60x60 yer için sistem tavsiyesi

allaalla

Yeni üye
Gardırobumda 60x60x200 boşluk var. Kendi içeceğimi çıkarmak için 1-2 kök ekmeyi düşünüyorum. Forumdaki çoğu konuyu defalarca okudum ama daha önce hiç bitki yetiştirmediğim için karmakarışık geliyor her şey, cahilliğimi mazur görün lütfen. Ve yaşadığım yer küçük bir şehir olduğu için internetten alışveriş yapmak mecburiyetindeyim. Farklı kart, farklı isim, farklı adres kullanabilirim o konuda sıkıntım yok ama yine de güvenilir site olmasını tercih ediyorum.(Forumda okuduğum kadarıyla bazı siteler yüzünden birkaç kişi patlamış) Kendi içeceğimi kendim çıkarmak için yetiştirme kararı aldım.

Öncelikle zaman konusunda sıkıntım yok 2-3 ay beklerim o yüzden photo tohum alıp ekmeyi düşünüyorum.
1- 2 adet Photo tohumu bu yere sığar mı?
2- Kaliteli mylar nereden temin edebilirim?
3- 2 adet sığıyorsa 2 photoluk, 1 adet sığıyorsa 1 photoluk kaliteli ışıklandırmayı nereden temin edebilirim?
4- Air saksı mı Kumaş saksı mı kullanmalıyım, kaç litre olmalı ve nereden temin edebilirim?
5- Gübre ve tohum ne önerirsiniz ve yine nereden temin edebilirim?
6- Koku konusunda sıkıntım yok ama yine de kokusu az olan ve yüksek hasat veren tohum öneriniz nedir?

Çok soru oldu biliyorum ama yukarıda yazdığım gibi hiçbir bilgim yok. Hatta ücretli danışmanlık veren birisi varsa danışmanlık da alabilirim :p

Cloudx

Kıdemli Üye
selam kankam. Öncelikle kargo adresine evini yazma şube teslim seçim adını soyadını biraz değiştirip verebilirsin zaten sms kodu sorarlar genelde kimlik sorarlarsada yanlış yazmışlar dersin. Kart bilgilerini girmemeye dikkat etmen senin için iyi olur eğer başka birsiinn kartından alışveriş yapamıyorsan pay kartlar var onlar biraz daha güvenli banka kartlarına nazaran.

1 photoperiod bitki o alanda ancak.
mylar için yine grow sitelerine bakabilirsin.
240W quantumboard tercih et bilindik bir marka olmasına özen göster çünkü kullandıkları diotların samsungun orijinal diotları olduğuna emin olursun bu arada 301h serisi diot kullanması yeterli olacaktır.
forumda site adresi vermek yasak sponsor tohumlarına yönelebilirsin tercih edersen ve arama yerine kokusuz genetikler yazarsan biraz bilgin olur.. 1 bitkinin pek koku sorunu yaşatacağını düşünmüyorum fakat ; konu güvenlik olduğu için net bir şey söylemek istemiyorum.
önemli bir konu daha var iklimlendirme .. 130-150m3 hava girişi yapan 200 civarıda dışarı atan havanlandırma yani. giriş için pc fanları 12vişini görecektir yine bakarsın m3 bilgilerine çıkış içinde mini aksiyle fanlar var grow sitelerinde biraz pahalı internetten yine bakarsın.
Aklına takılan bir şey olursa yine yaz buraya kankam herkes elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışacaktır

Anm1919

Yeni üye
1- 1 adet photo yeterli 0.36 m2 alanın var.
2- Ben 20 liralık acil durum battaniyesi kullandım. O yüzden tecrübem yok ancak kazık fiyatla değilse kaliteli myler verimliliği iyileştirir.
3- 250Watt COB yada 100W-150W Quantum yeterli olur kanısındayım, 18-20 saat ışık altında. Tabi HPS karşılığı değil prizden 100W çeken quantum.
4- Air saksı güzel drenaj sağlar ve aşırı sulama risklerini azaltıyor ayrıca gerekli oksijeni de köklere sağlıyor. Sadece çabuk eskiyor ve kökler zamanla zarar verebiliyor saksıya ancak Air saksı kesinlikle öneririm. Plastik saksı alırsan yüzlerce delik açman gerekir.
5-Gübre olarak direk toprağı direk Batmix al ilk 6-8 hafta çiçeğe kadar derdin olmaz fakat ilk 2 hafta ufak saksıda tut ve ufak saksıdaki toprağı güzelce yıka 6 civarındaki pH ayarlı suyla, bir kaç saat arayla. Bulaşık yıkar gibi de yıkama :) Toprak kuruyunca hafif nemliyken tohumu ekebilirsin. 7 yada 8. haftalarda da organik gübre kullanabilirsin. İşi zorlaştırmana gerek yok. Tohum olarak ise m2 başına en fazla veren tohumlardan birisini tercih etmeni öneririm. Ayrıca dayanıklı türleri ve koku sorunun olacaksa kokunun daha az olduğu türlere bakabilirsin. Sponsordan.
6-Kabine kasa fanı da atabilirsin. Ortalama bir 12CM 12V bilgisayar fanı ortalama 40 ile 70 m3/h havalandırma sağlar. Bu nedenle çıkışı 150-200 olarak ayarlarsan kafan rahat olur. Ancak karbon filtre olayında zorlanırsın onda da kısmen. Bu nedenle 300 liraya 1 tane aksiyel fan al en az 200m3h. Gidip de 1000tl verme ürün aynı ürün en fazla biraz daha sesli. Ucuna da 15cm baca al içine de davlumfaz filtreleri var 14-15 cmlik onlardan yerleştir. Ama hava kaçırmasın sadece filtreden geçsin. Olmadı elinde yaparsın karbon fitre. Giriş fanına gerek yok bir havalandırma boşluğu bırak dışarıdan hava alabileceği. İçeriden dışarıya hava atacağı için vakum yapacak ve o havalandırma boşluğundan içeri hava girecektir. Kokusuz diye karbon filtreyi boş geçmeye kalkma ne olursa olsun karbon filtre şart.
Çıkışı en yukarı yan taraflara ver, giriş penceresini de alttan ayarla yada kabinin altında az boşluk bırak o oradan da çeker.

Bende çok tecrübeli değilim ama en azından bazı basit sorularda yardımcı olmaya çalışayım . Ustalarda daha zor sorusu olanlara yardımcı olsun forum sistemi dönsün böylece :D

1- Alanım tam senin iki katın 120*120*200 ve benim için çoğunluk 4-5 auto önerdi. Senin alanına 2 auto belki sığabilir bu mantıkla ama 2 photo bence imkansız. Süre olayınıda yalnış araştırmış olabilirsin genel olarak autolardan 3 ay sonra hasat alınıyor photolar biraz daha uzun. Photo yaparım sorun değil 2-3 ay beklerim dediğin için diyorum.

3 - Ben 4-5 auto için 480 w qb aldım burda önerilere göre. Sen tek bitki için qb masrafı yapmak istemezsen. Daha uygun bır alternatıf istersen Cob ledleri araştır.

5 - İstanbulda elden aldırabılıyorsan gübreyi falan nakit o şekilde aldırıp kargolattır için rahat etsin ben öyle yaptırdım . Tohum içinde sponsorlardan degeneticayı seçtim ben kripto ile ödeniyor sorunsuz ve hızlı bir şekilde ulaştı elime.Forumu bulur bulmaz gelmesi uzun sürerse diye direkt tohumu sipariş ettim. 10 gündür sistemi tohumlarla beraber kuruyoruz onlarında görüşünü alıyorum ne istersiniz ışık olarak gübre olarak diye :D

Alışveriş içinde nasıl oluyor bilmiyorum ancak arkadaşım benim için alışveriş yaparken growkenttekiler rahat olsun bızle ıletısıme gecsın gızlı yollarız sıkıntı olmaz demişler yinede güvenip arayıp almam. Ama sen her türlü internetten alıcaksan bir konuş istersen siteden direkt almaktan iyidir hiç yoktan. Yinede başkasının adına başkasının adına bir ödeme yöntemi ile başka adrese ver tabi siparişi.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
    There are no messages in the chat. Be the first one to say Hi!