Acemiye yardım

BABACIK

Üye
Arkadaşlar çocuklarda önüne geçemediğim bir alt yaprak sararması var yardım
Çiçeklenmenin 3. Günü
An 3 lü + b52 ve call mag kullandım
600w hps 12-12 de
1 600 w daha var onu arada açıyorum 30 dk açıp kapatıyorum çok açık bırakınca strese giriyolar
Önümüzdeki hafta big bud ve rhino skine başlıcam arada (2 haftada 1)muz kabuğu ve nohutlu karışımda vericem aleovera ve revivi spreyli 2 defa verdim daha önceden
Işık boyunu göz kararı bitkinin boynunu bükmesine göre uzaklaştırıyorum ve 1 tanesi kendiliğinden çiçeğe girdi 18-6 1 ay çiçekte büyümeye devam etti mikroskop ile baktım trikom üretmemiş 12-12 ye almadığım için diye tahmin ediyorum bu arada hastalandı hiç yaprağı kalmadı sonra şeker yaprakları çok uzadı garip bi hale büründü onun içinde bi kaç tavsiye olursa verdiğim gübreler ziyan olmamış olur
Şuan nem 40-60 arası değişiyo
Çadır 1.5-1.5 genelde 1 ağzını açık bırakıyorum dışardan vantilatörle hava basıyorum kapağı kapatacağım zaman fanları açıyorum giriş için 350 çıkış için 500 m3 fanım var
Bitki 1
https://ibb.co/VSrNkv2 bununki diğerlerinden farklı tamen sararıyo diğerleri uçlarda
Bitki 2
Sadece alt yapraklarda oluyo
Bitki 3
Bu garip olan bitki
Soğuduğum için hiç önemsemedim bunu ama şimdi neden ziyan olsun diyorum yapraklarda şöyle bi hastalık var
Toplam 6 bitki var co2 şişesi yarın hazırlıcam inş
Çadırın içine girip izlemeyi sevdiğimden gerek duymadım bu zamana kadar
Birde 3 saksım kare altlarına hala delikler açmadım mutlaka gereklimi
Işık toplamı 1200w oluyo sizce gereklilik durumu nedir fazla gelirmi( zaten geliyo ama ayarını çektiğimde sıkıntı yaşatmıyo toprağın daha hızlı kurumasını sağlıyo )
Çiçeğe sokmadan önce altta kalan ışık görmeyen dalları kestim her bitkiden 2 kelle gitti ortalama ilk olduğu için topping etkisini görmek için sdece 2 bitkime yaptım dalları çekmeye devam edeyimmi çiçekteykende soru yağmuru yaptım bilen bildiğini yanıtlarsa sevinirim teşekkürler ustalar

HighMann

Müptezel
gübre yanığı var toprağında çok gübre birikmiş sulamayı alttan 1 bardak su çıkacak şekilde yap ve toprağın tamamen kuruyana kadar su verme parmağınla bi bak toprak ıslakmı kurumu fazla sulamada yapmışsın bitki pert olmuş doğal gübreler ile kimyasal gübreler reaksiyon gösterir bitki çoğunu ememez beraberinde kullanılmamalıdır ışık bi yanıp bi sönerse daha ağır strese girer ya yakacaksın yada hiç ilişmeyeceksin ayriyetten nasıl 3. günü en az 1 1.5 haftadır çiçekte olması lazım bu bitkinin 3 güne okadar pistil atmaz

HighMann

Müptezel
ph ayarlı boş sulama yap 1-2 kez en azından dayamışın ne bulsan gübre yakmış hep yaprakları azar azar verseydin keşke

HighMann

Müptezel
aloa veralı sulama yap sadece aloa vera verip 1-2 sulama öyle git bi toparlasın bitki habire habire gübre dayama doğal gübrelerin bi emilim süresi var medyandaki yararlı bakteriler doğal gübreleri yiyip bitkinin alabileceği forma getiriyor doğal gübrelerin çoğunda onun için emilimi 15-20 günü bulabiliyor kimyasal gibi değil direk ver yesin

BABACIK

Üye
O büyük garip olan bitki 1 ayı geçkin süre önce çiçeklenmeye girdi 18-6 da büyümeye devam etti sadece onda o şekilde yanık var diğerlerinde çok az ama şu sararmanın neden olduğunu çözemiyorum 600 w 6 bitkiye yetersiz olduğu için 2. Işığı açıyorum hep açık tuttuğumda strese giriyo kapatıp açma işinide tamamen sıcaktan dolayı yapıyodum çadırın içini istediğim gibi soğutabilsem hep açık bırakıcam

HighMann

Müptezel
ışığı kac cm den vuruyorsun 600 w 6 bitkiye yeterli geliyor ortalama 2-3 ay veg yaptığımda neden yetmez dedin anlam veremedim sürekli kapatıp açman stres yapıyor çok tutman değil haberin olsun bitkilerin ışığa bi alışma süresi vardır 3-4 gün kadar o süreçte zaten çok bi gelişim olmuyor çoğunlukla ışık olayıda mesela 600 w 50 cm den vuruyorsan 1200 watt da 70 lere çıkacaksın ışık ekliyoorsan cm de yukarı çekmen gerekir ;)

BABACIK

Üye
Peki o yanık olanlara 2 sulama boş yapıcam bugün normalde dolu vermem gerekiyodu boş devam edicem , diğer konu peki 18.00-06.00 açık ışık benim 22.00 da açılsa 2. Işık 02.00 da kapansa hergün bu şekilde problem olurmu sonuçta dışarıdada öğlen sıcaklık artıyo sonra düşüyo vs. Işıkların 2 side çadırın tavanına yapışık durumda dha yukarı çekilcek yeri kalmadı , çiçeklenme döneminde dalları çekme işlemini yapmalımıyım yoksa bu evrede sakıncalımı ,
Ayrıca yapraklr düşmeden su vermiyorum normalde 3. Gün istiyolar ben hep 4 e sarkıtıyorum litreye 3 ml micro bloom grow koyuyorum şuan

IcBlue

Doktor
aloa veralı sulama yap sadece aloa vera verip 1-2 sulama öyle git bi toparlasın bitki habire habire gübre dayama doğal gübrelerin bi emilim süresi var medyandaki yararlı bakteriler doğal gübreleri yiyip bitkinin alabileceği forma getiriyor doğal gübrelerin çoğunda onun için emilimi 15-20 günü bulabiliyor kimyasal gibi değil direk ver yesin
ben seni kafana göre bilgi vermeyi bırakana kadar, hakim olduğum konularda denk geldikçe düzelteceğim dostum. riskli bir sallamasyon performansına sahipsin :) sıvı gübrelerin bitki tarafından emilimi çoğunlukla 24 saatte gerçekleşir, ortam şartları elverişsizse bu en fazla 4 güne kadar uzar. katı gübrelerinse çözünümü ortalama 6 hafta sürer, bu süre ancak toprakta solucanlar gibi aktif hareketlilik varsa 2 haftaya kadar düşebilir, karşılığında toprağı solucan gübresiyle zenginleştirirler. solucan gübresi kendi başına da yavaş çözünümlü olmasına karşın besin içeriği azot haricinde ciddi humik asit içeriğine de sahiptir. humik asit kısa vadede bitkinin besin emilimini kolaylaştırır, susuzluk toleransını yükseltir, toprak kalitesini arttırır. lütfen ya birşeyleri kendin araştırmaya başla ya da bir yerde yarım yamalak duyduğun bilgileri bu şekilde konu hakkında bilgi sahibiymişsin gibi aktarmaya çalışma.

Lucky

Müptezel
Kanka saksilarin altına mutlaka delik del sulama yaptığında alttan şu sızıntı yapsın

ben seni kafana göre bilgi vermeyi bırakana kadar, hakim olduğum konularda denk geldikçe düzelteceğim dostum. riskli bir sallamasyon performansına sahipsin :) sıvı gübrelerin bitki tarafından emilimi çoğunlukla 24 saatte gerçekleşir, ortam şartları elverişsizse bu en fazla 4 güne kadar uzar. katı gübrelerinse çözünümü ortalama 6 hafta sürer, bu süre ancak toprakta solucanlar gibi aktif hareketlilik varsa 2 haftaya kadar düşebilir, karşılığında toprağı solucan gübresiyle zenginleştirirler. solucan gübresi kendi başına da yavaş çözünümlü olmasına karşın besin içeriği azot haricinde ciddi humik asit içeriğine de sahiptir. humik asit kısa vadede bitkinin besin emilimini kolaylaştırır, susuzluk toleransını yükseltir, toprak kalitesini arttırır. lütfen ya birşeyleri kendin araştırmaya başla ya da bir yerde yarım yamalak duyduğun bilgileri bu şekilde konu hakkında bilgi sahibiymişsin gibi aktarmaya çalışma.
bravo :)

BABACIK

Üye
K
hocam adamsın çok güzel olmuş ğeki bu ışığı süreli olarak aç kapa mevzusuna ne düyosun (2. Işığı)

IcBlue

Doktor
K

hocam adamsın çok güzel olmuş ğeki bu ışığı süreli olarak aç kapa mevzusuna ne düyosun (2. Işığı)
kankacım ben organik outdoorcuyum, konuda fikrim olsa da sadece bildiğim konularda yorum yapıyorum :) ışık mevzusunu indoorcu bir bilene sormak lazım, deneyimim yokken ben şimdi ne desem sağlıksız olur

BABACIK

Üye
Peki kanka bu sararma hakkın bir bilgin varmı bende çok araştırmacıyımdır ilk growuma göre kötü değil gibi geldi bana ama şu sararmayı bi çözemedim deli olucam 2 haftadır yapraklar bir bir gidiyo eminim azot eksikliği olduğundan yavaş yavaş 4 ml e getircem gübreyi olmazsa çakıcam flush

HighMann

Müptezel
Mikroorganizmaların Bitki Çeşitliliği ve Bitki Verimliliğine Etkisi Toprak mikrobiyolojisi bitki verimliliği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bitkilerin ihtiyaç duyduğu C, N, P, S, Fe, Mg gibi elementler; mikroorganizmalar vasıtasıyla çeşitli ayrıştırma ve sentez süreçleri sonunda onlara yararlı şekle çevrilir. Mikroorganizmalar bu tür işlemleri aslında kendi besin ve enerji gereksinimlerini sağlarken oluştururlar. Farkında olmadan oluşturdukları bu ürünleri de toprakta yetişen bitkiler kullanır. Örneğin azot fiksasyonu, bakterileri bitkilerin asla alamayacağı havanın serbest azotunu (elementel azot=N2=dinitrojen) tutarak bitkilerin kullanabileceği şekle çevirir. Ya da bitki ve hayvan doku kalıntılarını ayrıştırarak bünyelerinde tutulan karbonu CO2 şeklinde açığa çıkarırken diğer bazı besin elementlerini de bu mineralizasyon süreci sonunda serbest hale geçer

HighMann

Müptezel
Toprak mikroorganizmaları bitki ve hayvan artıklarının dekampozisyonunu sağlar. Humusun oluşumu ve dönüşümünü sağlarken aynı zamanda bitki özümlemesi için gerekli karbondioksiti meydana getirir. Mikroorganizmalar suda eriyebilen bitki besin maddelerini depo eder ve mineral halde humusa aktarır, bitki gelişimini teşvik eden vitamin ve hormonların meydana getirilmesinde rol oynar. Mikroorganizmaların toprak eriğindeki besin iyonlarının konsantrasyonlarını sabit tutan tampon maddelerinin meydana getirilmesi aynı zamanda toprağın su tutma kapasitesini arttırma ve köklerin daha iyi havalanmasının sağlamasında katkısı büyüktür. Topraktaki çeşitli mikroorganizmalar bazı salgıları ve filamentleriyle toprak taneciklerinin daha iri partiküller halinde bağlanmasına neden olur. Bu partiküller; toprak yaşamı ve toprağın canlılığı açısından önemli olup toprağın erozyondan korunmasından toprak neminin korunmasına, toprağın havalanması ve toprak reaksiyonlarının seyrine kadar birçok toprak olayını etkiler. Toprak mikroorganizmaları ve diğer bazı makroskobik canlılar, toprağın verimliliğini arttırdıklarından özellikle doğal ekosistemlerde vejetasyonun gelişmesini sağlar. Son olarak toprak tanelerini bir araya getirip kümeleştirerek toprağın tava gelmesini sağlar, yağan yağışların yüzey akışına geçmeden toprağa girmesine ve depolanmasına yardımcı olur. Toprakta bu etkilerin istenen nitelik ve nicelikte olabilmesi için mikroorganizmaların miktar ve çeşitleriyle bulundukları ortamın uygun şartlarda olması gerekir.

HighMann

Müptezel
SENDE ARTIK KAFANA GÖRE DÜZELTTİĞİNİ ZANNETMEYİ BIRAK İNSANLARI YANLIŞ YÖNLENDİRME UYDURMA BİLGİLERLE KENDİNİ TATMİN ETMEYE ÇALIŞMA SAYGILAR BİRAZ TOPRAK MİKROBİYOLOJİSİ OKU BENİ BİLE ACABA UNUTTUMMU YANLIŞMI HATIRLIYORUM DİYE SORGULATTIN BEDAVA SAYGILAR BİRDAHA BENİ DÜZELTMEYE KALKMA KALBİNİ KIRARIM :p

Lucky

Müptezel
İndoor yap onca masraf ilgi emek bekle solucan fasulye yi yesin sıçsın gübre olsun tricom bassın kirbaclamak lazim bu organizmaları :)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • O obeb:
    ***** *** ** ******* ***** ** ** **** **** ****** ** ** ***** **** *********
  • istr istr:
  • istr istr:
    hahahaha ******
    +1
  • O obeb:
  • O obeb:
    ******* hahahaha ********* ********* hahahaha****
  • istr istr:
    ***** ** **** ******* hahahaha* ******** ******* hahahaha** *** ****** ****
  • istr istr:
  • O obeb:
  • istr istr:
  • O obeb:
  • O obeb:
  • istr istr:
    ** ****** **
    +1
  • O obeb:
  • istr istr:
  • Dodo Dodo:
    hahahaha *** ********* ********** ****** ******
  • O obeb:
  • istr istr:
  • Dodo Dodo:
  • O obeb:
    *** ***** **
  • O obeb:
  • istr istr:
  • istr istr:
    ******** * *** ********* ***** **** ******** ********* ********** ******* *** *********
  • O obeb:
  • istr istr:
  • istr istr:
    istr istr: ****** ****** ******* ***** ********** *****