İlk growum önerilerinizi bekliyorum 92.güne girildi hasata az kala 09.07.2020 GÜNCEL

Toman35

Yeni üye
Arkadaşlar herkeze merhaba.
İmkanlarım kısıtlı olduğu için kendi kabinimi ve led ışığımı kendim yaptım.
Geçen seneki balkon maceramdan sonra ve ülkemizdeki torbacıların yavşaklıklarından sonra tamamıyla kendim yapıp kendim içmeye karar verdim.
Kabin olarak 140x100x50 cm lik bir bez dolap aldım ve içine kendim komple 0.2 mm aliminyum folyo ile kapladım.
Işık olarak ise hem elektrik faturamı düşündüğüm için hem de kendim led işi ile uğraştığım için full spekturum bir lamla tasarladım.
120 watt 36.000 lümen 390nm-720nm arası bir led tasarladım kendi bilgim doğrultusunda içinde
deep blue,blue,green,white,red,uv,ır led ler bulunmaktadır.
Tabi growum için ne kadar etkili olucak bunu zaman göstericek fakat internette yaptığım araştırmalar doğrultusunda
yurt dışında satılan grow led light lar ile arasında çok bir fark yok veg-bloom dışında.Bunu zaman göstericek.
Sizinle fotorafları paylaşmak isterim

Toprak olarak plagron bat mix kullandım ilk etapda ilk 6 hafta gübre gerekmez yazıyordu tabi ne kadar doğru bilmiyorum.
Sizlere sorum
ışığım sizce işe yararmı çok büyük bi beklentim yok bana tek ağaç kuru 100 gr hasat versin yeterli.
kabinimde 3 bitki yetiştirebilirmiyim.
su olarak 7.1 ph lı içme suyu veriyorum çok bi problem oluştururmu bana
gübre olarak çok bir bütcem olmadığı için
Advanced Nutrients Sensi Bloom A-B pH Perfect
Advanced Nutrients Sensi Grow AB pH Perfect
bu iki gübreyi kullansam yeterli olurmu.
elimden geldiği kadar bütçemi kısıtlı tuttum bunlar ile neler yapabilirim ekstra yapmam gerekenler neler desteğinizi bekliyorum.

Teşekkürler..

10.gün ışığa girdikten 3 gün sonra

büyüme sizce nasıl iyi mi 3 güne göre arkadaşlar 3 gün ışıkta kaldı sizce ışığın faydası anlaşılabilirmi.

13.gün

14.gün

16.gün 17.gün 19.gün

Çiçeğin büyümesi sizce nasıl gidiyor hızı vs nasıl sizce yorumlarınızı bekliyorum açıkcası yaptığım led işe yarıcakmı çok merak ediyorum.
Önerileriniz bekliyorum.

21.gün
https://imgur.com/a/aKx1SbF

28.gün
https://imgur.com/a/r7Ni8Os

35.gün
https://imgur.com/a/G59u7Hz

41.gün
https://imgur.com/a/0NQS8rx

48.gün(çiçeklenme başladı)
https://imgur.com/a/82DfjZE

50.gün(ilk gübre verildi)
https://imgur.com/a/yEgufKr

53.gün(budama yaptım)
https://imgur.com/a/AMTbRMM

Evet knkalar sizce kızım ne alemde nasıl gidiyor eksik birşeyi varmı yapmam gereken birşey varmı son budamamı yaptım birdaha yapmayacağım budama sebebim ise alttaki dalların çok fazla ışık almaması konuştuğum bi kaç kişi ise çiçeklenme başladığında 2 3 gün sonra buda bitki sömeklere çalışsın dedi ne kadar doğru bilmiyorum artık nasip.
Yapmam gereken birşey varmı önerilerinizi bekliyorum yorumlarınızı bekliyorum.

Herkeze tekrardan merhaba arkadaşlar

https://imgur.com/a/xthDrLK

53.günden sonraki 91.güne kadar olan kısmın hepsi burada

büyük ağacımda çiçeklenmeye kadar gübre kullanmadım çiçeklenmede gübre kullanmaya başladım kullandığım gübreler
BİO GROW
BİO BLOOM
FİSH MİX
ACTİ-VERA
TOP-MAX
Kısıtlı imkanlarla yaptığım growum yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 12891

Guest
RE: İLK GROWUM ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM.(DÜŞÜK BÜTÇE)

O alanda tek bitki ideal kanka zorlamanin anlami yok darlanirsin ic ice girer birkiler, 6 hafta gubre kullanma kullanirsan da cizelgede 1lt 2ml diyorsa sen 0.5ml ver ilerleyen zamanlarda cal-mag xtra al lazim olur onu alirsin. Ph ölcer onemli kanka mutlaka edin ph araligin 6.2 6.5 arasinda olmali vantilator al yoksa ısı nem olcer al, temiz hava giris cikisi yap fan al 12cm 3 tane, 2 tanesini cikis yap 1 tanesini giris yap havasiz kalmasin bitki. yada para cozersen mini aksiyel fanlar var onlardan al direk koy, bitki cicege girdigin de gubre onerisinde bulunuruz konuyu guncel tutarsin

Toman35

Yeni üye
Cvp: İLK GROWUM ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM.(DÜŞÜK BÜTÇE)

boskalmasin' Alıntı:
O alanda tek bitki ideal kanka zorlamanin anlami yok darlanirsin ic ice girer birkiler, 6 hafta gubre kullanma kullanirsan da cizelgede 1lt 2ml diyorsa sen 0.5ml ver ilerleyen zamanlarda cal-mag xtra al lazim olur onu alirsin. Ph ölcer onemli kanka mutlaka edin ph araligin 6.2 6.5 arasinda olmali vantilator al yoksa ısı nem olcer al, temiz hava giris cikisi yap fan al 12cm 3 tane, 2 tanesini cikis yap 1 tanesini giris yap havasiz kalmasin bitki. yada para cozersen mini aksiyel fanlar var onlardan al direk koy, bitki cicege girdigin de gubre onerisinde bulunuruz konuyu guncel tutarsin

Çok teşekkür ederim kankacım fanları sipariş ediyorum bugün güncel tutucam ph ölçerler çok pahalı bu kağıt lar var onlar işimi görürmü ph düşürmek için ne alabilirim 
Tamam dır güncel tutucam bitkinin gelişimlerinide paylaşıcam sizinle ısı nem ölçerim var şuan kabinin içi 25 derece %40 da nem gözüküyor nem için makine alana kadar birşey önerebilirmisin

Ü

Üye silindi 12891

Guest
RE: İLK GROWUM ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM.(DÜŞÜK BÜTÇE)

Kagitlar ne kadar ise yarar bilgim yok ama limon damlatanlar var suya ph dusurmek icin, ph up down yaz google uygun fiyatli satilanlar var 10tl bile gormustum.
Ketilin varsa eger su koy icine kanka kabine koy buhar yapsin yada havlu islatip koyarsin dene bunlari nem yukselecek mi bak.

Cvp: İLK GROWUM ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM.(DÜŞÜK BÜTÇE)

Kanka bende outdoor ardından şuan indoora gecicem Auto tohum gelmesini bekliyorum lakin ışık konusunda yetersizim. Yardımcı olabilme imkanın var mi en azından fikir ve ürünleri nerden temin edebileceğim konusunda. Gördüğüm kadarıyla cok hoşuma gitti ledin ellerine sağlık

Toman35

Yeni üye
Cvp: İlk growum önerilerinizi bekliyorum.

weedlover' Alıntı:
Kanka bende outdoor ardından şuan indoora gecicem Auto tohum gelmesini bekliyorum lakin ışık konusunda yetersizim. Yardımcı olabilme imkanın var mi en azından fikir ve ürünleri nerden temin edebileceğim konusunda. Gördüğüm kadarıyla cok hoşuma gitti ledin ellerine sağlık

teşekkür ederim knka. ledi kendim yaptım ledci olduğum için fakat şuan bi çok malzemeyi temin ettiğim yer kapalı
hangi şehirde yaşıyorsun ona göre bi yer söyleyim sana elektronik kompenant satan ve power led driver vs satan.
vala ben kendim araştırdım full spektrumu full spektrum demek içinde her renk led demek aslında 320-770 nm arası bütün ledler olucak içinde tabi hepsinden eşit şekilde olmayacak çünkü her ledin lümeni farklı örnek kırmızı lümeni en az olan led genelde satılan power led ler 1 watt 130 lümen 3 watt 360 lümen diye satılıyor fakat benim malzeme temin ettiğim bir yer özel led satıyor çinden özel nanometre aralığında led yaptırıyor ben tanıdık vasıtası ile temin ettim.
yani sende yaparsın aslında lehim yapmasını biliyorsan soğutucu vs ne koyucağını.ben elimden geldiğince yardımcı olurm tabikide.

boskalmasin' Alıntı:
Kagitlar ne kadar ise yarar bilgim yok ama limon damlatanlar var suya ph dusurmek icin, ph up down yaz google uygun fiyatli satilanlar var 10tl bile gormustum.
Ketilin varsa eger su koy icine kanka kabine koy buhar yapsin yada havlu islatip koyarsin dene bunlari nem yukselecek mi bak.

tamamdır kanka ıslak havlu ve ketil ı hemen devreye sokuyorum teşekkür ederim sonuçları söylerim .

grower07

Üye
RE: İlk growum önerilerinizi bekliyorum.

Eline sağlık kanka. Temiz hava işi önemli tabi. Bu arada yaptığın led sistemi anlatabilir misin? Detaylı foto, malzeme vs. Antalya'da bulunur illaki.

Toman35

Yeni üye

grower07' Alıntı:
Eline sağlık kanka. Temiz hava işi önemli tabi. Bu arada yaptığın led sistemi anlatabilir misin? Detaylı foto, malzeme vs. Antalya'da bulunur illaki.

Tabi knka anlatayayım.
Öncelikle led demek daha çok ışık daha az ısı demek.
normal ampuller % 10 ışık % 90 ısı verir yani verdiğin enerjinin %90 ısı olarak çıkar %10 da ışık bu cfl ampüller için geçerlidir.
HPS ampüllerde ise aldığı enerjinin %25 ini ışık olarak %75 ise ısı olarak verir.
Bitki lambalarında kullanılan ledler ise Emiter power led dir bu ledler ise verdiğin enerjinin % 70 ini ışık olarak verir % 30 nu da ısı olarak verir.
Dünyada tek ışık veripte ısı vermeyen tek birşey var ondada yaradanın imzası var zaten oda ateş böceği. ;)
Şimdi benim yaptığım led sistemine gelicek olursak yaptığım araştırmalar doğrultusunda full spektrumu yakalamak için Deep Blue,Blue,Red,Green,Daylight,White,UV,IR renklerinde led kullanmamız lazım bu ledlerin içinden
Blue Red Green Daylight White UV IR bunları rahatlıkla bulabilirsin UV IR de biraz sıkıntı çekebilirsin her yerde olmaya biliyor Deep Blue yi ben özel olarak çinden sipariş verip getittirdim fakat içinde 4 tane deep blue var çokta önemli değil açıkcası.
Benim yaptığım led armatür de 120 Adet 3 watt Emiter Power led var fakat ben bunları 1 Watt olarak sürüyorum.
içeriği ise şu şekilde
82 Adet Red 630nm-670nm
12 Adet Blue 430nm-470nm
4   Adet Deep Blue 410nm-440nm
2   Adet Green 530nm-560nm
8   Adet White 6500K
8   Adet Daylight 5500K
2   Adet UV 380nm-390nm
2   Adet IR 730nm-740nm
led bulunmaktadır.Bu arada Ledlerimin markası edison uv,ır ve deep blue çin malı.
Soğutucu olarak ise led leri çok iyi soğutmam lazım dı o yüzden 12 kilo ağırlığında bir soğutucu koydum ben.
Normalde 8 kilo falanda yeterli olurdu.
Driver olarak ise osram driver toplamda 3500Ma 120 watt kullandım en iyi markalardan bitanesidir araştırabilirsin edison ve osramı.
Bu şekilde bi lamba yaptım kendime ve şuan ki gidişata göre de lambam işe yarıyor gibi çünkü bitkim güzel büyüyor şuan yani hergün daha fazla büyüdüğünü gözümle görebiliyorum başta kormuştum yaptığım led işe yaramaz ise diye fakat yarıyor.
PCB olarak ise
10x12 şeklinde yani 12 li seri 10 adet paralel olacak şekilde yaptım
sen benimki gibi driver bulamazsın yapacak olursan örneğin
12x4 yap yani 12 li seri 4 paralel bunada 60-1400 meanwell driver alablirsin meanwell en kaliteli driver dır osram ile eşittir ikiside yıllarca bozulmaz.

Antalyada malzemeleri temin edebileceğin yerlere baktım gözüme tek iyi gelen yer 
STAR ELEKTRONİK oldu ordan bakabilirsin dediklerime fakat malzemeleri alırken ayrı ayrı almanda fayda var
örneğin önce gidip 80 kırmzı led al
sonra 1 gün sonra git mavi led al yeşil led al gibi gibi
soğutucuyu sanayi tarzı biyer varsa aliminyumcu bul ordan kestirirsin pcb lerin 40x40 falan.
pcb yi de star elektronik temin edebilirsin yine
ledleri lehimler ken şuna çok dikkat etmen lazım ledler hava kalmayacak ledin arkasındaki metal kısın pcb nin metaline temas edicek termal macun alıp onla yaparsan daha iyi daha sağlıklı olur.sonra tekrar pcb yi alimnyuma vidalarken altına terman macun sürmelisin ısıyı iyi iletmesi için benim yaptığım şeyler böyle kanka.
Bol şans .

Kuzen izmirdeyim araştırdığım kadarıyla gıda çarşısında bir sürü ledci var aradıklarımı sanırım orda bulabilirim diye düşünüyorum. Ayrıca cob yapmayı düşünüyorum 300/400 wattlik bi sistem. Bakalım su virus belasından bi kurtulabileydik hayırlısıyla

Toman35

Yeni üye

weedlover' Alıntı:
Kuzen izmirdeyim araştırdığım kadarıyla gıda çarşısında bir sürü ledci var aradıklarımı sanırım orda bulabilirim diye düşünüyorum. Ayrıca cob yapmayı düşünüyorum 300/400 wattlik bi sistem. Bakalım su virus belasından bi kurtulabileydik hayırlısıyla

COB led düşünüyorsan internetten full spektum al geç bence vala inşallah bi kurtulsak çok güzel olucak

Icarus

Kıdemli Üye

Işık sisteminin işe yaradığını çiçeğin hangi döneminde anlayabiliriz bilen açıklarsa güzel olur . Bu ışık sisteminin maaliyeti nedir ?

Toman35

Yeni üye

Icarus1925' Alıntı:
Işık sisteminin işe yaradığını çiçeğin hangi döneminde anlayabiliriz bilen açıklarsa güzel olur . Bu ışık sisteminin maaliyeti nedir ?

200 Soğutucu
500 e yakın ledler tuttu
240 da driver ler tuttu

tohumlusuz

Kıdemli Üye

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bahce-yapi-market-bahce-200w-fullspectrum-tum-sezonlar-dob-teknolojisi-ile-110lumen-watt-765959370/detay
Merhaba bu LED dobmuş cobla bi farkı var mı anlayamadım değerler istediğim gibi ,  1-2 bitki için düşünüyorum hazır sistem alayım takayım dedim. Ledlerden anlayan biri olarak ne düşünüyorsun 
Yoksa bende full spectrum levha ve soğutucu ile kendim yapmaya çalışıcam 
Hasatın bol olsunn

Toman35

Yeni üye

Tohumlusuz knka dob Led yazmış da sallamış biraz satan arkadaş sattığı ürün cob led dob değil dob Led değildir dob driver on board demek yani sürücüsü üstünde ha bu satılanında sürücüsü üstünde fakat cob led dob genelde 2835 5630 dizgi ledleri in üstüne yapılır maliyeti düşürmek için ama ömrü daha kısa olur yani bununla ilgili bir problemin yok senin cob da alsan bu attığını da alsan aynı ama benim sana tavsiyem arkadaş 0 al ne kadar kullandı bilmiyorsun sonuçta elinde patlamasın zaten daha ucuza gelir sıfır alırsan ali expresten 50 watt 6 tane al bence 30 lira falan tanesi soğutucu yuda Bi alüminyumcudan alırsın oda 100 150 arası birşey tutar 300 e falan kapatırsın işi

Toman35

Yeni üye
RE: İlk growum önerilerinizi bekliyorum 53.GÜN çiçeklenme başladı

Konuyu güncelledim arkadaşlar.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • kkush kkush:
    hahahahahahahaha
  • kkush kkush:
    *** *** ****** hahahaha**** ********* ****** **
  • M Marryhuana:
  • fenomenbey fenomenbey:
    hahahaha * ****** ******** ******* ******* ******* ***** * * ** ******* ****** ******* ***** ***** **** ***** ******* ********** *** ***** ********
  • TabldotLife TabldotLife:
    ***** ********** ******** *** *** hahahahahahahaha******
    +1
  • kkush kkush:
    **
  • M Marryhuana:
  • M Marryhuana:
    ***** **** ***** *** *** ****** ***** **
  • kkush kkush:
  • fenomenbey fenomenbey:
    ***** ******* hahahaha***** * ****** ******** ******* ******* ******* ***** * * ** ******* ****** ******* ***** ***** **** ***** ******* ********** *** ***** ********
  • kkush kkush:
    ***** ********* ** ********** ****** **
    ***** ***** ***** ***** ** **** ** ****** ****** *** ****** ***** ***** **********
  • M Marryhuana:
    *** *** * ******* ******* ****** ***** **** * *** ****** ******* ********** ****** ***
  • kkush kkush:
    ******* ******* hahahaha* ** ******* ******* ***** ****** *** ******* ****** ***** ****** ****** ****** ****** ****** ****** ***** ***** ******* ******* ******* *****
  • M Marryhuana:
    ******* ********* ******* ****** *
    ******** **** **** ********* ****** hahahaha * ****** ******** ******* ******* ******* ***** * * ** ******* ****** ******* ***** ***** **** ***** ******* ********** *** ***** ********
  • M Marryhuana:
    ** ***** ******* ***** hahahaha****
  • fenomenbey fenomenbey:
  • Tiny Tiny:
  • fenomenbey fenomenbey:
    ** **
  • kkush kkush:
    **
  • Tiny Tiny:
    ***** ***** ** hahahaha***** hahahaha
  • M Marryhuana:
    *** **** ******* *** ****** *** ******** ***** **** ****** **** ** ***** **** *******
    M Marryhuana: *** **** ******* *** ****** *** ******** ***** **** ****** **** ** ***** **** *******