Bitkilerim genel olarak yavaş büyüyor sorun nedir sizce ?

Arkadaşlar selamlar, artık çıldırmak üzereyim. Bitkilerim gelişmiyor. daha yeni sistemlerini kurdum bir tek havalandırmayı takması kaldı. Gerçi küçücük bitki için ilk aşamada bu kadar yüksek ısı, ışık normal mi bilmiyorum. Ama bu büyümeme sorunu beni iyice sinir etti havalandırmadan kaynaklı mı sizce ? Henüz küçük 5-10 günlükken de kabinin içinde mi durmalı ? kabinin içinde büyümemesi moralimi çok bozuyor elimden gelen her şeyi yapıyorum. Boylar bir türlü atmıyor büyümüyor. sizce sorun nedir ne önerirsiniz bana ?

Işık : 250w full spektrum led 50 cm.
Nem %60-70 lerde.

Lucky

Müptezel
Işıktan pek bişey anlaşılmıyor kaç günlük bunlar kabin pavyon gibi pavyonda kız mı büyür :) istemiyor anlaşılan

birisi 15 günlük ama başta çok boya gitti ekipman eksiklerim var diye. onun yerine yeni patlatıyorum. Diğer küçük saksıdaki 3 günlük. Ekipman ve koşullar anlamında ciddi sıkıntılarım var maalesef. Nasıl olacak bilmiyorum şuan çaresiz forumda bişeyler okuyup çözmeye çalışıyorum. Lux metre indirdim ışık 300 lux ölçüyor sanırım uygulamadan kaynaklı başka bir şey indireceğim. Bir de sıcaklık düşmüyor havalandırma giriş çıkışlarını halledeceğim şimdi. Ama henüz çok küçükler şimdiden kabin içi onlar için uygun mu emin değilim. İdeali nasıl olmalı bir yardımcı olur musunuz ?

medley

Yeni üye
Klon ve tohumdan yeni baş veren filizler ilk 10-15 gün: 5,000–7,000 lux.

Vejatif ya da artık bitki olmaya başlayan bebekler 15-35.gün: 15,000–50,000 lux.

Çiçeklenme Biktinin tepeden pistil vermeye başlayıp sömek hazırlığı yaptığı dönem: 45,000–65,000 lux.

Lucky

Müptezel
Full spektrum olan ışığının kelvın değeri nedir Kanka kullanıp hasat alanlar varsa bu ışıkla paylaşırlar bence ışığın yanlış, havalandırma yok ilk bi kaç gün olmasada olur fakat 15 nci gunde havalandırma ve hava sirkülasyonu şart sicakkigi nemi kontrol edemezsin hepsi birleşince büyümez.Yukarda yazan lux leri hangi renk kelvin ışıkla olcmeliyiz @medley

SpaceX

Üye
Küçük olanı büyüdüğünde bez saksıya keçirirsen iyi edersin. Plastik saksıya alacaksan saksının etrafına delikler açarsan iyi olur havalanması için, iyi kuruması için. Moralini bozma, sorunun ne olduğunu çözmeye çalış.

Küçük olanı büyüdüğünde bez saksıya keçirirsen iyi edersin. Plastik saksıya alacaksan saksının etrafına delikler açarsan iyi olur havalanması için, iyi kuruması için. Moralini bozma, sorunun ne olduğunu çözmeye çalış.
Plastik saksı alt köşeleri delik olarak kullanıyorum. Tamamdır büyüdüğünde var delikli prof bir saksı ona geçiririm. Ya hocam sürekli bir şey çıkıyor onu çözüyorum başka bir şey. Şimdi haydi başa döndük ışık mı yetersiz vs diye. anlamıyorum şu küçük halden bir türlü ileri gidemiyorum

Işık fazla gelmiyor az gelmis ki boya gitmiş. Yaklastirmasi lazım. Milleti yanlış yönlendirmeyin.
hocam boya gittiği daha hiç ışığım yoktu o zamanlar boya gitti bu bitki. Sonra bu ışık geldikten sonra boy sorunu kalmadı diğer bitki mesela boya falan gitmedi küçük olan

SpaceX

Üye
Plastik saksı alt köşeleri delik olarak kullanıyorum. Tamamdır büyüdüğünde var delikli prof bir saksı ona geçiririm. Ya hocam sürekli bir şey çıkıyor onu çözüyorum başka bir şey. Şimdi haydi başa döndük ışık mı yetersiz vs diye. anlamıyorum şu küçük halden bir türlü ileri gidemiyorum
İşıkların marka modeli belli mi? İnternetden araştırırsan işık mesafesini bula bilirsin belki. Markaların kendileri umol değerlerini ölçüp dönemlere göre mesafe önerisinde bulunuyorlar.

Anthony7

Üye
Benim sorunda aynı ışığın altına aldıktan sonra büyüme yavaşladı gibi 150w led 50cm de 3500 lux

esrarii

Müptezel
cob ledler , tohum-filiz konusunda nazik değil sanırım. spectrum yanına , bi tasarruflu ampül daha takarsan , beyaz-mavi ışığı çoğaltırsın , baktın tasarraflu daha iyi gelirse , biraz cob biraz cfl filan denemeye değebilir

Anthony7

Üye
cob ledler , tohum-filiz konusunda nazik değil sanırım. spectrum yanına , bi tasarruflu ampül daha takarsan , beyaz-mavi ışığı çoğaltırsın , baktın tasarraflu daha iyi gelirse , biraz cob biraz cfl filan denemeye değebilir
Dediğin gibi reis full sprectrum altında 3 gün geçirdi ve cidden gün içinde gözle görülür sekilde büyüyordu ne zaman ledlere geçtim büyüme durdu

Hocam bendeki de full spektrum cob led zaten 250w. Işık fazla diye düşünerek 60 cm e ayarladım biraz böyle deneyelim bakalım

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Mordecai Chat bot:
  • quorthon quorthon:
    ***** ******* ***** *** hahahaha ******* ***** ****** ***** **** ******** ********* hahahaha** ****** *** **** ********* hahahahahahahaha***
  • T Turco:
    * *
  • T Turco:
  • Mordecai Mordecai:
    ***** ******** ****** *** ******* *** **** *** ******** ******** ******* ***** *** hahahaha ******* ***** ****** ***** **** ******** ********* hahahaha** ****** *** **** ********* hahahahahahahaha***
  • Bomberx Bomberx:
    ***** ********* ****** ***** hahahaha*
  • O obeb:
    O obeb: ******** ***** ******* ***** ******** *** *** ********