1000w Led vs 600w

Bedoo

Yeni üye
Arkadaslar selamlar , yeni katildim araniza , 5 senedir kabinde kendi bitkimi yetistiriyorum , onceki kabinim 1*1*1.80 ve 400 w lik sistemdi ortalama her batimda 3 4 arasi cicek yetistirdim ve cok basarili ciceklerde aldim , sonra led e merak saldim , kabini buyuttum 120*120*2 m ye gectim bide amazondan 1000 w lik bestva led aldim , aslinda magic pln ten alirim herseyimi ama huseyin abide ledler ucuyor o yuzden bu 130 dolar + vergiler kargo falan ucuz aleti aldim , beklentilerim buyuktu , cunki herkes led i cok met ediyordu ama sonuc tam bi felaket oldu , gubre en iyisi ( hesi set ) buhar , isi , nem hersey 10 numara , tohumlar tanidik ama performans afedersin bok gibi , simdi bugun kiydik paraya aldik bi 6yuzluk cooltube fansiz balast falan neyse merak ettigim 2 sey var 1.si led boylemidir yani cok mu beklentimi yuksek tutmusum , yoksa bin w led 120 ye 2 m kabine az mi geldi ? 2.si bu kabin isi ziriltilarini 2.el alip satabilecegimiz bildiginiz bi site blog falan var mi bu ledi satcam . Tesekkurler iyi haftlar herkese

Narkotik

Üye
Moruk bence hiç bi ışık HID kadar sömek şişirmez LEDin olayı uğraştırmıyor olması tak çalıştır HID nin balastı cooltubesi ısı falan var ama ne olursa olsun sömek şişrmede HIDleri tek geçerim

Bedoo

Yeni üye
Evet katiliyorum dostum , kisin zaten iceriye isitici koyuyoruz malum , 1000 w la calisiyo zaten o mini isiticilar , e led isinmadigi icin bu sefer yarim saatte bir devreye giriyor , ben 400w kisin isitma problemi yasamiyordum simdi 6yuzle hic yasamam muhtemelen , tesekkur yanit icin .

Abc123

Yeni üye
Ledlerde PAR degerine dikkat etmek lazim kanka a marka 1000w x marka 2000w yazanlar normal degeri degildir 
————PAR:nanometre spektrumları arasındaki Fotosentetik Olarak Aktif Radyasyonun kısaltmasıdır

Örneğin;

Viparspectra 600w prizden 260watt çeker ama 600wlık güç sağlar. 260wlık elektrik gücü maksimum 488 µmol enerji düşürebilir bitkinin üzerine 
Ama viparspectra 600w par 600 prizden daha çok elektrik çeker ve maksimum 700 µmol enerji düşürür bitki üzerine.
Yani kısaca wattlara değil bu par değerlerine bakıp alınmalı LEDler.

NabicazBeKamil

Yeni üye
HID Lambalar 1 W = 1g sigara mantığı ile kullanılır. 

Led'ler ise arkadaşın dediği gibi PAR seviyelerine bakılarak tesis ona göre kurulur. Bir de led'leri bitkilere çok yakın tutamazsın aslında sıcak değil tutalım gibi bir mantık olıuşutr ama IŞIK YANMASI denilen olay yaşanır sadece sıcaktan yanmaz bitkiler.

Led lambalar hakkında pek bilgim yok ama Sertifikalı adam gibi iş yapan markalar Vipar Spectra saygın diyorlar. bi de ben keşfettim bitane türk OrkLED Diye baya üniversitede araştırmacılarla üretilmiş.

Doğru lumenm ve UV ışınlarını veren led nedir hiç anlamam. teknik bilgim zayıf ledlerde. yoksa ben de geçmeyi, en azından denemeyi düşünüyorum. Ama pahalılar almışken iyisini alıp kullanmak lazım.

Cvp: 1000w Led vs 600w

kBeng-ü Bade' Alıntı:
Peki arkadaşlar iyi bir led tavsiye edebilirmisiniz rica etsem?
iyi markaları google'dan araştırabilirsin iki adımlık görev. bestva, 1000wattlık ışık sağlamıyor bütçe sorun değil ve kaliteli, chip cob led gibi uğraştırmayacak olan cree coblara bakabilirsin. hpsde yüksek verim sağlamak istiyorsanız kabarık elektrik faturalarını göze almalısınız.

Selim

Yeni üye
Konu dışında olacak biraz ama 1000 w bestva LED de aylık elektrik faturasına ne kadar yansıyor ?
600 w hps de aylık tahmini ne kadar gelir ?

Konu dışında olacak biraz ama 1000 w bestva LED de aylık elektrik faturasına ne kadar yansıyor ?
600 w hps de aylık tahmini ne kadar gelir ?

burakozmn

Yeni üye
Cvp: 1000w Led vs 600w

sweetlikeliquor' Alıntı:
kBeng-ü Bade' Alıntı:
Peki arkadaşlar iyi bir led tavsiye edebilirmisiniz rica etsem?
iyi markaları google'dan araştırabilirsin iki adımlık görev. bestva, 1000wattlık ışık sağlamıyor bütçe sorun değil ve kaliteli, chip cob led gibi uğraştırmayacak olan cree coblara bakabilirsin. hpsde yüksek verim sağlamak istiyorsanız kabarık elektrik faturalarını göze almalısınız.

https://tr.aliexpress.com/item/33022912993.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.53472e0eojJmR0 
Bahsettiğin bunlardan mı kanka?

600w bestva led 18/6 peryodunda faturaya etkisi 60 tl olarak gözlemlenmiştir. 
400w hps 12/12 peryodunda faturaya etkisi 120 tl olarak gözlemlenmiştir.
Bu değerlere göre hesaplamanı yapabilirsin. Değerler günceldir.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • New Rookie New Rookie:
  • New Rookie New Rookie:
  • kkush kkush:
  • Mest Mest:
  • New Rookie New Rookie:
    ****** hahahaha ***
  • O Ogkushh07:
  • New Rookie New Rookie:
  • kkush kkush:
    +1