Bu Rüzgar Stresi Mi Acil

zoom

Yeni üye
Merhaba kızım 24 günlük 7 gün önce outdoor yapcağım için saksı değişimini yapıp dışarı aldım Ustalardan acil yardım bekliyorum.Yapraklar bana ne söylüyor anlayamıyorum.ve büyüme 3-4 gündür gerçekten yavaşladı .Şimdiden Teşekkürler.
https://ibb.co/C8JSckw

zoom

Yeni üye
Güncelleme Üstadlar Genel Bir yorum için daha fazla fotoğraf ekledim. Bu Başlığı 3. kez tekrar açtım ilk growum ve tecrübeli insanların yardımına ihtiyacım var . İlk fotoğraf 2 gün öncesine ait bunlar güncel

zoom

Yeni üye
Ortalama 7-9 gün arası toprak kurudukca An Sensi Grow A-B Rhino sensyizm b-52 bug candy topraktan çıktığı günden beri sadece 1 kez 2ml cal mag verdim boş sulama yapmıyorum 7-9 gunde bir an çizelgesine gore 1.5 litre suya 1 litre için gerekli ml oranda gübreleri koyup suluyorum. 5. katı çıkmasını bekliyorum mainlining yapıcam. sizce bitkide bir sorun yoksa sağlıklıysa aynı şekil devam edeceğim

maining yapacaksan neden 5. katı bekleyip zaman kaybettin ki ?? 2. yada 3. kattan başlasaydın...bunun zamanı geçmiş main lining için..topping yap sonra lsd yap,yani dalları sağa sola ayır ...

yapraklar rügardan öyle kıvrılıp kurumaz,sıcak çarpmış gibi,yada sıcak bi yel vurmuş gibi sanki...belki başka bi derdi vardır ama aciliyetli olan o değil şimdi bu bitki çok aç....tam doz ver ilk sulamada.. ayrıca çok ama çok geç kuruyor toprağın...4-5 günde kuruması lazımdı havalandırman doğru kurulumu olsaydı.. bitkiler de adam gibi köklenememiş demekki 7-8 günde bir suluyormuşsun..gübreleme için bu aralık çok fazla...toprak gübreleri zaten 3-5 günde bir vermeye göre ayarlanıyor.. sen öyle 7-8 günde bir vererek nasıl ayar tutturursun orasını bilmem...benim bildiğim bu bitkiye artık seedling muamelemesi yapmaman gerektiği,büyümüş bitki gibi muamele et ve tam doz ver..zira bitkin çok ama çok aç..

zoom

Yeni üye
maining yapacaksan neden 5. katı bekleyip zaman kaybettin ki ?? 2. yada 3. kattan başlasaydın...bunun zamanı geçmiş main lining için..topping yap sonra lsd yap,yani dalları sağa sola ayır ...

yapraklar rügardan öyle kıvrılıp kurumaz,sıcak çarpmış gibi,yada sıcak bi yel vurmuş gibi sanki...belki başka bi derdi vardır ama aciliyetli olan o değil şimdi bu bitki çok aç....tam doz ver ilk sulamada.. ayrıca çok ama çok geç kuruyor toprağın...4-5 günde kuruması lazımdı havalandırman doğru kurulumu olsaydı.. bitkiler de adam gibi köklenememiş demekki 7-8 günde bir suluyormuşsun..gübreleme için bu aralık çok fazla...toprak gübreleri zaten 3-5 günde bir vermeye göre ayarlanıyor.. sen öyle 7-8 günde bir vererek nasıl ayar tutturursun orasını bilmem...benim bildiğim bu bitkiye artık seedling muamelemesi yapmaman gerektiği,büyümüş bitki gibi muamele et ve tam doz ver..zira bitkin çok ama çok aç..
üstad buralarda çok yanıt veren olmadığı için youtubeden yabancı videolarla main lining videosu izledim herkes 5-6 node not early diye uyarı yapıyordu outdoor yapıyorum o yüzden havalandırma konusunda birşey söyleyemiyorum 19 litre saksıya en son sulamada 2 litre su 3 ml ana gübre 2 ml yan gübre verdim ( hepsi An marka) önerdiğin dozaj nedir? ve mainlining icin 5. kat çıkınca 3. kata toping atıp yapacaktım yaparsam ne kaybederim en cok vermek istedigim egitim bu.

Silas

Müptezel
Yapraklar sana ne söylüyor anlatayım; toprak tam kurumadan sık ve aşırı miktarda sulama yaptığın için toprağın ph'ını bozduğunu söylüyor. Yaprak damarları arasında ve genelinde başlayan sararmanın sebebi bu. Ph yapısı bozulduğundan bitki ihtiyacı olan besinleride alamıyor. Ayrıca toprakta fungal mantar da var bunlar bitkini daha çabuk hasta eder ve sarartır.
Bitkiye 2-3 gün su vermeden hava ve güneşi bol alacağı şekilde dışarı çıkar, asla asla su verme, bitkinin üst toprağını 3-4 cm delinliinde eşele havalansın. Daha 1 karış birki öyle bütün toprak çamur olurcasına sulanmaz, 300 ml su verirsin bitkinin etrafına yeter ona. Sen bitkiye 1 hafta su vermezsen bitki ölmez merak etme ama 2 kere 1 gün erken sulasan ve fazla miktar su verirsen böyle hasta olurlar. Sulama konusunda bilgi alman gerek bu konuyu mutlaka oku.

zoom

Yeni üye
Yapraklar sana ne söylüyor anlatayım; toprak tam kurumadan sık ve aşırı miktarda sulama yaptığın için toprağın ph'ını bozduğunu söylüyor. Yaprak damarları arasında ve genelinde başlayan sararmanın sebebi bu. Ph yapısı bozulduğundan bitki ihtiyacı olan besinleride alamıyor. Ayrıca toprakta fungal mantar da var bunlar bitkini daha çabuk hasta eder ve sarartır.
Bitkiye 2-3 gün su vermeden hava ve güneşi bol alacağı şekilde dışarı çıkar, asla asla su verme, bitkinin üst toprağını 3-4 cm delinliinde eşele havalansın. Daha 1 karış birki öyle bütün toprak çamur olurcasına sulanmaz, 300 ml su verirsin bitkinin etrafına yeter ona. Sen bitkiye 1 hafta su vermezsen bitki ölmez merak etme ama 2 kere 1 gün erken sulasan ve fazla miktar su verirsen böyle hasta olurlar. Sulama konusunda bilgi alman gerek bu konuyu mutlaka oku.

@Silas
anladığım kadarıyla hatam over watering anlasildi sef suyu kesiyorum sulama sıklığım 1 hafta fakat 1.5 2 litre su vererek hasta ettigimi anladım doğrudur değil mi

zoom

Yeni üye
@Silas Hocam siz bu işi aşmışsınız bu arada transplant öncesi bitki toprağımda beyaz küfümsü mantarımsı şeyler vardı transplant sonrası üzerini yeni toprakla kapattığım için görünmüyor şu an mantarı nereden anladınız şaşırdım cidden

Silas

Müptezel
@Silas Hocam siz bu işi aşmışsınız bu arada transplant öncesi bitki toprağımda beyaz küfümsü mantarımsı şeyler vardı transplant sonrası üzerini yeni toprakla kapattığım için görünmüyor şu an mantarı nereden anladınız şaşırdım cidden
köklerde fungal mantar olmazsa yapraklardaki sararma bu kadar hızlı ilerlemezdi, üzülerek söylüyorum durum dahada kötüleşecek bir an önce tedbir almalısın. Toprak iyice kuruyana kadar bitki susuzluktan çatlayana kadar bol güneş ve hava alan bir yere çıkar bitkiyi, toprak iyice kuruduğunda 1 lt suya 4 ml gelecek şekilde hidrojen peroksit yani bizim bildiğimiz oksijenli sudan ver bitkiye. Mantarı temizlemen köklerin oksijen almasına bağlı bu yüzden toprağını iyice havalandırmalısın.

Son düzenleme:

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
    deyorke Chat bot: ******* *** ******* *** *** *********