böceklenme thrips??(Foto eklendi acil lütfen yardım)

afghankushh

Yeni üye
hasata yaklaşık 20 gün var ilk kez yapraklara dikkatli baktım ve hepsinde lüçük mite gibi böcekler var ağ durumu yok sanırım örümcek değiller.tipleri de pek örümcek gibi değil sıska bir yapıya sahipler ve sanırım beyazımsı bi rengi var.sizce bunlar nedir arkadaşlar nasıl çözüm bulabilirim neem azal kullanabilirmiyim yardımlarınızı bekliyorum..

Son düzenleme:

afghankushh

Yeni üye
yaprağın üst kısımlarında baya hareketliler 4 bitkinin hepsinde varlar yardımlarınızı bekliyorum sera beyaz sineği olabilir mi yaygın mıdır bu akar

afghankushh

Yeni üye
sanıyorum ki beyaz örümcek bunlar ama ağ yok bitkilerde sadece sürekli geziyolarlar yapraklarda hafif sararmalar mevcut neem azal mı tavsiye edersiniz

afghankushh

Yeni üye
kurtarmam lazım yavruları neem azalı sömekler de dahil mi kullanayım arkadaşlar lütfen bir yardım çok moralim bozuk

Neemazalın hiç bir şekilde sömeklere denk getirmeden kullanmak gerekiyor. İlaç kurudukça yapraklara tekrar sürerek uygulayabilirsin, eğer toprak çok nemli kalıyorsa toprağa yuvalanmışlar olabilirler üst toprağa 1-2 cm biraz yedirerek neemazal uygula ve eğer sık sulama yapıyorsan bir süre boyunca toprağın iyice kurumasını bekleyerek sulama yap bu söylediklerim işe yaramazsa yazarsan yardımcı olmaya çalışırım

afghankushh

Yeni üye
bütün zirai ilaç satanları gezdim neemazal bulamadım kimi 20 sp tavsite etti kimi falcon diye bi ilaç verdi ama ağır kimyasallarla girmek istemiyorum ilk tercihim neem yağı olacak çok teşekkür ederim sipariş verdim kısa süre sonra başlayacağım kullanmaya..ölçü olarak 1 litreye 1 çay kaşığı gibi yeterli midir peki?ayrıca arap sabunu yada sıvısabun katmam gerekli mi bu içeriğe

afghankushh

Yeni üye
diğer konulara biraz göz attım neemazal çiçeklenmede tavsiye edilmemiş tadını bozduğu söylenmiş benim hasata yaklaşık 20 gün max 1 ay var kafayı yemek üzereyim bir sigaramız vardı onu da örümceklere yedirdik ya.aktardan buldum neem yağı uygulamalı mıyım ne dersiniz

Son düzenleme:

afghankushh

Yeni üye
sanırım benim sorunum thrips çünkü hiç ağ göremedim çiçekte ustalar bir yardım lütfen neem yağım var kullanayım mı arap sabunuyla

afghankushh

Yeni üye
thrips olduğuna eminim gibi artık..neem yağı kullanımı için bir usta yorum yaparsa çok sevineceğim tavsiyeleriniz bekliyorum

C

Canna

Guest
Dostum yapraklarda ki izler trips sin biraktigi izlere cok benziyor, ama bitkinde gördügüm tek sikinti bu degil, isik stresine girmek üzere, isigi 5 cm kadar uzaklastir. Neem azal veya neem yagi kesin cözüm ama neem yaginin kokusu biraz olsada sömeklerde kalacak. Neem yagini 1 lt suya 2 cay kasigi ve 1 cay kasigi sivi sabunla karistirip yapraklarin alti dahil 3 gün ara ile en az 3 kere uygulaman gerekir. Baska ilac bilmiyorum trips icin, bitkiyi kurtarmak icin biraz olsun sömeklerin aromasinin degismesine katlanacaksin artik.Ama hasattan sonra kürleme kavonozuna portakal,limon kabugu filan koyarsan sömeklerin aromasi düzelir gene.

afghankushh

Yeni üye
dün akşam neem yağı uyguladım sabah hala cirit atıyorlardı yapraklarda..biraz araştırdım yabancı kaynaklarda spinosad etken maddeli zirai ilaç tavsiye edilmiş ama kimyasala girmek istemiyorum kullanan arkadaşlar var mı acaba forumda spinosad

Donramo

Yeni üye
Bendede var aynı problem bugün baş gösterdi neem azal im var toprağı suladıkca saksiyi sarstıkca ortaya çıkıp uçuşan yavru sinekler var yuzlerceydi daha bitkilere dadanmadılar

AwaKe4

Müptezel
Neem azal kullan bro sömeklere mümkün olduğunca gelmesin yaprakların altı dahil gelmesi lazım. Canna usta tarifi yapmış zaten. Neem azal bulamazsanız @TheGodfather47 ın ev yapımı alternatif neem azal tarifi var onu da deneyebilirsiniz. Her ne yapacaksan elini çabuk tut böcekler üretmeyi zaman geçtikçe geometrik oranla arttıracak ve işin her geçen gün kat kat zorlaşacak şimdiden kolay gelsin sana. Kokuya da katlanacaksın biraz yapacak bişey yok.

Donramo

Yeni üye
Neem oil verdim bugün odanın kapısını açtım bütün ev böcek doldu şimdi düşündüm neem oil bunları kaçırır da nereye kaçıracak diye bende kabinin kapısını açtım 1 2 saat oturdum bütün her yer böcek oldu umarım iyilesirler 1 2 yaprakta böcekten dolayı tepkime gördüm ayrıca ciceklenmede kızlar yine dikkat etmeye çalıştım someklere ama bütün heryere sıkmak zorundaydım bugün sinek tuzakları asacağım bilgilendiririm

TohumsuzEsrar

Administrator
Yönetici

Bunlardan niye kullanmıyorsunuz ? Thripsler için 2. linkteki yapıskanlar iş görüyor. Diger bütün kanatlılar içinse 1. linkteki ürün çok iyi. Büyüyenler larva bırakamadan yapışıp kalıyor bunlara ve soylarını devam ettiremiyorlar. Sinek minekte kalmıyor sonra

afghankushh

Yeni üye
Çok teşekkür ederim hemen sipariş veriyorum hala sorunum devam ediyor emdiler bitkimi resmen sabun ve neem yağını da pek sevmediler tabii baya mutsuz bitkiler

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • bandaleros bandaleros:
    ***** hahahaha*** ******* ***** ***** *******
  • lavrens lavrens:
  • T terbiyeligunahkar:
  • T terbiyeligunahkar:
    **** ******* ********* **
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** hahahaha ***** ****** ******** hahahaha*** ******* ***** ***** *******
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ****** *** ** ****** **
  • M Melodirdy:
    ***** hahahaha **** ****** ******* ****** hahahaha ********** ***
  • bandaleros bandaleros:
    *** ****** ****** ********* ***** ********** hahahaha******* ********** ******* *** hahahaha**
  • M Melodirdy:
  • Mordecai Mordecai:
    hahahahahahahaha
  • kawinnnz kawinnnz:
  • bandaleros bandaleros:
    hahahaha
  • T terbiyeligunahkar:
    *** hahahaha ****** *** ** ****** **
  • Mordecai Mordecai:
    +1
  • T terbiyeligunahkar:
    *** ********** ********* ** hahahaha ***** *** ******** ****** hahahaha*** ** ****** ******** ***** ********** ****** ******* ***** ***** ******* **** hahahaha****** hahahaha **** ****** ******* ****** hahahaha ********** ***
  • bandaleros bandaleros:
    ***** hahahaha *** **** ********** ******
  • Mordecai Mordecai:
    hahahaha ***** ********* ********** ****** ********** *** *****
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** ****** ****** ****** ***** ***** ** ****** **** ******* hahahaha* hahahaha *** **** ********** ******
  • bandaleros bandaleros:
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** ***** *** hahahaha***** hahahaha* ****** ****** *** *** **** hahahaha********* ***** ********* ********** ****** ********** *** *****
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** * ******** ****** ****** ******** ********* hahahaha*** ******
  • Mordecai Mordecai:
    ******** hahahaha**** ******** ** **** hahahaha ** **** ** ******* ********** ***** ****** ***** hahahaha* **** *******
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** *** ****** ******* **** ******* ********* *** hahahaha**** hahahaha**** ******** ** **** hahahaha ** **** ** ******* ********** ***** ****** ***** hahahaha* **** *******
  • Mordecai Mordecai:
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** ******** ***** *** ******** hahahahahahahaha**
    T terbiyeligunahkar: ***** ******** ***** *** ******** hahahahahahahaha**