Arkadaşlar pH i nasıl düşürüp nasıl yükselterim

kokokoco

Üye
Bir üstaddan öğrendiğime göre beyaz sirke ph düşürüyor muş 1 yıldır böyle yaptığını söyledi piyasada 70 80 TL ye ph test kitleri satılıyor ucuz yollu bir çözüm. Fakat sirkeyi sıvı gübre vesaire kullanıcaksan gübreni vesaire kat ve bitkilerini sulayacağın zaman beyaz sirke kat. Beyaz sirke suda bekledikçe ph ı arttırıcaktır. (önceden aldığın ph test kiti ile örnek olarak 1 litre suya 5 ml şırınga ile beyaz sirke kat kendine göre ayarla ph ı ondan sonra yap) piyasada biobizz in ph down (düşürmek için) ph UP (yükseltmek için) tabi bunu Da kullanabilirsin yinede ph test kiti gerekli yada ph ölçer.

keyifçii

Yeni üye
Bir üstaddan öğrendiğime göre beyaz sirke ph düşürüyor muş 1 yıldır böyle yaptığını söyledi piyasada 70 80 TL ye ph test kitleri satılıyor ucuz yollu bir çözüm. Fakat sirkeyi sıvı gübre vesaire kullanıcaksan gübreni vesaire kat ve bitkilerini sulayacağın zaman beyaz sirke kat. Beyaz sirke suda bekledikçe ph ı arttırıcaktır. (önceden aldığın ph test kiti ile örnek olarak 1 litre suya 5 ml şırınga ile beyaz sirke kat kendine göre ayarla ph ı ondan sonra yap) piyasada biobizz in ph down (düşürmek için) ph UP (yükseltmek için) tabi bunu Da kullanabilirsin yinede ph test kiti gerekli yada ph ölçer.
Bende test kiti var sıvı gübreleri kattiktan sonra suyun rengi değisiyormu ve sirkenin bir zararı olurmu bitkiye

kokokoco

Üye
Bende test kiti var sıvı gübreleri kattiktan sonra suyun rengi değisiyormu ve sirkenin bir zararı olurmu bitkiye
Evet suyun rengi değişir sıvı gübrenin rengine göre ve benim bitkilerim şuan 7 günlük herhangi bir zararını görmedim beyaz sirkenin bunu bana söyleyen kişi ismini unuttum 1 yıldır kullandığını söyledi. Bence bir sorun olmayacaktır sen yinede başka tecrübeli insanların yazmasını da bekle

ELON KUSH

Kıdemli Üye
kank bütçen yoksa gönül rahatlığıyla sirke kullanabilirsin. ph yükseltmek içinde karbonat kullanabilirsin

keyifçii

Yeni üye
Evet suyun rengi değişir sıvı gübrenin rengine göre ve benim bitkilerim şuan 7 günlük herhangi bir zararını görmedim beyaz sirkenin bunu bana söyleyen kişi ismini unuttum 1 yıldır kullandığını söyledi. Bence bir sorun olmayacaktır sen yinede başka tecrübeli insanların yazmasını da bekle
Anlatmak istediğim knk şimdi sıvı ph ölçer kit var bende gübreyi koyduktan sonra ph ölçücem ya eğer açık yeşil olursa ph kiti kullandiktan sonra 6.5 demektir ph gübre o rengi etkilermi yani yani ph konusunda yanıltırmı

MalrukLord

Doktor
1 litre suya 3 ml beyaz sirke 7.9 dan 6.5 6.6 civarına düşürüyor. Ph arttırmak için hiç kullanmadım ama karbonat tavsiye ediyorlar. onun haricinde hobi dükkanlarında ph up ph down ürünleri mevcut.

kokokoco

Üye
Knk gübre katmadan yap o zama
Anlatmak istediğim knk şimdi sıvı ph ölçer kit var bende gübreyi koyduktan sonra ph ölçücem ya eğer açık yeşil olursa ph kiti kullandiktan sonra 6.5 demektir ph gübre o rengi etkilermi yani yani ph konusunda yanıltırmı
Knk hiç bu yönden bakmadım o zaman mantıklı olan gübreyi katmadan suyun ph ı düşürmek zaman kaybetmeden gübreyi sonra eklemelisin gübrenin ph A etkisi olacağını sanmıyorum

HaRMaN:)

Üye
Ph up-down almaya müsait değilsen limon suyuyla düşürüp karbonatla yükseltebilirsin tarafımca denenmiş ve işe yaramış bir yöntemdir

Ölçümünü gübreleri katmadan oncce yap dostum sirke limon tuzu limon hepsi düşürür ph, sirke kullanman daha iyi olur böcek sinek vs varsa onlarida uzaklaştırır kokusu

AwaKe4

Müptezel
Sirkeyi ph düşücü olarak kullanabilirsin hocam. Genelde düşürmek gerekiyor yükseltmekle alakalı problemim olmadı şuana kadar miktarı ph metre ile ayarlayabilirsin yada 1 lt için 2 ml sirke 7 den 5.5 civarlarına çekiyor. Karbonat yükselttiği söyleniyor ama denemedim muhtemelen yükseltiyordur.

Maxgrow53

Yeni üye
Grow döneminde nitrik asit (kezzap) Bloom döneminde fosforik asit ile ph dengelenir sağlıklı bitkide herzaman ph yükselme eğilimindedir bunları kullanarak kendi sisteminde oranını az miktar ekleyip ölçün istediğin seviyeye ulaşınca sulama yapabilir yada hydro ise do seviyede korursun ph yükseltme yöntemini kullanmamaya özen göster gerekirse suyu boşalt tekrar yeni su hazırla

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
    ******* *** hahahaha
    +1
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
    hahahaha*** **** **** **** ********** ***** ***** *** *** *** ** ****** ******** ********
  • Night owl Night owl:
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
    hahahaha*** **** **** **** ********** ***** ***** *** *** *** ******* *****
  • Night owl Night owl:
    ** *** ****** ** ******** ***** ****** ********** ******* ****** *** **********
  • Night owl Night owl:
    +1
  • Night owl Night owl:
    **** ** ******* ******* ******** *** ***** *** ***** ******* ** ** hahahaha **** hahahaha***** ******* ******** hahahaha ** *** ****** ** ********
    +1
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
    ***** **** ***** **** ********** ***** ** ** hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha
  • B bongalov:
  • kokokoco kokokoco:
    hahahahahahahaha* **** ****** ******** ***** ********** ***** ******
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
    **** ****** ******** ***** ********** ***** ****** hahahaha
  • Night owl Night owl:
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
    ***** **** ***** **** ********** ***** ** ** hahahaha** *****
  • B bongalov:
  • Night owl Night owl:
    ****** ****** *** hahahaha** *****
  • Night owl Night owl:
    **** **** ****** ********** ***** ****** ******** ********* ***** **** *** **** *** ******* *** ***** ********* ***** ****** ***** ******** ***** ******** ****
  • Night owl Night owl:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*******
    +1
  • Night owl Night owl:
    *** ********* *** ****** hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*******
    +1
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
    ** hahahaha ******
  • Night owl Night owl:
    ****** ******** hahahaha
  • Night owl Night owl:
    +1
  • B bongalov:
    +1
    B bongalov: ********* ****** +1