Başlangıç Genetik Seçimi ve Uyumu

ddemir

Yeni üye
Kankalar selamun aleyküm, 

Bir süredir indoor grow araştırıyorum ve ilk setup için hazırlıklara bu hafta başlamak istiyorum.

Öncelikle tohumları sipariş vereceğim ve elime ulaşana kadar geçen süre içerisinde de kabini hazırlayacağım.

Kabin için başlangıçta carbon filtre ve fan almasam, 1 ay sonra LED ile carbon filtre yatırım yapsam, ilk 1 ay için beni tasarruflu ampuller kurtarır mı? İlk 1 ay da carbon filtre ve fana ihtiyaç var mı? 

Başlangıç için 3 genetik yapmak istiyorum.

1 - Indica - Afghan Kush %90 Indica 

2 - Sativa - Super Lemon Haze %80 Sativa 

3 - Hybrid - OG Kush %40 Sativa %60 Indica

Başlangıç için bu 3 farklı genetiği aynı anda yetiştirmek istesem buyume ve çiçeklenme  dönemleri için zamanlamaları tutar mı? 
3 farklı türü tek bir kabın tek bir aydınlatma düzeni ile büyütebilir en önemlisi verim alabilir miyim?

Diğer konular ile ilgili sorunlarım olacak, sipariş öncesi serip hakkında da fikrinizi almak isteyeceğim fakat tohumları sponsor siteden sipariş vermek istiyorum. 

Müsait olan kankalar in yorumlarını rica ederim.

---------------------------------------------------------------------------
Allah kimseyi dumansız ve imânsız bırakmasın kanka
----------------------------------------------------------------------------

Marangoz

Kıdemli Üye
Super lemon haze diğerlerine göre daha uzun boylu olur. Diğerlerinin ışığını engeller. Daha çok dal yapar ayrıca.

İndica ve sativaları aynı kabinde yetştirmek çok mantıklı değil bence kanka.

ddemir

Yeni üye
Cvp: Başlangıç Genetik Seçimi ve Uyumu

Marangoz' Alıntı:
Super lemon haze diğerlerine göre daha uzun boylu olur. Diğerlerinin ışığını engeller. Daha çok dal yapar ayrıca.

İndica ve sativaları aynı kabinde yetştirmek çok mantıklı değil bence kanka.

EyvAllah kanka, 

Peki aynı boyda kalmaları için ne yapabilirim?

Yada önce Indica ve hybrid ile başlasam, onlar çiçeklenmeye geçtiğinde sativa yi yetiştirmeye baslasam, sativa uzayana kadar digerlerine sıkıntı yaratır mı?

Ayrıca  1 metre kare alanda ilk 1 ay için 1 adet 250 w cfl 2 saksıya yeter mi? Sonradan LED alacagim,  sativayida LED ile başlatırim, o büyürken diğerleri ciceklenir.

Bu şekilde yapabilir miyim? Mantıkli mi?

Marangoz

Kıdemli Üye
Kanka 2 bitkiye 250w CFL biraz az gelebilir. Ben 350w cfl veriyorum 2 bitkiye veg. döneminde güzel oluyor.
Lsd, scrog ve topping gibi tekniklerle aynı hizada tutabilirsin ama uğraşman lazım işte.
SLH ı sonradan başlatma illa aynı kabinde yapacaksan yukardaki tekniklerle aynı anda başlat derim.
Fan olayını ihmal etme hava sirkülasyonu önemli.
Ayrıca 3 bitki. 3 hafta sonra kokmaya başlar.

Ya da 1 ay sonra LED geldi. Bitki gelişimlerini yeterli görmedin diyelim. Hemen bloom a geçmezsin gir iki hafta daha devam edersin led le le filizlenmeye.
(250w cfl'yi yükseltmek istemezsen)

ddemir

Yeni üye

Marangoz' Alıntı:
Kanka 2 bitkiye 250w CFL biraz az gelebilir. Ben 350w cfl veriyorum 2 bitkiye veg. döneminde güzel oluyor.
Lsd, scrog ve topping gibi tekniklerle aynı hizada tutabilirsin ama uğraşman lazım işte.
SLH ı sonradan başlatma illa aynı kabinde yapacaksan yukardaki tekniklerle aynı anda başlat derim.
Fan olayını ihmal etme hava sirkülasyonu önemli.
Ayrıca 3 bitki. 3 hafta sonra kokmaya başlar.

Ya da 1 ay sonra LED geldi. Bitki gelişimlerini yeterli görmedin diyelim. Hemen bloom a geçmezsin gir iki hafta daha devam edersin led le le filizlenmeye.
(250w cfl'yi yükseltmek istemezsen)

Anladım kanka sağolasın, peki yeterli ışıkla 3 bitki aynı anda başladım diyelim, belli başlı yöntemler ile zaman ayırarak dikkatli bir şekilde hepsinin aynı boyda kalmasinida sagladim, hepsinden aynı anda mi hasat alırım? Yoksa bitkiye göre hasatlar değişirmi? Yani hepsini çiçeklenme dönemine geçirdikten sonra ayrı ayrı mı takip etmem gerekecek?
Yoksa 3 bitkide aynı besinler ile aynı zamanda hasat verecek şekilde mı takip edilecek?

Son olarak eğer 3 bitki 3 haftada koku yapacak ise carbon filtre mutlaka baslangicta almalımiyım? Çünkü havayı kabinden dışarı atarım fakat odanan dışarı atamam, ancak arada cami açarak odayı havalandıran olurum. bir süre sonra koku evin içine yayılır mi? Odanın havalandırması konusunda ne düşünüyorsun?

Marangoz

Kıdemli Üye
Kanka sömeklenme süresi değişir. Genetiklerin özelliklerinde yazar. (Flowering time)
O sorun değil hasat zamanı geleni hasat edersin.
Karbon filtre yoksa koku eve yayılır. Ama öyle dayanılmaz bi koku değil. Çok kafana takma gerek yok. Gerek gördüğün zaman alır takarsın. İlk günden şart değil.

ddemir

Yeni üye

Marangoz' Alıntı:
Kanka sömeklenme süresi değişir. Genetiklerin özelliklerinde yazar. (Flowering time)
O sorun değil hasat zamanı geleni hasat edersin.
Karbon filtre yoksa koku eve yayılır. Ama öyle dayanılmaz bi koku değil. Çok kafana takma gerek yok. Gerek gördüğün zaman alır takarsın. İlk günden şart değil.

Kanka sabırla ve özenle verdiğin cevaplar için teşekkür ederim, son bir sorum olacak. 

Az önce bir LED buldum. Bu ledi başlangıçta 1 tane alsam sonradan 2 tane daha satın alarak ilerlese olurmu? Sonradan üçgen şeklinde aşmayı düşünüyorum.

https://urun.gittigidiyor.com/ev-bahce/bitki-yetistirme-ledi-300-watt-30-ledli-sera-lambasi-cicekleme-ledi-326472150

3 bitki için 300 watt led büyüme için yeterli olurmu
1 ay sonra 1 yada 2 LED daha alirim  600 yada 900 watt a çıkartırım.
Bu watt yükselmesi bitkiyi sıkıntıya sokar mi. Kafama göre, bütçe uygun olursa istediğim zaman alıp bitkilere eşit yansıtacak sekilde ilave yapabilir miyim? Sonuçta LED ve her iki dönem içinde aynı ışığı veriyor diye biliyorum tek fark watt yükselecek.

Bu yöntemle hem lede yavaş yavaş yatırım yapacağım, hemde tek bir büyük LED yerine 3 farklı ortamda kullanabileceğim 300 watt kesim olacak. Ledler belki ilerde bolebiliriz, yada tek saksıya düştüğümde tekini kullanacağım.

Böyle olursa baştan carbon + fan da alabilirim

Tabi bu ledler ne kadar kalitelidir araştırmam gerekir.

ddemir

Yeni üye

Respect' Alıntı:
Mümkün olduğunca indica ağırlıklı genetikler yetiştir daha dayanıklı olurlar

Kanka yüksek sativa kafasını yaşamak istiyorum, gün içinde çalışırken falan Indica çok yoruyor.. ilgilendirir birkaç ay gerekirse gergin sıkıntı olmaz yeterki ilginin karşılığını versinler..

ddemir' Alıntı:
Respect' Alıntı:
Mümkün olduğunca indica ağırlıklı genetikler yetiştir daha dayanıklı olurlar

Kanka yüksek sativa kafasını yaşamak istiyorum, gün içinde çalışırken falan Indica çok yoruyor.. ilgilendirir birkaç ay gerekirse gergin sıkıntı olmaz yeterki ilginin karşılığını versinler..

Kanka yüksek sativa kafasını yaşamak istiyorum, gün içinde çalışırken falan Indica çok yoruyor.. ilgilenirim birkaç ay gerekirse sıkıntı olmaz yeterki ilginin karşılığını versinler..

ddemir

Yeni üye
Sponsor site ile WhatsApp üzerinden görüştüm, aşağıdaki genetikleri 12 günde gizli kargo ile gonderebileceklerini söylediler.

Genetik seçimleri için yorumunuzu rica ederim.

Afgan kush %90 indica
Jack Herer %50 %50
Ak-47 %35 indica %65 sativa
Süper Lemon Haze %80 sativa
Sour Diesel %80 sativa

Marangoz

Kıdemli Üye
Kardeş LED ile hiç yetiştirmedim. Ben de ara ara araştırıyorum. Ama şahsi fikrimi sorarsan linkini verdiğin LED bana pek kaliteli gelmedi. Vatandaş bi defa 60.000 Lümen yazmış orda güvenimi yitirdi. LED'de lümen diye bi kavram, birim olmaz. PAR değerine bakarız. LED alınacaksa bilindik markalara yönelmek lazım bence. MARS gibi Viparspektra gibi. Onların fiyatı da senin linktekine göre yüksek. 3 bitki için 400w HID yap keyfine bak derim. 600 olsa daha iyi ama bütçeni aşar sanırım.
Anladığım kadarı ile hızlı kafa istiyorsun. Listenden SLH ve Jack Herer'in kafası hızlıdır. Özellikle SLH extacy gibi kafa yaşatabilir ::) Sour Diesel zaten efsane benim için. konsantrasyon ve yaratıcılığı  epey artırıyor. Yalnız sativalarda hasattan sonra kür/fermantasyon çok önemli. acele etmemek lazım.

ddemir

Yeni üye

Marangoz' Alıntı:
Kardeş LED ile hiç yetiştirmedim. Ben de ara ara araştırıyorum. Ama şahsi fikrimi sorarsan linkini verdiğin LED bana pek kaliteli gelmedi. Vatandaş bi defa 60.000 Lümen yazmış orda güvenimi yitirdi. LED'de lümen diye bi kavram, birim olmaz. PAR değerine bakarız. LED alınacaksa bilindik markalara yönelmek lazım bence. MARS gibi Viparspektra gibi. Onların fiyatı da senin linktekine göre yüksek. 3 bitki için 400w HID yap keyfine bak derim. 600 olsa daha iyi ama bütçeni aşar sanırım.
Anladığım kadarı ile hızlı kafa istiyorsun. Listenden SLH ve Jack Herer'in kafası hızlıdır. Özellikle SLH extacy gibi kafa yaşatabilir ::) Sour Diesel zaten efsane benim için. konsantrasyon ve yaratıcılığı  epey artırıyor. Yalnız sativalarda hasattan sonra kür/fermantasyon çok önemli. acele etmemek lazım.

EyvAllah üstad, ışık konusunda HID için kafamda sıcaklık ve balastin güvenli olmaması gibi bir endişe vardı. Bugün biraz araştırdım ve 400 yada 600 w almaya karar verdim. Bu ikisi arasında bütçeye göre bir tercih yapacağım. Elektrik faturasi da çok önemli değil.

LED konusu çok karışık ve ciddi yatırım yapmadan satıcının verdiği değerlerin içinden çıkmak mümkün değil gibi. Ancak parayı basıp güvenilir kendini kanıtlamış üreticilere, ürünlere yönelmek gerektigini gördüm.

Kabin konusunda da 140x70x200 bir kabın var onu alacağım. Herhalde bu ölçüde zorlasam 3 saksı rahat yetişir. 

Genetik konusunda da eğer SLH dediğin gibi hızlı ise zaten başka genetige gerek yok. Ama denemek için ilk önce SLH, Sour Diesel ve Jack Herrer ile başlayacağım. Burada emin olamadığım tek nokta 2 saksı mi 3 saksı mi yapayım emin olamadım. Sanki 2 ile başlasam daha rahat kontrol edecekmisim gibi bir his var içimde. Belki bunların hasatina yakın diğer genetikleri 3 ayrı saksı yaparim. 

Carbon filtre ve sessiz fan i 1 ay sonra alsam olurmu, tohum filizlendi biraz boy attı diyene kadar 1 ay geçer herhalde. Başlangıç ta sadece içeri dışarı hava veren 2 basit fan yeterli olur mu bu konuda fikre ihtiyacım var.

Son olarak filizlenme için de büyüme dönemindeki ışık mi kullanılmalı yoksa ayrıca cfl tarzı bir ışık mi almalıyım?

Aşağı yukarı hepsi oturdu siparişleri geçeceğim bu hafta, genetikleri gelene kadar kabin ayağa kalkar insAllah.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
  • Y Chat bot:
    Y Chat bot: ******* *** **** *** *****