Bİ EL ATIN TOPLAYALIM ARTIK ŞU KUTUYU

Wireman

Üye
Kankalar selam herkese 

Ortalama 1 aydır hergün forumda birşeyler okuyorum ve temel olarak kendimi olmuş hissediyorum hatta çorbaçı tohumlarını filizlendirdim cinsiyetlerini bekliyorum bebek gibide bakıyorum ?

Önemli olan birkaç sıkıntımı arz etmek isterim 
Kabin ölçülerim 110x70x140 içerisinde 2 bitki yetiştireceğim  kabinin boyu yeterli olurmu eğitim vermeyi planlıyorum uygun şekilde 8 adet 50w cob led ile ışık vermeyi planlıyorum nem için sıcak ve soğuk buhar veren profesyonel bir buhar makinesine sahibim

Kabini ahşap iskelet yapıp dışını 3 veya 5 mm kontroplakla kaplayıp içine strafor ve folyolu şilte döşemeyi planlıyorum 

30m3/s bir giriş ve ortalama 50 m3/s çıkış fanı sistemi kuracağım 

Growkentten bez saksı toprak ve güvrelerin siparişini verdim

Fanlar hava sirkülasyonu için yeterlimi 
Kabin boyu yeterlimi daha fazla yükseltemem çünkü
2x26 lt saksı aldım ve light mix toprak koyacağım bu toprağa filizleri koyduktan sonra değiştirmeye gerek varmı
 Değerli bilgilerinizle nacizane sorularımı ynıtlarsanız çok memnun olurum iyi günler dilerim

stormyy

Yeni üye
Veg dönemde iyi bir eğitimle bitkilerin boya gitmesini engelleyebilirsen (tabiki seçtiğin genetiğe göre değişir) kabin boyu idare eder kanka. Koku sorunun var mı yok mu bilmiyorum. Ancak karbon filtre kullanacaksan, ışıkla birlikte kabin boyundan ortalama 20-30cm kaybedersin. Fan hesabı için forumda çok iyi bir başlık var, ordan hesaplayabilirsin. Light mix topraklı belirttiğin ölçüdeki saksılarına filizlerini aktardıktan sonra hasata kadar aynı saksı ve toprakta devam edebilirsin. 
Bol hasatlar.

Wireman

Üye
@stormyy havalandırma konusunu baya okudum başlangıç için bu şekilde başlayacağım çünkü orda verilen bilgiye göre yapmam gereken bu galiba diye düşünüyorum kokuyu dışarı vereceğim karbon filtre kullanmayacağım bitkileri 60 70 cm boyunda tutmayı başarırsam iyi olacağını düşünüyorum ?

stormyy

Yeni üye
Forumun alıntı ile cevapla kısmı çalışmıyor bugün,

@wireman kanka, havalandırma konusunun genel özeti olan çıkış fanı/giriş fanı = 3/2 olmalı kuralına dikkat et. Ancak bu gerçekten hassas ve gözlemlemesi zor bir durum (Özellikle sabit duvarlı kabinlerde). Ben hazır kabinimi kurduktan sonra çok ince hesaplar yaparak ve tohumlarımı bile patlatmadan yaklaşık 2 hafta tüm koşullarda test edip tamamdır dedikten ve growa başladıktan 1 ay sonra kabini fermuarlar kapalı dışardan gözlemlediğimde anormal bir şişkinlik gözlemledim. Tespit ettiğim ise nem makinasında kullandığım çeşme suyundaki kirecin karbon filtremin gözeneklerini doldurması sonucu, en başta en ince ayrıntısına kadar hesap ettiğim tüm giriş ve çıkış sirkülasyonunun, hiç hesap etmediğim bu uzun süreli kullanım sonucu oluşan kireçten dolayı boşa gitmesiydi. Uzatmayım, filtreyi çıkardım, sanayi tipi kompresörle güzelce temizledim ve taktım. Sonuç değerler normale döndü. Benim bu sorunu farketmemin en büyük sebebi kullandığım kabin idi. Şişkinliğinden ya da içeri göçüklüğünden havanın girişi mi az çıkışı mı az anlayabiliyorum. Naçizane tavsiyem el yapımı kabininin iskeletini sağlam tut, duvarlarını çok sert olmayan, esneyebilen bir malzeme ile dön ve içini yine yansıtıcı ile kapla. 

@Saltoa kanka, önerdiğin genetiği bir sonraki growum için listemin en başına yazdım, bahsedeceğim şeyin seninle ve önerinle kesinlikle bir ilgisi yok ancak kafama takıldı, northern kız araştırdığım tüm seedbanklarda ve diğer kaynaklarda indica ağırlıklı hatta bazı kaynaklarda %0 sativa olarak geçmesine rağmen sitemizin sponsoru olan ve birçoğumuzun alışveriş yaptığı sitede %70 sativa yazıyor. Durumu senin yorumun üzerinden ve @Wireman dostun konu başlığı altında belirttim, kusurumabakmayın. Sizlerin ve okuyan diğer kankaların, üstadların yorumunu merak ediyorum sponsor siteyle ilgili. Bu şekilde tespit edebildiğim bir kaç seed daha var, uyarı alırsam, silinirsem ayrı bir konu olarak açacağım. Amacım kesinlikle bozgunculuk değil, ben de çok sağlıklı alışveriş yaptım kendilerinden. @Wireman tekrar kusurabakma dostum, dilersen bu paragrafı konundan silebilirim.

developer

Kıdemli Üye
Cvp: Bİ EL ATIN TOPLAYALIM ARTIK ŞU KUTUYU

@wireman
50lik ve 30luk fanları nereden buldun kanka

Wireman

Üye
@developer alıntı yapamıyorum neden bilmiyorum n11 üzerinden plastim marka filtreli 30 m3/s olanı var fanlar geldi ve inanılmaz sessiz kesinlikle tavsiye ediyorum

@stormyy kankacım tavsiyen için saol esnek olacağından emin değilim çünkü iskeleti 5x5 kalastan yapacağım dışını 3mm mdf (dolap arkasında kullanılan incelerden kaplayıp ) iç tarafına strafor ve üzerine folyolu şilte kaplayacağım hava kaçmasını istemiyorum nemi ve sıcaklığı kontrol altında tutmak için havalandırma hala ve hala kafamı karıştırıyor  110x70x135x30 =30m3/s yapıyor bunu çıkışa koyacaksın diyor makale ama benim kabinin boyutlarında kabin sahibi arkadaşlar 300m3/s falan bahsediyorlar deneyeceğim çıkış için birkaç fazla delik yapıp duruma göre değerlendireceğim bakalım nolacak çünkü kimse nasıl ve ne kadar fan kullanacağımı söylemiyor bende kendi kafamı kendim kaşıyacağım?

kankokan2000

Yeni üye
o alan için saksı ebadın çok büyük.o fanlarla küçük bitki bakabilirsin .8 adet 50 wat cob abartı bir ışık alan için

Wireman

Üye
@kankokan2000 kanka sen bilgili bi abiye benziyorsun sence fan nasıl olmalı saksı hallolur zaten ledlerinde hepsini yakmayacağım duruma göre yedekli olsun diye 8 tane yaptım

@kankokan2000 saksıyı değitirip 19 lt yaptım senimi kırıcam ?

devil_yucel

Yeni üye
Cvp: Bİ EL ATIN TOPLAYALIM ARTIK ŞU KUTUYU

Konuyu takip ediyorum, yalnız bir sorum var bu saksı meselesinde.

Saksı seçimi için net/kesin bir bilgi bulmak zor... Çok yorum var ama net bir bilgi bulamadım açıkcası. Sanırım bu konuda sizlere danışabilirim.

Saksı seçimi neye göre yapılmalı? Bitkiye göre mi, alana göre mi veya başka hangi etken var? Soru saçma gelebilir belki ama bitkilerim şu anda küçük saksı da, 3-4.hafta gibi büyük bir saksıya alacağım ama kaç lt bir saksı olmalı emin olamadım.

Gerekli bir bilgi ise, 120x60x180 çadırım, auto white widow yapıyorum. Ama farklı çadır ölçülerinde de neye göre seçim yapmalıyım açıklama şansınız olursa çok sevinirim.

Bu arada bol hasatlar, takipteyim :)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Coke Coke:
    ***** ****** ********* *** ** ******** ********* ******** ********* ****** ***** ***** ***** ***** ****** hahahaha*
  • universesingularity universesingularity:
    hahahaha** ***** ****** **** *** ******** ******** hahahaha*
    +1
  • A aleksey:
  • Coke Coke:
    *** *** hahahaha***
  • Coke Coke:
  • A aleksey:
    **** ******** **** hahahaha* ***** ** **** **** ********* hahahaha****
  • A aleksey:
    ****** hahahaha* hahahaha* *******
  • A aleksey:
    ****** *** ****** *** **
  • A aleksey:
    ****** ****** hahahaha**
  • Coke Coke:
    ******** ******** hahahaha* ***** *** **** *** *** **** ****** ******* hahahaha*
  • A aleksey:
  • A aleksey:
    ******* **** ***** **
  • Coke Coke:
    ********** ********** ** ******** ******* hahahaha*** *** ********* **** hahahaha***** hahahaha* ******* **
  • Coke Coke:
    ******* **** ***** ********* ***** ***** hahahaha ********** **** ***** hahahaha
  • A aleksey:
    ********* ********* **** ***** **** hahahaha* ********** ***** hahahaha****
  • A aleksey:
    hahahaha
  • Coke Coke:
    ********** ********** ** ********* ******** hahahaha*
  • Coke Coke:
  • A aleksey:
    ** ****** *** *** ** hahahaha *** ******** *****
  • A aleksey:
    ********* ******* **** **
  • Coke Coke:
  • A aleksey:
    **** hahahaha**
    +1
  • Coke Coke:
    ****** ***** hahahaha**** ****** *** *** ****** hahahaha** ****** ********
  • A aleksey:
  • Coke Coke:
    ******** ******* hahahaha hahahaha ****** hahahaha* *** *** hahahaha**** hahahaha**
    Coke Coke: ******** ******* hahahaha hahahaha ****** hahahaha* *** *** hahahaha**** hahahaha**