporlarını da sunayım :) Blue dream müthiş çıktı, benim kafam kolay güzel olmaz tayfası üzerinde denendi ve başarılı :D Çok uzun sürüyor, önce hızlandırıp sonra knock out. İkinci growda diğer strainleri denemek için tercih etmedim. OG ve WW stresten dolayı verim kaybetmiş olabilir biraz ama öğleden sonrası akşam üstü için falan harika sigaralar, tavsiye ederim.

Yardımlarını esirgemeyen forum ahalisine çok teşekkür ederim :) Hepinizin güzel growları olsun arkadaşlar
Kanka genetıkler deegenetıkadan demi ? ve neden o kadar uzun surdu

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • 2 2008Grower:
    *** ******* * **** ***** ***** ****** hahahaha*
  • İşteşimdikızdım31 İşteşimdikızdım31:
    *** ** hahahaha **** ********** **** ******* hahahaha *** ****** *** * ******** *****
  • Probis Probis:
  • Probis Probis:
    **** ******* ********** ***** hahahaha ****** **
  • Probis Probis:
    *** ** ******** ******* ******** ******** *** ***** **** ***** ***** hahahaha ***** ******* *******
  • Probis Probis:
    ******* *** ****** hahahaha ******* **** ***** **** **** **** ** ****** **** *********
    ******* ******* ****** ** ****** *** ****** ** ******* **** ****** ****** ****** *********
    ******* ***** ******* ********** ******* **** ******* ***** *** ******** **** ***** ** *******
    +1
  • 2 2008Grower:
    *** ****** **** ******** hahahaha** ********* * ***** *** hahahaha* ** **** ****** hahahaha* ***** ******
    +1
    **** *** ***** ********* **** **** hahahaha*
  • Probis Probis:
    **** ****** ***** ***** ******* **** ******* ********* ****** hahahaha ********** ********** ******** ********** ****** * **** *****
  • Probis Probis:
    *** ** *** ******* ******* ***** **** ***** ******** ** ****** ****** **** ******* **
  • Night owl Night owl:
    ********* hahahaha**** ** **** hahahaha******** ******** hahahaha**** ** ***** **** ******** ********* ******
  • 2 2008Grower:
  • 2 2008Grower:
    ***** *
  • Probis Probis:
    ******* ******* ****** ** ****** *** ****** ** ******* **** ****** ****** ****** ********* *** ***** ******* ******* *** ** ** ******* ** ******* *******
    İşteşimdikızdım31 İşteşimdikızdım31: **** ******** ******* *** *******