3.Haftanın Sonu Bitki Büyümemesi

vyal

Yeni üye
Merhabalar.

Sponsor degenitica'dan 2 adet Jack Here Auto söyledim.

İki bitki de çok küçük ama kendi aralarında da muazzam farklar var.

3-4 günde bir yarımşar litre su verdim
Işık mesafesi ise 30 cm

Bundan önce iki sefer grow tecrübem oldu başka genetikle ama üçüncü haftanın sonunda bu kadar gelişmemesine hayret ediyorum. Sizce sorun ne olabilir?

https://imgyukle.com/i/IDuUxH (çok küçük olan)

S

silas

Guest
Merhaba. Öncelikle aşırı ve sık sulama yaptığından bitkinin kökleri oksijen alamadığı için kökler çürümeye başlamış, besin alamadığı içinde bitkin büyümeyi durdurup sararmaya başlamış. Yeni başlayan arkadaşların en sık yaptığı hata bu, aşırı ve sık sulama. Ayrıca bu büyüklükte bir bitki için 3-4 günde bir 500ml su çok çok çok fazla, işe uyanman gerekirdi. Zaten çok sık, aşırı ve yanlış sulama yaptığın toprağın ve saksının görüntüsünden bariz belli. Toprağın bu işe uygun olmayan perlitsiz yada daha önceki growunda kullandığın bir topraksa öncelikle toprağı değiştirmeni öneririm
Sulamaya gelirsek ilk 1 hafta günlük kontrol ederek toprak nemsiz ve kuruysa 10-20 lt su vermen yeterli.
2 hafta 2-3 günde 1 toprak kurudukça 10 cm çapını 50ml civarı sulaman yeterli. Yani toprağın gibi bütün üstünü ıslatmadan 10 cm daire şeklide sulayacaksın. Şu an bu büyüklük için yapman gereken doğru sulama bu olmalıydı, fakat sen 10 katı suyu foşş diye boşaltıp kaçmışsın kanka.
Toprağın kuruduğunu anlamak için, parmağınla toprağın 3 cm üstünü kaz, toprak nemliyse (ıslaksa demiyorum nemliyse) su verme, 2-3 günde 1 bu kontrolü yaparak su ver. Bitkin saksı hacmi kadar büyüklüğe ulaştığında o zaman toprağın hepsini sulaya bilirsin. 20 lt saksıya genelde 1 lt su yeterlidir, önden 500ml suyla toprağın üstünü eşit miktarda ıslat, 2 dakika bekle, daha sonra kalan suyu azar azar ver, saksının altından yarım 1 çay bardağı su gelince dur. Verdiğin su senin sulama miktarındır, bitkin büyüdüğünde komple saksıyı sulayacaksan o miktar kadar gübreli su hazırlayıp verebilirsin, hem gübre ziyan etmemiş hem de doğru miktar sulama yapmış olursun.
Toprağın 3-4 cm üstünü elinle çapala havalansın, bir süre toprak iyice kuruyup havalanana kadar su verme bitkiye, 2 günde 1 su veriyorsan bitkiye 3 günde 1 kontrol ederek ver. Fan ayarla fırtına çıkarmayacak şekilde toprağa ve saksının tamamına havalandırma yapsın. Elinde topmax yada humik fulvik asit varsa 500ml 1 ml hazırlayıp her sulamada 50 ml suyla bölerek verebilirsin.
Bunlar da 3-4 haftalık sponsordan alınan Jack Herel incele istersen tavsiyemlerimle ilerliyor arkadaş.

vyal

Yeni üye
selam dostum mesajın için teşekkürler. şimdi gördüm mesajını

şu an kulladığım torflu bitki toprağı

vyal

Yeni üye
Şu saatten sonra toprağı değiştirmem riskli olur mu? Köklere zarar vermeden bunu nasıl yapabilirim?

Kullandığım toprak önceki growda kullandığım bir toprak değil ama dandik bir şey, perlitsiz.
Beni yakan şey sulama biçimi ve toprak mı?

Son düzenleme:

Keyfci

Yeni üye
Sanırım ışığın hps köklendirmede cfl yada led kullanmak daha faydalı diye biliyorum. Hps nin yaptığı sıcaklıkta olumsuz etkiliyor. Saygılar.

S

silas

Guest
Bitkinin Son durumunu atar mısın, bakalım ne durumda, haber verirsin

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Ahh Mi Sahh Ko Ahh Mi Sahh Ko:
  • Bandaleros Bandaleros:
    *** **** *** ***** ******* *** hahahaha* hahahaha*** ***** ******* *** **** ****** hahahaha* ******** ***** * **** *****
  • Bandaleros Bandaleros:
  • I ichbinkrytpon:
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*******
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
    **** ** ***** hahahaha* ********** ******** hahahaha****
  • Bandaleros Bandaleros:
    ******** hahahaha******* ** hahahahahahahaha *******
  • Bandaleros Bandaleros:
    *** ** ****** * ***** ****** hahahaha ** **
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
    ******** ** ******** hahahaha*** ** **** hahahaha ******** *****
  • Bandaleros Bandaleros:
  • I ichbinkrytpon:
    *** * ** **** ****** ******** ****** ***** hahahahahahahaha hahahahahahahaha
    +1
    **** ** ******** hahahaha* **** ******** ** ********
    hahahaha** ****** ***** ******** ** ******* *********
  • Bandaleros Bandaleros:
    +1
  • Bandaleros Bandaleros:
    **** *** hahahaha ****** ***** ******** **** hahahaha** ******** *** ** **** ******** *******
    +1
    ********** ***** ***** ********* ****** hahahaha** *
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*******
    *** ******** ***** ********** **** ****** hahahaha*** ****
    +1
    Ahh Mi Sahh Ko Ahh Mi Sahh Ko: *** ******** ***** ********** **** ****** hahahaha*** **** +1