İnsan Dışkısı ve gübre

Merhabalar. biliyorsunuzki insan dışkısı bir çok mineralli içinde barındırıyor.. size komik absürt gelebilir ama bu dünyanın en faydalı gübrelerinden biri olabilir.

bir atasözü ile devam edelim..
Asya ülkelerinden Kore’de eski bir atasözü der ki “Hiç bir meyvenin tadı insan gübresi ile yetiştirilmiş kadar tatlı olmaz”

Sağlıklı bir insan yılda yaklaşık 200-250 KG kaka üretir.. kaka azot, fosfor ve potasyum açısından çok çok zengindir.. SİFONU ÇEKEREK NELER KAYBETTİĞİNİZİ BİLİN!

"insan Dışkısı çamuru toprağın sağlığını artırmak için kullanılabilir. Kurutulmuş insan atıklarının fosfor, potasyum ve mikro besinler açısından yüksek olduğu bulunmuştur. Bu, toprak yapısının oluşturulmasına ve erozyonun önlenmesine katkıda bulunan temel bitki besinlerini ve organik maddeyi sağlar."
- kaynak themomentum.com fertilizer research 2020

"araştırmak için nem ve minerallerin (sodyum [Na], potasyum [K], kalsiyum [Ca], magnezyum [Mg], fosfor [P], çinko [Zn], demir [Fe], bakır [ Cu] ve manganez [Mn]) 11 genç Japon kız öğrenci üzerinde 12 günlük bir metabolik çalışma sırasında toplanan dışkılarda bulundu."
- kaynak Japon bilim ve teknoloji araştırma merkezi 2017

GELELİM KULLANIMA?
asla yapraklara ve sömeklere uygulanmaz.. Gelişme dönemindeki bitkiye toprak üstü verilir.

1kg insan dışkısı 1lt su ile seyreltilir ve tülbentten süzülür. çıkan suyu çöpe dökebilirsiniz. Tülbentde kalan dışkıyı kuru bir tülbente aktarın. bol güneş gören biryerde 5 gün boyunca kurutun. koku için 1-2 damla lavanta yağı kullanabilirsiniz. kurumuş dışkıyı eldiven ile bir elek veya süzgeç ile toz hale getirin. bitkilerin toprağına tekrar bir elek yardımıyla yavaş yavaş ilave edin 19lt saksı için 70 gr yeterli gelecektir. gübreyi bitkinin toprağına ilave ettikten sonra sulayın.

#Cigâ

Doktor
Eskiler bilir eskiden de bu konu açılmıştı güzel olursa sigara götüne sağlık deriz dedik adama, insan dışkısına kalmadan azot alabileceğin bir çok şey var

Dostum birde bu arkadaş şu anda yaptığı grow da bahçe toprağı kullanıyor. İçine gram perlit koymamış, değil insan dışkısından gübre yapmak bu daha neyin ne olduğunu bile anlamamış.
O zaman sic bokunu saksiya, hasat alirsan bokunu icersin:Dittir git ya insan bokundan bir bok olmaz. Geldi gene bir gergedan:DBence yetistirecem diye hic ugrasma bokundan sar bi joint, bak keyfine :D :D

Dostum birde bu arkadaş şu anda yaptığı grow da bahçe toprağı kullanıyor. İçine gram perlit koymamış, değil insan dışkısından gübre yapmak bu daha neyin ne olduğunu bile anlamamış.
hahahha güldürdün beni dostum perlit koyduğumda oldu merak etme, bu sefer bahçe toprağı kullanmak istedi canım :D sanamı soracağım? coco perlit hiç bişey kullanmadan yapmak istedim??? Sonuçları görücez. Bu bitkiyi okadar çok abarttınızki insanlar soğudu bitki bu bitki allahın dağında taşında yetişiyor. sen perlit diyosun. Tamam PERLİT İŞE YARIYOR. Fakat bahçe toprağında Yetişmiyormu bu ??. Neyin ne olduğunu çok iyi biliyorum merak etme. herkes tarım mühendisi kesilmiş kardeşçe dostça konu açıyorum olmuyor.. illa bi kusur aranacak keyifçi adam kalmamışş..

O zaman sic bokunu saksiya, hasat alirsan bokunu icersin:Dittir git ya insan bokundan bir bok olmaz. Geldi gene bir gergedan:DBence yetistirecem diye hic ugrasma bokundan sar bi joint, bak keyfine :D :D
kanka bu nasıl bir kafa yapısı ya, güvercin gübresi, solucan gübresi katıyolar o adamlar solucan gübresimi sarıp içsin insan dışkısı mineraller bakımından çok zengin. çoğu ülkede bol bol kullanılıyor.. sen sıçtığında kanalizasyona giden bokun toprağa karışmadığınımı sanıyosun imhamı ediyolar :DDD

hahahha güldürdün beni dostum perlit koyduğumda oldu merak etme, bu sefer bahçe toprağı kullanmak istedi canım :D sanamı soracağım? coco perlit hiç bişey kullanmadan yapmak istedim??? Sonuçları görücez. Bu bitkiyi okadar çok abarttınızki insanlar soğudu bitki bu bitki allahın dağında taşında yetişiyor. sen perlit diyosun. Tamam PERLİT İŞE YARIYOR. Fakat bahçe toprağında Yetişmiyormu bu ??. Neyin ne olduğunu çok iyi biliyorum merak etme. herkes tarım mühendisi kesilmiş kardeşçe dostça konu açıyorum olmuyor.. illa bi kusur aranacak keyifçi adam kalmamışş..
Tamam Allah'ın dağında yetişiyor tarlada yetişiyor ama onlarda toprak sınırsız yani senin gibi saksı yok kök olabildiğince salıyor kendini millet bedavaya hafif sünek toprağa bile perlit koymuyor sen böyle devam et baksana şimdiden bitkin de sıkıntılar başlamiş.

Zagartin

Üye
Köyde outdoor yaptığım zamanlar 2-3 kök tuvaletin gider endeğinin oraya özellikle ekerdim. Hepsinden iyi yetişirdi bokluk sigaraları. Kokusu aroması sağlıklı ihtiyaç duyduğu besinleri iyi aldığı için hepsinden iyiydi. İnsan dışkısı özellikle uzak doğuda bilinçli kullanılan bir gübre çeşididir.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • içiciadam içiciadam:
    ***** ******** ********** ********** ******* **** ******** **** ******* *** ********** ******* **** ******* *** ********
    +1
  • içiciadam içiciadam:
    ******* ***** ****** ** ********* **** ****** *** ******** hahahaha* ***** ******* ******* ******** ******** ********* *******
  • lavrens lavrens:
    +1
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
  • içiciadam içiciadam:
    ******* ***** ****** ** ********* **** ****** *** ******** hahahaha* ***** ******* ******* ******** ******** ********* ******* hahahaha** ** hahahaha
  • lavrens lavrens:
  • içiciadam içiciadam:
    ***** hahahaha*** ***** *** *******
  • lavrens lavrens:
    +1
  • lavrens lavrens:
    *** ******** ****** hahahaha** ** ******
  • lavrens lavrens:
    ****** **** hahahaha***
  • lavrens lavrens:
    ***** ** hahahaha
  • lavrens lavrens:
    ** ***** ******** hahahaha*** ***** *** *******
  • W wickedstick:
    ********* ***** ********* ******** hahahaha** ****** hahahaha ****** ****** ****** **** **** ******** ****** ******* *** ****** ******
  • W wickedstick:
    *** ********** ** hahahaha ****** ******** ******** ****** ******* ****** ***
  • T Turco:
    ****** hahahaha** ***** ******
  • T Turco:
    ****** ********** ** ********* ****** hahahaha ***** ******** ********* *******
  • T Turco:
    hahahaha *****
  • W wickedstick:
    hahahaha** ******* **** ***** *****
  • W wickedstick:
    *** ***** ****** ***** ********** **
  • T Turco:
  • W wickedstick:
    ***** *** ****** ** ********** *** ********** *** ********* * ***** ****** *****
  • W wickedstick:
  • W wickedstick:
    W wickedstick: ****** ****** ***** *** ****