3 oto 240 W QB (ilk girişim)

Davaro

Yeni üye
Merhaba kardeşlerim;

Yıllardır aşığı olduğum bu yeşil varlığa para vererek sahip olmak hep zoruma gitti. Bu sebeple birkaç kere grower olamaya niyet ettiysemde çeşitli (ekipman, para, uygun iç mekan ortamı vs) sebeplerden dolayı icrata geçememiştim...

Gün bugünmüş ki şeytanın bacağını kırarak hem ekipman için bir sponsor buldum hem de iç mekan için uygun bir yere sahip oldum.

Uzun lafın kısası artık ben de bu yolun yolcusuyum:

80 80 180 harvest kabin,
240 W samsung quantum board,
karbon filitre ve kanal fanı
3 adet oto tohum, (amnesia lemonhaze, pablo escobar ve gorilla cookies)
buhar makinası,
zamanlayıcı,
nem ve sıcaklık ölçer,
ph test kağıdı,
el yapımı elma sirkesi,
Toprak ((sönmüş volkanik dağ toprağı; toprağın içine, kül ve solucan gübresi katacağım.
3 adet 26 L'lik bez saksı,
sigortalı 5'li priz,
vantilatör,

--- 6 mart ---
Elma sirkesiyle PH'ı düzenlenmiş musluk suyuna salınan tohumlar, oda sıcaklığında karanlık bir ortamda çatlamaya bırakılda. (köklenme için ön hazırlık) (24 saat )

--- 7 mart ---
dibe çöken toumlar, iki katlı kağıt havlunun arasına bırakılarak kapaklı saklama kabının içerisine konuldu. damla damla sulanan kağıt havlu içerisindeki tohumlar, karanlık bir yerde beklemeye bırakıldı. (48 saat)

sonuç... https://ibb.co/nzsJcWr

--- 9 mart ---
yaklaşık 1 cm kadar köklenen tohumlar, incitilmeden kağıt havlu arasından alınarak toprakla buluşturuldu. (şimdiki toprak, normal bahçe toprağı. volkanik dag toprağı, bir hafta içinde elimde olacak. şimdilik böyle idare etsinler)

https://ibb.co/k1R80Fc

---15 mart ---
4 gün önce kızların toprağını volkanik toprakla değiştirdim. aradan geçen bu zaman içerisinde kızlarda herhangi bir gelişme göremedim. yaprakları sanki büzüşüyor gibi...

Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var, dostlar;

- ışığın watt gücünü 120'ye düşürdüm.
- bitkiyle ışık arasındaki mesafe 25 - 30 cm.
- günde bir kere her bitkiye 15 - 20 ml kadar ph ayarlanmış su veriyorum. ( boş sulama )
- kabin içi sıcaklık gece 15 derece, gündüz 20 derece.
- nem 50 - 60
- toprak, sönmüş volkanik dağ toprağı. (bölgede iyi bilinen tarımda verimi yüksek bi toprak)

durum bu... https://ibb.co/bFrQhQ7

---15 mart ---

nem 70-80 arasına çıkarıldı, sıcaklık gündüz 22 dereceye çıktı. watt 240'a, bitki ile ışık arasındaki mesafe de 60 cm'e yükseltildi. 1 L'lik suya 0.5 ml biobizz bio grow karıştırılarak her bitkiye 20 ml verildi.

--- 20 mart---

Volkanik toprak kızlara yaramadı galiba yaklaşık 1 haftadır bitkiler bu halde. ilerleme yok, sanki yapraklar suyunu çekiyor ve puf bir hal alıyor.

Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var, dostlar;

- ışığın watt gücünü 120'ye düşürdüm. ( quantum board )
- bitkiyle ışık arasındaki mesafe 25 - 30 cm.
- günde bir kere her bitkiye 15 - 20 ml kadar ph ayarlanmış su veriyorum. ( boş sulama )
- kabin içi sıcaklık gece 15 derece, gündüz 20 derece.
- nem 50 - 60

durum bu... https://ibb.co/bFrQhQ7

---31 mart ---

kızlar kurumaya başlamıştı topraktan kaynaklandığını düşündük ve toprağı değiştirip biobizz light toprak aldık. geçtiğimiz hafta yeni toprağı ile tanıştırdık kızları. kurtardık diye düşünüyorum umarım ilerde bi sorunla karşılaşmam. durumları şu an iyi görünüyor.

nem 50-70 arası sıcaklık 16-22 arası. şu an sağlıkları stabil ilerliyor. Biobizz gübrelerini tedarik ettim ve gelecek hafta gübreleme işlemine başlamayı planlamaktayım.

---02 nisan---

@Kanka @Aguş @CahilKush @Hamburg

Kankalar,

oto bitkilerim toprak probleminden dolayı yaklaşık 2 hafta kadar yerinde saydı. volkanik toprak sevdasına düştük, rezil olduk. en sonunda light mix aldık, toprağı değiştirdik ve kızlar kendine geldi. ancak merak ettiğim şu:

bu bitkiler oto olduğu için kaybetmiş olduğum o iki haftalık durağan süreç, bitki gelişimini olumsuz etkiler mi? yani bu bitkilerle yola devam etmeli mi etmemeli mi?

son durum bu...

Son düzenleme:

sef

Üye
Soru olarak algıladıklarıma bildiğim kadarıyla cevaplar :)
1) Eğer çok soğuk bir yerde değilsen ısıtıcıya çok fazla ihtiyaç duymayacaksın zira alt sınır 18 derece ve led çalışan bir kabinde bu ısının altına düşmek için anca çok soğuk ortam olmalı :)
2) Toprak sıkıntı çıkarabilir, eğer kaliteli bi marka değil ise mantar/bakteri hastalıklar ile uğraşabilirsin. Ekstra eklediklerin arasında ise çam talaşı çok sıkıntılı %90 bakteri/mantar içerir, sulama yaptığın gibi bunlar aktif hale gelip ileride canını sıkabilir. Eğer imkanın var ise compo sana markasını tavsiye ederim, 10 yıldır toprakla yarı prof uğraşıyorum, bu marka kadar kök için ideal bir toprağı Türkiyede bulmak çok zor :)

Diğer malzemelerin hakkında tecrübelerim;
PH kağıdı ile uğraşma bence, yine imkanın varsa adwa ad12 ph metre idealdir. Kağıtlar ile 6,3-6,6 arası ph 'ı yakalaman çok zor, bu değerleri pas geçersen de bitkin de sıkıntılar olacaktır.

26 litre auto için fazla bence :) Normalde bez saksıda çakıl taş falan koymana gerek yok ama saksın büyük olduğu için alt tarafa taş koyabilirsin, zira kökler taşa gelince hava ile temas olduğundan artık duracaktır. Yine hacim fazla olduğundan üst tarafı da tam doldurmayıp içe doğru katlayabilirsin.

Kazasız belasız, bol hasatlar :)

Aguş

Doktor
Sıkıntılı gördüklerim saksı boyutun,toprağın birde gübre setini göremedim

higthead

Jolly Green

Auto veya Photo bilmediğimden soruyorum. Nekadar çok yaşam alanı okadar çok gelişim değilmişdir? Yani bitki ise nekadar büyük lt saksı okadar gelişimdir bence. Auto toplam 3 aylık süreç olduğundan yaşam zamanını düşünerek bence 20lt saksı tam ideal.Herkez 11-14 lt lerde yapıyor anlamıyorum. Photo ise yaşam süreci uzun olduğu için bence minimum 25-30 lt ler idealdir diye düşünüyorum. Benim photo 20lt 17-18 dolu bez saksıda keşke minimum 25 lt yapsaymışım diyorum.

Akvaryumda balığı düşünün küçük ölçekli akvaryumda ebatları çok büyüyern yavru balık koyarsanız o yaşam alanına göre büyür şekillenir tam boyutuna ulaşmadan yaşar gider.

Aguş

Doktor
Auto veya Photo bilmediğimden soruyorum. Nekadar çok yaşam alanı okadar çok gelişim değilmişdir? Yani bitki ise nekadar büyük lt saksı okadar gelişimdir bence. Auto toplam 3 aylık süreç olduğundan yaşam zamanını düşünerek bence 20lt saksı tam ideal.Herkez 11-14 lt lerde yapıyor anlamıyorum. Photo ise yaşam süreci uzun olduğu için bence minimum 25-30 lt ler idealdir diye düşünüyorum. Benim photo 20lt 17-18 dolu bez saksıda keşke minimum 25 lt yapsaymışım diyorum.

Akvaryumda balığı düşünün küçük ölçekli akvaryumda ebatları çok büyüyern yavru balık koyarsanız o yaşam alanına göre büyür şekillenir tam boyutuna ulaşmadan yaşar gider.
Photolarda mantığın doğru çünkü gelişim için çok zamanın oluyor,
20 litre oto içinde mantığın doğru ama şöylede birşey var herkes otoyu bizler kadar iyi büyütemiyor bazıları bodur güçsüz kalıyor birde kök gübresi verilmemişse kökler 20 litreyi tam dolduramıyor(Uak bitkilerde 15 i bile dolduramayan oluyor gelişim eksikliğinden)
Bu sefer sen 20 litrelik su döküyorsun toprağa runoff almak içinde mecbur tam dolduruyorsun ee kökler belki anca toprağın yarısını doldurdu bu seer suyu çekemiyorlar senin toprağın 2-3 günde kurumak yerine 5-6 günde kuruyor bu seferde hem kökler oksijensiz kalabiliyor hemde 2 günde 1 gübre vericekken 5 günde bir gübre veriyorsun(Ben Full gübre gittiğimden öyle diyorum bir dolu bir boş içinde aynı mantık gibi)
Tecrübeli ve Kök gübrelerini doğru kullanan insanlar için 20 litre oto da gayet iyi sonuçlar verebilir

higthead

Jolly Green
Photolarda mantığın doğru çünkü gelişim için çok zamanın oluyor,
20 litre oto içinde mantığın doğru ama şöylede birşey var herkes otoyu bizler kadar iyi büyütemiyor bazıları bodur güçsüz kalıyor birde kök gübresi verilmemişse kökler 20 litreyi tam dolduramıyor(Uak bitkilerde 15 i bile dolduramayan oluyor gelişim eksikliğinden)
Bu sefer sen 20 litrelik su döküyorsun toprağa runoff almak içinde mecbur tam dolduruyorsun ee kökler belki anca toprağın yarısını doldurdu bu seer suyu çekemiyorlar senin toprağın 2-3 günde kurumak yerine 5-6 günde kuruyor bu seferde hem kökler oksijensiz kalabiliyor hemde 2 günde 1 gübre vericekken 5 günde bir gübre veriyorsun(Ben Full gübre gittiğimden öyle diyorum bir dolu bir boş içinde aynı mantık gibi)
Tecrübeli ve Kök gübrelerini doğru kullanan insanlar için 20 litre oto da gayet iyi sonuçlar verebilir

Evet bu yönden doğru diyorsun zaten birşeylere girişilmişsse bence tam yapılmalı ürünler tam eksiksiz kullanılmalı.Bizim insanımız genelde her konuda 3 kuruşa 5 köfte bekleme durumunda.Öyle bir dünya yok.

Davaro

Yeni üye
Soru olarak algıladıklarıma bildiğim kadarıyla cevaplar :)
1) Eğer çok soğuk bir yerde değilsen ısıtıcıya çok fazla ihtiyaç duymayacaksın zira alt sınır 18 derece ve led çalışan bir kabinde bu ısının altına düşmek için anca çok soğuk ortam olmalı :)
2) Toprak sıkıntı çıkarabilir, eğer kaliteli bi marka değil ise mantar/bakteri hastalıklar ile uğraşabilirsin. Ekstra eklediklerin arasında ise çam talaşı çok sıkıntılı %90 bakteri/mantar içerir, sulama yaptığın gibi bunlar aktif hale gelip ileride canını sıkabilir. Eğer imkanın var ise compo sana markasını tavsiye ederim, 10 yıldır toprakla yarı prof uğraşıyorum, bu marka kadar kök için ideal bir toprağı Türkiyede bulmak çok zor :)

Diğer malzemelerin hakkında tecrübelerim;
PH kağıdı ile uğraşma bence, yine imkanın varsa adwa ad12 ph metre idealdir. Kağıtlar ile 6,3-6,6 arası ph 'ı yakalaman çok zor, bu değerleri pas geçersen de bitkin de sıkıntılar olacaktır.

26 litre auto için fazla bence :) Normalde bez saksıda çakıl taş falan koymana gerek yok ama saksın büyük olduğu için alt tarafa taş koyabilirsin, zira kökler taşa gelince hava ile temas olduğundan artık duracaktır. Yine hacim fazla olduğundan üst tarafı da tam doldurmayıp içe doğru katlayabilirsin.

Kazasız belasız, bol hasatlar :)
sef kardeş:

1) oda sıcaklığım gündüz 10 - 20 arası, gece ise 5 -10 derce arası seyrecek ( 1 ay kadar sürecek bu durum) yani ısıtıcı sart gibi duruyor.
2) senin dediğin toprağı almak için sponsorumu ikna edemedim. volkanik toprakla bi deneyeceğiz bakalım. fakat çam talaşından vazgeçtim.
3) sponsoru ph konusunda da ikna edemedim.
4)saksı işini de aynen senin dediğin gibi yapacağım.

ilgin için teşekkür ederim :)

Davaro

Yeni üye
merhaba aguş:

saksı boyutunu toprağı tam doldurmayıp zemine büyük taşlar koyup saksının da üst kısmını kıvırarak çözeceğiz. volkanik toprağı bi deneyeciz. gübre olarak da biobizz bio grow - bloom iyi midir ? ( ben bu ikiliyi düşünürken sponsorum ille de solucan gübresi ve güvercin gübresi diye diretiyor. bu iki hayvansal gübrelerle bi şeyler yapılabilir mi?

higthead

Jolly Green
sef kardeş:

1) oda sıcaklığım gündüz 10 - 20 arası, gece ise 5 -10 derce arası seyrecek ( 1 ay kadar sürecek bu durum) yani ısıtıcı sart gibi duruyor.
2) senin dediğin toprağı almak için sponsorumu ikna edemedim. volkanik toprakla bi deneyeceğiz bakalım. fakat çam talaşından vazgeçtim.

Brom gece sıcaklık 5-10 derece çok sıkıntı.
Ph Ölçmeden yine sıkıntı çekiceksin.

Hertürlü gereken ekolojiyi oluşturmadan sıkıntı çekicek bitkin iyi düşün ya giriş yada girişme.

Davaro

Yeni üye
@higthead kardeşim:

kabin içerisine zamanlayıcılı ıstıcı koyarak sıcaklığı artırmayı düşünüyoruz. görünen o ki ph işi de olmazlarsa olmazlar arasında.

higthead

Jolly Green
@higthead kardeşim:

kabin içerisine zamanlayıcılı ıstıcı koyarak sıcaklığı artırmayı düşünüyoruz. görünen o ki ph işi de olmazlarsa olmazlar arasında.

Bro arabaya koydugun benzıne su veya katkı maddesı karıstırırsan ne olur arac gıtmez arızalanır.Aynı seyı bıtkıye dusun ph ını ayarlamazssan bıtkı gıtmez.

Yaşıyacağı evini yani toprağınıda değiştiriyorsun o bitki o evde yani toprakta nasıl mutlu mesut yaşasın.Anlıyacağın toprağında şart buro

Kabin içine giricek olan ısıtıcı içeride nemi anında kurutur yine sorun yaşarsın.Isıtıcıyı giriş fanın önüne koyarak yakınlaştırarak veya uzaklaştırarak ısıyı sabit tutman lazım.

Hadı ısıtıcı olayını yapamadın diyelim.Bu alttakı urune göz at ya tabanına koy yada kabine as

Davaro

Yeni üye
Bro arabaya koydugun benzıne su veya katkı maddesı karıstırırsan ne olur arac gıtmez arızalanır.Aynı seyı bıtkıye dusun ph ını ayarlamazssan bıtkı gıtmez.

Yaşıyacağı evini yani toprağınıda değiştiriyorsun o bitki o evde yani toprakta nasıl mutlu mesut yaşasın.Anlıyacağın toprağında şart buro

Kabin içine giricek olan ısıtıcı içeride nemi anında kurutur yine sorun yaşarsın.Isıtıcıyı giriş fanın önüne koyarak yakınlaştırarak veya uzaklaştırarak ısıyı sabit tutman lazım.

Hadı ısıtıcı olayını yapamadın diyelim.Bu alttakı urune göz at ya tabanına koy yada kabine as

sana ben de katılıyorum. baştan beri ben de her şeyi eksiksiz yapmak için araştırıp uğraşıyorum. bu konuda olması gerekenleri alıp uygulamak için sponsorumla iki kere ciddi bi şekildie tartışmaya giriştik. sonuç olarak sponsor o alırsa yaparım. ama almazsa da eldeki imkanlarla 'neler yapabilirim' diye bi çare ararım. bu ilk proje, ilk girişimimiz... sponsoruma ithafen 'bir musibet bin nasihattan idir diyerek' başımıza gelecek bu musibet karşısında bana diyecek sözü olmayacak çünkü ben olması gerekenler bu arkadaşa bin kere söyledim.

içimi de döktüm bi nebze iyi oldu :)

higthead

Jolly Green
sana ben de katılıyorum. baştan beri ben de her şeyi eksiksiz yapmak için araştırıp uğraşıyorum. bu konuda olması gerekenleri alıp uygulamak için sponsorumla iki kere ciddi bi şekildie tartışmaya giriştik. sonuç olarak sponsor o alırsa yaparım. ama almazsa da eldeki imkanlarla 'neler yapabilirim' diye bi çare ararım. bu ilk proje, ilk girişimimiz... sponsoruma ithafen 'bir musibet bin nasihattan idir diyerek' başımıza gelecek bu musibet karşısında bana diyecek sözü olmayacak çünkü ben olması gerekenler bu arkadaşa bin kere söyledim.

içimi de döktüm bi nebze iyi oldu :)

İyi yaptın içini dökerek=))

Brom sponsor laftan anlamıyorsa ozamn şöyle bir yol izle proje iptal de bile bile lades olmaz hem zamanımızdan hemde paramızdan gidicek , lastiği patlak araba nekadar gidebilir de. Yemi at beklemede kal.=)

sef

Üye
sef kardeş:

Sıcaklık düşük imiş, ışık açılınca biraz yükselir ama yine de ısıtıcıya ihtiyacın olacak gibi :)
Ph olmazsa olmazdır, forumdaki sorunlu başlıklara bakarsan ph 'ı umursamayanların çokça sorun/hatta ölüm yaşadığınnı görürsün. O kadar emek riske atılmamalı bence...
Toprak ve saksı işi bir şekilde tolere edilir, belki hasatın azalır/birkaç sorun yaşarsın atlatılır ama sıcaklık+ph olmazsa olmazdır. Sıcaklık min 18 olmalı, ph 6,3-6,6 arası dönüşümlü olmalı.

Davaro

Yeni üye
Havalar ısınmaya başladı, kabin içindeki sıcaklık da 18 - 23 derece arasında değişiyor. Ph'yi de ph test kağıdı ve elma sirkesiyle ayarlamaya çalışıyorum. Bakalım ne olacak.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Mordecai Chat bot:
    Mordecai Chat bot: ******** *** ******* *** *** *********