AB'de Esrar 10 yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

MrTiger420

Müptezel
Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA), Avrupa Birliği genelinde uyuşturucu kullanımındaki temellere genel bir bakış sağlayan yıllık Avrupa Uyuşturucu Raporu'nu yayınladı. En son Avrupa Uyuşturucu Raporu'na göre esrar, Avrupa'da en yaygın kullanılan uyuşturucudur, ancak mevcut politikalar tüketicileri risk altında bırakıyor.

1n.jpg

Esrar Avrupa'da en yaygın kullanılan yasadışı uyuşturucu olmaya devam ediyor ve Avrupalı yetişkinlerin (15-64 yaş arası) yaklaşık % 8'inin (22.6 milyon) geçen yıl esrar tükettiği tahmin ediliyor. AB'deki yetişkinlerin ise yaklaşık % 1,3'ünün (3,7 milyon kişi) her gün kullandığı tahmin edilmektedir.

Esrar AB'deki tüm uyuşturucu ele geçirmelerinin önemli bir bölümünü oluşturuyor. AB esrar ele geçirme vakalarının on yıl içinde en yüksek seviyesine ulaştığı bilgisini veriyor.
2021 yılında, 256 ton esrar(herbal cannabis) ile birlikte 816 ton kenevir reçinesi(cannabis resin) ele geçirildi ve bu da kenevirin kıta genelinde yaygın olarak bulunduğunu, Avrupa genelinde esrar tüketiminin yaygınlığını ortaya koyuyor.

Esrar kullanım yaygınlığının en yüksek olduğu ülkeler şunlardır: Çekya (% 11.1), İspanya (% 10.6), Fransa (% 10.6), Hollanda (% 10.4), Hırvatistan (% 10.2) ve İtalya (% 10.2), ardından Almanya (% 8.8) ve Finlandiya (% 8.2).

2n.jpg

Özellikle genç yetişkinler arasında esrar kullanımına bakıldığında, geçen yıl 15-34 yaş arası 15,3 milyon insanın esrar kullandığı tahmin edilmektedir; erkeklerin tipik olarak kadınlara göre kullanımı bildirme olasılığı iki kat daha fazladır. 15-24 yaş arasındakilerin 8,6 milyonunun (% 18,2) geçen yıl esrar kullandığı ve 4,5 milyonunun (% 9,6) geçen ay tükettiği tahmin edilmektedir.

Genç yaş grubunda (15-34 yaş grubundakiler) kullanım yaygınlığı incelendiğinde, Çekya aynı zamanda kullanım prevalansının en yüksek olduğu ülke (%22,9) olurken, ardından İtalya (%20,9), Hırvatistan (%20,3), Fransa (%19,2), Hollanda (%19,2) ve İspanya (%19,1) gelmektedir.

Kaynak:
https://cannabishealthnews.co.uk/2023/06/20/cannabis-is-the-most-commonly-consumed-drug-in-europe-european-drug-report

Son düzenleme:

MrTiger420

Müptezel
Önce rant kapısını göster sonra cigara aktivistliği yapılır. :D
3-4 haber paylaştık diye adımızı aktivist diye çıkarmayın sonra :D Ben hobi olarak baktığım için hiç rant kapısı arayışına düşmedim. Bir işe emek verip, severek, zamanını ve enerjini o işe harcayarak yeni bir şeyler başara bilirsen rant kapısı açılır :) Alan çok gerisi bizim yeteneklerimize ve yapacağımız işlere kalmış...

MrTiger420

Müptezel
Oğrenmek,okumak her zaman var olması gereken bir gereksinimdir.
Ben içimden geldiği için yazıyorum! Dünyada olanları bilin diye yazıyorum. Bazen, absürt fikirlere, patavatsız, geveze, bilmediği yalnış bilgiyi yazan boş insanlara kızdığım için yazıyorum. Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır.
Sözlerime Orhan Pamuk sözleriyle son vermek istiyorum:

Daha çok sevmek, daha çok gülmek, daha çok düşünmek isterdik.
Daha çok görmek, daha çok anlamak, daha çok güvenmek isterdik.
Şimdi bizden kalanlar bu istekler ve bu kelimeler.
Huzur, rüyalar, uyku ve öpüşler vardı.
İnsanlar, meyveler, kağıtlar ve kalemler de vardı.
Çünkü hiçbir şey hayat kadar şaşırtıcı olamaz.
Yazı hariç. Evet, tabii, tek teselli yazı hariç.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • higthead Chat bot:
    higthead Chat bot: ******** *** ******* *** *** *********