AK-48 Feminized

G0FRET

Üye
Selamlar dostlar bundan yaklaşık 3 ay önce internetten ak-48 feminized satın aldım 1.5 hafta öncede tohumlarımızı ekmiş bulunuyorum bu entry de hafta hafta veya önemli yerleri sizinle paylaşacağım ( ilk deneyişim). Bilmediğim yerler ve ve yardımınızı isteyeceğim noktalar olacağını düşünüyorum o yüzden güzel bir hasat için el birliği ile altından kalkarız diye düşünüyorum:) neyse konumuza dönelim

İlk tohum patlatma veya suya atma muhabbetlerine hiç girmeden root riot tohum patlatma kapsülünden satın aldım ve ortasını hafif oyup içine koydum 24 saatte bir su verdim ve ışık 24 saat açık bıraktım 1 haftanın sonunda tohumlar baş verdi malzemeleri anlatıp sorunumu sizinle paylaşayım

bez dolabım vardı içine aliminyum kapladım karbon filtre aldım(190m3 için ideal olan cinsten) ışık(250w) ve reflektör aldım vantilatör pc vantilatörü kullanıyorum

şuan tohumlarım 1.5 haftasında 20 saat gündüz 4 saat gece yapmaya başladım 1 haftadan sonra suyu ise 12-14 saatte bir veriyordum fakat fazla ıslak olduğu için 1 haftadan sonra 20-22 saate geri çevirdim aşşağıya bıraktığım haldeler şuan fakat sorunum çiçeklenme boyu beklediğimden uzun oldu (neredeyse 2 katı) bir sitede bunun nedeni ışığın uzaklığı olabileceğini yazmış(100-110cm) o yüzden biraz daha yaklaştırdım(50-60 cm) sizce bunu yaparak doğru mu yaptım yoksa çiçeklenme boyu normal mi?

soru2: tohumları patlattığım kapsülün (root riot) altına kök ulaşmış bir tanesinde bu toprağın yetersiz olduğunu mu gösterir daha büyük saksıya(11 lt bez saksı) ya geçmem gerektiğini mi yoksa henüz erken biraz daha bekleyip toprağa iyice alıştıktan sonra mı geçmem gerekir

düşüncelerinizi bekliyorum dostlar
Hasatınız bol olsun bol dumanlar

G0FRET

Üye

nightowl

Üye
Sanırım photo (uzun dönem) tohumların. Işığı 18/6 tavsiye ederim en az 8-9 hafta bu şekilde gelişsinler. Sonra 12/12 yapıp çiçeklenmye geçersin. Acele etme, topping yap, eğitim ver. Şiödilik bu kadar, üstadlar yazacaktır.

AwaKe4

Müptezel
Kızlarını artık saksıya almanın zamanı gelmiş bence. Bitkilerin feminized(photo) bitki olduğundan çoğu şey senin elinde forumdan topping ve lst eğitimlerini okuyarak uygulamanı tavsiye ederim. Topping eğitiminde attığın her makas hasatı 4-7 gün arası ileri atar bilgin olsun. Genetik gayet başarılı olmuş bu arada arkadaşım bir buçuk ay kadar önce outdoor hasatını almıştı. 2 hafta önce falan deneyimleme fırsatım oldu, kafası gayet başarılı ve kıpır kıpır bi genetik olmuş. Şimdiden iyi growlar. Dumanın,hasatın bol olsun :)

S

silas

Guest
Selam, öncelikle aramıza hoşgeldin. Sabırlı olman gereken bir bitkiyle growa başlamışsın ama çokta iyi etmişsin, photo bitki çok deneyim kazandırır.
Feminized yani photo tohum dediğimiz hasadı 4-5 ay süren tohum kullanıyorsun. Photo periyot bitkilerde ışık periyodunu, tohumdan çiçeklenmeye kadar 18/6, uygun büyüklüğe gelip veg dönemini tamamladıktan sonra çiçeklenmeyi başlatmak için 12/12 yap.
Şu an yapman gerekenleri kısaca anlatayım. Hızlı gelişim için geniş yapraklara ihtiyacın var, bitkiye %70-80 civarı nem ver. İlk 2 hafta nem çok önemli, bitki verdiğin suyun en fazla %20'sini kullanır geriye kalan su ihtiyacını havadaki nemden karşılar. Bitkinin üstüne şeffaf pet bardaklardan kapatarak bol nem sağlayabilirsin, sağladığın nemle yaprakların nasıl genişlediğini gözlemlersin.
Artık çimlendiğine göre daha büyük saksılara aktarman gerek, keza artık kökler altından çıktığından sıkıntı yaşarsın. Bu büyüklükte bitkiyi çok büyük saksılara aktarmanı kesinlikle tavsiye etmiyorum, keza sulama ve gübreleme konusundaki yanlışlar büyük saksının içindeki torfa zarar vermekte, uzun dönem bitkilerde grow boyunca yaşanılan hastalık ve sıkıntılar hasat kalitesini ve miktarını olumsuz etkilemekte. 3 litrelik saksılardan al, altına suyun rahat çıkması için delik aç, tabana 2-3 cm taş döşe, alta konuyla ilgili resim koyuyorum. Photo bitki için en az 18 lt litre ait pot ve kumaş saksı kullanmanı tavsiye ederim, saksı büyüklüğü hasadın miktarı, kalitesi ve yaşayacağın topraksal sıkıntılar açısından önemli. 3 litrelik saksılarda yeterli büyüklüğe ulaştıktan sonra 18 litre saksılara aktarırsın. Saksı değişiminden çekinme resimli anlatımı aşağı bırakıyorum, çok basit.
Işık uzak kalıyorsa bitki ışığa ulaşmak için boya gider, sende olan durumda bu. Elini bitkinin yanına koy sıcaklıklık gelmeyecek elini ısıtmayacak şekilde 40 cm ye kadar ışığı yaklaştırabilirsin, sıcaklığa dikkat et, bitkinin nemini azaltmasın, bu yüzden 3lt saksılara aktardıktan sonra bol nem için üstlerine pet bardak kapat. Plagron light mix toprak tavsiye ederim. İyi growlar

Hangi büyüklükte saksıyla başlamalıyız, ne zaman saksı değişimi yapmalıyız?
Çoğu arkadaşımız saksı değişimden çekindikleri veya bitkiyi saksı değişimindeki 1 günlük strese sokmamak için 1 parmak bitkiyi daha en başta, hasadın sonuna kadar kullanacakları 12-20 litrelik saksılara ekmekte, aşırı sık sulama ve fazla gübre hatalarından dolayı koskoca saksı toprağını mundar etmekte ve hasadın sonuna kadar toprak yapısının bozulmasından kaynaklı bitki hastalıklarıyla uğraşmak zorunda kalırlar. Bu durum dönüşü olmayan sıkıntılara yol açar, hasat kalite ve miktarları olumsuz yönde etkilenir. Benim naçizane önerim 2-3 litrelik saksılarda başlamak ve 2-3 hafta sonra bitki yeterli büyüklüğe ulaştıktan sonra hasadın sonuna kadar kullanacağımız büyük saksılara aktarmak. Şekil A3;

Saksı değişimi nasıl yapılır?
Bununla ilgili tonla video var fakat ben kendi yöntemimi aktarayım. Büyük saksının %60-70ini torfla dolduruyorum, sonra 2 litrelik saksıyı büyük saksının içine ortalayacak şekilde bastırmadan koyuyorum (Lst yapacak olan arkadaşlar kenara konumlandırabilir), daha sonra boş kalan kenarları torfla dolduruyorum ve aşağıdaki gibi bir görüntü oluyor;
Küçük saksıyı çıkartıyorum, ortası kalıp gibi kalıyor, bitkinin sapını 2 parmağımın arasına alıp saksıyı ters çeviriyorum, 2 kere saksıyı tokatladıktan sonra saksıyı çekip çıkarıyorum, bitkiyi resimdeki boşluğa cuk diye yerleştirip gübresiz can suyunu veriyorum. Torfu saksılara doldururken asla bastırmıyoruz, ne kadar gevşek o kadar iyi, kökleri koparmamaya dikkat ediyoruz.

Son growum photo SLH, köfteci;

Moderatör tarafında düzenlendi:

nightowl

Üye
çiçeklenme derken filizlenmeyi kastediyorsun sanırım. toprağa almalısın bence artık.
Evet, büyük saksıya alıp 8-9 hafta 18/6 ışık ile devam. Ben şu an 5. haftadayım, topping ve lst devam. İlk deneyim photo amnesia haze.

G0FRET

Üye
Selam, öncelikle aramıza hoşgeldin. Sabırlı olman gereken bir bitkiyle growa başlamışsın ama çokta iyi etmişsin, photo bitki çok deneyim kazandırır.
Feminized yani photo tohum dediğimiz hasadı 4-5 ay süren tohum kullanıyorsun. Photo periyot bitkilerde ışık periyodunu, tohumdan çiçeklenmeye kadar 18/6, uygun büyüklüğe gelip veg dönemini tamamladıktan sonra çiçeklenmeyi başlatmak için 12/12 yap.
Şu an yapman gerekenleri kısaca anlatayım. Hızlı gelişim için geniş yapraklara ihtiyacın var, bitkiye %70-80 civarı nem ver. İlk 2 hafta nem çok önemli, bitki verdiğin suyun en fazla %20'sini kullanır geriye kalan su ihtiyacını havadaki nemden karşılar. Bitkinin üstüne şeffaf pet bardaklardan kapatarak bol nem sağlayabilirsin, sağladığın nemle yaprakların nasıl genişlediğini gözlemlersin.
Artık çimlendiğine göre daha büyük saksılara aktarman gerek, keza artık kökler altından çıktığından sıkıntı yaşarsın. Bu büyüklükte bitkiyi çok büyük saksılara aktarmanı kesinlikle tavsiye etmiyorum, keza sulama ve gübreleme konusundaki yanlışlar büyük saksının içindeki torfa zarar vermekte, uzun dönem bitkilerde grow boyunca yaşanılan hastalık ve sıkıntılar hasat kalitesini ve miktarını olumsuz etkilemekte. 3 litrelik saksılardan al, altına suyun rahat çıkması için delik aç, tabana 2-3 cm taş döşe, alta konuyla ilgili resim koyuyorum. Photo bitki için en az 18 lt litre ait pot ve kumaş saksı kullanmanı tavsiye ederim, saksı büyüklüğü hasadın miktarı, kalitesi ve yaşayacağın topraksal sıkıntılar açısından önemli. 3 litrelik saksılarda yeterli büyüklüğe ulaştıktan sonra 18 litre saksılara aktarırsın. Saksı değişiminden çekinme resimli anlatımı aşağı bırakıyorum, çok basit.
Işık uzak kalıyorsa bitki ışığa ulaşmak için boya gider, sende olan durumda bu. Elini bitkinin yanına koy sıcaklıklık gelmeyecek elini ısıtmayacak şekilde 40 cm ye kadar ışığı yaklaştırabilirsin, sıcaklığa dikkat et, bitkinin nemini azaltmasın, bu yüzden 3lt saksılara aktardıktan sonra bol nem için üstlerine pet bardak kapat. Plagron light mix toprak tavsiye ederim. İyi growlar

Çoğu arkadaşımız saksı değişimden çekindikleri veya bitkiyi saksı değişimindeki 1 günlük strese sokmamak için 1 parmak bitkiyi daha en başta, hasadın sonuna kadar kullanacakları 12-20 litrelik saksılara ekmekte, aşırı sık sulama ve fazla gübre hatalarından dolayı koskoca saksı toprağını mundar etmekte ve hasadın sonuna kadar toprak yapısının bozulmasından kaynaklı bitki hastalıklarıyla uğraşmak zorunda kalırlar. Bu durum dönüşü olmayan sıkıntılara yol açar, hasat kalite ve miktarları olumsuz yönde etkilenir. Benim naçizane önerim 2-3 litrelik saksılarda başlamak ve 2-3 hafta sonra bitki yeterli büyüklüğe ulaştıktan sonra hasadın sonuna kadar kullanacağımız büyük saksılara aktarmak. Şekil A3;

Bununla ilgili tonla video var fakat ben kendi yöntemimi aktarayım. Büyük saksının %60-70ini torfla dolduruyorum, sonra 2 litrelik saksıyı büyük saksının içine ortalayacak şekilde bastırmadan koyuyorum (Lst yapacak olan arkadaşlar kenara konumlandırabilir), daha sonra boş kalan kenarları torfla dolduruyorum ve aşağıdaki gibi bir görüntü oluyor;
Küçük saksıyı çıkartıyorum, ortası kalıp gibi kalıyor, bitkinin sapını 2 parmağımın arasına alıp saksıyı ters çeviriyorum, 2 kere saksıyı tokatladıktan sonra saksıyı çekip çıkarıyorum, bitkiyi resimdeki boşluğa cuk diye yerleştirip gübresiz can suyunu veriyorum. Torfu saksılara doldururken asla bastırmıyoruz, ne kadar gevşek o kadar iyi, kökleri koparmamaya dikkat ediyoruz.

Usta eline koluna sağlık öyle bir yazmışsın ki ellerin dert görmesin yeni başlayan biri olarak yazını okuduktan sonra bir daha okudum hatta 20 dk dır okuyorum ama inci gibi aktarmışsın bilgileri çok teşekkür ederim sadece sorun şurda aldığım toprak plagron bat mix bu bir sorun teşkil eder mi?

dediğin gibi 3 lt lik saksılara geçirip üzerine plastik bardaklar ile kapatacağım ortama nem yaratacağım teşek Ederim haftaya bir fotoğraf daha atarım ama dediğim gibi toprak(plagron bat mix) bir sıkıntı olur mu?

G0FRET

Üye
Ha birde siparişlerimi verirken 7 litre bez saksı almıştım 3lt lik saksı yerine 7ye geçirip ilerleyen zamanlarda 15-18lt ye geçsem sorun olur mu?

S

silas

Guest
Bat mix alarak çok iyi etmişsin, ben kafan karışmasın diye oralara hiç girmek istemedim birden. Yeni filizleri o toprak yakar, gübre fazla gelir gelişimleri olumsuz etkilenir, buna çok şahit oldum. Hiç riske etme, çiçekçiden 3'er litrelik 2 tane saksı ve "perlitli gübresiz temiz çiçek torfu" al, %10 kadar bat mix toprak karıştırıp harmanlayarak kullan. Başlangıç önemli.

S

silas

Guest
3 ten 7ye, 7 den 18e olmaz, bitki için ne kadar az saksı değişimi yaparsan o kadar az stres yaşar ve gelişimleri etkilenmeden devam ederler. Ben onun için photo için 3lt saksıda başlayıp 18e aktararak 1 tek saksı değişimini yapmanı tavsiye ettim. Bu ufak tefek önemsiz gibi görünen toprak saksı olaylarını hafife alma başlangıçta ilerleyen zamanlar için sorunsuz grow olması için çok önemli.

Metgen7

Kıdemli Üye

Prens destan

a-420

Müptezel
sl
Selamlar dostlar bundan yaklaşık 3 ay önce internetten ak-48 feminized satın aldım 1.5 hafta öncede tohumlarımızı ekmiş bulunuyorum bu entry de hafta hafta veya önemli yerleri sizinle paylaşacağım ( ilk deneyişim). Bilmediğim yerler ve ve yardımınızı isteyeceğim noktalar olacağını düşünüyorum o yüzden güzel bir hasat için el birliği ile altından kalkarız diye düşünüyorum:) neyse konumuza dönelim

İlk tohum patlatma veya suya atma muhabbetlerine hiç girmeden root riot tohum patlatma kapsülünden satın aldım ve ortasını hafif oyup içine koydum 24 saatte bir su verdim ve ışık 24 saat açık bıraktım 1 haftanın sonunda tohumlar baş verdi malzemeleri anlatıp sorunumu sizinle paylaşayım

bez dolabım vardı içine aliminyum kapladım karbon filtre aldım(190m3 için ideal olan cinsten) ışık(250w) ve reflektör aldım vantilatör pc vantilatörü kullanıyorum

şuan tohumlarım 1.5 haftasında 20 saat gündüz 4 saat gece yapmaya başladım 1 haftadan sonra suyu ise 12-14 saatte bir veriyordum fakat fazla ıslak olduğu için 1 haftadan sonra 20-22 saate geri çevirdim aşşağıya bıraktığım haldeler şuan fakat sorunum çiçeklenme boyu beklediğimden uzun oldu (neredeyse 2 katı) bir sitede bunun nedeni ışığın uzaklığı olabileceğini yazmış(100-110cm) o yüzden biraz daha yaklaştırdım(50-60 cm) sizce bunu yaparak doğru mu yaptım yoksa çiçeklenme boyu normal mi?

soru2: tohumları patlattığım kapsülün (root riot) altına kök ulaşmış bir tanesinde bu toprağın yetersiz olduğunu mu gösterir daha büyük saksıya(11 lt bez saksı) ya geçmem gerektiğini mi yoksa henüz erken biraz daha bekleyip toprağa iyice alıştıktan sonra mı geçmem gerekir

slm kanka bebeklerın gayet guzel saksı değişme zamanın gelmıs @silas34 kankanın makalesını okumanı tavsıye ederim.

Neroo07

Üye

Öncelikle hayırlı olsun ilk deneyimin . Genetik çok iyi ama evet artık bagiriyorlar bizi geniş bı saksıya al diye .
Boylarının bu kadar uzaması ışık mesafenden azaltmisain zaten ama sıcaklığına dikkat et yakmasın bitkileri. Acilen saksıya al ve su verme olayına dikkat et toprak kurumadan su verme parmak tekniği en sağlıklısı saksıya işaret parmağını şok parmağın ilk bogumuna kadar soktuğunda nem yoksa ver suyunu hafif ıslaksa bekle genelde 2 yada 3 günde bir ihtiyaç duyarlar.
Bide plastik bardak la kapata bilirsin birkaç gün bu evrede nemi severler 70 75 nem gelişmesine yardım eder.
En önemli konu ışık kızların fem yani uzun dönem o yüzden çiçeğe sokana kadar 18/6 ver ışığı ve mutlaka eğitimleri izle ve uygula çok daha fazla ve güzel hasat alırsın çiçeğe sokmak için de ışığı 12/12 ye çek .
Hasadın dumanın bol olsun :)

Cengoxl

Kıdemli Üye

Aga ne güzel anlatmışsın tebrik ederim! Böyle bir konu başlığı açsan fakir gureba'da yararlanırdı, tadından yenmezdi kanka. Çok sayıda yeni katılım var foruma! Bence yeni başlayanlar için harika bir makale :)

G0FRET

Üye
Öncelikle hepinize çok teşekkür ederim yardımlarınız için çok mutlu oldum. Sizleri daha önce hiç bilmesemde tanımasamda karşımda sizin yüzlerinizi yardımlarınızı daha önemlisi içtenliklerinizi hissediyorum teşekkür ederim

toprak siparişi verdim silasın dediği gibi karışım ile 3-4 lt lik saksılara geçiş yapacağım yarın 20 sinde yani daha önemli bir kaç sorunum var daha doğrusu nasıl kullanmalıyım fikirlerinizi almalıyım

soru1: biobizz gübrelerden sipariş vermiştim daha önce 4 adet (biobizz bloom-biobizz grow-biobizz topmax) bunları hangi evrede ve nasıl kullanmalıyım bir fikri olan var mı?( 3-4lt lik saksıya geçince kullanmalı mıyım, oranları nasıl olmalı?)

soru2: biobizz ph down almıştım malum ph derecesi yüksek çoğu suyun olması gereken 6.0-6.6 diye okumuştum daha önce bu ürünü nasıl kullanacağımı bilen var mıdır? Kaç lt suya ne kadar atacağım hakkında ve normal ph derecesi kaç olmalı (ph metre var sağlam denedim düzgün çalışıyor)

Neroo07

Üye
Öncelikle hepinize çok teşekkür ederim yardımlarınız için çok mutlu oldum. Sizleri daha önce hiç bilmesemde tanımasamda karşımda sizin yüzlerinizi yardımlarınızı daha önemlisi içtenliklerinizi hissediyorum teşekkür ederim

toprak siparişi verdim silasın dediği gibi karışım ile 3-4 lt lik saksılara geçiş yapacağım yarın 20 sinde yani daha önemli bir kaç sorunum var daha doğrusu nasıl kullanmalıyım fikirlerinizi almalıyım

soru1: biobizz gübrelerden sipariş vermiştim daha önce 4 adet (biobizz bloom-biobizz grow-biobizz topmax) bunları hangi evrede ve nasıl kullanmalıyım bir fikri olan var mı?( 3-4lt lik saksıya geçince kullanmalı mıyım, oranları nasıl olmalı?)

soru2: biobizz ph down almıştım malum ph derecesi yüksek çoğu suyun olması gereken 6.0-6.6 diye okumuştum daha önce bu ürünü nasıl kullanacağımı bilen var mıdır? Kaç lt suya ne kadar atacağım hakkında ve normal ph derecesi kaç olmalı (ph metre var sağlam denedim düzgün çalışıyor)
Arkadaşım kızların 1 haftalık ustalar daha iyi bilir ama ben senin yerinde olsam 2 3 lt saksıyı direk eler fem bitkilerin 18 lt saksılara geçerim çünkü saksı değişimi bitkiyi ciddi strese sokuyor zaten şu aşamaya kadar stres yaşamışlar tekrar tekrar saksı değişimi kötü olur üstelik ilk growum diyorsun saksı değiştirir Ken köklerine zarar vermeme ihtimalin yok yinede senin secimin.

Soru 1: bio seti ilk growumda kullanmıştım ve çok memnun kaldım fena değil kullanım tablosunu atıyorum sana ama bana kalırsa ordayazan rakamların yarısını hatta 3 de 1 ini ver fazla geliyor çünkü.

Kızın 15 16 günlük olana kadar sadece ph ayarlanmış su ver sonra gübre vereceginde bı şırınga al atıyorum bir saksıya yarım lt mi şu veriyorsun o suya tabloda 2 yazıyor biz yarın lt verdiğimizde göre 1 vermemiz lazım sen 0,50 ver en fazla gübre fazla gelirse sıkıntı yaşarsın.

Soru 2: suyun ph ını ayarlamak için öncelikle musluk suyu kullanıyorsan en az 24 saat dinlendirmelisin. Şırınga ya ph down dan 6 7 CC çek ama dikkat et asit o çıplak tenine değince fena yakiyor tecrübelerim var iyi bilirim:). Ph metreni aç suyun içine çizgiye gelene kadar sok şırınga ile basla ph down vermeye ama suyu karıştır arada ph metredeki değer 6 - 6.50 arasına gelene kadar ver asidi. Ama. Kaç lt suya kaç cc verdiğine dikay et o senin ölçün olur surwkli ph mt. İle uğraşmasın sonra ufaktan basla sulamaya. Sulama ile ilgili @silas34 ustam çok ayrıntılı bi konu açmış ellerine sağlık onu oku yeter sana.

Yardımcı olabildiysem mutlu olurum
Başka sorun olursa da çekinme bildiğimiz kadar yardımcı oluruz

Ha bu arada ph metrenin ayarını yaptın mı o çok önemli unutma.

Hasadın bol olsun

Silas34

S

silas

Guest
İlk 15 gün sadece ph ayarlanmış (6,2-7) sade su vereceksin. Photo bitki calmagsız olmaz, calmag satın al. 15. günden sonra calmagla başlayacaksın. 2 sulamada 1 calmag takviyesi yapacaksın. 15. gğnden sonra yada yeni gübreye başlarken tablonun yarısı kadar gübre vereceksin, hiç bir zaman tam dozlara çıkmanı tavsiye etmiyorum. Ayrıca toprağın bat mix olduğundan ilk 1 ay gübre vermene gerek kalmayacak, sadece calmag takviyesi yapman kafi. Panik yapma bu calmag ve gübre konusunda şu an saksılara aktar ve nem ver sadece bitkilere gelişime göre ne vereceğini sorarsın.
Atıyorum musluk suyu kullanacaksın, ağzı açık kovada 2 gün dinlendir suyu içindeki klor uçsun, daha sonra 500 ml suyu bir kaba aktar, ortalama o suyun ph'ı 8,2 civarıdır. 3-4 damla ph down ekle karıştır ölç taki 6,2-7 arası olana kadar ayarla. Ph metreni ayda 1 kalibre et, kullanmadığın zamanlar ucunu suyun içinde beklet kuruduğunda kalibrasyonu bozuluyor.

G0FRET

Üye
İlk 15 gün sadece ph ayarlanmış (6,2-7) sade su vereceksin. Photo bitki calmagsız olmaz, calmag satın al. 15. günden sonra calmagla başlayacaksın. 2 sulamada 1 calmag takviyesi yapacaksın. 15. gğnden sonra yada yeni gübreye başlarken tablonun yarısı kadar gübre vereceksin, hiç bir zaman tam dozlara çıkmanı tavsiye etmiyorum. Ayrıca toprağın bat mix olduğundan ilk 1 ay gübre vermene gerek kalmayacak, sadece calmag takviyesi yapman kafi. Panik yapma bu calmag ve gübre konusunda şu an saksılara aktar ve nem ver sadece bitkilere gelişime göre ne vereceğini sorarsın.
Atıyorum musluk suyu kullanacaksın, ağzı açık kovada 2 gün dinlendir suyu içindeki klor uçsun, daha sonra 500 ml suyu bir kaba aktar, ortalama o suyun ph'ı 8,2 civarıdır. 3-4 damla ph down ekle karıştır ölç taki 6,2-7 arası olana kadar ayarla. Ph metreni ayda 1 kalibre et, kullanmadığın zamanlar ucunu suyun içinde beklet kuruduğunda kalibrasyonu bozuluyor.

Usta çok güzel diyorsun fakat bir ürünlere toplam 2.5 k para harcadım calmag sız olmaz diyorsan almak için bir yol bulacağım fakat başka düşük bütçeli bir yol var mı? Öğrenciyim para konusunda sıkıntıya soktu yeterince zaten

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • İşteşimdikızdım31 İşteşimdikızdım31:
    *** ** hahahaha **** ********** **** ******* hahahaha *** ****** *** * ******** *****
  • Probis Probis:
  • Probis Probis:
    **** ******* ********** ***** hahahaha ****** **
  • Probis Probis:
    *** ** ******** ******* ******** ******** *** ***** **** ***** ***** hahahaha ***** ******* *******
  • Probis Probis:
    ******* *** ****** hahahaha ******* **** ***** **** **** **** ** ****** **** *********
    ******* ******* ****** ** ****** *** ****** ** ******* **** ****** ****** ****** *********
    ******* ***** ******* ********** ******* **** ******* ***** *** ******** **** ***** ** *******
    +1
  • 2 2008Grower:
    *** ****** **** ******** hahahaha** ********* * ***** *** hahahaha* ** **** ****** hahahaha* ***** ******
    +1
    **** *** ***** ********* **** **** hahahaha*
  • Probis Probis:
    **** ****** ***** ***** ******* **** ******* ********* ****** hahahaha ********** ********** ******** ********** ****** * **** *****
  • Probis Probis:
    *** ** *** ******* ******* ***** **** ***** ******** ** ****** ****** **** ******* **
  • Night owl Night owl:
    ********* hahahaha**** ** **** hahahaha******** ******** hahahaha**** ** ***** **** ******** ********* ******
  • 2 2008Grower:
  • 2 2008Grower:
    ***** *
  • Probis Probis:
    ******* ******* ****** ** ****** *** ****** ** ******* **** ****** ****** ****** ********* *** ***** ******* ******* *** ** ** ******* ** ******* *******
  • Emmy Emmy:
    +1
    Emmy Emmy: ********** +1