Bu Nasıl Köfte..?

Toksit

Yeni üye
Merhaba, bundan 5 hafta önce elimde ki köfteci tohumlarından bir kaç tanesini filizlendir meyi başardım. Forumdan aldığım bilgilerle asıl tohumlarım gelene kadar bunu denemek, yanılmak istedim. %100 yerli yapımı handmade kabinimin de denemesini yapmış olacaktım hem :D Gün geçtikçe kızımla aramızda bağlar gelişti ve beni kaygı buhranlarına sokmaya başladı (ebeveyn olmak zor).

*Önce bir yaprağı olağan dışı bir büyüme sergiledi. (Engellide olsa evlat evlattır bağrımıza bastık tabi)Özürlü yaprak küçük.jpg
özürlü yaprak.jpg

*Lightmix toprakta, 18/6 ışık periyotun da büyüme hızla devam etti. Bu seferde yaprakları kocaman olup gövdesi incecik kaldı. (Bu sırada Biogrow gübre veriyorum sadece)
Bu periyotta ilerlerken aksaklıklar yaşandı bitki 7 saat karanlıkta kaldı(x3) buhar makinesini açık bırakmışım dolabı açıp baktığımda her yer sırıl sıklamdı aşırı neme maruz kaldı.
*
Sonra kızım aniden iki ana dal olarak büyümek istedi ve öyle de yaptı...

gövde.jpeg
dövde2.jpeg

*Kendi kendine toping işlemi :cool: çok güzel, işimi kolaylaştırdı ama dalları yana çekmeli miyim artık bilmiyorum, forumdan edindiğim bilgilerde 3. boğumdan sonra toping işlemi uygulanmalı diye yazıyor. Ben boğumları sayamıyorum. (Acaba bu ayrılan iki ana daldan itibaren mi saymalıyım ?)o_O

sdasda.jpeg

*Şimdi ise bir iki yaprağının ucu sararmaya başladı peki ama bunlar ne sorunu ?

yaralı.jpeg
yaralı2.jpeg
üst.jpeg
ışıklı dış.jpeg

*Tabi ben kızım diye anlattım hep ama bu kerata erkek mi ? Onu da daha bilemiyorum. Elimden geldiğince sorunları paylaşmaya çalıştım, bitki hakkında pratikte iyi değilim, (İlk bitkim) teorimde bu sitede gelişti. Sorunlarım hakkında bilgi verebilecek arkadaşlar olursa şimdiden teşekkür ederim.
Kısaca Toparlamam gerekirse:
1
.Biogrow gübre kullanıyorum şuan sadece yeterli mi ? Hangi gübreyi almam gerekir ?

2.Dolapta şuan 200 watt led çalışıyor aşırı ısınma yapıyor (Son fotoğrafta görebilirsiniz) içerisi 30-32 derece oluyor ve daha watt ı artırmam gerek, ne önerirsiniz ?
3.Genlerim geldiğinde kışı mı beklemeliyim ? (Isınma sorunu)
4.Bu keratanın, dişi mi yoksa erkek mi olduğunu nereden anlayabilirim ?
5.Çiçeklenmeye ne kadar kaldı ? (40 günlük - 5 haftalık)
6.Yapraklarda ki sararmalar neden, niye ?

Edit: Arkadaşlar yapraklarda ki sararmaların fazla gübre ve Thrips denilen bir böcek türü olduğunu düşündüğümden bitkinin son hali
kel aynak.jpg

Son düzenleme:
kanka sorduğun sorulara çok net cevap veremem ama yaprağında sarı sarı benekleR var. Böcek olabilir yaprakları ve yaprak altlarını tek tek kontrol etmeni öneririm. Küçük sarı bi böcek yada siyah kanatlı Karınca gibi bir böcek. Bi de yapraklarındaki sararmalardan gübreyi çok verdiğin izlenimine kapıldım ben de aynı hatayı yaptığım için ordan biliyorum

Bi de bu siteye bak. Oldukça işe yarayabilir. Tüm sorunlarımı ordan çözüyorum.

Toksit

Yeni üye
Bi de bu siteye bak. Oldukça işe yarayabilir. Tüm sorunlarımı ordan çözüyorum.
Teşekkürler dostum, site çok iyi oldu.

Eğer ortam koşullarını değiştirecek ekipmanların yoksa kışı beklemen mantıklı olacak. Diğer sorularının cevaplarını bitkin geliştikçe zaten anlayacaksın.

Toksit

Yeni üye
Arkadaşlar tekrar merhaba 2 gün önce 300w ışıkları taktım.

Yeni Işıklar.jpeg

*Bitki solmaya başladı haşere sorununu çözemiyorum tekrar, tekrar ürüyorlar ve bitkinin son hali.

soluyor2.jpeg
soluyor3.jpeg
soluyor4.jpeg
soluyor5.jpeg

*@Ripley'sOG Chatte senin yardım edebileceğini söylediler müdür fikrin varsa söyleyebilirsen çok sevinirim

amınakoyulmuş yaprak.jpeg
Toprak.jpeg
gübreler.jpeg

*Bunlarda yeni gübrelerim daha kullanmadım yeni geldiler. Toprak kuruluğuna göre bazen 2 günde bir bazen 3 günde bir suluyorum 1 litre suya 1 ml katıyorum biogrow kullanıyorum sadece. Yardım edebilirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Dostum öncelikle ya örümcek yada thrip sorunun var bitkindeki lekeler o. Ayrıca anladığım kadarıyla fazla gübreleme yapmışsın nitrojen yanması gibi duruyor. Azotlu gübreyi fazla atmışsın sanırım. Ondan yanmış bitkilerin ama şunu söyliyim bitkinin görüntüsünü değiştiren azot yanması. Benim tahminim budur. Bundan kurtulmanın en iyi yöntemi flush yapman. Bildiğin toprağı yıka. Ve bir süre gübre verme. Normale dönünce tekrar gübre ver ama çok verme.

GreenLentil

Yeni üye
kanka bitkinin son hali nasıl varmı güncel bişeyler
bu arada bildiğim kadarıyla biobizz gübreleri organik
AN gübreler inorganik sanki gübre seçimin biraz tezat olmuş big bud yerine topmax daha uygun olurdu diye düşünüyorum ama çokta yanlış diyemeyiz görevler aynı biri organik diğeri inorganik sadece yanlışım varsa düzeltin lütfen

Son düzenleme:

Toksit

Yeni üye
kanka bitkinin son hali nasıl varmı güncel bişeyler
bu arada bildiğim kadarıyla biobizz gübreleri organik
AN gübreler inorganik sanki gübre seçimin biraz tezat olmuş big bud yerine topmax daha uygun olurdu diye düşünüyorum ama çokta yanlış diyemeyiz görevler aynı biri organik diğeri inorganik sadece yanlışım varsa düzeltin lütfen
Müdür bitkinin son hali şöyle;

çürüyor (1).jpeg
çürüyor (2).jpeg
çürüyor (3).jpeg
çürüyor (4).jpeg

Buradan sonra toparlar mı bilemiyorum, gübreleri deniyorum şuan (revive) gün geçtikçe editlerim. Fikri olan varsa yardım edebilirse sevinirim.

Vethekht

Yeni üye
Bence senin sorunun nem ve sıcaklık dostum. O kadar fotoğraf içinde ikisinde sıcaklık belli orada da 30-27 derece 70 nem. Onun dışında gübre seçimine kadar her şey başarılı bence.

Kardeşim tavsiyem kesinlikle toprağına flushla bol suyla sonra mümkünse açık havaya bırak ve uzun bir süre gübre verme. Sıcaklıkla ilgili bir sorun olabilir belki ama normal ortamında beklet bir süre ve su verme periyotlarına dikkat et. Periyodun en az 3 günde 1 olsun. Acil olarak yapman gerekenler bunlar bence. Bitkini rahat bırak bi kendine gelsin. Ve direkt güneş almasın dışarıda bırakacağın sürede. Gölgede kalsın. Daha önce de denedin mi bilmiyorum ama flushtan hemen sonra tesbih ağacı yağı al yaklaşıK 1 lt suya 4ml tesbih ağacı yağını karıştır iyice çalkala ve bitkinin heryerini yaprakların üstü altı dallar nereler varsa spreyle. Her tarafına değsin. Ama bu işleri güneş batarken yap(flush ve tesbih ağacı yağı işlemini) kesinlikle güneşte kalmasın. Güneş değerse damlacıklar mercek etkisi yapar ve bitkinde güneş yanıkları oluşur. Sonra 4-5 gün dokunma. Gölgede kalsın. Artık o kendini toparlarsa toparlar. Ama üst yaprakların ve yeni yaprakların canlı. Bence bir haftaya toparlar. Dikkat etmen gereken bi kaç nokta var. İşlemleri Akşam üstü yap. Flushını bol suyla yap. Saksının altından su bol bol aksın. Buradaki amaç toprağı gübreden arındırmak. Ardından tesbih ağacı yağı karışımını flushtan hemen sonra bitkinim heryerine gelecek şekilde yap buradaki amaç bitkini zararlılardan korumak. Sonuçtan bizi haberdar et umarım bitkin kurtulur ama bence kurtulur.

Aytekin3461

Yeni üye
Böcekler için kendi deneyimimi söylim 2 3 dış sarmusagi ezdim 1 2 çay kaşığı pul biber 6 7 tane sigara izmariti sıcak suda beklettim bunları soğuyunca çorapla süzdüm fısfıs tikanmasin diye sonra çiçeğin yapraklarina önlü arkalı sıktım topraginada böcekler den eser yok şuan yapraklarda beyaz lekeler yapmışlardı

Toksit

Yeni üye
Tekrar ve tekrar merhaba, bitkiyi artık güç-bela çiçeklenme dönemine getirmiş bulunmaktayız arkadaşlar. Bu zamana kadar çok yardımınız dokundu hepinize ayrı, ayrı teşekkür ederim. En son Riveve kullanarak bitkiyi baştan ''bitki'' formuna sokmayı başardık.

çiçeklendi mi lan bunlar (1).jpeg
çiçeklendi mi lan bunlar (2).jpeg
çiçeklendi mi lan bunlar (3).jpeg
çiçeklendi mi lan bunlar (4).jpeg
çiçeklendi mi lan bunlar (5).jpeg

@ExtendedCentroid dostum site için ayriyeten teşekkür ederim halâ kullandığım başarılı bir site. ( https://www.growweedeasy.com/ )

* Bugün çiçeklenmenin 9. günü ve bitkinin cinsiyetini anlamış değilim dalların arasında gördüğüm topcuklar ne ola ki acaba ?

cinsiyet mi değişti lan (1).jpeg
cinsiyet mi değişti lan (3).jpegcinsiyet mi değişti lan (4).jpeg
flash ışığı (1).jpeg
flash ışığı (2).jpeg

Son düzenleme:
Kanka bir çok duygu yoğunluğunu üst üste yaşattın, önce çift başlı diye sevindim sonra kuruyor diye üzüldüm. Bir şekilde çiçeklenme dönemine getirdik alt başlıklı resmi görünce iyi dedim gene iyi kötü bir şeyler oluyor sanırım derken bitki erkek çıkmış geçmiş olsun.

Kanka öncelikle rica ederim. Bitkin erkek gibi duruyor ama bi fotoda kılları gördüm. O yüzden çift cinsiyet olabilir. Daha doğrusu hermafrodit olabilir.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Karsiyaka Karsiyaka:
    *** ***** hahahaha**
  • L Lew4nd0w5k1:
    ***** hahahaha hahahaha* hahahaha ***** ** ******** ******* ********* ** ***** hahahaha ***** ********* ******* *******
    +1
  • T Turco:
  • Night owl Night owl:
    ****** **** *** ******* **** ***** ********* **** ******* ******* ****** ******** ***** ******** ** ********** ********* ***** ****** * ***** hahahaha***
  • Night owl Night owl:
    ***** ***** hahahaha hahahaha* hahahaha ***** ** ******** ******* ********* ** ***** hahahaha ***** ********* ******* *******
  • Night owl Night owl:
  • L Lew4nd0w5k1:
    *** **** hahahaha ***** *******
    +1
  • L Lew4nd0w5k1:
  • T Turco:
    ***** * ******** ***** ** hahahaha ****** ****** ****** **** ***** ******** ******* ********** *** ******** **** ** ******** hahahaha**** hahahaha hahahaha* hahahaha ***** ** ******** ******* ********* ** ***** hahahaha ***** ********* ******* *******
  • T Turco:
    ***** * ******** ******** ****** ****** * ***** **** hahahaha*** **** *** ******* **** ***** ********* **** ******* ******* ****** ******** ***** ********
  • C coke12345:
  • L Lew4nd0w5k1:
    ***** ***** hahahaha* ** ***** ******* **** *** ***** ****
  • T Turco:
  • T Turco:
    *** **** hahahaha**** *** **
  • T Turco:
    hahahahahahahaha
    hahahahahahahaha
    hahahahahahahaha
    hahahahahahahaha
  • L Lew4nd0w5k1:
    ***** ****** ****** ******** **** ***** ********* * ******* ** *** ********* ******* ** ******** hahahaha*
  • T Turco:
    ***** *** ** * ** ********** * ********* *** ** hahahaha* ********* **** **** ****** hahahaha *****
  • T Turco:
  • T Turco:
  • T Turco:
    ***** *** hahahaha*
  • L Lew4nd0w5k1:
  • L Lew4nd0w5k1:
    ** ***** ******** hahahaha **** ******* ****** ******* ******* ***** ***
  • T Turco:
  • T Turco:
    T Turco: ** ****