4 Organik Gübre üreten firmanın gübrelerinin NPK değerlerini birlikte inceleyelim.

arkadaşlar ben organikçi olduğum için benim ilgimi daha çok çekmesi malumunuz,inceledim ilk akla gelen 3 firmanın Bloom Gübresi N-P-K değerlerini ve bunları Avrupalı önde gelen tohum firmalarının çoğunun verdiği en doğru değerlerle karşılaştıralım birlikte..
siz hiç uğraşıp kontrol etmeyin.,ben sizin yerinize bolca uğraşıp buldum ..sadece organic gübre alırken bu ithal meşhur firmaları seçecekseniz,neyi ne kadar doğru yapacağınızı belirleyen ana unsurları bilin..
Firmaların gübrelerinin Tali E lementler olan Kalsiyum-Magnezyum-sÜLFÜR ve İz elementler hepsinde var..şellatlı hepsinde de..yani diğer elementlere yönelmeyin..
Sadece NPK değerlerini check edin (kafam güzel bazı Türkçe isimler aklıma gelmiyo,ondan ingilizceler sıkışıyo araya,idare edin)
Seed firmalarının önerdiği derken özellikle Hollandalı firmaların önerdiği anlayın..Neden Hollanda?? ABD genetik dalında uçuşta ama hala daha gübre konusunda Hollandalılar dünya lideri..Aşağıdaki 4 firmanın 3, Holllandalı,oradan anlayın..gübre ilmi onlarda..

Terra Aquatica Organic Bio Grow 3-1-5

Plagron Bio Grow 3-1-3

Bio Canna Bio Vega 4-1-6

Biobiz Bio Grow 4-3-6 Fish Mix 5-1-4

seed Firmalarının önerdiği NPK 3-1-1 3-1-2

gördüğünüz üzere Biobizz hariç diğerleri bitkiyi daha genç tutacak çok düşük seviyeli Fosforu tercih etmiş..ama hepsinde de Potasyum illa ki yüksek.neden? çünkü Azot ve Potasyum yeni hücre oluşturmak için baş şart elementler..amino asitlerin yapıtaşı Azot ve Potasyum üzerine kuruluyo çünkü..
Seed firmalarının değerlerinden 3-1-2 daha mantıklı..Biobizz Growda çok fazla Fosfor itelemesi var,Biobiz gübresi o yüzden büyüme döneminde bolca yaprak renk açar falan,işte bu yüzden.yan bi ürünle Azot ve Potasyum eklemesi yapmadan o kadar Fosfor büyüme evresinde çok gereksiz kalıyor.. 4-2-6 olsa anlarım..ama bu değerler yüzünden ben bir kere hariç el sürmedim..çok sorun çıkardı büyüme evresinde..o yğzden tek part o gübreyi kullanmakla sonuç alınamıyor,Fish Mix gübresi daha doyurucu ve mantıklı değerlere sahip..grow gübresi olarak onu kullanmak daha mantıklı..
Tali Elementler olan Kalsiyum-Magnezyum-Sülfür bu gübrelerin hiçbirinde Cannabise yetecek oranda değil..o yüzden illaki bi calmag yada epsom tuzu yüklemesi yapmak gerekiyor..
tek parça olarak kullanımda etkili sonuç verebilecek en mantıklı gübre Cannanınki gibi duruyor,ardından fish mix de gayet ideal değerleri..artlarından Terra Aquatica geliyor..

bir de Bloom gübrelerini inceleyelim

Terra Aquatica Organic Bio Bloom 2-3-4

Plagron Bio Bloom 2-2-4

Bio Canna Bio Flores 3-2-5 Canna Bio Boost 0-13-14

Biobiz bio Bloom 2-7-4

seed Firmalarının önerdiği NPK 1-3-3 1-3-2

Burada Cannayı neden Boostunun da oranlarını yazdım ?? çünkü çiçeklenmede Azotu Fosfordan fazla vermek pek mantıklı değil ilk 2 hafta olabilir de 3. haftayla birlikte Fosfora yüklenmeniz lazım bud-sömek yada çiçek için..çiçekli bitkilerin ve meyva veren ağaçların baş şartıdır : meyvalama vakti Fosfor ve Potasyum yüksek değerlerde verilir..Boostsuz bi kullanım için üretilmemiş Bloom gübresi..Canna ikisini bir arada kullanmak suretiyle oluşturmuş bloom gübre işini..ikisini bir arada almalısınız yani,başka türlü o değerlerle yeteri verimi alamazsınız..
Biobizz de de olay daha normal..ekstra bi Potasyum yüklenerek daha iyi sonuç alınabilir. top maxla birlikte kullanıma göre üretilmiş gübre...Terra Aquatica da da durum aynı,ekstra bi Fosfor Potasyum gübresi alınmalı,ben de öyle yaptığımdan beri verim alıyorum zaten..Plagronda da Fosfor özellikle illaki başka bi gübreyle yükseltmeniz lazım ki sonuç alasınız..ayrıca bu gübrelerin hiçbiri yeterli Magnezyum sunmuyor bitkiye..onu da ekstradan vermeden gerekiyor..

görüldüğü üzere tek parça bloom gübresi olarak sunulup sonuç alınabilecek bi bloom gübresi yok ortada..illaki diğer ekstra gübrelerini de alıp o şekilde çiçeklenmeyi bitirebiliyorsunuz.. hatta 3. bi gübre yanına koyuyorsunuz.....bi gübreyi verdim herşey oldu bitti şeklinde üretmiyor firmalar genelde ikinci bir ürüne hatta üçüncüye ihtiyaç duymalısınız ve almalısınız...kapitalist sistem böyle..tüketin yeterki...

Son düzenleme:

pilaki

Kıdemli Üye
Abi eline emeğine sağlık, paylaşımlarının ekran fotosunu alıyorum kısmet olursa değerlendirmek için.Şartları düzeltene kadar gariban grow yapmaya çalışıyorum 25 senedir çorbacılarla muhattap olmaktan kafam çorba gibi oldu. Bu garibanlıkla grow olmaz biliyorum da biraz da heves bendeki. Uzun lafın kısası veg için bana powerzyme, hesi root, npk 20 20 20 ve epsom tuzu yeterli olur mu?

esrarii

Müptezel
arkadaşlar ben organikçi olduğum için benim ilgimi daha çok çekmesi malumunuz,inceledim ilk akla gelen 3 firmanın Bloom Gübresi N-P-K değerlerini ve bunları Avrupalı önde gelen tohum firmalarının çoğunun verdiği en doğru değerlerle karşılaştıralım birlikte..
siz hiç uğraşıp kontrol etmeyin.,ben sizin yerinize bolca uğraşıp buldum ..sadece organic gübre alırken bu ithal meşhur firmaları seçecekseniz,neyi ne kadar doğru yapacağınızı belirleyen ana unsurları bilin..
Firmaların gübrelerinin Tali E lementler olan Kalsiyum-Magnezyum-sÜLFÜR ve İz elementler hepsinde var..şellatlı hepsinde de..yani diğer elementlere yönelmeyin..
Sadece NPK değerlerini check edin (kafam güzel bazı Türkçe isimler aklıma gelmiyo,ondan ingilizceler sıkışıyo araya,idare edin)
Seed firmalarının önerdiği derken özellikle Hollandalı firmaların önerdiği anlayın..Neden Hollanda?? ABD genetik dalında uçuşta ama hala daha gübre konusunda Hollandalılar dünya lideri..Aşağıdaki 4 firmanın 3, Holllandalı,oradan anlayın..gübre ilmi onlarda..

Terra Aquatica Organic Bio Grow 3-1-5

Plagron Bio Grow 3-1-3

Bio Canna Bio Vega 4-1-6

Biobiz Bio Grow 4-3-6

seed Firmalarının önerdiği NPK 3-1-1 3-1-2

gördüğünüz üzere Biobizz hariç diğerleri bitkiyi daha genç tutacak çok düşük seviyeli Fosforu tercih etmiş..ama hepsinde de Potasyum illa ki yüksek.neden? çünkü Azot ve Potasyum yeni hücre oluşturmak için baş şart elementler..amino asitlerin yapıtaşı Azot ve Potasyum üzerine kuruluyo çünkü..
Seed firmalarının değerlerinden 3-1-2 daha mantıklı..Biobizz Growda çok fazla Fosfor itelemesi var,Biobiz gübresi o yüzden büyüme döneminde bolca yaprak renk açar falan,işte bu yüzden.yan bi ürünle Azot ve Potasyum eklemesi yapmadan o kadar Fosfor büyüme evresinde çok gereksiz kalıyor.. 4-2-6 olsa anlarım..ama bu değerler yüzünden ben bir kere hariç el sürmedim..çok sorun çıkardı büyüme evresinde..
gübreyi bi vereceksin,büyüme evresinde çok fazla ekstra bişeyle uğraşmayacaksın..Calmag hariç,zira hiöbirinin bu bitkiye yeter oranları yok Tali gübrelerde..Calmag yada Epsom tuzunu atacaksınıx..Sülfür de eklenmiş olur..

bir de Bloom gübrelerini inceleyelim

Terra Aquatica Organic Bio Bloom 2-3-4

Plagron Bio Bloom 2-2-4

Bio Canna Bio Flores 3-2-5 Canna Bio Boost 0-13-14

Biobiz bio Bloom 2-7-4

seed Firmalarının önerdiği NPK 1-3-3 1-3-2

Burada Cannayı neden Boostunun da oranlarını yazdım ?? çünkü çiçeklenmede Azotu Fosfordan fazla vermek pek mantıklı değil ilk 2 hafta olabilir de 3. haftayla birlikte Fosfora yüklenmeniz lazım bud-sömek yada çiçek için..çiçekli bitkilerin ve meyva veren ağaçların baş şartıdır : meyvalama vakti Fosfor ve Potasyum yüksek değerlerde verilir..Boostsuz bi kullanım için üretilmemiş Bloom gübresi..Canna ikisini bir arada kullanmak suretiyle oluşturmuş bloom gübre işini..ikisini bir arada almalısınız yani,başka türlü o değerlerle yeteri verimi alamazsınız..
Biobizz de de olay daha normal..ekstra bi Potasyum yüklenerek daha iyi sonuç alınabilir..Terra Aquatica da da durum aynı,ekstra bi Fosfor Potasyum gübresi alınmalı,ben de öyle yaptığımdan beri verim alıyorum zaten..Plagronda da Fosfor özellikle illaki başka bi gübreyle yükseltmeniz lazım ki sonuç alasınız..

yani hiç bir gül dikensiz değil..bi gübreyi verdim herşey oldu bitti şeklinde üretmiyor firmalar genelde ikinci bir ürüne hatta üçüncüye ihtiyaç duymalısınız ve almalısınız...kapitalist sistem böyle..tüketin yeterki...
hocam aynı fikirde, aynı oranlardayız ,aynı gübre çeşitleri yeter diye düşünüyordum temel beslemede , zira hiç gübre kullanılmamış koca sömeklerde görmüştüm.. / canna,biobiz vb gübrelerin içeriğini araştırmaktan kaçınıyorum , lakin bugun B52 diye bir gübre gördü bu fakir , içeriğinde şunları gördüm / full spectrum vitaminler(?) , hormonlar(?), köklendirici(?), Dal,budak yaptırıcı(?), stres attırıcı(?), b vitamini(?) vb.. / bunları görünce , pahalı gübre de hiç denemeyince , bu adamlar bu gübreyi nasıl böyle helva gibi birbirine karıştırmış ? aklım almıyor , ben sanıyodum deniz yosunu , adam hormon katmış neler neler

esrarii

Müptezel
vegatif evre çok kolay bok versen yarıyor , bu anlamda outdoor bitkiler veg dönemimizde olduğumuz için , ben temel besinler konusunda ve vejatif aşamanın kolaylığından , gübre konusunda forumda yazıyorum . lakin / 1 ay sonra çiçeklenmeye gireceğiz ve ben daha booster nedir , en güzel bloom gübresi hangisidir bilemiyorum. /23 günlük bi bloomda bitkim var , basıyom fosforu basıyom potasyumu da hiç beklediğim performansı göremedim kendim , reveg stresine girdi birazda ondanda yavaşladı / bu ay sonu outdoorda pistil görsem razıyım

Screenshot_2023-07-23-22-53-26-395.jpeg

Son düzenleme:
Yoldaşlar b52 güzel bir gübre denedim gerçekten iş yapar ama bu konuyu açan dayıya sorarsak ki benim kişisel fikrim hesi süper vit hem ekonomik hem çok hızlı gelişiyor bitki. Boş geçmeyin bu gübreyi

esrarii

Müptezel
bir inceleyelim yoldaş neler göreceğiz kimbilir , fiyatı daha uygun

...

Super Vit özenle seçilmiş aktif vital elementlerden (15 vitamin ve 10 aminoasit) oluşan son derece konsanstre bir karışımdır.

Bütün canlılar ideal bir metabolizma için vital elementlere ihtiyaç duyar.Bitkiler ihtiyaç duydukları bütün elementleri kendileri üretebilir,fakat bu işlemler zaman ve enerji kaybını da birlikte getirir.

Super Vit kullanmak bitkilere gelişmek için daha çok enerji ve daha çok zaman kazandırır.Metabolizma faaliyetleri boyunca,vitamin ve amino asitler birbirleriyle yakın işbirliği içinde çalışır.Metabolizma reaksiyonları çok çeşitli ve çok karmaşıktır.Vitamin ve amino asitler büyüme ve çiçeklenme hormonlarının temel elementleridir.SuperVit doğru zamanda doğru hormonu aktive eder.

10ml'si 650 Litre su için
50ml’si 3250 litre su için
100ml’si 6500 litre su için

SuperVit kullanmanın faydaları :

• Super Vit fotosentez işlemini güçlendirir (daha çok enerji üretmek için daha fazla ışık emilimi) .Bu da bitkilerin daha güçlü,daha sağlıklı ve strese karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.
  • Super Vit gelişim ve çiçeklenme dönemlerinde büyüme ve çiçeklenmeyi arttırır.
  • Super Vit kullanmak bitkilerinizi daha sağlıklı yapar ve bitkileriniz daha kalın ve daha güçlü çiçekler üretir.
  • SuperVit, bitkinin daha fazla büyüme ve çiçeklenme hormonu üretmesini teşvik eder.Bitkinin yaşam enerjisini arttırarak daha fazla çiçek üretmesini sağlar.Transplant stresini azaltır.

Super Vit bitkinin bütün hayat döngüsü boyunca kullanılmalıdır.Super Vit sulama veya sprey olarak uygulanabilir.Super Vit son derece konsanstre olmasına rağmen asla bitkilerinizi yakmaz ve herhangi bir zarar vermez.Super Vit’in doğru uygulama dozu 4.5 Litre su için sadece bir damladır (= 65 litre için 1 ml)

esrarii

Müptezel
Yoldaşlar b52 güzel bir gübre denedim gerçekten iş yapar ama bu konuyu açan dayıya sorarsak ki benim kişisel fikrim hesi süper vit hem ekonomik hem çok hızlı gelişiyor bitki. Boş geçmeyin bu gübreyi
yoldaş , humik+fulvik asit toz olarak kullandım saksı toprağına , aminoasit ne bilimedim ki 10 çeşit varmış içinde , 15 de vitamin

yoldaş , humik+fulvik asit toz olarak kullandım saksı toprağına , aminoasit ne bilimedim ki 10 çeşit varmış içinde , 15 de vita

yoldaş , humik+fulvik asit toz olarak kullandım saksı toprağına , aminoasit ne bilimedim ki 10 çeşit varmış içinde , 15 de vitamin
Yoldaş bu gübre mevzusu çok derin ama mutlaka kullan süper viti bende çok dış mekân yaptım iç mekâna geçtim üç yıl oluyor gerçi bu sezon bişey yapmadım ama mutlaka kullan derim bu gübreyi. Çok dirençli Bir gübre

Abi eline emeğine sağlık, paylaşımlarının ekran fotosunu alıyorum kısmet olursa değerlendirmek için.Şartları düzeltene kadar gariban grow yapmaya çalışıyorum 25 senedir çorbacılarla muhattap olmaktan kafam çorba gibi oldu. Bu garibanlıkla grow olmaz biliyorum da biraz da heves bendeki. Uzun lafın kısası veg için bana powerzyme, hesi root, npk 20 20 20 ve epsom tuzu yeterli olur mu?
olur..gayet yeterli olur şartlar çok iyi değilse..ışık ve havalandırma yani..daha fazla bişey alma

vegatif evre çok kolay bok versen yarıyor , bu anlamda outdoor bitkiler veg dönemimizde olduğumuz için , ben temel besinler konusunda ve vejatif aşamanın kolaylığından , gübre konusunda forumda yazıyorum . lakin / 1 ay sonra çiçeklenmeye gireceğiz ve ben daha booster nedir , en güzel bloom gübresi hangisidir bilemiyorum. /23 günlük bi bloomda bitkim var , basıyom fosforu basıyom potasyumu da hiç beklediğim performansı göremedim kendim , reveg stresine girdi birazda ondanda yavaşladı / bu ay sonu outdoorda pistil görsem razıyım

Ekli dosyayı görüntüle 17662
ya güneşi yetersiz geliyo yada hava mı almıyo nedir bilemedim autdoorda güneşi net alsa yeterdi ona,,zaten dışarıda biyerde,en esmeyen günde bile yaprak kıpırdatacak kadar yel de olur..yapraklardan belli,gübre eksiği yok,..daha da gübreyi çok zorlamanın alemi de yok,yetmese zaten yapraklarda renkler açılır hemen..gübrelik değil bu iş,ışık+havalık..outdor şartlarını sen biliyorsun..ışıüı direk nasıl alıyorlar falan...bunu sen anlatırsan etraflıca sonra yine değerlendiririm..

Konuya birde advanced nutrients eklense iyi olurdu kanka :)
niye ki can ??? bi üguanası var ..ana gübre..eklentilerde organik çayları var..başka big bud falan organik değil diye biliyorum..sentetik..organi çoğunluklu sadee.. advanced firması sentetikçi..yani uzmanlık alanı bu değil..tam organic kulvarınd at koşan bunlar..yoksa sentetikleri de sen ara bul değerlendir bi konu aç mesela..hepimiz öğrenmiş olalım..merakımı çekmediğinden benim buna vakit ayırma tahammülüm olabildi..bu kadar yapabildim..

wolferic

Müptezel
biobiz veg için fish mix önerir npk degeri 5-1-4 tür .grow bloom ve top max cicekleme döneminde verilir :) şimdi hepsinin npksini ortala .hepsinde iz element var fakat yeterlimi dersen yeterli ama fazlasi daha fazla verim bu yuzden destekleyyici gübreleride var fakat şart olanlar yukardaki 4 gübredir .biobiz kullanmadan takvimin nasil isledigini deneyimlemeden afaki hesaplamalar yapmamak gerekiyor .cicekte litre basina ml hesaplarinida gübreye göre ortalama aldigimizda yine npk seviyeleri ideal noktada

biobiz veg için fish mix önerir npk degeri 5-1-4 tür .grow bloom ve top max cicekleme döneminde verilir :) şimdi hepsinin npksini ortala .hepsinde iz element var fakat yeterlimi dersen yeterli ama fazlasi daha fazla verim bu yuzden destekleyyici gübreleride var fakat şart olanlar yukardaki 4 gübredir .biobiz kullanmadan takvimin nasil isledigini deneyimlemeden afaki hesaplamalar yapmamak gerekiyor .cicekte litre basina ml hesaplarinida gübreye göre ortalama aldigimizda yine npk seviyeleri ideal noktada
aslında güzel bilgiler verdin ..biobizzin tek part halinde grow hele bloom gübresinin yeterli olmadığını anlattın
3lü part olarak kullanımda etkili sonuç alındığını söyledin..grow için fish mixin tek başına yeterli olacak NPK değerleri varmış,onu anlattın..benim bu konuda anlatmaya çalıştığım tek bi grow yada bloom olarak neye ne kadar yettiği,ayrıca biobizz kullanmadan işkembeden attığımı falan ima ediyorsun,nereden biliyorsun_?
güzel bilgiler bunlar da benimle bilgi yarıştırmak,laf sokucu üslup yerine adam gibi bilgi içerikli mesaj yazsaydın herkes çözerdi işi..bi işe yarardı mesajın..mevzu bağcıyı dövmek sende,ben üzüm yedirmeye çalışıyorum millete..neyse artık olan olmuş..ben mesajındaki bilgiyi süzer millete sunarım gerekli şekilde..sen hep böyle...

wolferic

Müptezel
aslında güzel bilgiler verdin ..biobizzin tek part halinde grow hele bloom gübresinin yeterli olmadığını anlattın
3lü part olarak kullanımda etkili sonuç alındığını söyledin..grow için fish mixin tek başına yeterli olacak NPK değerleri varmış,onu anlattın..benim bu konuda anlatmaya çalıştığım tek bi grow yada bloom olarak neye ne kadar yettiği,ayrıca biobizz kullanmadan işkembeden attığımı falan ima ediyorsun,nereden biliyorsun_?
güzel bilgiler bunlar da benimle bilgi yarıştırmak,laf sokucu üslup yerine adam gibi bilgi içerikli mesaj yazsaydın herkes çözerdi işi..bi işe yarardı mesajın..mevzu bağcıyı dövmek sende,ben üzüm yedirmeye çalışıyorum millete..neyse artık olan olmuş..ben mesajındaki bilgiyi süzer millete sunarım gerekli şekilde..sen hep böyle...
sana özel bir söylem yok yazdıklarımda forum bu herkes görüyor gelir hatayı düzeltir kapatırım konuyu münakaşaya gerek yok.insanlar doğru bilgi için burada .

pilaki

Kıdemli Üye
Hesinin Coco tablosunda Supervit için hasata kadar 4 litreye 1 damla demiş. 1 ml de 20 damlaymış x10 200 damla yapar. 200x4 te 800 litre yapar. Saksı hacmi, sulama sıklığı belirleyici olur sanırım kaç bitkiye yeteceği hususunda. Tabii sadece paketteki Supervit için hesabım. Coco medyada 1 bitki 20 25 lt saksıda hasat olana kadar kaç litre sıvı tüketir acaba bende bunu merak ettim. Su tankı olacak amatör işi misal 2 ton yetiyor muş, dönemine göre farklı gübre verecek 12 hafta sonra teslim, başında hiç durmayacaksın falan, tabii başında durmakta işin esas hobisi o da ayrı :)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • NewGardener NewGardener:
    ********* **** * ***** ***** hahahaha ********* * ***** **** hahahaha* ******* ***** *** *** * **** **** *** ***** ***** *** ******** ** ********* ***** ******** ******** ****** ********* ***** **********
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    ***** ** **** ****** ***** *** *** ***** ********* **
    +2
    hahahaha*** ****
    +1
  • 420x 420x:
    +1
    +3
    hahahaha ** hahahaha *** ***** ********* hahahaha***
    +2
    hahahaha *********
    +2
  • T Tropikal.MR:
    +1
  • 420x 420x:
    +1
    +1
  • 420x 420x:
    ********* **** * ***** ***** hahahaha ********* * ***** **** hahahaha* ******* ****** * * ********** ***** ***** ***** ******
  • D Dalibor:
    **** ******* ********** ******* ***** ***** ***** ****** ********* ** ********
  • T Tropikal.MR:
    **** ******* ********** ******* ***** ***** ***** ****** ********* ** ********
    +1
  • T Tropikal.MR:
  • T Tropikal.MR:
  • D Dalibor:
    ***** *** **** ***** ****** ******** ******** ** ****** ** ******* ********* hahahaha** ***** ********** ***** ***
  • T Tropikal.MR:
    ********** ******* ***** ****** ****** hahahaha* ****** ***** *** ********* ******** ******* ******
  • D Dalibor:
  • T Tropikal.MR:
  • D Dalibor:
    ***** ********* ******* hahahaha ********* ********* ******* ** hahahaha ********
  • T Tropikal.MR:
    ***** ****** hahahaha hahahaha** ********* ****** *** *****
  • T Turco:
    * *
    T Turco: * *