2. Growum dostlar ilki başarısız bir el atın buraya

Ileen

Yeni üye
Selam kankalar sizlere her detayı vereceğim lütfen yanlışım varsa bilgilendirin.

Kankalar yapmak istediğim 6 saksı auto bitki ancak şartlara göre düşürebilir önerinize açığım.

-- Öncelikle 150x150x200 çadırım var kankalar (Çadırın bulunduğu oda oldukça güzel hava sirkülasyonu olan bir yer)
-- SOL 800W (4'lü Mor ışık) var elimde
-- Havalandırma için bu arkadaşı değerlendirmek istiyorum iş görürmü sizce - Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact Filter

(Karbon filtre alarak etiket olmak istemiyorum forumda sponsoru gördüm satın alan arkadaşlar varsa buraya görüşlerini yazabilir.)

--Nemlendirme cihazı.

Kankalar bunlar dışında toprak besin vs tek tek yazmıyorum çünkü ilk growumda karbon filtre ve nem cihazım eksikti. Bitkiler sona geldiğinde tricom basmamış kuru ve 0 kafa boş bişey olmuştu. İlk growum olduğu için de tabiki birsürü stress yaşattım tabiki. Çadırı üstten açık bırakarak havalandırıyordum.

Şimdi nem ve havalandırma sorununu çözerek tekrar adam akıllı denemek istiyorum.

1-Çadır giriş çıkışlara fan at içeriye hava temizleyiciyi sal.
2-Çadır girişine bu cihazı bağla çıkışa fan koy yeter.
3-Hiç uğraşma bunlardan bi cacık olmaz Dr. dan al filtreni sıkıntı olmaz.

Kısacası kafam karışık dostlar yani beni bi aydınlatın lütfen

cannabis16

Ordinaryüs
sendeki o 800 watlık LED bende olacak 250 grmdan aşağı kuru almam bitki başına..kafası da bayıltır..neden mi?

yeryüzündeki bitkilerin hepsi enerjiyi fotosentezle elde eder..yeni gücreler-dallar-yapraklar-meyvalar-çiçekler yapmak için gerekli olan enerjiyi ..eğer enerjisi varsa,fotosentez yapabildiyse adam gibi yeni hücreler yapmak için elementlere ihtiyaç duyar..işte burada devreye gübre giriyor..gübre dediğimiz şeyin içindeki elementleri kökleriyle alır bitki ve yeni hücrelerde kullanır..bitkilerin büyümesi gelişmesi bu şekilde olur..

peki fotosentez yapabilmesi için ne gerekli? ışık ve CO2 .. ışığı tastamam çözmüşsün,800 wat LED 1000wat HPSden daha fazla ışık akısı verir,ışığa boğar ortalığı..ama yetmez devamlı tazelenen CO2 gerekli..mevcut havada %2,5 CO2 var..yani çok çok az var sokaktaki havada..bu havayı kabin içinde devamlı tazelemen lazım ki bitki o ışığın gücünden yararlansın..kabin içindeki mevcut havanın içindeki CO2yi 3-4 bitki saniyeler içinde bitirir,sen kabindeki CO2siz havayı kuvvetli kanal tipi fanlarla devamlı kabin dışına atacaksın ve sokaktan devamlı taze hava çekip kabin içine pompalayacaksın ki 800 wat yakmanın bi anlamı olsun...bitkin hızlıca gelişsin-büyüsün ve yapış yapış bol THCli koca sömekler yapsın...
kabinin 1,5x1,5x2 =4,5 metreküp hava var kabinde...bu havayı dakikada en az 3 kere değiştirecek kadar kuvvetli fanla içeriye hava atacaksın ki 800 wattan verim alasın.. 4,5x60x3 =810 metreküp/saat gücünde fanla kabin içine sokaktan kullanılmamış havayı zorla atacaksın...bundan daha güçlü bir fanla da tepeden kabin dışına havayı gönderip tekrardan kabine girmeyecek şekilde tahliye edeceksin.. böyle bi sistem kurarsan o 800 watın en az bi 500 watının karşılığını almış olursun,zira fotosentez hızlı olur..100o wat HPS ve ayarında LEDlerin tam olarak karşılığını almak için bu güçlü fanlar da yetmez CO2 tüplü sistem lazım ışıklar açıkken fanı kısıp içerisini 1000ppmlere boğup CO2ye doyurman lazım...zira kirli-pis bi havada bile en fazla 450-500 ppm CO2 var,mevcut atmosferdeki hava bu bitkinin hızına yetmez,1200 ppmlik CO2yi çevirme kapasitesi var bu bitkinin..

ufkun açılsın diye bu lkkadar ayrıntılı anlattım...karbon filtreyle uğraşıyorsun ve hala daha fan konusunu aklın kesmemiş...ışığın çok güçlü,fanların da güçlü ve doğru şekilde kurulmuş olsun,sen sonra budları ve THCleri seyret...başka türlü yaktığın o watlar hep israf..bana başka soru sorma zira eksik olan herşeyi anlattım....karbon filtre takarsan çıkış fanının ucuna güç kaybı olur en az %20,ona göre daha güçlü bir fan alırsın..

hadi bakalım,ikinci growun hayırlı olsun

Son düzenleme:

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • C CHaRaMBoL:
    *** ***** ******** ****** *** hahahaha ******** ***
  • Almora Almora:
  • Almora Almora:
  • C CHaRaMBoL:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • Almora Almora:
    *** hahahaha* ******
  • Almora Almora:
  • Madkusa Madkusa:
    ** * ****** ******** hahahaha** * ***** ****** ******** hahahaha* hahahaha ****** ***** ******* ** ******
  • C CHaRaMBoL:
  • Almora Almora:
    ***** hahahaha** hahahaha***
  • Almora Almora:
  • Almora Almora:
  • Almora Almora:
    ***** hahahaha** ** ** hahahaha* *** ******* ** ** ****** ** * ****** ******** hahahaha** * ***** ****** ******** hahahaha* hahahaha ****** ***** ******* ** ******
  • O obeb:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*********
    ** * ****** ******** hahahaha** * ***** ****** ******** hahahaha* hahahaha ****** ***** ******* ** ******
  • Almora Almora:
    *** ********** *** hahahaha* ********* ********* ********* *** ***** **********
    +2
  • Madkusa Madkusa:
    ******* * ***** hahahaha ******* ****** ***** ***** ********* ******** ******* ******** ***** ***** hahahaha**
  • Almora Almora:
    *** ****** hahahaha ** ** ****** **** *** ***** *** ********** ****** ** ** *** *** ******* * ***** hahahaha ******* ****** ***** ***** ********* ******** ******* ******** ***** ***** hahahaha**
  • Almora Almora:
    ******* hahahaha* hahahaha** ** ** **********
  • gorilladam gorilladam:
    ***** ********* ****** **** **** *** hahahaha* ******* ********** **** *** ********** *** hahahaha* ********* ********* ********* *** ***** **********
  • gorilladam gorilladam:
    hahahaha****** ******* *****
  • Almora Almora:
    ******* ********* ****** **** **** *** hahahaha* ******* ********** ****
  • Almora Almora:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*********
  • C CHaRaMBoL:
    hahahaha****** ******* ***** ***
  • Madkusa Madkusa:
    ***** * ***** ********* ***** hahahaha** ****** ** ***** ****** ******* ******** hahahaha**
  • Almora Almora:
  • Almora Almora:
    +1
    Almora Almora: ****** **** ********* ****** ********** ****** ********** ********** +1